Danio prΩgowany

Brachydanio rerio

 

 

D│ugo╢µ cia│a - do 5 cm
Pochodzenie - Indie Wschodnie
Dymorfizm - samice s▒ bledsze i grubsze
úatwo╢µ chowu - │atwe
Pokarm - wszystko┐erne
Spos≤b rozrodu - ikra rozprasza siΩ
Rozr≤d - │atwy, chroniµ nale┐y ikrΩ przed rodzicami

 

WARUNKI W AKWARIUM:

Woda - miΩkka, ╢rednio twarda
Temperatura - 18-25oC
Typ zbiornika - wsp≤lny
Siedlisko - g≤rny i ╢redni poziom

 

Cechy szczeg≤lne: 2 pary w▒s≤w, samiczka jest wiΩksza i grubsza.

Urz▒dzenie akwarium: normalnie zaro╢niΩty zbiornik z woln▒ przestrzeni▒ u g≤ry. Dobrze nakryµ. Dopiero w ╢wietle s│o±ca ryba ta rozwija swoj▒ ruchliwo╢µ i przepych barw. Akwarium towarzyskie. CzΩsto dolewaµ ╢wie┐ej wody.

Pokarm: rureczniki, pch│y wodne, oczliki, pokarm suchy.

 

úadna i silna rybka stadna. »ywotna i spokojna. Wysmuk│e cia│o danio prΩgowanego pokryte jest na przemian poziomymi paskami ciemnoniebieskimi i srebrnymi lub z│otymi ( zale┐nie od o╢wietlenia ). Wz≤r wystΩpuje te┐ na p│etwie odbytowej, pozosta│e p│etwy s▒ praktycznie bezbarwne. Dorasta do 6 cm. Jest ruchliwa i nieagresywna. Pochodzi z teren≤w od Po│udniowych Indii do Bangladeszu. Lubi wody ogrzane tropikalnym s│o±cem, o powierzchni czΩ╢ciowo pokrytej ro╢linami p│ywaj▒cymi. W lecie, w akwarium, wymaga temperatury 22-28oC ( jak ryby ciep│olubne ). ZimΩ spΩdziµ mo┐e w ch│odniejszej wodzie, w granicach 16-21oC. Jako rybΩ │atwo rozmna┐aj▒c▒ siΩ polecamy pocz▒tkuj▒cym hodowcom.
Rozmna┐a siΩ w du┐ych grupach, jak i w parach. Niekt≤re samice s▒ "wierne" jednemu samcowi, z kt≤rym najchΩtniej odbywaj▒ tar│o. Poniewa┐ jednak jest zjadaczem ikry, nale┐y j▒ chroniµ przed doros│ymi osobnikami.
Grupa tych aktywnych ryb mo┐e dodaµ dynamiki akwarium w kt≤rym przebywa.

By Danio mog│y uganiaµ siΩ stadem jak to czyni▒ w naturze, hoduje siΩ je w akwarium do╢µ du┐ym, a przynajmniej d│ugim - conajmniej 70cm; akwarium mo┐e byµ mniejsze, je╢li hoduje siΩ ma│▒ ich grupkΩ. Bardzo lubi▒ silne ╢wiat│o, chocia┐ przez parΩ godzin dziennie ( mo┐na u┐yµ lustra kieruj▒cego na akwarium promienie s│o±ca ). Ryby trzymane w gromadzie, w dobrych warunkach i o dobrej kondycji, wymagaj▒ wolnej przestrzeni do swobodnego p│ywania. Najlepiej wzd│u┐ przedniej szyby lub po przek▒tnej akwarium nale┐y pozostawiµ pas wolny od ro╢lin. Danio lubi▒ przebywaµ na g│Ωboko╢ci 12-16 cm, zatem akwarium nie musi byµ du┐o g│Ωbsze.

Ryby s▒ w ci▒g│ym ruchu tote┐ powinny byµ karmione kilka razy dziennie. W wieku kilku miesiΩcy dojrzewaj▒ p│ciowo ( je╢li warunki s▒ odpowiednie a pokarm urozmaicony ). Samice staj▒ siΩ stopniowo grubsze, samce goni▒ siΩ czΩsto miΩdzy sob▒, potem coraz czΩ╢ciej widzi siΩ wzajemne uganianie siΩ ryb w parach. Gdy samica staje siΩ wyra╝nie gruba a samiec stale j▒ goni, znaczy to i┐ para ta jest gotowa do odbycia tar│a ( przy hodowli wszystkich ryb najlepiej gdy same dobieraj▒ siΩ w pary ).

