Reklama w magazynie
R E K L A M A  W  M A G A Z Y N I E   Z A ú O G A G !



Sk│adamy PC 2000 (cz.2)



Witam w drugiej czΩ╢ci poradnika, maj▒cego na celu u│atwienie wyboru sprzΩtu w jaki powinien zostaµ wyposa┐ony Wasz PC. Mam nadzieje, ┐e nie przysnΩli╢cie czytaj▒c czΩ╢µ pierwsz▒, na szczΩ╢cie obecna nie jest ju┐ tak d│uga:) Przechodzimy wiΩc do om≤wienia podzespo│≤w dodatkowych, kt≤re posiadaµ mo┐ecie, lecz nie musicie...


ELEMENTY DODATKOWE

MODEM
Skoro korzystasz z internetu czytaj▒c Za│ogΩG, to pewnie masz w swoim komputerze zainstalowany modem:). Je┐eli jednak jeste╢ akurat u kolegi i lustrujesz ten art to wiedz, ┐e chc▒c pod│▒czyµ swoj▒ maszynΩ do Sieci i ╢ci▒gaµ oczywi╢cie nasz magazyn musisz zakupiµ modem. Na rynku istniej▒ 2 typy owych urz▒dze±: modemy zewnΩtrzne oraz wewnΩtrzne. Pierwsze z nich s▒ dro┐sze, wiΩksze i zapewniaj▒ wy┐szy komfort pracy. Chodzi tutaj o mo┐liwo╢µ kontroli poprawno╢ci pracy modemu obserwuj▒c migaj▒ce diody, │atwo╢µ jego monta┐u (wystarczy podpi▒µ go do portu szeregowego lub z│▒cza USB). Wybieraj▒c ten rodzaj urz▒dzenia musimy liczyµ siΩ z zajmowan▒ przez nie ilo╢ci▒ miejsca. Na ma│ych biurkach mo┐emy nie znale╝µ wystarczaj▒cej ilo╢µ potrzebnej przestrzeni. Decyduj▒c siΩ na modem wew. zaoszczΩdzimy i miejsce i pieni▒dze. Same zalety? Oczywi╢cie, ┐e nie. Najpowa┐niejsz▒ wad▒ jest potrzeba zdejmowania obudowy kompa do monta┐u modemu. Je┐eli podejrzewamy go o nieprawid│ow▒ pracΩ r≤wnie┐ musimy post▒piµ podobnie. Jak wiadomo obudowy komputer≤w s▒ czΩsto plombowane i zerwanie takiej plomby oznacza praktycznie utratΩ gwarancji. Obecnie spotykamy w przewa┐aj▒cej wiΩkszo╢ci tzw. faxmodemy czyli jak │atwo siΩ domy╢liµ po│▒czenie modemu z faxem. Jest to oczywi╢cie bardzo przydatna funkcja i nie wahajmy siΩ kupowaµ w│a╢nie takiego sprzΩtu. Dla u┐ytkownika domowego nie jest mo┐e zbyt przydatne, ale pracownicy firm doceni▒ t▒ opcjΩ. Pos│uchajcie, jakie to parametry powinien mieµ Wasz wspania│y modem:
-zgodno╢µ ze standardem przesy│u danych V.90
-firmy: Apache, 3 COM, Pentagram, Zoltrix

DRUKARKA
Je┐eli mamy potrzebΩ zachowywania prac lub zdjΩµ w formie papierowej to koniecznie postarajmy siΩ o drukarkΩ. Na rynku dostΩpne s▒ 3 rodzaje tych urz▒dze±: drukarki ig│owe, atramentowe i laserowe. Om≤wimy je w kolejno╢ci. Pierwsze z nich choµ nie wysz│y ze sprzeda┐y to praktycznie nie s▒ ju┐ kupowane do zastosowa± domowych. "Oferuj▒" nisk▒ jako╢µ wydruku (robi▒ kleksy, ma│e literki s▒ zamazywane) oraz g│o╢no pracuj▒. Zastosowanie mia│y kilka lat temu, gdy liczy│a siΩ sama mo┐liwo╢µ druku dowolnych dokument≤w. Obecnie najpopularniejsze s▒ drukarki atramentowe. Przy niezbyt wyg≤rowanej cenie mamy mo┐liwo╢µ druku teksty, tabel i zdjΩµ na ca│kiem przyzwoitym poziomie. Nie s▒ to wydruki o jako╢ci profesjonalnych "kombajn≤w" biurowych, ale zadowol▒ ka┐dego domowego u┐ytkownika. Takie rozwi▒zanie jest najlepsze je┐eli chodzi o kiesze± przeciΩtnego polskiego komputerowca. Trzeci typ to oferta dla wiΩkszych firm. Koszt zakupu jest dosyµ wysoki, a tak dobrej jako╢µ wydruku nie jest przecie┐ wszystkim potrzebna. Musimy jednak pamiΩtaµ o tym, ┐e koszty takiej zabawy to nie tylko sama drukarka, ale i drogi tusz oraz papier (zwyk│y nie kosztuje krocie, ale lepszy np. do druku zdjΩµ, to ju┐ inna sprawa). Jest jeszcze jeden niespodziewany, acz konieczny wydatek. Sprawa wydaje siΩ banalna, ot≤┐ producenci (w wiΩkszo╢ci wypadk≤w) do zakupionej drukarki nie dodaj▒ specjalnego kabla do po│▒czenia z komputerem! Upewnijmy siΩ, ┐e takowy jest w zestawie, albo dokupmy od razu, bo ponowna wizyta w sklepie to tylko niepotrzebna strata czasu. Taki oto niespodzianki czyhaj▒ na niedo╢wiadczonych klient≤w.
-rozdzielczo╢µ druku od 600x600 do 1200x1200 dpi (punkt≤w na cal)
-wierne zachowanie kolor≤w
-dobra ostro╢µ wydruku
-firmy: Haweltt Pacard (HP), Canon, Epson

