Hel na stra┐y Wybrze┐a

tu zawsze swieci slonce..

Po│o┐enie Helu zawsze jednoznacznie nadaje mu wysoka rangΩ, tarczy obronnej dla po│o┐onych w zatoce port≤w w Pucku, Gdyni, Jastarni i Gda±sku.

W 1931 roku w osadzie Hel rozpoczΩto budowΩ portu wojennego. Dla zasiedlenia Helu Polakami zbudowano istniej╣ce do dzi£ osiedle "kolonia rybacka", ko£ci≤│ katolicki i szko│Ω. Zbudowano w 1921 roku liniΩ kolejow biegn╣c╣ przez ca│y p≤│wysep, a┐ do osady Hel. Dodatkowo wybudowano drogΩ bit╣ z Juraty do Helu, prowadz╣c j╣ ze wzglΩd≤w strategicznych (ochrona przed ostrza│em z samolot≤w) z ponad 40-ma zakrΩtami w gΩstym lesie. Na terenie oddanym wojsku w 1936 roku dekretem Prezydenta RP jako ôRejon umocniony Helö (obejmuj╣cym cze£µ p≤│wyspu od Juraty do ko±ca cypla) zosta│a zbudowana ponadto kolejka w╣skotorowa o │╣cznej d│ugo£ci 26 km, oraz wiele obiekt≤w wojskowych.

Komendantem Rejonu Umocnionego Hel w czasie kampanii wrze£niowej by│ kmdr por. W│odzimierz Steyer.

bateria.gif

NajwiΩksza si│a ognia dysponowa│y trzy baterie artylerii nadbrze┐nej, wyposa┐onej w potΩ┐ne betonowe stanowiska artyleryjskie, oddzielne dla ka┐dej z armat, odleg│e od siebie o co najmniej 90 m, wspaniale zamaskowane lasem i nakryte obracaj╣c╣ siΩ wraz z armata konstrukcja stalowa w kszta│cie parasola, na kt≤rej te┐ umieszczano maskowanie.

Bateria nr 32 - ôgreckaö 2 dzia│a 105 mm na ko│ach, ulokowana od strony morza, mniej wiΩcej na po│owie odleg│o£ci Hel-Jurata.

Bateria nr 33 - ôdu±skaö 2 dzia│a 105 mm na ko│ach, ulokowana od strony morza, na wysoko£ci p≤│nocnego kra±ca miasta Hel.

Bateria 31, najpotΩ┐niejsza na Helu, - patrz szkic - zwana p≤ƒniej imieniem jej tw≤rcy, kmdr Heliodora Laskowskiego sk│ada│a siΩ z 4 armat o kalibrze 152 mm - zlokalizowana jest na samym cyplu p≤│wyspu helskiego, st╣d pocz╣tkowo nazywano j╣ ôbateri╣ cyplow╣ö. Znajduje siΩ ona tak┐e na terenie wojskowym, niedostΩpnym bez przewodnika. Bateria ta mog│a skutecznie strzelaµ do 26 km. (odleg│o£µ do Cha│up)
(
czΩ£ci╣ baterii Laskowskiego by│a Bateria nr 21 - 2 dzia│a 75 mm - jej og≤lnie dostΩpne stanowisko znajduje siΩ blisko latarni morskiej, tu┐ przy drodze wiod╣cej z ul.Le£nej na pla┐Ω ba│tycka i do dzi£ mo┐na podziwiaµ nieuszkodzone, potΩ┐ne bunkry, na kt≤rych zamontowane by│y dzia│a.)

