[ .ekologiczny pozna± .]
informator pozna±ski
s. g│≤wna
aktualno╢ci
artyku│y
wydarzenia
ustawy
linki/url
patronat
od ciebie
informacje
chat-room
forum
formularz
konkursy
archiwum
miejsce na REKLAM╩
<<< twoja reklama w ... [ ep ]

powr≤t

ROZPORZíDZENIE RADY MINISTR╙W

 z dnia 23 stycznia 1987 r. 
 
w sprawie szczeg≤│owych zasad ochrony powierzchni ziemi

(Dz.U.87.4.23 z dnia 20 lutego 1987 r.)


 

Na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kszta│towaniu ╢rodowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6 i z 1983 r. Nr 44, poz. 201) zarz▒dza siΩ, co nastΩpuje:
 

º 1. Rozporz▒dzenie okre╢la szczeg≤│owe zasady ochrony powierzchni ziemi, │▒cznie z gleb▒ i rze╝b▒ terenu, w celu zachowania jej warto╢ci i wykorzystania zgodnie z wymaganiami ochrony ╢rodowiska.
 

º 2. 1. PowierzchniΩ ziemi mo┐na wykorzystywaµ jedynie zgodnie z planami spo│eczno-gospodarczymi i planami zagospodarowania przestrzennego, z uwzglΩdnieniem przepis≤w o ochronie ╢rodowiska i ochronie grunt≤w rolnych i le╢nych.
2. Powierzchnia ziemi podlega ochronie polegaj▒cej na zapobieganiu i przeciwdzia│aniu jej niekorzystnym zmianom, a w razie uszkodzenia lub zniszczenia - na przywr≤ceniu do w│a╢ciwego stanu.
3. Zapobieganie i przeciwdzia│anie zmianom powierzchni ziemi, z uwzglΩdnieniem ust. 1 i 2, polega na niedopuszczaniu do:
1)zanieczyszczania, niszczenia lub uszkadzania powierzchni ziemi, gleby i rze╝by terenu przez niekorzystne przekszta│canie ich budowy oraz niew│a╢ciwe sk│adowanie odpad≤w i odprowadzanie ╢ciek≤w,
2)niszczenia szaty ro╢linnej, w szczeg≤lno╢ci przez jej wydeptywanie i wypalanie, i nawiewania mas ziemnych, przesuszania i zawadniania gleby oraz zubo┐ania w pr≤chnicΩ i sk│adniki pokarmowe dla ro╢lin,
3)stosowania ╢rodk≤w chemicznych i biologicznych wprowadzanych bezpo╢rednio lub po╢rednio do gleby w ilo╢ciach i w spos≤b naruszaj▒cy r≤wnowagΩ przyrodnicz▒ oraz stwarzaj▒cy zagro┐enie dla ┐ycia ludzkiego,
4)wznoszenia obiekt≤w budowlanych lub zespo│≤w tych obiekt≤w oraz urz▒dze± w spos≤b szkodliwie wp│ywaj▒cy na powierzchniΩ ziemi,
5)prowadzenia dzia│alno╢ci gospodarczej w spos≤b powoduj▒cy naruszenie warto╢ci przyrodniczych i produkcyjnych powierzchni ziemi, gleby i rze╝by terenu.
4. Przywr≤cenie do w│a╢ciwego stanu powierzchni ziemi w razie jej uszkodzenia mo┐e w szczeg≤lno╢ci polegaµ na:
1)doprowadzeniu do naturalnego ukszta│towania rze╝by terenu,
2)odtworzenia warto╢ci przyrodniczych i u┐ytkowych zniszczonej w wyniku dzia│alno╢ci gospodarczej lub klΩsk ┐ywio│owych powierzchni ziemi, │▒cznie z gleb▒ i rze╝b▒ terenu,
3)wykorzystaniu nieu┐ytk≤w w spos≤b okre╢lony w planach zagospodarowania przestrzennego,
4)stosowaniu metod rekultywacji, zapewniaj▒cych optymalne ukszta│towanie krajobrazu, warunk≤w ╢rodowiska i gospodarczej przydatno╢ci teren≤w przekszta│conych.
 

