KSI╩GA KOTA
I KSI╩GA WALKI
Zobacz aforyzmy i pomy╢l...
"KsiΩga Walki" pojawi│a siΩ w Polsce ju┐ w II po│owie XIX wieku na fali romantycznego zainteresowania kultur▒ Wschodu. Wiadomo╢µ ta jest jedynie s│ownym przekazem w ramach historii jednej rodziny, kt≤ra ten fakt odnotowa│a jako - nawiasem m≤wi▒c - ma│o istotny dow≤d dziwactw swego cz│onka. Inne okoliczno╢ci zwi▒zane z obecno╢ci▒ "KsiΩgi" w naszym kraju s▒ nieznane. Nie wiadomo sk▒d zosta│y przywiezione, jak i czemu by│y nabyte. "KsiΩga" by│a te┐ widziana jedynie przez niewielk▒ ilo╢µ par oczu.
RΩkopis ten - bo mowa jest w│a╢nie o rΩkopisie, a nawet o pliku rΩkopis≤w - przele┐a│ nieokre╢lony czas w╢r≤d innych szparga│≤w (bΩd▒cych zapewne zbiorem "ciekawostek Tajemniczego Wschodu"). Potem, gdy stracono ju┐ zainteresowanie dla egzotyki, paczka zawieraj▒ca papiery i obwi▒zana sznurkiem, spoczΩ│a w kufrze na strychu. Tak szczΩ╢liwie przetrwa│a obie wojny.
Domniemywa siΩ (istniej▒ fakty!), i┐ "KsiΩgi" zwi▒zane s▒ z wyodrΩbnion▒ "koci▒" odmian▒ walki zawieraj▒c▒ w sobie "koci▒ filozofiΩ" i "koci▒ technikΩ" czy "taktykΩ". Wprowadzeniem jest osi▒gniΩcie Furty PiΩciu Pyta±, za ni▒ za╢ znajduj▒ siΩ (wspomniane jedynie) Pr≤by O╢miu Kamieni, PiΩµ Przemian, ªcie┐ki Trzech Smok≤w, na zako±czenie za╢ Wsch≤d S│o±ca (S│o±ce na Wschodzie). Przez analogiΩ mo┐na spodziewaµ siΩ, ┐e chodzi o osiem symboli: niebo, ziemiΩ, wodΩ, ogie±, wsch≤d, zach≤d, po│udnie i p≤│noc oraz o PiΩµ Przemian zwi▒zanych z podstawowymi elementami: metalem, drewnem, wod▒, ogniem i ziemi▒. Tak otwiera siΩ droga, kt≤r▒ ma pod▒┐aµ KOT.
Istot▒ NEKO-DO = Drogi Kota (chin.: Mao de) jest filozofia walki bez walki, czyli d▒┐enia do unikniΩcia niszcz▒cego kontaktu fizycznego dziΩki znajomo╢ci psychiki przeciwnika i przez stosowanie forteli. Aby to jednak by│o mo┐liwe, KOT musi byµ sprawny: spostrzegawczy, inteligentny, szybki i zwinny. W zwi▒zku z tym rozwijaµ musi umiejΩtno╢µ st▒pania - tak w fizycznym jak i psychicznym znaczeniu - skakania i przemykania siΩ oraz bycia niewidocznym a wci▒┐ obecnym.
Neko-do zawiera w sobie elementy wiedzy bushi-wojownik≤w, lecz wiadomo, ┐e Droga Kota - jako sztuka specyficzna - by│a popularna w╢r≤d ronin≤w. Byli to wojownicy wywodz▒cy siΩ spo╢r≤d samuraj≤w (jest to chi±ska nazwa dla kasty buke-wojownik≤w), na rozmaity spos≤b pozbawionych swoich dayimo-pan≤w. Mog│o to polegaµ na najzwyklejszym uzyskaniu niezale┐no╢ci, na otrzymaniu takiej roli (np. dla wykonania aktu zemsty), na wykluczeniu samuraja z szeregu wasali, wreszcie na pozostaniu przy ┐yciu po wygnaniu lub ╢mierci pana, co mog│o r≤wnie┐ wi▒zaµ siΩ jedynie z powierzonym zadaniem, b▒d╝ wyra╝nym ┐▒daniem pana, by wojownik ┐y│. Ronin, "cz│owiek-fala" - jak go nazywano - p│yn▒cy bez celu dok▒d chce, by│ postaci▒ z│owieszcz▒, bowiem bΩd▒c pozostawionym samemu sobie, bez jakiejkolwiek opieki pana, musia│ samotnie dawaµ sobie radΩ, a wiΩc samemu decydowaµ, samemu sobie podlegaµ. Film Kurosawy "Siedmiu samuraj≤w" pokazywa│ ronin≤w oddanych jednej my╢li, jednej misji czy jednej idei - stowarzyszonych ze sob▒ do wype│nienia dzie│a. Brak opieku±czego zwierzchnika czyni│, ┐e roninowie szukali nowinek i umiejΩtno╢ci z zakresu sztuk walki i magii.