Plany l╣dowej obrony Wybrze┐a zak│ada│y, ┐e Hel ma siΩ broniµ do 14 dni - w rzeczywisto£ci Hel broni│ siΩ a┐ do 2 paƒdziernika, odciΩty ca│kowicie od reszty wojsk od 11 wrze£nia, pod ciΩ┐kim ostrza│em niemieckich pancernik≤w Schlesien i Schleswig-Holstein i ci╣g│ymi atakami lotnictwa, a ponadto broni╣c siΩ przed atakami od strony l╣du...
W ci╣gu
dni walki obro±cy Helu zestrzelili oko│o 20 samolot≤w, uszkodzili ostrza│em z dzia│ dwa kontrtorpedowce i kilkakrotnie uzyskali skuteczne trafienia w niemieckie pancerniki, co zmusza│o je do postawienia zas│on dymnych i ucieczki . Dla utrudnienia ostrza│u artylerii pancernik≤w, obro±cy wysadzili w powietrze latarniΩ morska , dominantΩ terenowa, jedyny charakterystyczny punkt na tle gΩstego lasu, u│atwiaj╣cy namiary artyleryjskie niemieckim pancernikom.

W czasie walk l╣dowych, obro±cy wysadzili dnia 30 wrze£nia zaporΩ minow╣, przerywaj╣c p≤│wysep w rejonie Cha│up, (Hel sta│ siΩ czasowo wysp╣!) powoduj╣c straty w£r≤d atakuj╣cych i wstrzymuj╣c na kilkana£cie godzin niemieckie ataki.

W czasie okupacji i po niej armaty by│y wielokrotnie demontowane i wymieniane, tak ┐e znajduj╣ce siΩ obecnie ju┐ tylko w baterii Laskowskiego armaty, nie s╣ tymi oryginalnymi sprzed wojny.

Wojsko stacjonuje w rejonie Helu dalej i dopiero w kwietniu 1996 roku zdemontowano pilnowane przez wartownik≤w dwa szlabany na szosie do Helu.

Hel na stra┐y Wybrze┐a û (tekst rozszerzony)

Traktat Wersalski przyzna│ Polsce 146 km wybrze┐a morskiego - z czego niemal po│owa to wybrze┐e p≤│wyspu helskiego liczone z obu stron.

Po ratyfikacji Traktatu przez Niemcy 10 I 1920, rozpoczΩto obsadzanie Wojskiem Polskim Wybrze┐a.

I. Baza Hel:

1. Rozbudowa portu:

a) dalsza rozbudowa basenu 2 020 200 z│

b) zakup sieci przeciwtorpedowych 2 000 000 z│

c) budowa dƒwigu p│ywaj╣cego 1 200 000 z│

d) drogi i kolejka w╣skotorowa 750 000 z│

2) dalsza rozbudowa schron≤w amunicyjnych 2 625 000 z│

3) elektryfikacja Helu 700 000 z│

4) stacja przestrzeliwania torped 400 000 z│

5) budowa piekarni 200 000 z│

II. Obrona Helu:

1) bateria najciΩ┐sza

a) dzia│a w wie┐y p-panc, amunicja i sprzΩt 10 580 000 z│

b) roboty fortyfikacyjne, schrony amunicyjne 2 150 000 z│

c) koszary 250 000 z│

2) bateria przeciwlotnicza

a) dzia│a z amunicj╣ 975 000 z│

b) prace fortyfikacyjne 300 000 z│

3) g│≤wny o£rodek oporu 1 800 000 z│

4) lotnictwo morskie

a) 6 wodnosamolot≤w 5 650 000 z│

b) hangary 560 000 z│

c) urz╣dzenia i wyposa┐enie bazy lotniczej 4 800 000 z│

d) koszary i budynki gospodarcze 1 440 000 z│

e) zbiorniki na paliwo 240 000 z│

5) schrony dla 562 min morskich 900 000 z│

6 │╣czno£µ 400 000 z│

7) drogi, kolejki, bocznice 2 000 000 z│

Przedstawione tu koszty baterii najciΩ┐szej dotyczy│y planowanej, lecz nigdy niezrealizowanej baterii kal. 305 mm, dwudzia│owej w wie┐y pancernej. Dla por≤wnania koszt baterii im.Laskowskiego wraz z wyposa┐eniem, pracami fortyfikacyjnymi, central╣ kierowania ogniem i koszarami wyceniono na ok. 4áá900á000 z│.