SKANER
W│a╢nie wr≤cili╢my z wakacji (buuu!), pod rΩk▒ mamy zdjΩcia wykonane podczas letniej kaniku│y, i chcieliby╢my zapisaµ je w postaci cyfrowej na dysku naszego komputera. Nic prostszego! Potrzebujemy jedynie skanera. W zamierzch│ych czasach (czytaj: kilka lat wstecz) do u┐ytku domowego wystarcza│ skaner rΩczny. Urz▒dzenie sk│ada│o siΩ z r▒czki oraz powierzchni skanuj▒cej, a obs│uga by│a banalnie prosta. Wystarczy│o przesuwaµ skaner po powierzchni przeznaczonej do skanowania i na ekranie monitora obserwowaµ efekty swoich poczyna±. To by│ bardzo prosty sprzΩt. Ludno╢ci przesta│o to jednak wystarczaµ i siΩgano coraz czΩ╢ciej po skanery p│askie. To w│a╢nie one s▒ obecnie najpowszechniej u┐ywanymi skanerami. Zajmuj▒ co prawda nieco miejsca na biurku, ale w zamian oferuj▒ ca│kiem wierne przeniesienie do komputera zdjΩcia, tekstu czy slajd≤w. Za pomoc▒ specjalnych program≤w mo┐emy potem dowolnie modyfikowaµ tzw. "obrabiaµ" zeskanowane obiekty. Takie oprogramowanie powinno byµ w zestawie ze skanerem, ale czasami musimy postaraµ siΩ sami o odpowiedni program. Aplikacj▒ o bardzo du┐ych mo┐liwo╢ciach jest znany prawie wszystkim program Paint Shop Pro albo CorelDraw, kt≤ry czΩsto jest do│▒czony do skanera. Dodatkow▒ zalet▒ tego drugiego jest jego pe│na lokalizacja. Drug▒ wa┐n▒ grup▒ aplikacji s▒ programy do rozpoznawania pisma czyli programy OCR. Na szczΩ╢cie takie je r≤wnie┐ mo┐na znale╝µ w zestawie. A teraz bardzo wa┐na informacja. Producenci podaj▒ na pude│kach, czy w folderach reklamowych tzw. rozdzielczo╢µ interpolowan▒. Jest to parametr sztuczny, nie mo┐liwy do osi▒gniΩcia przez normalnie pracuj▒cy skaner. To po prostu forma "dopalenia" parametr≤w sprzΩtu nie istotna dla przeciΩtnego u┐ytkownika. PamiΩtajcie! Zawsze zwracajcie uwagΩ na rzeczywist▒ rozdzielczo╢µ i g│ΩbiΩ kolor≤w jak▒ oferuje dany sprzΩt. Nie ┐adne tam interpolacje! Fajn▒ opcj▒ przy dro┐szych modelach jest funkcja skanowanie slajd≤w, nie przydaje siΩ zbyt czΩsto (prawda?), ale nigdy nic nie wiadomo... No i na koniec parametry:
-rozdzielczo╢µ RZECZYWISTA 600x1200
-g│Ωbia kolor≤w RZECZYWISTA 36 bit≤w
-programy do obr≤bki grafiki i OCR
-firmy: Plustek, AGFA

