[ .ekologiczny pozna± .]
informator pozna±ski
s. g│≤wna
aktualno╢ci
artyku│y
wydarzenia
ustawy
linki/url
patronat
od ciebie
informacje
chat-room
forum
formularz
konkursy
archiwum
miejsce na REKLAM╩
<<< twoja reklama w ... [ ep ]

powr≤t

 

ROZPORZíDZENIE  MINISTRA
OCHRONY ªRODOWISKA, ZASOB╙W NATURALNYCH I LEªNICTWA

z dnia 11 sierpnia 1998 r.

w sprawie szczeg≤│owych zasad ochrony przed promieniowaniem szkodliwym dla ludzi i ╢rodowiska, dopuszczalnych poziom≤w promieniowania, jakie mog▒ wystΩpowaµ w ╢rodowisku, oraz wymaga± obowi▒zuj▒cych przy wykonywaniu pomiar≤w kontrolnych promieniowania.

(Dz.U.98.107.676 z dnia 20 sierpnia 1998 r.)

Na podstawie art. 63 ust. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kszta│towaniu ╢rodowiska (Dz. U. z 1994 r. Nr 49, poz. 196, z 1995 r. Nr 90, poz. 446, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 622, z 1997 r. Nr 46, poz. 296, Nr 96, poz. 592, Nr 121, poz. 770 i Nr 133, poz. 885 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarz▒dza siΩ, co nastΩpuje:
 
 

º 1. Rozporz▒dzenie okre╢la:

1) dopuszczalne poziomy elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego, jakie mog▒ wystΩpowaµ w ╢rodowisku,

2) szczeg≤│owe zasady ochrony ludzi i ╢rodowiska przed elektromagnetycznym promieniowaniem niejonizuj▒cym w postaci:

a) p≤l elektrycznych i magnetycznych sta│ych,

b) p≤l elektrycznych i magnetycznych o czΩstotliwo╢ci 50 herc≤w (Hz), wytwarzanych przez stacje i linie elektroenergetyczne,

c) p≤l elektromagnetycznych o czΩstotliwo╢ciach od 1 kiloherca (kHz) do 300.000 megaherc≤w (MHz), wytwarzanych w szczeg≤lno╢ci przez urz▒dzenia radiokomunikacyjne, radionawigacyjne i radiolokacyjne,

zwanych dalej obiektami, ╝r≤d│ami albo urz▒dzeniami wytwarzaj▒cymi elektromagnetyczne promieniowanie niejonizuj▒ce,

3) wymagania obowi▒zuj▒ce przy wykonywaniu pomiar≤w kontrolnych elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego.
 
 

º 2. 1. Dopuszczalne poziomy elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego, o kt≤rym mowa w º 1, charakteryzowane poprzez warto╢ci graniczne wielko╢ci fizycznych, zawiera, z zastrze┐eniem ust. 2 i 3, za│▒cznik do rozporz▒dzenia.

2. Na obszarach zabudowy mieszkaniowej oraz na obszarach, na kt≤rych zlokalizowane s▒ zw│aszcza szpitale, ┐│obki, przedszkola, internaty - sk│adowa elektryczna elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego o czΩstotliwo╢ci 50 Hz nie mo┐e przekraczaµ warto╢ci 1 kV/m.

3. Dopuszczalnych poziom≤w elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego, okre╢lonych w za│▒czniku, nie stosuje siΩ w miejscach niedostΩpnych dla ludzi.

º 3. Je┐eli w otoczeniu obiektu wytwarzaj▒cego elektromagnetyczne promieniowanie niejonizuj▒ce wystΩpuj▒ takie promieniowania o czΩstotliwo╢ciach zawartych w wiΩcej ni┐ jednym zakresie czΩstotliwo╢ci, spo╢r≤d wymienionych w kolumnie pierwszej tabeli za│▒cznika do rozporz▒dzenia, to zasiΩgi wystΩpowania promieniowania o warto╢ciach granicznych wyznacza siΩ:

1) na podstawie warto╢ci ╢redniej gΩsto╢ci mocy, wyznaczonych zgodnie z zasad▒ okre╢lon▒ w º 16, gdy urz▒dzenia radiokomunikacyjne, radionawigacyjne, radiolokacyjne pracuj▒ w zakresie czΩstotliwo╢ci od 300 MHz do 300.000 MHz,

2) wed│ug zasad okre╢lonych w º 4, gdy urz▒dzenia pracuj▒ w r≤┐nych zakresach czΩstotliwo╢ci z przedzia│u 0,001 MHz do 300.000 MHz.
 