Koszty poniesione ju┐ uprzednio na budowΩ portu wynios│y oko│o 6á306á000áz│

Dalsze plany rozbudowy bazy na Helu przewidywa│y m.in. umieszczenie drugiej baterii 152 mm, ustawienie na Helu o£miu dzia│ 130 mm zdjΩtych z niszczycieli Wicher i Burza, kt≤re mia│y otrzymaµ dzia│a nowocze£niejsze, budowΩ drugiej elektrowni i wiele innych inwestycji. Mimo prowadzenia licznych rozm≤w z wieloma licz╣cymi siΩ firmami zagranicznymi, a nawet podpisywaniu wstΩpnych um≤w, projekty te nie zosta│y zrealizowane do wybuchu wojny.

W ko±cu sierpnia 1939 stan obrony Helu przedstawia│ siΩ nastΩpuj╣co:

Ca│o£ci╣ artylerii helskiej dowodzi│ kmdr.ppor.S.Kukie│ka. Artyleria ta by│a w toku obrony Helu stopniowo uzupe│niana armatami zdejmowanymi z okrΩt≤w.

Niezwykle s│aba by│a obrona lotnicza - Morski Dywizjon Lotniczy w Pucku wyposa┐ony by│ w stare i wyeksploatowane wodnosamoloty, a nowe zam≤wione we W│oszech nie nadesz│y do wybuchu wojny, mimo wszelkich stara± ze strony Wojska Polskiego.

Port wojenny w Helu nie zosta│ na czas wyposa┐ony w pe│ne zaplecze remontowe, w ramach przygotowa± przyholowano z Oksywia i zainstalowano w Helu suchy dok. Nie by│y uko±czone zbiorniki paliwa - na p│ywaj╣ce zbiorniki przekszta│cono dwa stare torpedowce - ôKujawiakö i ôPodhalaninö zakotwiczone w pobli┐u Jastarni. W Helu brak by│o magazyn≤w na ┐ywno£µ - na magazyn zamieniono ko£ci≤│ poewangielicki (obecnie muzeum), a ponadto rozpoczΩto przygotowywanie magazyn≤w w ziemiankach.

Z braku obiekt≤w wojskowych w maju 1939 roku zajΩto willΩ ôPoloniaö, odmawiano zgody na urz╣dzanie kolonii letnich i oboz≤w ┐eglarskich w Helu.

Dnia 10 lipca 1939 roku podzielono Dow≤dztwo Obrony Wybrze┐a na dwa niezale┐ne sztaby - Dow≤dztwo L╣dowej Obrony Wybrze┐a (p│k.S.D╣bek) i Dow≤dztwo Morskiej Obrony Wybrze┐a (kmdr dypl.S.Frankowski)

Dow≤dc╣ Rejonu Umocnionego Hel zosta│ kmdr W.Steyer.

Nasilone przeloty samolot≤w w rejonie Helu spowodowa│y kilkakrotnie ostrzeliwanie ich z dzia│ ostr╣ amunicj╣ - np. w pocz╣tkach lipca 23 bateria uszkodzi│a niemiecki samolot komunikacyjny przelatuj╣cy nad zakazanym obszarem. W ko±cu sierpnia, piechota wzmocniona przez rezerwist≤w przyst╣pi│a do prac ziemnych na 16-to kilometrowej pozycji przes│aniania w rejonie kΩpy Swarzewskiej. W budynku szko│y, niedaleko ko£cio│a zorganizowano szpital polowy, jego wyposa┐enie pobrano z hotelu ôLidoö w Juracie. Oddzia│ zakaƒny zorganizowano w budynku przy ulicy Wiejskiej.

Dwa razy og│aszana mobilizacja objΩ│a r≤wnie┐ wiΩkszo£µ kutr≤w rybackich.

30 sierpnia niszczyciele ôB│yskawicaö ôGromö i ôBurzaö otrzyma│y rozkaz ôPekingö natychmiastowego przej£cia do Anglii, dla ocalenia ich przed wpadniΩciem w rΩce niemieckie - wszystkie trzy dosz│y pomy£lnie. Pozosta│a flota polska pod dow.kontradmira│a J.Unruga liczy│a 15 jednostek - niszczyciel ôWicherö, sze£µ tra│owc≤w (Czajka, Czapla, Jask≤│ka, Mewa, Rybitwa, »uraw), piΩµ okrΩt≤w podwodnych (Orze│, Ry£, SΩp, Wilk,»bik), dwie kanonierki (Gen.Haller i Komendant Pi│sudzki) stawiacz min ôGryfö i okrΩty pomocnicze.