NAGRYWARKA CD
Ka┐dy z nas chcia│by stworzyµ album z muzyk▒ czy zdjΩciami na kompakcie. Mo┐emy r≤wnie┐ nagraµ swoje ulubione gry, czy zestaw program≤w, tak fajnie jest mieµ nagrywarkΩ... Ale niestety nie ka┐dy mo┐e sobie na taki luksus pozwoliµ. Je┐eli jednak dysponujecie odpowiedni▒ ilo╢ci▒ got≤wki, to zachΩcam do takiego zakupu. Sami widzicie jakie to daje korzy╢ci. Gdyby tylko nie ta cena:) Do niekt≤rych nagrywarek producenci dodaj▒ programy do robienie ok│adek na CD oraz oczywi╢cie do nagrywania. W zasadzie nie ma siΩ co tutaj rozpisywaµ, popatrzcie sprzΩtu o jakich parametrach powinni╢cie szukaµ:
-sugerowana szybko╢µ nagrywania CD-R 8x
-sugerowana szybko╢µ nagrywania CD-RW 4x-8x
-sugerowana szybko╢µ odczytu CD-R/RW 32x-40x
-wysoka korekcja b│Ωd≤w
-firmy: Plextor, HP, TEAC

JOYSTICKI, PADY, KIEROWNICE
Jak wygl▒daj▒ te urz▒dzenie nie muszΩ chyba nikomu t│umaczyµ:). Wybieraj▒c jeden z tych manipulator≤w musimy zwr≤ciµ uwagΩ na kilka element≤w. Po pierwsze i najistotniejsze force feedback. Jest to coraz powszechniej stosowana technologia. W du┐ym skr≤cie chodzi o dostarczenie graczowi jak najlepszych wra┐e± z jazdy czy lotu. Nasze urz▒dzenie dr┐y i ko│ysze siΩ na wszystkie strony ilekroµ przeje┐d┐amy przez r≤┐ne nier≤wno╢ci, czy zostaniemy ostrzelani przez wroga. Wra┐enie s▒ niesamowite i kto╢, kto raz pogra│ na takim sprzΩcie nie bΩdzie chcia│ wracaµ do tradycyjnego. Po drugie, wszystkie przyciski na manipulatorze powinny byµ w pe│ni programowalne. Daje to komfort u┐ytkownikowi zar≤wno psychiczny (wow! mogΩ sobie ustawiµ co i gdzie mi siΩ podoba), jak i fizyczny (najczΩ╢ciej u┐ywan▒ funkcje zapodamy pod najwygodniej umieszczony klawisz). No w│a╢nie wygoda. To kolejna wa┐na sprawa. Przed zakupem, popro╢my sprzedawcΩ o mo┐liwo╢µ kontaktu z wybranym sprzΩtem. Dobr▒ chwilΩ potrzymajmy np. joy'a w rΩku, sprawd╝my rozstaw klawiszy, solidno╢µ trzymania siΩ pod│o┐a. Te z pozoru b│ahostki maj▒ kolosalne znaczenie w praktyce. U┐ywaj▒c ╝le dobranego manipulatora tracimy po│owΩ przyjemno╢ci z gry. Serio. Kupuj▒c bardziej rozbudowany joy trzeba pamiΩtaµ o tym, aby mia│ on przepustnicΩ oraz "grzybka". Pierwsz▒ dodajemy p│ynnie gazu, a drugi s│u┐y do przyk│adowo rozgl▒dania siΩ w kokpicie samochodu.
-technologia force feedback
-solidne wykonanie
-firmy: Microsoft, InterAct, Logitech, Gravis