 

º 4. 1. ZasiΩg wystΩpowania elektromagnetycznego promieniowania o warto╢ciach dopuszczalnych, dla zakresu czΩstotliwo╢ci 0,1 MHz - 300.000 MHz, wyznacza siΩ korzystaj▒c z wzoru:

gdzie:

W - warto╢µ wska╝nikowa zasiΩgu,

E1, ..., En, S1, ..., Sm - zmierzone lub wyznaczone warto╢ci wypadkowe natΩ┐e± p≤l elektrycznych oraz gΩsto╢ci mocy w poszczeg≤lnych zakresach czΩstotliwo╢ci, zgodnie z kolumn▒ pierwsz▒ tabeli za│▒cznika,

Eg1, ..., Egn, Sg1, ..., Sgm - warto╢ci dopuszczalne elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego w poszczeg≤lnych zakresach czΩstotliwo╢ci, zgodnie z kolumn▒ pierwsz▒ tabeli za│▒cznika.

2. ZasiΩg wystΩpowania elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego o warto╢ciach dopuszczalnych, dla zakresu czΩstotliwo╢ci 0,001 MHz - 0,1 MHz, wyznacza siΩ korzystaj▒c z wzoru:

 

gdzie:

W - warto╢µ wska╝nikowa zasiΩgu,

E, H - zmierzone lub wyznaczone warto╢ci natΩ┐e± p≤l elektrycznych i magnetycznych,

Eg, Hg - warto╢ci dopuszczalne elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego, zgodnie z kolumnami 2 i 3 tabeli za│▒cznika.

3. Odleg│o╢µ od urz▒dzenia wytwarzaj▒cego elektromagnetyczne promieniowanie niejonizuj▒ce, dla kt≤rej W = 1, okre╢la granicΩ wystΩpowania promieniowania niejonizuj▒cego o warto╢ci dopuszczalnej. Odleg│o╢µ, dla kt≤rej W < 1, okre╢la obszar, na kt≤rym nie wystΩpuj▒ promieniowania o poziomach wy┐szych od dopuszczalnych.

4. Je┐eli warto╢µ jednego ze sk│adnik≤w jest mniejsza ni┐ 5% sumy pozosta│ych sk│adnik≤w, to w wyznaczaniu zasiΩg≤w wystΩpowania elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego o warto╢ciach dopuszczalnych, zgodnie z ust. 1, sk│adnika tego nie uwzglΩdnia siΩ.

º 5. Pomiary kontrolne elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego wytwarzanego przez obiekty, urz▒dzenia bΩd▒ce ╝r≤d│ami promieniowania wykonywane s▒:

1) bezpo╢rednio po pierwszym uruchomieniu obiektu, urz▒dzenia,

2) ka┐dorazowo w razie zmiany warunk≤w pracy obiektu, urz▒dzenia, o ile zmiany te mog▒ mieµ wp│yw na zmianΩ poziom≤w elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego, kt≤rego ╝r≤d│em jest ten obiekt, urz▒dzenie.
 
 

º 6. 1. Pomiary kontrolne elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego w otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze± radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych oraz radiolokacyjnych wykonuje siΩ w spos≤b umo┐liwiaj▒cy: 1) wyznaczenie miejsc wystΩpowania elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego o poziomach dopuszczalnych,

2) wyznaczenie granic obszar≤w ograniczonego u┐ytkowania.

2. Je┐eli w otoczeniu obiekt≤w, o kt≤rych mowa w ust. 1, wystΩpuje elektromagnetyczne promieniowanie niejonizuj▒ce wytworzone przez kilka urz▒dze± nie pracuj▒cych r≤wnocze╢nie, to zasiΩg wystΩpowania promieniowania o poziomach dopuszczalnych wyznacza siΩ dla urz▒dzenia lub grupy urz▒dze± wytwarzaj▒cych takie promieniowanie o poziomach najwy┐szych.