Flota Hitlerowska wystawiona przeciwko Polsce liczy│a 56 okrΩt≤w.

Trwa│ nap│yw ponad 600 rezerwist≤w i masowy odp│yw letnik≤w i turyst≤w. Zarz╣dzenia mobilizacyjne spowodowa│y dodatkowo konieczno£µ ewakuacji wiΩkszo£ci os≤b cywilnych z terenu p≤│wyspu. Ewakuacji dokonywano do jednego z maj╣tk≤w pod Puckiem, lub do Kobrynia na Polesiu - wed│ug wyboru os≤b ewakuowanych. Ponadto dobrowolnej ewakuacji podda│o siΩ czΩ£µ rodzin wojskowych z Helu.

Helu broni│o na l╣dzie ok. 3 690 ┐o│nierzy, │╣cznie z uzupe│nieniami za│ogami zniszczonych okrΩt≤w i samolot≤w.

Kampania wrze£niowa

OkrΩty niemieckie rozpoczΩ│y blokadΩ Polski od strony morza.

Obrona Helu zako±czy│a siΩ. Ca│╣ noc niszczono, topiono i zakopywano sprzΩt.

PodjΩto liczne pr≤by ucieczki morzem - powiod│a siΩ ucieczka kutra po£cigowego ôBatoryö(obecnie stoi na l╣dzie, w porcie wojennym w Helu!) na GotlandiΩ i jednego z kutr≤w rybackich na úotwΩ, wcze£niej okrΩty ôOrze│ö i ôWilkö pomy£lnie dop│ynΩ│y do Anglii.

Obro±cy str╣cili od 15 do 53 samolot≤w (r≤┐ne ƒr≤d│a podaj╣ r≤┐ne dane), zatopili jeden tra│owiec, wielokrotnie uzyskali trafienia z dzia│ w inne okrΩty niemieckie.
S
traty obro±c≤w wynios│y ok.100 zabitych i ok.150 rannych.

Do niewoli dosta│o siΩ ok. 2000 polskich ┐o│nierzy i oficer≤w.

Okres okupacji niemieckiej....

Cypel helski mia│ odegraµ wielk╣ rolΩ w Niemieckiej obronie. Niemal natychmiast po zajΩciu Helu, Niemcy zaczΩli sprowadzaµ nowe dzia│a dla zast╣pienia uszkodzonych polskich. Port wojenny w Helu powiΩkszono w czasie okupacji ponad dwukrotnie. W rejonie wjazdu do miasta Hel zbudowano trzy potΩ┐ne stanowiska artyleryjskie dla dzia│ o kalibrze 406 mm. Mia│a to byc najpotΩ┐niejsza w tym rejonie bateria "Schlezwik-Holstein" Ju┐ pod koniec instalowania dzia│ zmieniono koncepcjΩ i po oddaniu zaledwie pr≤bnych strza│≤w zabrano armaty - podobno na Wa│ Atlantycki. Natomiast z ca│╣ pewno£ci╣ IDENTYCZNE, niemieckie stanowisko artyleryjskie znajduje siΩ na wybrze┐u Danii - mo┐na je zobaczyµ na kilku ujΩciach w filmie "Gang Olsena 3" !!!
Dwa z helskich stanowisk s╣ w dalszym ci╣gu obsadzone przez wojsko, jedno ca│kowicie opuszczone, nadaje siΩ do zwiedzania.
Uderza ogrom potΩ┐nej obrotnicy pod armatΩ i wiele piΩter pomieszcze± ukrytych w zatopionym w ziemi potΩ┐nym bunkrze, bΩd╣cym integraln╣ czΩ£ci╣ stanowiska dzia│a. Przed bunkrem charakterystyczne, potΩ┐ne ┐elbetowe "kratownice" - przypuszczalnie pozosta│o£ci gigantycznych dƒwig≤w suwnicowych.
Aby dotrzeµ do tego stanowiska, wystarczy wyj£µ szos╣ z Helu w kierunku Juraty, zaraz za pierwszy ogrodzony teren wojskowy, znajduj╣cy siΩ po prawej rΩce (to te┐ jedno ze stanowisk dzia│), a nastΩpnie skrΩciµ w pierwsz╣ drogΩ bit╣ w prawo (w kierunku Ba│tyku). Za ok 200m, na rozga│Ωzieniu w kszta│cie "Y" skrΩcamy znowu w prawo - i po ok. 100 m wchodzimy na ukryty w lesie bunkier.
Je£li z szosy nie skrΩcimy w prawo, ale p≤jdziemy ni╣ ok. 200 m dalej i skrΩcimy w lewo (w stronΩ zatoki), to droga doprowadzi nas do potΩ┐nej betonowej, o£miokondygnacyjnej, g≤ruj╣cej nad lasem wie┐y kierowania ogniem. Ze szczytu fascynuj╣cy widok - lornetka i dobra pogoda konieczne!

