|
Business-to-business (B2B)
( Dzia│: Biznes, Gomi, 12 listopad 2000 )
Od paru lat obserwujemy stale rosn▒ce zainteresowanie polskich firm Internetem i mo┐liwo╢ciami, jakie on daje. Bo z ca│▒ pewno╢ci▒ u┐yteczno╢µ Internetu nie ko±czy siΩ na stworzeniu wizyt≤wki firmy czyli strony internetowej (zreszt▒ w wielu wypadkach fatalnie wykonanych i nie aktualizowanych). Prawdziwy rozkwit spodziewany jest w najbli┐szych latach za spraw▒ handlu pomiΩdzy firmami - B2B (business-to-business).
B2B to wykorzystanie ╢rodk≤w elektronicznych do zawierania transakcji pomiΩdzy przedsiΩbiorstwami, a jego podstawowym zadaniem jest dostarczenie realnych zysk≤w i realnych oszczΩdno╢ci, przy jednoczesnym usprawnieniu proces≤w zachodz▒cych w firmie. W sieci pojawia siΩ w postaci sieci ekstranetowych (zamkniΩtych lub otwartych), gie│d towarowych, wΩz│≤w i sieci handlowych, portali biznesowych i vortali bran┐owych.
B2B d▒┐y do usprawnienia wszystkich etap≤w zawierania transakcji, jakie zachodz▒ w przypadku tradycyjnego modelu dzia│alno╢ci gospodarczej. Ogranicza koszty nawi▒zywania kontakt≤w pomiΩdzy firmami - og│oszenia prasowe, rozmowy telefoniczne czy spotkania bezpo╢rednie.
B2B to najszybciej rozwijaj▒cy siΩ sektor handlu elektronicznego obejmuj▒cy szeroko rozumiane kontakty miΩdzy przedsiΩbiorstwami. Przewiduje siΩ du┐▒ dynamikΩ wzrostu obrot≤w na tym rynku. W 2000 roku planuje siΩ obroty prawie 400 bilion≤w $ i niemal 80% wzrost ka┐dego roku. W efekcie w 2003 roku zak│ada siΩ obroty w wysoko╢ci 1400 bilin≤w $ (dla por≤wnania obroty B2C w 2003 roku - 50 bilion≤w $). Na ╢wiecie wiele firm ju┐ zaczΩ│o lub w│a╢nie zaczyna aktywnie dzia│aµ w tym sektorze, s│usznie przewiduj▒c, ┐e przyniesie on im wiele zysk≤w.
A jak na tym tle prezentuje siΩ Polska i polskie firmy? Na pierwszy rzut oka ca│kiem nie╝le. Coraz wiΩcej m│odych ludzi wierzy, ┐e w│a╢nie B2B to dziedzina, w kt≤r▒ warto inwestowaµ. Coraz wiΩcej nowych firm wychodzi spod skrzyde│ inkubator≤w, kt≤re wspomagaj▒ je w pierwszym, najtrudniejszym okresie dzia│alno╢ci. Jednak prawdziwymi graczami na rynku B2B s▒ niew▒tpliwie olbrzymie sp≤│ki gie│dowe, dysponuj▒ce do╢wiadczon▒ kadr▒ mened┐ersk▒, ogromnym do╢wiadczeniem na rynkach starej ekonomii oraz kontaktami na rynku. Okazuje siΩ, ┐e wiele z tych w│a╢nie przedsiΩbiorstw ju┐ dostrzeg│o korzy╢ci, jakie mo┐e im przynie╢µ przeniesienie handlu do sieci. Wiele z nich przygotowuje siΩ do stworzenia swoistych portali tematycznych, kt≤rych celem jest opanowanie danego segmentu rynku np. wsp≤lna inwestycja Prokomu i Impexmetalu (ce-market.com) czy Stalexportu i ComputerLandu.
