[Company Logo Image]  

Home ] Up ] News ] Szukaj ] Index ] NetMapa ] Ankieta ] Sprawy GroszNetu ] Forum ] FAQ ] Download ]

Siec - porady

 

 

Home
Up

Email

Monta┐ sieci (Jarek Werwicki)

Jak ci╣gn╣µ kabelek?

Nale┐y pamiΩtaµ aby w obydwu przypadkach (BNC i RJ-45) kabelek by│ ci╣gniΩty po najkr≤tszej drodze. ZaoszczΩdzimy kasΩ i polepszymy tym samym transmisjΩ danych.

Jak przymocowaµ do budynku?

Je┐eli k│adziemy kabelek na zewn╣trz budynku to nale┐y zwr≤ciµ szczeg≤ln╣ uwagΩ na zamocowanie gdy┐ ƒle zamocowany kabelek mo┐e przeszkadzaµ s╣siadom. Do mocowania kabelka mo┐na u┐yµ specjalnych skobli kt≤re wpinamy w │╣czenie p│yt betonowych. A je┐eli nasz budynek nie jest zbudowany z p│yt jeste£my zmuszeni wywierciµ otwory do kt≤rych przykrΩcamy specjalne opaski zaciskowe do przewod≤w (co£ takiego mo┐na dostaµ w sklepie elektrycznym lub centralach budowlanych).

Jak ci╣gn╣µ wewn╣trz (pod│ogi, £ciany)?

Przeprowadzaj╣c kabelek przez mieszkanie szukamy optymalnej drogi zar≤wno dla d│ugo£ci kabelka jak i dla innych domownik≤w gdy┐ mo┐e to spowodowaµ zerwaniem kabelka przez np. przechodz╣cego psa (jeszcze mo┐emy mieµ jego na sumieniu). Starajmy siΩ tak po│o┐yµ kabelek aby nie za│amywaµ go. Jest to bardzo wa┐ne w przypadku kabelka BNC gdy┐ zlokalizowanie usterki w tego typu sieci jest bardzo ciΩ┐kie. W mieszkaniu mo┐emy po│o┐yµ korytka plastikowe w kt≤rych bez problem≤w po│o┐ymy kabelek. Jest to chyba najlepsze i przysz│o£ciowe rozwi╣zanie poniewa┐ wymieniaj╣c kabelek nie bΩdziemy musieli rozbieraµ p≤│ mieszkania.

Chodzenie po s╣siadach

Jest to sprawa bardzo powa┐na i od niej zale┐y w jaki spos≤b i jak╣ d│ugo£µ bΩdzie mia│ nasz kabelek. Ot≤┐ nie mo┐emy zakupiµ kabelka je┐eli jeszcze nie odbyli£my rozmowy z s╣siadami. CzΩsto jest tak ┐e s╣siedzi nie maj╣ nic przeciwko temu no chyba ┐e ƒle zamocujemy kabelek i wkurzony s╣siad przetnie nam go bez wcze£niejszego uprzedzenia. Wtedy bierzemy siekierΩ i r╣biemy w drzwi s╣siada!!! Hej! CZASAMI NIGDY TEGO NIE R╙BCIE. TO BYú »ART!!!. Je┐eli kto£ nie wie jak zagadaµ z s╣siadem to bardzo proszΩ oto przyk│ad: "Dzie± dobry! Czy nie ma Pani/Pan nic przeciwko abym przeci╣gn╣│ kabelek ko│o Pani/Pana okna?" Tratatata i lejemy wodΩ. Jakie korzy£ci z tego bΩdziemy mieli a tym czasem mocujemy kabelek! No i co? To takie trudne? Chyba nie?

