WYB╙R WúAªCIWEGO ZBIORNIKA

Wymiary akwarium zale┐▒ przede wszystkim od miejsca, jakim dysponujemy, jak r≤wnie┐ od wymaga± gatunku hodowanych ryb.
Ten pierwszy warunek przewa┐a zwykle u pocz▒tkuj▒cego akwarysty, a ro╢liny i ryby dobiera przypadkowo. Takie podej╢cie do akwarystyki jest b│Ωdne.
NastΩpnym b│Ωdem jest pogl▒d, ┐e ma│y zbiornik to mniej pracy przy pielΩgnacji.
W ma│ym akwarium trudno jest z regu│y utrzymaµ stabilne, niezbΩdne ro╢linom i rybom warunki. Akwaria ╢rednie lub du┐e s▒ pod tym wzglΩdem znacznie stabilniejsze, a w zwi▒zku z tym nie wymagaj▒ wiΩkszego nak│adu pracy przy sta│ej pielΩgnacji. Nieco wiΩcej pracy w│o┐onej w samo zak│adanie wiΩkszego akwarium rekompensuje siΩ z nadwy┐k▒ przez wiΩksze walory estetyczne i czysto hodowlane, kt≤re procentuj▒ przez d│ugi czas.
Wa┐ne s▒ te┐ odpowiednie proporcje wymiar≤w akwarium, gdy┐ nale┐y pamiΩtaµ, ┐e na skutek za│amywania siΩ promieni ╢wietlnych w wodzie zbiornik ma pozornie niewielk▒ szeroko╢µ - g│ΩbiΩ. Z tego powodu, jak i dla pe│nego wykorzystania ╢wiat│a, dobrze jest, gdy jego wysoko╢µ r≤wna jest szeroko╢ci.

Pocz▒tkuj▒cy akwary╢ci nie powinni zaczynaµ swojego hobby od zbyt ma│ych akwari≤w.

W zbiorniku powy┐ej 80 l. │atwiej jest utrzymaµ r≤wnowagΩ biologiczn▒ i dlatego nie wymaga ono tak troskliwej opieki jak mniejsze akwaria.


W zale┐no╢ci od wielko╢ci dzielmy akwaria na:

ma│e - do 30 l. wody. Utrzymanie w nim odpowiednich warunk≤w wymaga do╢wiadczenia. Nie polecam jako "pierwsze akwarium".

╢rednie - do 100 l. wody. Utrzymanie w nich stabilnych warunk≤w jest mo┐liwe dla pocz▒tkuj▒cych akwaryst≤w. Stosowane jest r≤wnie┐ przez do╢wiadczonych akwaryst≤w do rozmna┐ania ryb i ro╢lin.

du┐e - powy┐ej 100 l. wody. Doskona│e na akwaria dekoracyjne.


W akwarystyce stosowane s▒ trzy typy akwari≤w:

jednolite szklane - ze wzglΩdu na jego niewielkie rozmiary ( ok.30 litr≤w wody) jest u┐ywane najczΩ╢ciej jako tarliskowe lub do wyhodowania m│odego narybku. Obecnie niespotykane, chyba ,┐e u starszych akwaryst≤w.

akwarium ramowe - powoli wypierane przez akwaria klejone, zbudowane ze szk│a i ram z k▒townik≤w ┐elaznych lub aluminiowych. Niedopuszczalne jest stosowanie ram z miedzi, mosi▒dzu lub cynku, poniewa┐ powstaj▒ w wodzie szkodliwe (dla ryb) zwi▒zki tych metali. Akwarium ramowe mo┐e mieµ dowolnie du┐▒ pojemno╢µ pod warunkiem zastosowania odpowiednio grubego szk│a.

D│ugo╢µ szyby w mm /

Wysoko╢µ szyby w mm

300 400 500 600 700 800 900 1000 1200 1400
300 3 3 4 4 4 5 5 6 7 10
400 4 4 5 5 5 5 6 7 8 10
500 5 5 6 7 7 8 8 9 9 11
600 - 6 6 7 8 9 10 11 11 12
700 - 7 7 8 9 10 11 12 13 14
800 - 7 8 9 9 10 12 13 15 16

akwarium klejone - najczΩ╢ciej obecnie stosuje siΩ zbiorniki klejone silikonami. Kleje te odznaczaj▒ siΩ bardzo du┐▒ wytrzyma│o╢ci▒ i s▒ stale elastyczne. Zastosowanie tych klej≤w pozwala na montowanie zbiornik≤w o r≤┐nych kszta│tach i wymiarach, nale┐y jednak stosowaµ do nich szyby proporcjonalnie grubsze ni┐ w tabeli - o oko│o 3 do 4 mm.


USYTUOWANIE

W ka┐dym mieszkaniu mo┐na znale╝µ odpowiednie miejsce dla akwarium. Miejsce to powinno znajdowaµ siΩ w pobli┐u gniazdka elektrycznego i byµ mo┐liwie wolne od wstrz▒s≤w i drga±. Akwarium nie powinno byµ wystawione na bezpo╢rednie dzia│anie promieni s│onecznych. Przyspiesza to wzrost glon≤w i mo┐e doprowadziµ do przegrzania wody. Nale┐y r≤wnie┐ uwzglΩdniµ ciΩ┐ar akwarium: do ciΩ┐aru pustego zbiornika nale┐y dodaµ ciΩ┐ar wyposa┐enia oraz kilogram na ka┐dy litr wody. Stela┐ pod akwarium powinien byµ odpowiednio wytrzyma│y, bardzo stabilny. Stela┐e i szafki pod akwarium s▒ do nabycia w sklepach zoologicznych, lub mo┐na je wykonaµ we w│asnym zakresie. Poleca siΩ te┐ umieszczenie pomiΩdzy stela┐em a akwarium p│yty styropianowej - zmniejsza ona naprΩ┐enia punktowe i wyr≤wnuje ewentualne nier≤wno╢ci.