3. Pomiary kontrolne w otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze±, o kt≤rych mowa w ust. 1, nale┐y wykonywaµ podczas pracy wszystkich urz▒dze± wytwarzaj▒cych elektromagnetyczne promieniowanie niejonizuj▒ce w danym zakresie czΩstotliwo╢ci, podanym w kolumnie pierwszej tabeli za│▒cznika, w warunkach odpowiadaj▒cych ich charakterystykom eksploatacyjnym; w przypadku mo┐liwo╢ci eksploatacji w kilku rodzajach pracy - pomiary nale┐y wykonaµ przy tym rodzaju pracy, przy kt≤rym wystΩpuje elektromagnetyczne promieniowanie niejonizuj▒ce o najwy┐szym poziomie.

4. Je┐eli emisje o czΩstotliwo╢ciach zawartych w s▒siednich zakresach czΩstotliwo╢ci promieniowania, podanych w kolumnie pierwszej tabeli za│▒cznika, s▒ t│umione w sondzie pomiarowej o mniej ni┐ 10 decybeli (dB), to pomiary kontrolne nale┐y przeprowadzaµ przy wy│▒czonych urz▒dzeniach nadawczych pracuj▒cych w tych zakresach czΩstotliwo╢ci.

º 7. Pomiary kontrolne w otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze±, o kt≤rych mowa w º 6, przeprowadza siΩ w punktach i pionach pomiarowych; pionem pomiarowym jest linia pionowa, wzd│u┐ kt≤rej przemieszczana jest sonda aparatury pomiarowej w celu znalezienia maksymalnych lub dopuszczalnych poziom≤w elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego.

º 8. Pomiary kontrolne w otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze±, o kt≤rych mowa w º 6, w przyjΩtych pionach pomiarowych wykonuje siΩ w punktach po│o┐onych na wysoko╢ciach od 0,3 m do 1,8 m nad powierzchni▒ ziemi lub nad innymi powierzchniami, na kt≤rych mog▒ przebywaµ ludzie, przyjmuj▒c za wynik pomiaru maksymalny poziom elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego. W pobli┐u instalacji i element≤w metalowych pomiary kontrolne nale┐y wykonywaµ w odleg│o╢ci nie mniejszej ni┐ 0,3 m od tych instalacji i element≤w metalowych.

º 9. 1. Pomiary kontrolne w otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze±, o kt≤rych mowa w º 6, w punktach i pionach pomiarowych, o kt≤rych mowa w º 7, wykonuje siΩ wzd│u┐ g│≤wnych oraz pomocniczych kierunk≤w pomiarowych.

2. G│≤wne kierunki pomiarowe ustala siΩ wzd│u┐ kierunku maksymalnego zasiΩgu oddzia│ywania elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego oraz wzd│u┐ linii prostych │▒cz▒cych urz▒dzenie nadawcze z najbli┐szymi osiedlami i wolno stoj▒cymi budynkami mieszkalnymi.

3. Pomocnicze kierunki pomiarowe ustala siΩ przy uwzglΩdnieniu: lokalizacji obiekt≤w, urz▒dze±, o kt≤rych mowa w º 6, warunk≤w terenowych wystΩpuj▒cych na obszarach je otaczaj▒cych oraz parametr≤w technicznych zainstalowanych urz▒dze±.

º 10. 1. Pomiary kontrolne elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego nale┐y przeprowadzaµ w dodatkowych pionach pomiarowych w budynkach mieszkalnych oraz na balkonach i tarasach, na kt≤rych mog▒ przebywaµ ludzie.

2. Pomiary kontrolne, o kt≤rych mowa w ust. 1, w dodatkowych pionach pomiarowych, w pomieszczeniach budynk≤w znajduj▒cych siΩ w otoczeniu obiekt≤w i urz▒dze±, o kt≤rych mowa w º 6, wykonuje siΩ:

1) w ╢rodku pomieszczenia, na wysoko╢ci od 0,3 m do 1,8 m nad poziomem pod│ogi,

2) w p│aszczy╝nie otworu okiennego znajduj▒cego siΩ od strony ╝r≤d│a elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego,

3) w odleg│o╢ci nie mniejszej ni┐ 0,3 m od instalacji telefonicznych, wy│▒czonych odbiornik≤w radiowych i telewizyjnych, instalacji telewizji kablowej oraz system≤w multimedialnych, a tak┐e instalacji elektrycznych, grzejnych i wodoci▒gowych.
 
