G│≤wna     Biznes  Kobiety  Nauka  Rozrywka  Sport  Wojsko  Zdrowie  »ycie  


Dbaj o kontakty

( Dzia│: Biznes, Gomi, 5 listopad 2000 )

Okazuje siΩ, ┐e s▒ one nieocenione, kiedy starasz siΩ szybko co╢ za│atwiµ, na przyk│ad kiedy poszukujesz nowego pracodawcy. Kontakty... Prawdopodobnie ich znaczenie w Polsce jest znacznie wiΩksze, ani┐eli w innych krajach. Po prostu u nas wszystko za│atwia siΩ "po znajomo╢ci". Z ca│▒ pewno╢ci▒ nie jest w│a╢ciwe, ale zak│adam, ┐e w najbli┐szych kilkunastu latach nic siΩ w tej materii nie zmieni. Zacznij wiΩc dzia│aµ ju┐ dzi╢.

Zbieraj wszystkie wizyt≤wki, jakie ci ktokolwiek daje. Nawet nie wiesz, ┐e kiedy╢ mog▒ one siΩ okazaµ bardzo pomocne. WiΩcej, stw≤rz sobie jak▒╢ bazΩ danych z osobami, kt≤rych znasz, w formie zwyk│ej lub elektronicznej. Nie zapominaj o niej i stale j▒ aktualizuj. DziΩki temu bΩdzie zbi≤r kilkudziesiΩciu lub kilkuset adres≤w, telefon≤w kontaktowych, z kt≤rych bΩdziesz m≤g│ kiedy╢ w przysz│o╢ci skorzystaµ.

W tej bazie umie╢µ wszelkie informacje, jakie tylko siΩ dowiesz. Chyba nie chcesz strzeliµ jakiego╢ g│upstwa przy kolejnej rozmowie lub spotkaniu. Dlatego umieszczaj w niej wszystko, od informacji czysto zawodowych po te mniej formalne, aczkolwiek niekiedy bardzo wa┐ne. Znajd▒ siΩ tam dane o do╢wiadczeniu, planach na przysz│o╢µ, ale r≤wnie┐ informacje o cz│onkach rodziny. PamiΩtaj, ┐eby dane te spisywaµ natychmiast po spotkaniu. To pozwoli ci swobodnie przypomnieµ sobie wszystkiego, czego siΩ o danej osobie dowiedzia│e╢. Kto╢ mo┐e spytaµ: a po co to? Wyobra╝ sobie, ┐e po raz kolejny spotykasz wp│ywow▒ osobΩ, kt≤r▒ ju┐ wcze╢niej pozna│e╢. Wiesz, ┐e kontroluje parΩ przedsiΩbiorstw i chΩtnie by╢ u niej popracowa│. Zdecydowanie sprawisz mu mi│a niespodziankΩ, je╢li zadasz jakie╢ pytanie spoza ┐ycia zawodowego np. czy wybudowa│ ju┐ swoj▒ now▒ willΩ z basenem albo co s│ychaµ u jego c≤rki, kt≤ra studiuje w USA. Oczywi╢cie musisz mieµ pewno╢µ, ┐e informacjΩ t▒ posiadasz od tej w│a╢nie osoby. Wtedy mo┐esz byµ pewien, ┐e doceni twoj▒ pamiΩµ, a jednocze╢nie u│atwi wasz▒ rozmowΩ.

Okazuje siΩ, ┐e bardzo wa┐ny jest kontakt osobisty z "nasz▒ ofiar▒". Je╢li ju┐ za pierwszym razem nie zrobimy dobrego wra┐enie, to nie ma co liczyµ na kolejne, kr≤tkie, ale zarazem udane kontakty. Zacznijmy od tego, by nie byµ przesadnie podniecony. Wiem, wiem. Kiedy rozmawia siΩ osob▒, o kt≤rej pisz▒ gazety, ka┐dy siΩ denerwuje. Ale musisz zachowywaµ siΩ naturalnie i zapomnieµ o s│awie tej osoby. Po drugie nie sprawiaj nigdy wra┐enia znudzonego i zmΩczonego. Musisz pokazaµ swoj▒ witalno╢µ i chΩµ podejmowania nowych wyzwa±. Nikt przecie┐, nawet ty, nie lubi rozmawiaµ z osobami, kt≤re ca│y czas narzekaj▒.

Ponadto pamiΩtaj by nie byµ arogancki i nie udowadniaj ponad wszelk▒ miarΩ swojego zdania. Za to b▒d╝ raczej prostolinijny, szczery, ale zarazem pewny siebie. Ludzie lubi▒ byµ zwi▒zani z innymi, kt≤rzy wiedz▒, czego chc▒ od ┐ycia. Je╢li nie masz krΩgos│upa, nikt nie bΩdzie traci│ czasu.

Powiniene╢ zawsze mieµ swoje zdanie i wcale nie musi on byµ zbie┐ny z pogl▒dami twoich rozm≤wc≤w. Niekiedy wystarczy, ┐e bΩdziesz jedynie zabiera│ g│os w wiΩkszym gronie os≤b. Warto jednak byµ stale poinformowany i zawsze wiedzieµ, o czym siΩ m≤wi. Trzeba tak┐e umieµ obroniµ sw≤j w│asny punkt widzenia.

PamiΩtaj, ┐eby ko±czyµ rozmowΩ we w│a╢ciwym momencie. Nie przesadzaj i ci▒g jej w niesko±czono╢µ. Ka┐dy przecie┐ wyczuwa, kiedy urywa siΩ temat rozmowy i nie ma ju┐, o czym m≤wiµ. W≤wczas jedynym najlepszym rozwi▒zaniem jest taktowne zako±czenie konwersacji.

Mam nadziejΩ, ┐e ten tekst i parΩ przytoczonych rad nak│oni was do usystematyzowanej pracy nad siatk▒ waszych znajomo╢ci i uk│ad≤w. W wielu wypadkach oka┐e siΩ ona nieoceniona i przyniesie wam wielu wymiernych owoc≤w.

Gomi

 
Projekt § realizacja:Gomi
© Wszelkie prawa zastrze┐one.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek element≤w zawartych na tych stronach bez zgody autor≤w zabronione