Projekt sieci w klatce (gdzie kabel i jaki)

Je┐eli zdecydujemy siΩ zak│adaµ sieµ w bloku to musimy zaplanowaµ sobie:

  1. Jak╣ sieµ za│o┐yµ
  2. Gdzie umie£ciµ koncentrator (HUB)
  3. Jak przeci╣gn╣µ kabelek do kolegi i jaka bΩdzie najkorzystniejsza droga
  4. Wolny czas

 

Sprawa siΩ ma nastΩpuj╣co. Zak│adanie sieci Rj-45 wi╣┐e siΩ z umieszczeniem HUBA w takim miejscu aby nikt niepo┐╣dany nie mia│ do niego dostΩpu. Czyli najlepiej u kumpla lub u siebie w mieszkaniu. Nale┐y wzi╣µ te┐ pod uwagΩ fakt i┐ sieµ zak│adana na tzw skrΩtkΩ wi╣┐e ze sob╣ do£µ du┐e koszty. WiΩc je┐eli pod│╣czamy mniej ni┐ 16 komputer≤w oddalonych od siebie o nie wiΩcej ni┐ 180 metr≤w to proponowa│ bym za│o┐enie sieci na koncentryku. Sieµ na koncentryku nie wymaga wielkich umiejΩtno£ci i du┐ych za│o┐e±. Po prostu nale┐y ci╣gn╣µ kabelek po najkorzystniejszej drodze. Radzi│ bym nie bawiµ siΩ w wywiercanie dziur aby przeci╣gn╣µ kabelek z jednego mieszkania do drugiego. Jest to do£µ k│opotliwe no i rodzice nie zawsze siΩ zgadzaj╣. Najlepiej jest przeci╣gn╣µ kabelek z okna do okna wywiercaj╣c otwory w ramie okiennej tak aby przy otwieraniu okna nie haczyµ o kabelek.

Rodzaje kabli i ich cechy

Obecnie najbardziej popularne s╣ dwa typy kabelk≤w:

  • BNC (koncentryk) - za jego pomoc╣ │╣czy siΩ komputery szeregowo i nie potrzeba ┐adnych dodatkowych urz╣dze±. Odleg│o£µ na jak╣ mo┐emy przesy│aµ dane pomiΩdzy pierwszym i ostatnim komputerem w sieci wynosi 185m.
  • RJ-45 (skrΩtka)- do po│╣czenia potrzebny nam jest jeszcze HUB kt≤ry jest jak gdyby sercem sieci. To do niego podpinamy kabelki z naszych komp≤w. Maksymalna d│ugo£µ kabla komputer - HUB wynosi 100m. Nale┐y przy tym pamiΩtaµ ┐e HUB robi za wzmacniacz sygna│u! Tak wiΩc │╣cz╣c dwa HUBY koncentrykiem mo┐emy zwiΩkszyµ zasiΩg naszej sieci.

 

Zarabianie ko±c≤wek

Przy zarabianiu ko±c≤wki kabla BNC nale┐y zwr≤ciµ szczeg≤ln╣ uwagΩ na to aby rdze± kabla nie dotyka│ ekranu (os│onki metalowej kabelka). Odpowiednie przygotowanie kabelka do zarabiania pokazane jest na rysunku (rysunku chwilowo nie ma, wkr≤tce bΩdzie).

Zarabianie ko±c≤wek kabelka UTP
Wewn╣trz skrΩtki znajduj╣ siΩ cztery pary przewod≤w r≤┐nych kolor≤w. Ka┐da para przewod≤w jest skrΩcona ze sob╣, a oznaczenie polega na tym, ┐e kolor jednego przewodu jest jednolity, a drugi dodatkowo oznaczony kolorem bia│ym.

Zalecana kolejno£µ to:

  1. bia│o-pomara±czowy
  2. pomara±czowy
  3. bia│o-zielony
  4. niebieski
  5. bia│o-niebieski
  6. zielony
  7. bia│o-br╣zowy
  8. Br╣zowy

 

Je┐eli kto£ nie mo┐e sobie tego wyobraziµ mo┐e pomo┐e mu ten rysunek

Schemat sygna│≤w wychodz╣cych z kabla RJ-45 jest zamieszczony poni┐ej. Jak widaµ tylko cztery przewody s╣ wykorzystywane. Teoretycznie wiΩc mo┐na by korzystaµ z kabla 4-przewodowego. Nie nale┐y jednak tego robiµ, gdy┐ typowe okablowanie UTP (skrΩtka) zapewnia du┐o wiΩksz╣ ochronΩ sprawno£ci sieci oraz lepsz╣ jej wydajno£µ.

