FILTRY

Po pewnym czasie w ka┐dym akwarium tworzy siΩ mu│, powsta│y z niezjedzonego pokarmu, ka│u ryb, gnij▒cych czΩ╢ci ro╢lin itp. Mo┐e on byµ powodem powstawania szkodliwych gaz≤w, a tak┐e stanowi ╢wietn▒ po┐ywkΩ dla bakterii, w tym r≤wnie┐ chorobotw≤rczych. Usuwanie tego mu│u jest rzecz▒ konieczn▒ i stosowan▒ tym czΩ╢ciej, im zbiornik jest mniejszy lub gΩ╢ciej zarybiony. Do czyszczenia wody z mu│u s│u┐▒ filtry. Ze wzglΩdu na umieszczenie i budowΩ rozr≤┐niamy filtry zewnΩtrzne i wewnΩtrzne.

Ta±sze s▒ filtry wewnΩtrzne. Przep│yw wody uzyskujemy za pomoc▒ pΩcherzyk≤w powietrza, kt≤re przepychaj▒ wodΩ w rurce przymocowanej do pojemnika z materia│em filtracyjnym, umieszczonego wewn▒trz akwarium.
Materia│ami filtracyjnymi mog▒ byµ takie tworzywa, jak wata nylonowa lub stylonowa, b▒d╝ g▒bka wykonana z tych tworzyw. W ostateczno╢ci mo┐e byµ u┐yta stara po±czocha stylonowa, nale┐y j▒ jednak przed u┐yciem dobrze wypraµ i wyp│ukaµ. Filtry wewnΩtrzne nale┐y okresowo (co najmniej raz na dwa tygodnie) czy╢ciµ. D│ugo nie czyszczone mog▒ byµ ╝r≤d│em zanieczyszcze± wody. Czyszczenie filtr≤w polega na wyjΩciu materia│u filtracyjnego oraz jego dok│adnym wyp│ukaniu. Naczynia, pojemniki i rurki nale┐y przemyµ du┐▒ ilo╢ci▒ bie┐▒cej wody.

Nowocze╢niejsze i moim zdaniem najlepsze pod wzglΩdem wydajno╢ci i │atwej obs│ugi s▒ filtry turbinowe wewnΩtrzne. NapΩdzane s▒ elektryczn▒ turbink▒ umieszczon▒ w g≤rnej czΩ╢ci obudowy. Dodatkow▒ zalet▒ jest napowietrzanie odfiltrowanej wody. Eliminuj▒ czΩ╢µ sprzΩtu potrzebnego do napowietrzania wody, przez co akwarium jest "lu╝niejsze". Posiadaj▒ specjalne wk│ady filtracyjne z g▒bki, fizeliny lub preparowane do"zmiΩkczania", "zakwaszania", "z garbnikami". Mo┐na te┐ kupiµ w sklepie z materia│ami kawa│ek fizeliny i powycinaµ sobie wk│ady w zale┐no╢ci od wielko╢ci filtra.

Wa┐ne dla prawid│owego funkcjonowania filtra jest jego czyszczenie. Nie myjemy czΩ╢ci sk│adowych filtra ┐adnymi ╢rodkami czysto╢ci, ani te┐ w gor▒cej wodzie. Dla zachowania kultury bakteryjnej w filtrze p│uczemy go w ch│odnej, bie┐▒cej wodzie, lekko wygniataj▒c. Dotyczy to wszystkich rodzaj≤w filtr≤w.

Dobre, ze wzglΩdu na wiΩksz▒ ilo╢µ materia│u filtracyjnego oraz mo┐liwo╢µ umieszczenia rozmaitych specjalnych warstw substancji poch│aniaj▒cych, s▒ filtry zewnΩtrzne. Filtr zewnΩtrzny zbudowany jest ze zbiornika wype│nionego warstwami materia│≤w filtracyjnych, studzienki, z kt≤rej przefiltrowan▒ wodΩ powietrze przepompowuje do akwarium oraz rurki, kt≤r▒ na zasadzie naczy± po│▒czonych stale nap│ywa woda z akwarium. Zwykle stosuje siΩ trzy warstwy filtracyjne: g≤rn▒ i doln▒ z tworzyw, u┐ywanych w filtrze wewnΩtrznym. Jako warstwΩ ╢rodkow▒ u┐ywa siΩ: ┐wiru lub wΩgla aktywowanego, rzadziej wymieniacza jonowego b▒d╝ torfu. Najbardziej celowe jest stosowanie do╢µ drobnoziarnistego ┐wiru lub specjalnie przygotowanego do cel≤w akwarystyki wΩgla aktywowanego, przy czym u┐ycie tego ostatniego opr≤cz zalety usuwania szkodliwych substancji ma tΩ wadΩ, ┐e zabiera z wody r≤wnie┐ substancje od┐ywcze potrzebne ro╢linom. Sta│e stosowanie zmiΩkczaczy, jako warstwy filtracyjnej w celu powolnego zmiΩkczania wody, nie jest wskazane, gdy┐ d│ugotrwa│e dzia│anie wody mo┐e spowodowaµ wyp│ukanie z nich pewnych szkodliwych zwi▒zk≤w. Ponadto filtr taki wymaga czΩstej regeneracji . D│ugotrwa│e u┐ywanie torfu polecam tylko wtedy, gdy chcemy mieµ wodΩ kwa╢n▒ i o du┐ej ilo╢ci garbnik≤w (np. przy hodowli Razbory klinowej - Rasbora heteromorpha).
Odmian▒ filtra zewnΩtrznego jest filtr, w kt≤rym materia│y filtracyjne znajduj▒ siΩ w specjalnym pojemniku. Ten rodzaj filtru jest czΩ╢ciej stosowany ze wzglΩdu na │atwiejsze czyszczenie. Czyszczenie filtr≤w zewnΩtrznych dokonujemy (nie rzadziej ni┐ raz na kwarta│) wyjmuj▒c z obudowy lub pojemnika i wyrzucaj▒c zu┐yte materia│y filtracyjne. Jedynie ┐wir i watΩ nylonow▒ mo┐na oczy╢ciµ sposobem podanym w opisie filtra wewnΩtrznego. W przypadku u┐ywania zmiΩkczacza mo┐na go zregenerowaµ . Po dok│adnym umyciu wszystkich szklanych czΩ╢ci uk│adamy materia│y filtracyjne i ponownie uruchamiamy filtr.

Nale┐y przestrzec przed u┐ywaniem waty szklanej jako warstwy filtracyjnej. Drobniutkie igie│ki szklane, wymyte z filtra i unosz▒ce siΩ w wodzie wbijaj▒ siΩ w skrzela i sk≤rΩ ryb, powoduj▒c owrzodzenia i stany zapalne sk≤ry.

Dzia│anie filtra w akwarium.      (rys. TETRA)