 

º 11. W otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze± radiokomunikacyjnych d│ugofalowych i ╢redniofalowych: 1) g│≤wne kierunki pomiarowe ustala siΩ zgodnie z º 9 ust. 2, a kierunki pomocnicze ustala siΩ na kierunkach odpowiadaj▒cych trzem kierunkom zainstalowanych odci▒g≤w i trzem kierunkom pomiΩdzy tymi odci▒gami,

2) pomocnicze kierunki ustala siΩ dodatkowo pod napowietrznymi liniami energetycznymi,

3) przyjmuje siΩ pierwszy pion pomiarowy w odleg│o╢ci nie wiΩkszej ni┐ jeden metr od ogrodzenia terenu, na kt≤rym zainstalowana jest antena; odleg│o╢µ pomiΩdzy pionami pomiarowymi wzd│u┐ danego kierunku pomiarowego nie powinna byµ wiΩksza ni┐ 50 m,

4) na obszarach zabudowanych dodatkowe piony pomiarowe dobiera siΩ na terenie zabudowy - na dziedzi±cach, placach, podw≤rkach, klatkach schodowych i, w miarΩ mo┐liwo╢ci, w pomieszczeniach u┐ytkowych i mieszkalnych, ze szczeg≤lnym zwr≤ceniem uwagi na miejsca, w kt≤rych anteny nadawcze nie s▒ zas│oniΩte przez budynki.
 
 

º 12. 1. W otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze± radiokomunikacyjnych kr≤tkofalowych wyposa┐onych w anteny: 1) spolaryzowane pionowo - kierunki pomiarowe ustala siΩ wed│ug zasad okre╢lonych w º 11 pkt 1 i 2,

2) spolaryzowane poziomo - g│≤wne kierunki pomiarowe ustala siΩ wzd│u┐ kierunk≤w maksymalnego promieniowania anten, a kierunki pomocnicze - na kierunkach odchylonych o ▒30░ i ▒60░ od kierunk≤w maksymalnego promieniowania anten.

2. Je┐eli teren, na kt≤rym znajduje siΩ obiekt, urz▒dzenie radiokomunikacyjne kr≤tkofalowe, jest: 1) ogrodzony - pierwszy pion pomiarowy na ustalonym kierunku odbiera siΩ w pobli┐u ogrodzenia terenu, w odleg│o╢ci nie mniejszej ni┐ jeden metr od tego ogrodzenia,

2) nie ogrodzony - pierwszy pion pomiarowy przyjmuje siΩ w odleg│o╢ci jednego metra od podstawy masztu anteny.

3. Odleg│o╢µ pomiΩdzy pionami pomiarowymi wzd│u┐ kierunk≤w, o kt≤rych mowa w ust. 1, nie powinna byµ wiΩksza ni┐ 10 metr≤w.

4. Pomiary kontrolne wzd│u┐ kierunk≤w, o kt≤rych mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, wykonuje siΩ do odleg│o╢ci 100 m od anteny lub do odleg│o╢ci okre╢lonej zasiΩgiem wystΩpowania promieniowania o dopuszczalnych poziomach.

5. Je┐eli w otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze± radiokomunikacyjnych kr≤tkofalowych znajduj▒ siΩ wzniesienia o wysoko╢ciach zbli┐onych do wysoko╢ci zainstalowania anten, to na tych wzniesieniach wykonuje siΩ dodatkowo pomiary w odleg│o╢ci do 2 km od tych obiekt≤w, urz▒dze±.

6. W otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze± radiokomunikacyjnych kr≤tkofalowych na terenach zabudowanych pomiary wykonuje siΩ wed│ug zasad okre╢lonych w º 11 pkt 4.