Jak daleko mo┐na ci╣gn╣µ kabelki

D│ugo£µ na jak╣ mo┐emy poci╣gn╣µ kabelek nie jest jednoznacznie okre£lona, lecz waha siΩ w granicach:

  • Dla kabla typu 10BASE2 (BNC) max d│ugo£µ wynosi 185m.
  • Dla kabla typu RJ-45 (skrΩtka) max d│ugo£µ od komputera do koncentratora wynosi 100m.
Gdy │╣czymy koncentratory ze sob╣ kablem koncentrycznym d│ugo£µ sieci mo┐e wynosiµ:
  • W przypadku po│╣czenia z jednym koncentratorem (w tym przypadku bez kabla BNC)
    PCet --- 100metr≤w --- Koncentrator --- 100metr≤w --- PCet
    Czyli 100 + 100 = 200 metr≤w
  • W przypadku po│╣czenia dw≤ch koncentrator≤w (koncentratory │╣czymy miΩdzy sob╣ tak jak kompy w sieci 10-Base2)
    PCet --- 100metr≤w --- Koncentrator --- 185metr≤w --- Koncentrator --- 100metr≤w --- PCet
    Czyli 100 + 185 + 100 = 385 metr≤w

Optymalna ilo£µ komp≤w

Wybieraj╣c po│╣czenie kablem BNC musimy pamiΩtaµ ┐e jest to po│╣czenie szeregowe i przy wiΩkszej ilo£ci komputer≤w sieµ bΩdzie siΩ zapychaµ. Natomiast przy po│╣czeniu kablem RJ-45 mamy mo┐liwo£µ pod│╣czenia bardzo du┐ej ilo£ci komputer≤w z uwagi na to i┐ koncentrator robi za wzmacniacz. DostΩpne na rynku koncentratory oferuj╣ nam pod│╣czenie odpowiednio 2; 4; 8; 16 i 24 komputer≤w. WiΩc je£li planujemy rozbudowΩ sieci proponowa│ bym zaopatrzyµ siΩ w koncentrator z odpowiednio du┐╣ ilo£ci╣ wej£µ.

Sprawdzanie sieci

Testery sieci

Na rynku zachodnim istniej╣ profesjonalne testery sieci kt≤re po pod│╣czeniu w jednym miejscu rysuj╣ nam ca│╣ architekturΩ naszej sieci, pokazuj╣ miejsca uszkodzenia, wΩz│y itp. Dokonuj╣c sprawdzenia ci╣g│o£ci przewodu (czy nie jest przerwany) mo┐emy pos│u┐yµ siΩ nastΩpuj╣cymi metodami:

 

  • mostkowa
  • fali odbitej
  • fali stoj╣cej

 

S╣ to metody kt≤re pozwalaj╣ na dok│adne zlokalizowanie usterki. Stosuje siΩ je w przypadku d│ugiego przewodu. PrzedstawiΩ zasadΩ dzia│ania jednej z tej metody kt≤ra jest chyba najbardziej skuteczna. Pomiar metod╣ fali odbitej wykonuje siΩ poprzez po│╣czenie do ko±c≤wki kabla lokalizatora sprzΩ┐onego z oscyloskopem na kt≤rym obserwujemy obraz powracaj╣cej fali odbitej. Na podstawie obrazu mo┐emy zmierzyµ czas powrotu fali i wyliczyµ gdzie jest miejsce uszkodzenia. Lecz chyba najprostszym sposobem zlokalizowania usterki jest podpiΩcie omomierza. Spos≤b sprawdzenia opisa│em poni┐ej. Jest to metoda kt≤ra ogranicza siΩ tylko do sprawdzenia przewodu a nie do konkretnego miejsca usterki.