Kiedy ronin nabywa│ pewnej ┐yciowej m▒dro╢ci i wchodzi│ na wy┐szy poziom etyki,
m≤g│ staµ siΩ CZúOWIEKIEM-KOTEM.
Zwyk│y ronin naucza│ sztuk walki i przetrwania wszystkich, kto tego chcia│ i zap│aci│. Ronin-KOT mia│ ju┐ ograniczone mo┐liwo╢ci wyboru uczni≤w. On szuka│ kogo╢ takiego, kto bΩdzie nadawa│ siΩ do bycia CZúOWIEKIEM-KOTEM. Taki kto╢ musia│ wype│niaµ ca│y szereg warunk≤w, a ich zasygnalizowaniem jest opis Furty PiΩciu Pyta±.
Ronin-KOT podlega│ samemu sobie, ale te┐ podlega│ idei dobra, kt≤rej musia│ strzec.
Ronin-KOT mia│ prawo w│asnej decyzji, ale wynika│a ona z przywi▒zania do idei Dobra.
Ronin-KOT dawa│ sobie radΩ samotnie, ale by│ zwi▒zany - poprzez ideΩ Dobra i zwi▒zki z innymi roninami-KOTAMI - z otaczaj▒c▒ go aur▒ potencjalnej pomocy i wsparcia.
Wiedza z zakresu ryu-szk≤│ walki sprowadza│a siΩ do umiejΩtno╢ci jujutsu (walka bez broni) i judo (droga walki), kyujutsu (│ucznictwa) i kyudo (droga │uku i strza│y), kenjutsu (tej i innych odmian walki bia│▒ broni▒) i kendo (droga miecza), bajutsu (je╝dziectwa), torioi (polowania), tak┐e igaku (medycyna), reishiki (etykieta) oraz inne umiejΩtno╢ci, │▒cznie z shisaku (poezja). CZúOWIEK-KOT zg│Ωbia│ r≤wnie┐ wiedzΩ yamabushi-ludzi z g≤r oraz walcz▒cych mnich≤w, kt≤rzy zajmowali siΩ nie tylko sztukami walki, ale i magi▒. Shuken-do by│a drog▒ poszukuj▒c▒ w╢r≤d spraw nadprzyrodzonych, ale tak┐e w╢r≤d zi≤│, nauk medycznych, hipnozy i rozmaitych sztuk,
kt≤re obecnie zaliczyliby╢my do SURVIVALU-sztuki przetrwania.
Na koniec w postΩpowaniu CZúOWIEKA-KOTA pojawi│o siΩ Tao, co - po chi±sku - oznacza (nomen omen) miecz.
By│ to fragment wstΩpu napisanego przeze mnie do "KsiΩgi Kota i KsiΩgi Walki",
ksi▒┐ki, kt≤ra powinna wkr≤tce (?) siΩ ukazaµ, a stanowi ona naturalne, filozoficzne uzupe│nienie
ksi▒┐ki "Survival po polsku" wydanej przez F-mΩ Tomczak z úodzi w 1996 roku.
By ujrzeµ pochodz▒ce z obu ksi▒g aforyzmy - zajrzyj tutaj i odbyj dalek▒ podr≤┐...
Mo┐esz wy│▒czyµ wczytywanie grafiki, je┐eli masz powolny modem
A tu strona kocia oraz parΩ kocich link≤w, kt≤re warto zobaczyµ