Niestety coraz czΩ╢ciej polskie sp≤│ki tylko og│aszaj▒ chΩµ rozpoczΩcia dzia│alno╢ci w internecie. Po pewnym czasie okazuje, ┐e to tylko czcza gadanina, kt≤ra mia│a przynie╢µ korzy╢µ danemu przedsiΩbiorstwu. SytuacjΩ tak▒ obserwowali╢my oko│o p≤│ roku temu, kiedy polska gie│da oszala│a na punkcie globalnej sieci. Ka┐da sp≤│ka, kt≤ra tylko wspomnia│a o internecie, mog│a liczyµ na nieuzasadnione ani analiz▒ fundamentaln▒, ani analiz▒ techniczn▒, wzrosty kursu akcji. St▒d firmy jedna po drugiej informowa│y biednych inwestor≤w o tych wielkich, sieciowych planach, nie maj▒c nawet biznes planu. Niekt≤rzy byli jeszcze lepsi. Pewna sp≤│ka z po│udnia Polski poda│a do publicznej wiadomo╢ci, ┐e rozpoczyna tak┐e swoj▒ dzia│alno╢µ gospodarcz▒ w internecie. I nic wiΩcej. Po miesi▒cu dziennikarze zaczΩli dopytywaµ siΩ o szczeg≤│y planu i zamierzenia na najbli┐sze miesi▒ce. W≤wczas jeden z dyrektor≤w zacz▒│ siΩ nad tym powa┐nie zastanawiaµ i ... kaza│ jednemu z podw│adnych przygotowaµ odpowiednie opracowanie. Co╢ mi siΩ wydaje, ┐e sytuacja taka mia│a miejsce w wielu przedsiΩbiorstwach. Z kolei inna sp≤│ka (Centrozap) og│osi│a ambitne plany stworzenia portalu hutniczego. Tymczasem jak siΩ okaza│o sytuacja sp≤│ki jest na tyle trudna, ┐e czeka j▒ powa┐na restrukturyzacja.
Miejmy nadziejΩ, ┐e inne sp≤│ki rzetelnie podchodz▒ do inwestor≤w gie│dowych i podaj▒ prawdziwe informacje. Pozostaje jednak pytanie, czy aby na pewno dzia│alno╢µ typu B2B mo┐e siΩ w Polsce rozwin▒µ? Bo argument, ┐e handel taki prze┐ywa ogromy rozkwit w USA czy Europie Zachodniej, nie jest wystarczaj▒cym. Wiadomo przecie┐, ┐e nasza i zachodnie realia gospodarcze, to dwa r≤┐ne ╢wiaty.
Poza tym w Polsce ╢wiadomo╢µ wykorzystania internetu do prowadzenia dzia│alno╢ci handlowej jest bardzo niska, szczeg≤lnie w przedsiΩbiorstwach kilkuosobowych czy rodzinnych. Za╢ powodzenie przedsiΩwziΩµ typu B2B wymaga udzia│u wielu podmiot≤w. Tymczasem w naszym kraju, nawet przy mo┐liwo╢ci sk│adania zlece± lub zapyta± ofertowych przez internet, korzysta z niego zaledwie co dziesi▒te przedsiΩbiorstwo. To wci▒┐ sporo za ma│o, aby w pe│ni rozwin▒µ handel na prawdziwych platformach sieciowych. Dlatego dziwi fakt, ┐e na przyk│ad sp≤│ki farmaceutyczne (PGF, Prosper, Orfe) jedna po drugiej og│aszaj▒ tworzenie serwis≤w, kt≤re maj▒ umo┐liwiµ handel w sieci. Byµ mo┐e licz▒ na tak zwany efekt przewagi nad konkurencj▒ w wyniku szybszego wej╢cia do internetu...
B2B to z ca│a pewno╢ci▒ standard, kt≤ry zapanuje na rynku w najbli┐szych latach. Potrzeba jednak zrozumienia ca│ej koncepcji nie tylko w dominuj▒cych sp≤│kach polskich, ale r≤wnie┐ w tych drobnych podmiotach, poniewa┐ ich aktywny udzia│ w takich procesach jest absolutnie niezbΩdny.
Gomi
|