Tar│o mo┐e odbywaµ para lub grupa ryb. W czasie tar│a samce staczaj▒ chwilowe, nieszkodliwe potyczki. Samica wypuszcza ziarna ikry, 3-8 na raz, gdy wiruje z samcem. Samiec tr▒ca j▒ przy tym ci▒gle w brzuszek. Tr▒ce siΩ ryby b│yskawicznie przemieszczaj▒ siΩ w akwarium nie bacz▒c na ro╢liny. DziΩki wirowaniu ryb ikra jest rozrzucona woko│o. Rozwinie siΩ tylko ta jej czΩ╢µ, kt≤ra padnie w g▒szcz ro╢lin lub miΩdzy ziarna ┐wiru, nie w mu│, w kt≤rym nie ma do╢µ tlenu. Po wypuszczeniu porcji ikry samica rzuca siΩ na jedzenie. Je╢li nie trafi na jaki╢ smaczny k▒sek zjada te ziarna ikry, kt≤re dostrze┐e. Samiec te┐ zdaje siΩ zapominaµ czemu s│u┐y ta gonitwa. By powstrzymaµ ryby przed po┐eraniem ikry, karmi siΩ je w czasie tar│a siekanymi rurecznikami, doniczkowcami lub larwami wodnych owad≤w. Nie nale┐y wpuszczaµ wymienionych larw ca│ych. Doniczkowce zgin▒ w wodzie a pozosta│e s▒ niebezpieczne dla ikry i larw oraz oga│acaj▒ zbiornik z najdrobniejszego ┐ywego pokarmu. To samo dotyczy wpuszczania oczlik≤w, a dafnie (rozwielitki) tak┐e oczyszczaj▒ akwarium z najdrobniejszego, niewidocznego dla nas po┐ywienia, kt≤re mog│oby pos│u┐yµ narybkowi. Samica wyrzuca grupki jajeczek co kilka minut. W czasie tar│a wyczerpuje ca│y zapas dojrza│ej ikry - do 150 ziarenek.
W dobrych warunkach niekt≤re pary tr▒ siΩ co miesi▒c, a nawet co 10 dni. je╢li samica przez d│u┐szy czas nie odbywa tar│a, mo┐e nast▒piµ stwardnienie ikry w jej ciele, powoduj▒ce ╢mierµ ryby.

W du┐ych, rzadko zasiedlonych zbiornikach, o czΩ╢ci powierzchni pokrytej li╢µmi lub │odygami ro╢lin wodnych oraz ro╢linami p│ywaj▒cymi
( z kt≤rych najlepsza jest wg│Ωbka ), czΩ╢µ narybku uchowa siΩ nawet je╢li po tarle nie zabierze siΩ doros│ych ryb. Ograniczona zwykle ilo╢µ wolnego miejsca, kt≤rym siΩ dysponuje, zmusza do stosowania nie tak wielkich zbiornik≤w i do oddzielania doros│ych od z│o┐onej ikry, aby cokolwiek wyhodowaµ. Ale najlepiej u┐ywaµ osobnych akwari≤w tarliskowych, gdy chce siΩ "rozmno┐yµ" stadne rybki jajorodne, kt≤re po┐eraj▒ ikrΩ, larwy i male±ki narybek. I to nie tylko dla Danio, bo wiΩksza czΩ╢µ ryb przejawia ten zwyczaj. Wielko╢µ akwarium tarliskowego dobiera siΩ do planowanej ilo╢ci ryb bior▒cych udzia│ w jednym tarle. Gdy ma to byµ jedna para Danio wystarczy zbiorniczek szeroko╢ci 20 cm i d│ugo╢ci 30 cm. Przy gromadce kilku-kilkunastu sztuk trzeba wzi▒µ pod uwagΩ, ┐e gromada tr▒cych siΩ ryb ma zwyczaj uganiaµ siΩ po du┐ej przestrzeni. Aby to umo┐liwiµ i stworzyµ lepsze warunki dla narybku oraz ocaliµ wiΩcej ikry ( je╢li nie stosuje siΩ rusztu ikrowego ), szykuje siΩ wiΩksze akwarium tarliskowe. W przypadku omawianego gatunku mo┐e ono mieµ wymiary poziome np 90 x 20 cm.

Woda w akwarium tarliskowym dla Danio i wiΩkszo╢ci stadnych ryb powinna byµ ╢wie┐a, tj. zawieraµ ma│o produkt≤w przemiany materii. Nie mo┐e byµ jednak wolna od garbnik≤w. W akwarium tarliskowym powinno zatem przez pewien czas rosn▒µ trochΩ ro╢lin, albo te┐, pr≤cz ╢wie┐ej, trzeba u┐yµ trochΩ wody z akwarium, zawieraj▒cego ro╢liny.

Do tar│a Danio korzystna jest temperatura 24-25oC i silne ╢wiat│o, najlepiej w godzinach porannych. W temperaturze 25-26oC larwy zaczynaj▒ wylΩgaµ siΩ po oko│o 2 dobach i codziennie lΩgn▒ siΩ nowe a┐ do 9 dnia. Przyczepiaj▒ siΩ do ro╢lin i ╢cian akwarium oraz spΩdzaj▒ bez ruchu ca│e godziny; nie poruszaj▒ siΩ jeszcze sprawnie. Gdy po 1-2 dobach zu┐yj▒ zapasy woreczka ┐≤│tkowego, przenosz▒ siΩ tu┐ pod powierzchniΩ wody i zaczynaj▒ ┐erowaµ. Po│ykaj▒ niewidoczne dla nas pierwotniaki, wrotki itd. gdy nie mo┐na daµ im wystarczaj▒cej ilo╢ci tych pokarm≤w
( a tΩ ich ilo╢µ, kt≤ra ju┐ znajdujΩ siΩ w akwarium, szybko zjedz▒ ) karmi siΩ narybek sproszkowanymi pokarmami suchymi, sproszkowanymi ro╢linami wodnymi, zawiesin▒ ugotowanego ┐≤│tka i zawiesin▒ rozgniecionego ┐ywego pokarmu. Te dodatkowe pokarmy powoduj▒, i┐ czΩ╢µ wody w akwarium z narybkiem nale┐y wymieniaµ codziennie, dolewaj▒c wody o tej samej temperaturze, co woda w akwarium lub o 1oC cieplejszej.
W akwarium z narybkiem korzystna jest temperatura 25-28oC. Woda powinna byµ delikatnie przewietrzana, jej g│Ωboko╢µ nie mo┐e przekraczaµ 20 cm. 10 dniowy narybek powinien mieµ ju┐ 6-7 mm d│ugo╢ci i polowaµ na ┐ywy "py│".