Jak samemu sprawdziµ kabelek?

Je┐eli zarobili£my ju┐ kabelek (BNC) najlepiej sprawdziµ go w nastΩpuj╣cy spos≤b: na jeden koniec kabelka zak│adamy tr≤jnik z za│o┐onym terminatorem a do drugiego ko±ca przyk│adamy ko±c≤wki omomierza tak aby jedna dotyka│a ┐y│y a druga ekranu. Na mierniku powinni£my otrzymaµ warto£µ 50 Ohm. Je┐eli wskaz≤wka miernika nie wychyli siΩ to znaczy ┐e jest gdzie£ zwarcie na przewodzie. Gdzie£ styka siΩ ┐y│a z ekranem. Najprawdopodobniej przyczyn╣ tego jest ƒle zarobiona ko±c≤wka.

Jak sprawdziµ tr≤jniki i ko±c≤wki?

Te elementy s╣ praktycznie nie do uszkodzenia i s╣ bardzo tanie wiΩc nie bΩdΩ siΩ rozpisywa│.

Kiedy karta sieciowa nawala?

Bardzo rzadko spotyka siΩ uszkodzone karty sieciowe. Wiele szanuj╣cych siΩ firm daje na karty sieciowe do┐ywotni╣ gwarancjΩ. Wtedy nie powinno byµ wiΩkszych problem≤w. Natomiast zdarzaj╣ siΩ pojedyncze egzemplarze kart sieciowych znanej (i lubianej) firmy NO NAME, kt≤re czasami lubi╣ nawaliµ. Czym to siΩ objawia? Kiedy ju┐ 10 razy sprawdzili£my konc≤wki, 100 razy sprawdzali£my kabel, 1000 razy instalowali£my 10000 sterownik≤w do karty sieciowej i nadal nie dzia│a (a inne kompy sieµ widz╣). Wtedy istnieje du┐e prawdopodobie±stwo ┐e karta jest walniΩta.

Czy kabelek powinien byµ uziemiony ?

Tak i nie. Specyfikacja 10Base2 m≤wi ┐e kabelek MO»E byµ uziemiony w jednym i tylko w jednym punkcie, za£ specyfikacja 10Base5 m≤wi ┐e kabelek POWINIEN byµ uziemiony w jednym i tylko w jednym punkcie.

Uziemienie kabelka jest generalnie dobrym pomys│em - pozwala na rozelektryzowanie kabla. Jednak┐e, wiele sieci Ethernet pracuje bez uziemienia, a nawet w niekt≤rych sieciach usuniΩcie jedynego uziemienia przyczyni│o siΩ do wzrostu ich wydajno£ci! Nie ┐ebym namawia│ do niezak│adania uziemienia, lecz dajΩ ci wolny wyb≤r.

Z drugiej strony je£li uziemisz kabel, upewnij siΩ ┐e robisz to TYLKO w jednym miejscu. Wielokrotne uziemienia w sieci Ethernet mog╣ nie tylko spowodowaµ b│Ωdy sieciowe ale te┐ stwarzaj╣ ryzyko uszkodzenia sprzΩtu!

Problemy

Karty sieciowe r≤┐nych firm

Najlepiej tzn bardzo wskazane jest zakupienie kart tych samych firm. A je┐eli nie planujemy kupna kart takich samych to bardzo wa┐n╣ rzecz╣ jest to aby wszystkie by│y w tym samym standardzie i PAMI╩TAJMY o sterownikach!!! Sterowniki nie musz╣ byµ takie same do wszystkich kart, ale wa┐ne aby by│y zgodne (najczΩ£ciej sterowniki kart sieciowych to odpowiednio przerobione sterowniki NE2000 wiΩc w takim przypadku nie ma wiΩkszych problem≤w.