º 13. W otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze± radiokomunikacyjnych kr≤tkofalowych, zainstalowanych na budynkach mieszkalnych i u┐ytkowych, pomiary elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego wykonuje siΩ:

1) wzd│u┐ kierunk≤w, o kt≤rych mowa w º 12, odpowiednio do rodzaju anteny,

2) w pomieszczeniach przyleg│ych do pomieszczenia, w kt≤rym znajduje siΩ nadajnik,

3) w pomieszczeniach znajduj▒cych siΩ w bezpo╢rednim s▒siedztwie nie ekranowanych linii zasilaj▒cych anteny.
 

º 14. 1. W otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze± radiokomunikacyjnych ultrakr≤tkofalowych, telewizyjnych, wyposa┐onych w anteny:

1) o dook≤lnej charakterystyce promieniowania - g│≤wne kierunki pomiarowe ustala siΩ na kierunkach odpowiadaj▒cych azymutom ╢cian jednostek antenowych,

2) kierunkowe - g│≤wne kierunki pomiarowe ustala siΩ na kierunkach maksymalnego promieniowania anten, a kierunki pomocnicze ustala siΩ na kierunkach odchylonych o ▒30░ i ▒60░ od tych kierunk≤w.

2. Je┐eli teren, na kt≤rym znajduje siΩ obiekt, urz▒dzenie radiokomunikacyjne ultrakr≤tkofalowe, telewizyjne, jest: 1) ogrodzony - pierwszy pion pomiarowy przyjmuje siΩ w odleg│o╢ci nie mniejszej ni┐ jeden metr od tego ogrodzenia,

2) nie ogrodzony - pierwszy pion pomiarowy przyjmuje siΩ w odleg│o╢ci 10 m od podstawy masztu anteny.

3. Odleg│o╢µ pomiΩdzy pionami pomiarowymi nie powinna byµ wiΩksza od 20 m.

4. Pomiary wykonuje siΩ:

1) do odleg│o╢ci r≤wnej 2,5-krotnej wysoko╢ci zainstalowania anteny,

2) do odleg│o╢ci r≤wnej 5-krotnej wysoko╢ci zainstalowania anteny - na wzniesieniach i w budynkach o wysoko╢ciach zbli┐onych do wysoko╢ci zainstalowania anteny.
 
 

º 15. 1. W otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze± radiolokacyjnych pracuj▒cych w zakresie czΩstotliwo╢ci od 300 MHz do 300.000 MHz: 1) g│≤wne kierunki pomiarowe ustala siΩ wzd│u┐ kierunku maksymalnego zasiΩgu oddzia│ywania elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego,

2) pomocnicze kierunki pomiarowe ustala siΩ wzd│u┐ kierunk≤w odchylonych od kierunku, o kt≤rym mowy w pkt 1, o ▒120░, a tak┐e wzd│u┐ prostych │▒cz▒cych obiekt z najbli┐szymi budynkami mieszkalnymi.

2. Je┐eli teren, na kt≤rym znajduje siΩ obiekt, urz▒dzenie radiolokacyjne, jest ogrodzony, pierwszy pion pomiarowy na ustalonym kierunku ustala siΩ w odleg│o╢ci nie mniejszej ni┐ jeden metr od ogrodzenia.

3. Odleg│o╢µ pomiΩdzy pionami pomiarowymi, wzd│u┐ kierunk≤w pomiarowych, o kt≤rych mowa w ust. 1, nie mo┐e byµ wiΩksza ni┐ 100 m.

º 16. 1. W otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze± radiolokacyjnych podczas pomiar≤w ╢redniej gΩsto╢ci mocy fali elektromagnetycznej:

1) spolaryzowanej liniowo - sondΩ pomiarow▒ nale┐y w wybranym punkcie pomiarowym ustawiaµ tak, aby uzyskaµ maksymalne wskazania gΩsto╢ci mocy pola,

2) spolaryzowanej eliptycznie - sondΩ pomiarow▒ nale┐y ustawiaµ tak w wybranym punkcie pomiarowym, aby uzyskaµ maksymalne wskazanie gΩsto╢ci mocy pola (SE1). Warto╢µ drugiej sk│adowej pola (SE2) stanowi maksymalne wskazanie dla zmienionego o k▒t 90░ ustawienia sondy pomiarowej. Warto╢µ ╢redniej gΩsto╢ci mocy pola w danym punkcie pomiarowym jest sum▒ zmierzonych warto╢ci (S):

S = SE1 + SE2



2. Je┐eli r≤┐nica uzyskanej warto╢ci mocy pola S nie przekracza 20%, to zasady okre╢lonej w ust. 1 pkt 2 nie stosuje siΩ.