º 3. W razie stwierdzenia przez terenowy organ administracji pa±stwowej o w│a╢ciwo╢ci szczeg≤lnej do spraw ochrony ╢rodowiska stopnia wojew≤dzkiego, ┐e jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna prowadzi dzia│ania sprzeczne z º 2 ust. 3, organ ten wyda decyzjΩ zobowi▒zuj▒c▒ j▒ do przywr≤cenia powierzchni ziemi do w│a╢ciwego stanu w spos≤b wskazany w º 2 ust. 4 i okre╢laj▒c▒ termin rozpoczΩcia i zako±czenia prac.
 

º 4. Jednostki organizacyjne oraz osoby fizyczne prowadz▒ce dzia│alno╢µ planistyczn▒, projektow▒ b▒d╝ gospodarcz▒ maj▒c▒ wp│yw na stan powierzchni ziemi s▒ obowi▒zane podejmowaµ wszelkie przedsiΩwziΩcia w celu zapobie┐enia, w toku tej dzia│alno╢ci, nieracjonalnemu wykorzystaniu powierzchni ziemi, a w szczeg≤lno╢ci:
1)ograniczaµ wielko╢ci powierzchni ziemi objΩtych zabudow▒,
2)zachowywaµ lub tworzyµ powierzchnie biologicznie czynne, zdolne do │agodzenia degraduj▒cego dzia│ania obszar≤w zabudowanych i zanieczyszcze± ╢rodowiska,
3)ulepszaµ w│a╢ciwo╢ci gleb s│abej jako╢ci w celu zwiΩkszenia odporno╢ci ╢rodowiska na dzia│ania degradacyjne,
4)zapewniµ w projektowaniu urz▒dze± teren≤w zieleni w miastach, wsiach o zwartej zabudowie i obiektach przemys│owych du┐ego udzia│u tych teren≤w w stosunku do powierzchni zabudowanej.
 

º 5. Terenowy organ administracji pa±stwowej o w│a╢ciwo╢ci og≤lnej stopnia podstawowego w trakcie opracowywania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego okre╢li za│o┐enia biologicznego zagospodarowania nieu┐ytk≤w nie przeznaczonych do rekultywacji na cele rolnicze i le╢ne.
 

º 6. Terenowy organ administracji pa±stwowej o w│a╢ciwo╢ci szczeg≤lnej do spraw ochrony ╢rodowiska stopnia podstawowego w razie stwierdzenia, ┐e na skutek prowadzonej przez posiadaczy grunt≤w przeznaczonych na cele nierolnicze lub niele╢ne dzia│alno╢ci gospodarczej nast▒pi│o zakwaszenie lub alkalizacja gleby albo inne jej niekorzystne przekszta│cenie powoduj▒ce zak│≤cenie r≤wnowagi przyrodniczej, na│o┐y na tych posiadaczy obowi▒zek likwidacji stwierdzonych ujemnych skutk≤w ich dzia│alno╢ci.
 

º 7. Jednostki organizacyjne i osoby fizyczne, w toku prowadzenia rob≤t ziemnych lub budowlanych, s▒ obowi▒zane:
1)chroniµ pr≤chnicz▒ warstwΩ gleby przed degradacj▒ lub zniszczeniem,
2)zapobiegaµ rozmywaniu i rozwiewaniu gruntu na terenie swojej dzia│alno╢ci oraz zamulaniu i zasypywaniu grunt≤w przyleg│ych.
 

º 8. Terenowe organy administracji pa±stwowej, zobowi▒zane zgodnie z przepisami o ochronie grunt≤w rolnych i le╢nych do opracowywania plan≤w gospodarowania na gruntach rolnych w strefach ochronnych zak│ad≤w przemys│owych, zapewniaj▒ w tych planach r≤wnie┐ ochronΩ powierzchni ziemi na pozosta│ych terenach tej strefy, ze szczeg≤lnym uwzglΩdnieniem wymaga± ochrony gleby, rze╝by terenu i warunk≤w wodnych.
 