Z│y kabel (z│e w│a£ciwo£ci)

Kabelek nale┐y zakupiµ w sklepie a nie od znajomego. Jest to bardzo wa┐na sprawa gdy┐ pewno£µ ┐e kabelek nie jest uszkodzony jest wiΩksza gdy zakupimy go w sklepie. U kolegi kabelek m≤g│ siΩ gdzie£ za│amaµ czy co£ w tym rodzaju. A bardzo wa┐n╣ spraw╣ jest to aby kabelek do naszej upragnionej sieci by│ nie uszkodzony. WiΩc lepiej nie oszczΩdzaµ na kabelku.

Technika sieci

Kiedy warto co£ wymieniµ?

Je┐eli planujemy rozbudowΩ sieci a nasza sieµ chodzi obecnie na BNC to najlepszym rozwi╣zaniem w tym momencie jest przej£cie na sieµ opart╣ na RJ-45. Jest to sieµ do kt≤rej mo┐emy podpinaµ dowoln╣ ilo£µ komputer≤w. Wiem ┐e to wi╣┐e siΩ z wiΩkszymi kosztami ni┐ w przypadku BNC ale niesie to za sob╣ wielk╣ swobodΩ w pod│╣czaniu i lokalizowaniu usterek. Innym, bardziej kosztownym rozwi╣zaniem jest przej£cie na sieµ 100Mbps. Jest to sieµ du┐o szybsza ale dostΩpna nie dla ka┐dego bo okablowanie i HUB jest bardzo drogi. Z│udnym pojΩciem jest to i┐ wymieniaj╣c kartΩ sieciow╣ na nowsz╣ sieµ nasza bΩdzie szybsza. Mo┐na siΩ jedynie ograniczyµ do wymiany kart sieciowej pod│╣czanej do ISA na kartΩ podpinan╣ do PCI co u│atwi w niewielkim stopniu komunikacjΩ z komputerem. Trzeba te┐ zwr≤ciµ uwagΩ na fakt ┐e odchodzi siΩ ju┐ od z│╣cz ISA na p│ycie g│≤wnej i zakupienie karty sieciowej pod ISA jest wielkim b│Ωdem gdy┐ w przysz│o£ci przy zmianie kompa mo┐e okazaµ siΩ ┐e zabraknie nam miejsca na podpiΩcie karty.

Kiedy lepiej BNC a kiedy RJ?

Je┐eli nie planujemy rozbudowy sieci a nasza sieµ sk│adaµ siΩ bΩdzie z nie wiΩcej ni┐ 16 PCet≤w to zosta±my przy kabelku BNC. Je┐eli za£ sieµ nasza bΩdzie siΩ rozrastaµ to proponowa│ bym zainwestowaµ w RJ-45. Jest │atwiej zlokalizowaµ uszkodzenie no i mamy kontrolΩ nad wszystkimi komputerami w sieci (mo┐emy np. od│╣czyµ kolesia kt≤ry nas denerwuje bez zak│≤cenia pracy sieci co w przypadku sieci BNC jest niemo┐liwe gdy┐ od│╣czaj╣c kabelek przerywamy sieµ)

Co zrobiµ aby by│o szybciej?

Wszystko zale┐y od tego jak szybko jest obecnie. Je£li jest nie tak jak byµ powinno to nale┐y szukaµ uszkodze± na kablu, ewentualnie przemy£leµ czy kabel nie jest za d│ugi. Druga mo┐liwo£µ to za│o┐yµ sieµ 100Mbps. Jest to bardzo szybka sieµ ale i co za tym idzie bardzo droga. Bardziej jednak efektywnym wyj£ciem bΩdzie lepsze zaprojektowanie po│╣cze± sieciowych. Bo je┐eli wszystkie pakiety przechodz╣ przez jeden punkt to i tak sieµ siΩ zapcha. Powodzenia!!!




 

 

Wyślij E-mail MMalinow@bigfoot.com z pytaniami lub komentarzem.
Copyright ⌐ 2000 GroszNet Osiedlowa Sieµ Komputerowa
Ostatnia modyfikacja: March 01, 2000