Gupik, pawie oczko

Poecilia reticulata

 

 

D│ugo╢µ cia│a - do 5 cm
Pochodzenie - Ameryka ªrodkowa i Po│udniowa
Dymorfizm - samiec ma gonopodium
úatwo╢µ chowu - │atwe
Pokarm - wszystko┐erne
Spos≤b rozrodu - ┐yworodna
Rozr≤d - umiarkowanie │atwy

 

WARUNKI W AKWARIUM:

Woda - nie za miΩkka
Temperatura - 16-30oC;
Typ zbiornika - wsp≤lny
Siedlisko - ╢redni i ni┐szy poziom
Specjalne potrzeby - towarzystwo

 

Cechy szczeg≤lne: samiec ma gonopodium, samica mniej barwna, hodowla mo┐liwa.

Urz▒dzenie akwarium: du┐o ro╢linno╢ci, wolna przestrze±.

Pokarm: rureczniki, pch│y wodne, oczliki, pokarm suchy, sa│ata, algi.

 

S▒ rybami najbardziej znanymi w akwarystycznych krΩgach. CzΩsto znaj▒ je nawet dzieci.

D│ugo╢µ gupik≤w rzadko przekracza 6 cm, samce s▒ znacznie drobniejsze od samic, ale u wielu ras nosz▒ nieproporcjonalnie d│ugie p│etwy ogonowe.
Wymagania gupik≤w nietrduno zaspokoiµ. Na doros│▒ rybe powinno przypadaµ 0,2
dm2 powierzchni lustra wody w przeciΩtnie urz▒dzonym akwarium. PowierzchniΩ tΩ mo┐na zmniejszyµ, czyli ryby zagΩ╢ciµ, pod warunkiem sprawnego filtrowania wody.
Woda w akwarium nie powinna byµ miΩkka. Wbrew powszechniej opinii, pawie oczka s▒ ciep│olubne, temperatury w granicach 22-28 stopni s│u┐▒ im najlepiej, choµ istotnie znosz▒ powolne jej obni┐anie do 16 stopni, lub podwy┐szanie do 35 stopni. W niskiej temperaturze rozw≤j zarodk≤w w brzuchu samicy zostaje wstrzymany, w dodatku ryby wychowane w ch│odzie nie s▒ tak piΩkne, jak by na to pozwala│opochodzenie od barwnych, l╢ni▒cych rodzic≤w.
Kolorowe ruchliwe s▒ zw│aszcza samce pawiego oczka. Poza hodowlami rasowych gupik≤w, ka┐dy z nich jest inny. W prawie nieustannych zalotach towarzysz▒ one samiczkom, prezentuj▒ siΩ naprΩ┐onymi p│etwami i dr┐▒c, to zn≤w goni▒ je powiewaj▒c proporczykami - p│etw▒ grzbietow▒ i ogonow▒, kt≤ra mo┐e mieµ r≤┐ny kszta│t. Mniej uwagi po╢wiΩcaj▒ konkurentom. Samce, zw│aszcza gdy s▒ w przewadze liczebnej, czΩsto tak narzucaj▒ siΩ samicom, i┐ te zmuszone s▒ szukaµ schronienia na dnie zbiornika. Poza tym wydaj▒ siΩ byc obojΩtne wobec stara± samc≤w, choµ mo┐e to byc tylko z│udzenie obserwatora, a w rzeczywisto╢ci byc mo┐e reaguj▒ na ich dzia│ania w niedostrzegalny dla ludzi spos≤b. Samce "nadskakuj▒" wyra╝nie dopiero co poznanym samicom, ale takich typ≤w z jakimi siΩ wychowa│y.