Na terenie miasta Hel Niemcy zbudowali lotnisko polowe - obecnie zabudowane domami.

W pocz╣tkach marca 1945 roku rejon Tr≤jmiasta znalaz│ siΩ w okr╣┐eniu rosyjskim. 15 marca gauleiter Forster o£wiadczy│ publicznie, ┐e zwyciΩ┐y Rosjan, lub polegnie. 22 marca Rosjanie zajΩli Sopot, 26 marca Hitler og│osi│ Oksywie twierdz╣, podobnie jak teren Gda±ska. 27 marca resztki Niemc≤w opu£ci│y Gda±sk, uciekaj╣c na teren »u│aw i tworz╣c tam ostatni rejon obrony, Gda±sk zajΩ│y wojska radzieckie rozstrzeliwuj╣c i deportuj╣c ludno£µ i niszcz╣c ocala│e w 3/4 miasto podpaleniami i wysadzeniami.
Wydarzenia te by│y jeszcze do niedawna okryte mrokiem wstydliwej tajemnicy, teraz pisze siΩ o nich coraz powszechniej......
Po ciΩ┐kich walkach, w nocy a 31 na
1 kwietnia Niemcy przewieƒli 30 tysiΩcy ludzi z Oksywia na Hel, Oksywie zajΩli Rosjanie. 4 kwietnia Forster przyby│ promem z Helu na bronion╣ wci╣┐ MierzejΩ Wi£lan╣, a nastΩpnie przewieziono go na Zach≤d.
9 maja
po podpisaniu przez Niemcy aktu bezwzglΩdnej kapitulacji Hel i Mierzeja skapitulowa│y.

Tu┐ przed wyzwoleniem Helu zgromadzi│y siΩ na nim dziesi╣tki tysiΩcy niemieckich uciekinier≤w wojskowych a tak┐e cywilnych, mieszkali nawet w licznych, naprΩdce przygotowanych ziemiankach. Lotnictwo radzieckie panowa│o ju┐ niepodzielnie w powietrzu i transporty morskie przepe│nione uciekinierami by│y masowo zatapiane w okolicach p≤│wyspu...

Lata powojenne

Odcinek p≤│wyspu helskiego od Juraty a┐ do ko±ca cypla by│ po wojnie jedn╣ z najbardziej strze┐onych i ufortyfikowanych baz wojskowych. Nieko±cz╣ce siΩ kilometry umocnie± polowych wykonanych z betonowych prefabrykat≤w mo┐na spotkaµ w helskim lesie na ka┐dym kroku. Rozebrano wiΩkszo£µ tor≤w kolejki w╣skotorowej, wymieniono a nastΩpnie skasowano wiΩkszo£µ dzia│.
W muzeum w Gdyni mo┐na obejrzeµ:
- jedno dzia│o Bofors 152 mm z baterii Laskowskiego (ciΩ┐ar z podstaw╣ 28000kg, zasiΩg 23 km, ciΩ┐ar pocisku 46 kg),
- dwa dzia│a Schneider 105 mm (na ko│ach) z baterii Greckiej lub Du±skiej (ciΩ┐ar ca│kowity 5000kg, zasiΩg 20 km, ciΩ┐ar pocisku 26,4 kg)
- dwulufowe dzia│o Bofors wz.34/36 120 mm zdjΩte z "Gryfa" (ciΩ┐ar ca│kowity 17650kg, zasiΩg 19,4 km, ciΩ┐ar pocisku 24 kg)