KARTA TELEWIZYJNA
Jak sama nazwa wskazuje jest to sprzΩt do ogl▒dania telewizji na monitorze komputera. Kiedy zbywa nam got≤wki i po raz kolejny nie mo┐emy doj╢µ do porozumienia z mam▒ ("Klan" vs. mecz), jeste╢my skazani na zakup takowej karty. Oczywi╢cie najistotniejszym parametrem jest jako╢µ obrazu oferowana przez dan▒ kartΩ. Dlatego te┐ przed zakupem dobrze by by│o zobaczyµ to male±stwo w akcji, je┐eli nie mamy takiej mo┐liwo╢ci pozostaje nabycie modelu jednej z firm, kt≤rej nazwΩ mo┐ecie zobaczyµ poni┐ej... U┐ywaj▒c monitor≤w 17" obraz bΩdzie gorszej jako╢ci ni┐ na popularnych piΩtnastkach. Jak to? Rzecz tkwi w rozdzielczo╢ci z jak▒ jest nadawany sygna│ telewizyjny. Ot≤┐ wynosi ona 768x576 punkt≤w. Maj▒c monitor pracuj▒cy w roz. 1024x768 zauwa┐ymy wiΩksze odstΩpy pomiΩdzy poszczeg≤lnymi liniami obrazu ni┐ w roz. np. 800x600. A to jak wiadomo nie wp│ywa korzystnie na jako╢µ obrazu. Tak┐e pewne niedogodno╢ci powstan▒, gdy na ekranie szybko przesunie siΩ jaki╢ jasny punkt. Op≤╝nienia w generowaniu kolejnych p≤│obraz≤w (nie pytajcie co to jest:), powoduj▒ efekt rozmazania obrazu. Oczywi╢cie wybrana przez nas karta musi obs│ugiwaµ standard telewizyjny obowi▒zuj▒cy w Polsce czyli PAL D/K. Bajerami s▒ natomiast: telegazeta oraz tuner radiowy. O ile tuner mo┐e siΩ przydaµ, to telegazeta (moim zdaniem) jest zupe│nie zbΩdna. Na do│▒czonych kompaktach powinno znale╝µ siΩ oprogramowanie umo┐liwiaj▒ce ogl▒danie telewizji. Jednak w niekt≤rych przypadkach musimy sami siΩ o nie postaraµ. Poza tym istnieje mo┐liwo╢µ zapisania zar≤wno pojedynczych klatek, jak i ca│ej sekwencji filmowej. W sumie godny polecenia gad┐et.
-zapamiΩtanie kilku stacji telewizyjnych
-tuner radiowy
-wej╢cia: antena TV i FM (radio), Audio, S-Video, kompozytowe Video
-firmy: Mach Speed, Leadtek, LifeView

KIESZE╤ NA HDD
O tym jaka to wielka zaleta mieµ dysk w kieszeni przekona│em siΩ ca│kiem niedawno. Wiadomo, ┐e bardzo ma│a ilo╢µ danych jak▒ mo┐emy przenie╢µ na zwyk│ej dyskietce nie jest wystarczaj▒ca dla wsp≤│czesnego u┐ytkownika. Obecnie byle shareware zajmuje kilka MB, co praktycznie zmusza nas do zaanga┐owania ca│ej serii dyskietek. Niewygoda, ot co! Zupe│nie inaczej czujemy siΩ zabieraj▒c swojego twardziela do kumpla i maj▒c ╢wiadomo╢µ tych kilku(nastu) Gigabajt≤w pod rΩk▒. Skopiujemy sobie programy, MP3, gry:), i co tam jeszcze Wam siΩ spodoba. Spos≤b bardzo prosty i nieco mniej wygodny, ale nie ma r≤┐y bez kolc≤w... Kieszenie zasadniczo dziel▒ siΩ na 3 typy: tzw. typ "adaxowski", "optimusowski" oraz pozosta│e. Jak to w╢r≤d konkurencji bywa nie s▒ one ze sob▒ kompatybilne. Adaxa nie w│o┐ymy do ramki Optimusa i odwrotnie. Kupuj▒c kiesze± na dysk nie dostaniemy w sklepie na ni▒ gwarancji (s▒ jednak chlubne wyj▒tki) jako, ┐e jest to urz▒dzenie "niemechaniczne" i nie ma prawa odm≤wiµ pos│usze±stwa. Tak▒ argumentacjΩ us│ysza│em w jednym sklepie i trudno siΩ z tym nie zgodziµ. Nie ryzykujemy te┐ wielkimi pieniΩdzmi, bowiem ceny kieszeni oscyluj▒ w granicach kilkudziesiΩciu z│otych. W pude│ku musz▒ znajdowaµ siΩ ╢rubki mocuj▒ce dysk w kieszeni oraz pozwalaj▒ce przymocowaµ ramΩ (w kt≤r▒ wk│adamy kiesze±) do obudowy komputera. W sk│ad kompletu wchodz▒ jeszcze kluczyki (2) do zabezpieczenia kieszeni przed wysuniΩciem z ramy. Sam proces monta┐u nie jest wielce skomplikowany i nawet zupe│ny lamer powinien sobie poradziµ. RamΩ wk│adamy w wolny du┐y slot z przodu komputera (wcze╢niej wy│amujemy za╢lepki) i przykrΩcamy ╢rubkami. Potem musimy do tylnego wej╢cia IDE podpi▒µ odpowiedni kabel (IDE oczywi╢cie), umieszczamy teraz dysk twardy w kieszeni i jego r≤wnie┐ przykrΩcamy, w ko±cu kiesze± l▒duje w ramie. PamiΩtajmy o dok│adnym doci╢niΩciu kieszeni do z│▒cza IDE! I po sprawie. Zalety takiego zakupu dostrze┐ecie bardzo szybko. Polecam.



Copyrights (c) 2000 Za│oga G
Internet: www.zalogag.pl