º 17. 1. Je┐eli obiekty, urz▒dzenia radiolokacyjne w warunkach normalnej eksploatacji wytwarzaj▒ elektromagnetyczne promieniowanie niejonizuj▒ce w postaci niestacjonarnego pola elektromagnetycznego, to na czas wykonywania pomiaru, maj▒cego na celu wyznaczenie ╢redniej warto╢ci gΩsto╢ci mocy, nale┐y zmieniµ warunki pracy tych obiekt≤w, urz▒dze± w taki spos≤b, aby wytwarza│y one pole stacjonarne na kierunku, wzd│u┐ kt≤rego wykonywane s▒ pomiary; warto╢µ ╢redniej gΩsto╢ci strumienia mocy mikrofalowej w miejscu pomiaru powinna byµ r≤wna maksymalnej warto╢ci ╢redniej gΩsto╢ci strumienia mocy mikrofalowej pola wytwarzanego w znamionowych warunkach pracy w ci▒gu ca│ego okresu zmienno╢ci tego pola.

2. W celu wyznaczenia wystΩpuj▒cej w punkcie pomiarowym ╢redniej warto╢ci gΩsto╢ci mocy pola pochodz▒cego od wytwarzaj▒cych niestacjonarne pole elektromagnetyczne obiekt≤w, urz▒dze± nale┐y uzyskany w warunkach okre╢lonych w ust. 1 wynik pomiaru przemno┐yµ przez charakteryzuj▒cy pole niestacjonarne wsp≤│czynnik c obliczony wed│ug wzoru:
 
 


 
 

gdzie:

c - wsp≤│czynnik charakteryzuj▒cy pole niestacjonarne,

- szeroko╢µ wi▒zki anteny na poziomie po│owy mocy, podana w stopniach,

D - rozpiΩto╢µ anteny, podana w metrach,

R - odleg│o╢µ pomiΩdzy osi▒ obrotu anteny a miejscem, dla kt≤rego okre╢la siΩ wsp≤│czynnik c, podana w metrach,

- d│ugo╢µ fali, podana w metrach.

 
º 18. 1. W otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze± radiokomunikacyjnych amatorskich pomiary wykonuje siΩ do odleg│o╢ci wystΩpowania promieniowania o poziomach dopuszczalnych, uwzglΩdniaj▒c typowe miejsca przebywania ludzi.

2. Piony pomiarowe, w otoczeniu obiekt≤w, o kt≤rych mowa w ust. 1, przyjmuje siΩ na dziedzi±cach, placach, podw≤rkach, klatkach schodowych, dachach budynk≤w oraz w pomieszczeniach mieszkalnych i u┐ytkowych.

º 19. 1. Pomiary kontrolne poziom≤w elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego w otoczeniu stacji i linii elektroenergetycznych wykonuje siΩ, o ile ich napiΩcie znamionowe jest r≤wne b▒d╝ wy┐sze ni┐ 110 kV.

2. Pomiary kontrolne, o kt≤rych mowa w ust. 1, przeprowadza siΩ w szczeg≤lno╢ci w tych miejscach, w kt≤rych na podstawie uprzednio przeprowadzonych oblicze± stwierdzono wystΩpowanie elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego o poziomach zbli┐onych do dopuszczalnych poziom≤w.

3. W otoczeniu stacji elektroenergetycznych pomiary kontrolne elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego powinno siΩ przeprowadzaµ poza ogrodzonym terenem stacji, w odleg│o╢ciach nie mniejszych ni┐ po│owa wysoko╢ci ogrodzenia stacji.

4. Ka┐d▒ liniΩ elektroenergetyczn▒ wchodz▒c▒ lub wychodz▒c▒ z terenu stacji elektroenergetycznej nale┐y traktowaµ jako odrΩbn▒.