º 9. 1. Rze╝ba terenu podlega ochronie przed niszcz▒cym dzia│aniem rob≤t budowlanych oraz skutk≤w eksploatacji obiekt≤w budowlanych i innej dzia│alno╢ci gospodarczej.
2. Przekszta│cenie rze╝by terenu mo┐e nast▒piµ tylko po uprzednim rozpoznaniu bezpo╢rednich lub po╢rednich jego skutk≤w dla ╢rodowiska.
 

º 10. 1. W projektowaniu inwestycji wymagaj▒cych trwa│ego przemieszczania mas ziemnych nale┐y ustaliµ sposoby zachowania istniej▒cych warto╢ci rze╝by terenu stosownie do potrzeb przyrodniczych, gospodarczych i krajobrazowych.
2. Plany realizacyjne inwestycji budowlanych powinny okre╢laµ sposoby przeciwdzia│ania erozji wodnej i wietrznej podczas prowadzenia rob≤t budowlanych oraz po ich zako±czeniu.
3. W planach realizacyjnych nale┐y przewidzieµ wykorzystanie przemieszczanych mas ziemi w taki spos≤b, aby odtworzy│y zniszczone warto╢ci powierzchni ziemi lub przyczyni│y siΩ do poprawy jej stanu w innym miejscu. Tak przemieszczane masy ziemi nie s▒ traktowane jako odpady w rozumieniu przepis≤w o ochronie i kszta│towaniu ╢rodowiska.
4. W razie konieczno╢ci usuniΩcia mas ziemi nale┐y je wykorzystaµ do rekultywacji grunt≤w oraz do ulepszania gleb s│abej jako╢ci. Jednostka organizacyjna lub osoba fizyczna usuwaj▒ca glebΩ zg│asza tΩ konieczno╢µ terenowemu organowi administracji pa±stwowej o w│a╢ciwo╢ci szczeg≤lnej do spraw ochrony ╢rodowiska stopnia podstawowego, kt≤ry wskazuje spos≤b realizacji obowi▒zku rekultywacji grunt≤w b▒d╝ ulepszania gleb s│abej jako╢ci.
 

º 11. 1. Organ administracji pa±stwowej wydaj▒cy decyzjΩ, w wyniku realizacji kt≤rej mo┐e nast▒piµ przekszta│cenie powierzchni ziemi naruszaj▒ce r≤wnowagΩ przyrodnicz▒, zobowi▒┐e wnioskodawcΩ do przedstawienia ekspertyzy ekologicznej.
2. Ekspertyza ekologiczna powinna okre╢laµ:
1)charakter i zakres przewidywanych w wyniku realizacji decyzji zmian powierzchni ziemi, przede wszystkim w nawi▒zaniu do istniej▒cych na danym terenie uwarunkowa± przyrodniczych,
2)konieczne zabiegi profilaktyczne w celu ograniczenia skutk≤w negatywnych,
3)konieczne zabiegi zmierzaj▒ce do odtworzenia lub ukszta│towania r≤wnowagi przyrodniczej na danym terenie,
4)skutki spo│eczne i ekonomiczne, kt≤re bΩd▒ wynikiem realizacji decyzji.
3. Ekspertyza jest wykonywana na koszt wnioskodawcy.
 

º 12. Przepis≤w rozporz▒dzenia nie stosuje siΩ do ochrony powierzczhni ziemi na terenach zamkniΩtych, bΩd▒cych w zarz▒dzie jednostek organizacyjnych podporz▒dkowanych Ministrom Obrony Narodowej i Spraw WewnΩtrznych.
 

º 13. Rozporz▒dzenie wchodzi w ┐ycie z dniem 1 marca 1987 r. 

| comm&com. | Informatory Polskie |
[ ekologiczny pozna± ]