Strona g│≤wnaWstecz   "Reforma PFRON"


      Od  pocz▒tku 1999 roku przeprowadzana jest zar≤wno pod wzglΩdem organizacyjnym jak i finansowym decentralizacja Pa±stwowego Funduszu Rehabilitacji Os≤b Niepe│nosprawnych.
     W wyniku decentralizacji samorz▒dy terytorialne bΩd▒ dysponowa│y 47,7% ╢rodk≤w Funduszu przeznaczonych na dotacje i dofinansowania, tj. 964 mln z│.

Z tego :

33.2 % / 671 mln z│ / otrzymaj▒ starostowie powiat≤w,
14,1 % / 285 mln z│ / Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie,
  0,4 % /    8 mln z│ / Powiatowe UrzΩdy Pracy.


Sam PFRON poprzez Biuro Funduszu w Warszawie i swoje Oddzia│y dysponuje reszt▒ ╢rodk≤w (52,3%), tj. 1.057 mln z│.

      W  dniu 1 czerwca br. Zarz▒d PFRON podzieli│ ╢rodki dla poszczeg≤lnych samorz▒d≤w powiatowych. PodstawΩ podzia│u ╢rodk≤w stanowi│y dane :

- z Krajowego UrzΩdu Pracy na temat liczby os≤b niepe│nosprawnych bezrobotnych i poszukuj▒cych pracy nie pozostaj▒cych w zatrudnieniu,
- od starost≤w - w zakresie kwot zobowi▒za± z tytu│u zawartych um≤w do 31 grudnia 1998 roku przypadaj▒cych do realizacji w roku 1999,
- z G│≤wnego Uradzi Statystycznego,
- na temat liczby mieszka±c≤w w powiatach, liczby mieszka±c≤w w wieku powy┐ej 15 lat oraz odsetek os≤b niepe│nosprawnych w wieku powy┐ej 15 lat.
      Dane  statystyczne dotycz▒ce os≤b niepe│nosprawnych s▒ niepokoj▒ce. Wyniki badania przeprowadzonego  przez GUS w kwietniu 1996 roku wykaza│y, ┐e osoby niepe│nosprawne stanowi│y 14,3 % og≤│u ludno╢ci Polski. Oznacza to, ┐e w okresie od 1988 roku do 1996 r. nast▒pi│ wzrost udzia│u os≤b niepe│nosprawnych o oko│o 50 % (9,6 % - 1988 r.) Dane te ╢wiadcz▒, ┐e zjawisko niepe│nosprawno╢ci poszerza siΩ. NiezbΩdne jest zatem udostΩpnienie dla os≤b niepe│nosprawnych szk≤│ i obiekt≤w u┐yteczno╢ci publicznej. Prawo budowlane od roku 1994 zabrania dopuszczania do u┐ytku obiekt≤w posiadaj▒cych bariery architektoniczne, jednak przyk│ad≤w │amania prawa nie brakuje.

       Od l sierpnia 1997 roku obowi▒zuje Karta Praw Os≤b Niepe│nosprawnych m≤wi ona o pe│nym dostΩpie os≤b niepe│nosprawnych do nauki, pracy i pe│nego uczestnictwa w ┐yciu publicznym, spo│ecznym, kulturalnym .artystycznym i sportowym zgodnie z potrzebami i zainteresowaniami. Mo┐na  powiedzieµ, ┐e prawo w spos≤b dostateczny s│u┐y ludziom niepe│nosprawnym, fatalne jest jednak stosowanie prawa i urzeczywistnianie praw os≤b niepe│nosprawnych. Istniej▒ ci▒gle ogromne potrzeby w zakresie poprawy sytuacji os≤b niepe│nosprawnych.

Obecnie, jak nigdy dot▒d samorz▒dy terytorialne przy pomocy ╢rodk≤w PFRON mog▒ kszta│towaµ lokaln▒ politykΩ spo│eczn▒ i ustalaµ priorytety dzia│a± na rzecz os≤b niepe│nosprawnych. Pracownicy powiatowych centr≤w pomocy rodzinie na podstawie znajomo╢ci potrzeb i lokalnego programu poprawy sytuacji os≤b niepe│nosprawnych, mog▒ decydowaµ, co w danym roku jest wa┐niejsze i na co przeznaczyµ ╢rodki.
 

Zgodnie z zatwierdzonym przez RadΩ Nadzorcz▒ PFRON planem finansowym Funduszu na rok 1999, uwzglΩdniaj▒cym wnioski Komisji Sejmowych :


Ta strona znajduje siΩ w Internecie pod adresem http://samisobie.clan.pl/ w dziale PFRON
Data umieszczenia na SaSo 12.11.99 r.  A.A.

Pocz▒tek strony