Po wojnie do Polski wr≤ci│ kuter po£cigowy ôBatoryö i po licznych, £r≤dl╣dowych kolejach losu, uratowany przed pociΩciem na z│om wr≤ci│ do Helu jako pomnik, stoj╣cy obecnie na nabrze┐u Portu Wojennego.

Trzydziestu jeden spo£r≤d poleg│ych obro±c≤w Helu spoczywa w zbiorowej mogile na helskim cmentarzu, wielu innych wr≤ci│o do czynnej s│u┐by w marynarce PRL, niekt≤rym w owych latach nawet tego prawa odm≤wiono.
Komandor W│adys│aw Steyer po powrocie z niewoli do kraju, piastowa│ wysokie stanowiska w Marynarce, a┐ w 1947 roku zosta│ mianowany jako kontradmira│ dow≤dc╣ Marynarki Wojennej. W 1950 roku zosta│ usuniΩty ze swojego stanowiska i zmuszony do przeniesienia siΩ daleko od morza, do Ostro│Ωki. Na Wybrze┐e wr≤ci│ dopiero po rehabilitacji paƒdziernikowej w 1956 roku, w roku 1957 zmar│.
Kapitan Ma±kowski z baterii Laskowskiego zosta│ po wojnie pilotem portowym w Szczecinie, a w 1950 roku usuniΩto go z pracy i zakazano mu jakiejkolwiek pracy w rejonie morza.
Komandor porucznik Zbigniew Przybyszewski zosta│ w 1950 roku zwolniony z wojska aresztowany i skazany w sfingownym procesie na karΩ £mierci przez Najwy┐szy S╣d Wojskowy. W tym samym procesie 19 oficer≤w WP w lipcu 1952, kary £mierci otrzyma│o za nonsensowne zarzuty polityczne jeszcze czterech innych komandor≤w. Nie pomog│y odwo│ania do Bieruta i Zawadzkiego. Trzech ze skazanych :
- komandor porucznik Zbigniew Przybyszewski,
- komandor Jerzy Staniewicz,
- komandor Stanis│aw Mieszkowski

zosta│o zastrzelonych w wiΩzieniu, inni skazani, jak np. komandor porucznik Robert Kasperski, czy komandor Marian Wojciaszek (obro±cy Helu z 1939 roku) doczekali paƒdziernika i symbolicznej rehabilitacji.....

Zachowane na Helu umocnienia z czas≤w II Wojny îwiatowej - i te Polskie i te Niemieckie wpisano w 1999 roku do rejestru zabytk≤w militarnych. Obecnie niemal ka┐de z tych umocnie± mo┐na zwiedzaµ, w niekt≤rych s╣ dalej obiekty wojskowe.

Opracowanie powy┐sze oparto na materia│ach ƒr≤d│owych (patrz bibliografia Helu) g│≤wnie na ksi╣┐ce R.Witkowskiego - ôHel na stra┐y Wybrze┐a 1920-1939ö i stamt╣d te┐ zaczerpniΩto tytu│.

1939 rok

Ka┐dy znajdzie tu co£ dla siebie........

na tych stronach wkr≤tce dalsze ciekawostki i informacje........

Autor i Webmaster czeka na Twoje uwagi : wladek@bigfoot.com

Je£li by│e£ w Helu, lub je£li chcesz tam pojechaµ, je£li CiΩ ta strona zainteresowa│a -

odwiedzaj nas czΩsto i powiedz innym!!!

tu zawsze swieci slonce..Powr≤t do strony g│≤wnej