º 20. 1. W otoczeniu stacji i linii elektroenergetycznych pomiary kontrolne pola elektrycznego nale┐y wykonywaµ:

1) nad powierzchni▒ ziemi lub nad innymi powierzchniami, na kt≤rych mog▒ przebywaµ ludzie, w szczeg≤lno╢ci dachami, tarasami, balkonami, podestami - na wysoko╢ci 1,8 m,

2) w pobli┐u obiekt≤w budowlanych, w odleg│o╢ci nie mniejszej ni┐ 1,6 m od ╢cian tych obiekt≤w.

2. Pomiary kontrolne pola magnetycznego w otoczeniu stacji, linii elektroenergetycznych nale┐y wykonywaµ w pionach pomiarowych, na wysoko╢ciach od 0,3 m do 1,8 m nad powierzchni▒ ziemi lub nad innymi powierzchniami, na kt≤rych mog▒ przebywaµ ludzie, w szczeg≤lno╢ci dachami, tarasami, balkonami, podestami.

3. Podczas pomiar≤w kontrolnych nale┐y nadaµ osi pomiarowej sondy takie po│o┐enie w stosunku do stacji i linii elektroenergetycznych, aby przyrz▒d pomiarowy wskazywa│ maksymalne warto╢ci wielko╢ci mierzonej w danym punkcie.

º 21. NajwiΩksz▒ warto╢µ napiΩcia roboczego linii, najwiΩkszy pr▒d roboczy linii, najwiΩkszy zwis przewod≤w fazowych linii uwzglΩdnia siΩ przy pomiarach kontrolnych elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego, wytwarzanego przez linie elektroenergetyczne.

º 22. Pomiary kontrolne elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego, w otoczeniu stacji i linii elektroenergetycznych, nale┐y wykonywaµ przy dobrej pogodzie, bez opad≤w atmosferycznych.

º 23. Na czas wykonywania pomiar≤w kontrolnych elektromagnetycznego promieniowania niejonizuj▒cego z otoczenia linii i stacji elektroenergetycznych nale┐y usun▒µ wszystkie przedmioty i obiekty ruchome, kt≤re mog▒ wp│ywaµ na wyniki tych pomiar≤w.

º 24. W otoczeniu obiekt≤w, urz▒dze± i ╝r≤de│ wytwarzaj▒cych elektromagnetyczne promieniowanie niejonizuj▒ce, nie wymienionych w rozporz▒dzeniu, pomiary kontrolne wykonuje siΩ do odleg│o╢ci okre╢lonej wystΩpowaniem takiego promieniowania o poziomach dopuszczalnych.

º 25. Rozporz▒dzenie wchodzi w ┐ycie po up│ywie 14 dni od dnia og│oszenia.
 
 

ZAúíCZNIK

DOPUSZCZALNE POZIOMY ELEKTROMAGNETYCZNEGO PROMIENIOWANIA NIEJONIZUJíCEGO CHARAKTERYZOWANE POPRZEZ WARTOªCI GRANICZNE WIELKOªCI FIZYCZNYCH

Wielko╢µ fizyczna 
Zakres czΩstotliwo╢ci promieniowania
Sk│adowa  elektryczna  Sk│adowa  magnetyczna  GΩsto╢µ   mocy  GΩsto╢µ pr▒du jonowego
 Lp.   1  2   3   4   5 
 1   pola sta│e  16 kV/m  8 kA/m  -  100 nA/m2
 2   pola 50 Hz   10 kV/m   80 A/m   -   - 
 3   0,001-0,1 MHz   100 V/m   10 A/m   -   - 
 4   powy┐ej 0,1 do 10 MHz   20 V/m   2 A/m   -   - 
 5   powy┐ej 10 do 300 MHz   7 V/m   -   -   - 
 6   powy┐ej 300 do 300.000 MHz  -  -  0,1 W/m2  -

Obja╢nienia:

Warto╢ci graniczne czynnik≤w fizycznych charakteryzuj▒cych dopuszczalne poziomy promieniowania odpowiadaj▒:

a) warto╢ciom skutecznym natΩ┐e± p≤l elektrycznych i magnetycznych o czΩstotliwo╢ci 50 Hz i od 0,001 do 300 MHz,

b) warto╢ciom ╢rednim gΩsto╢ci mocy p≤l elektromagnetycznych o czΩstotliwo╢ci powy┐ej 300 MHz do 300.000 MHz.

| comm&com. | Informatory Polskie |
[ ekologiczny pozna± ]