Automatyka OnLine > Normy i przepisy
Uwaga! W dziale "Kursy i szkolenia" zamie╢cili╢my og│oszenie o szkoleniach na temat: "Rodzina Norm ISO 9000:2000"
Przedstawiamy artyku│ "Normalizacja w dziedzinie automatyki" oraz informacje o normach ISO (aktualizacja na
2000-02-15 !) - Stanis│awa A. Andrzejewskiego (STAND SERVICE).
W przygotowaniu nastΩpne opracowania - odpowiedniki PN (numer normy i tytu│) i odpowiedniki norm regionalnych (europejskich) EN. Om≤wimy tak┐e NapΩdy i Sterowania Pneumatyczne i Hydrauliczne oraz MetrologiΩ i
Pomiary.
Mamy nadziejΩ, ┐e zainteresuj▒ Was r≤wnie┐ niewielkie artyku│y na temat Znakowania CE (czeka nas to lada moment, gdy wprowadzimy prawodawstwo Wsp≤lnotowe do prawodawstwa polskiego) a tak┐e o Dyrektywie Maszynowej i zwi▒zanych z ni▒ normach EN 292-1 i EN 292-2 - normach klasy A (normy matki wszystkich norm dotycz▒cych wymaga± dla maszyn, w tym element≤w automatyki).
Normalizacja w dziedzinie automatyki
Normalizacja i normy s▒ dla gospodarki - i nie tylko dla gospodarki - jak powietrze lub krew dla organizmu. Czym╢ co jest niezbΩdne i czym╢, o czym siΩ nie pamiΩta lub nawet nie wie, p≤ki wszystko jest w porz╣dku. My╢li siΩ o tym dopiero wtedy, gdy co╢ zaczyna szwankowaµ.
Normalizacja to sztuka jednania wielo╢ci. To umiejΩtno╢µ poszukiwania kompromisu - dobrego kompromisu, kt≤ry daje uczestnikom tego procesu rozwi▒zania mo┐e nie zachwycaj▒ce ka┐dego z osobna, ale pozwalaj▒ce na zaakceptowanie wynik≤w przez wszystkich. Normalizacja jest wiΩc umiejΩtno╢ci▒ widzenia nie tylko w│asnych potrzeb, ale tak┐e postrzegania potrzeb innych.
Dzisiaj normalizacja nabra│a skali globalnej - miΩdzynarodowej lub co najmniej regionalnej. Normalizacja dzisiejsza to ju┐ nie tylko zapisywanie w okre╢lonej formie utrwalonych rozwi▒za± - to uczestniczenie w poszukiwaniu i tworzeniu takich rozwi▒za±, a przynajmniej - mo┐liwo╢µ przechwytywania i przenoszenia na najbli┐szy teren rozwi▒za± stosowanych przez najlepszych.
Coraz bardziej rozszerza siΩ wsp≤│praca na polu normalizacji. Coraz czΩ╢ciej jednostki organizacyjne zmieniaj▒ formΩ uczestniczenia w pracach normalizacyjnych. Nie jest to ju┐ uczestniczenie w roli biernego obserwatora. Coraz czΩ╢ciej zajmuj▒ one rolΩ czynnego uczestnika wydarze±.
»ycie bez normalizacji by│o mo┐liwe tylko w za╢cianku, w globalnej wiosce, w jak▒ zmienia siΩ coraz szybciej ╢wiat, udzia│ w miΩdzynarodowych, regionalnych i krajowych pracach normalizacyjnych jest dla jednostek organizacyjnych swoistym byµ albo nie byµ.
Skuteczna normalizacja zale┐y od motywacji i zaanga┐owania tych, kt≤rzy z norm korzystaj▒ i dla kt≤rych normy s▒ opracowywane. Tylko bezpo╢rednie zaanga┐owanie jednostki organizacyjnej w prace normalizacyjne mo┐e daµ szansΩ na przeforsowanie lub obronΩ w│asnego rozwi▒zania. Daje lepsze mo┐liwo╢ci oddzia│ywania, obrony w│asnych interes≤w, forsowania w│asnych rozwi▒za±. Jest to po prostu i zwyczajnie biznes.
Stanis│aw A. Andrzejewski
S T A N D S E R V I C E
e-mail: stand@astercity.net
Normy MiΩdzynarodowe (ISO) w Zakresie Zautomatyzowanych System≤w Produkcyjnych i Zastosowa± Techniki Informatycznej
|