|
Nowoczesne technologie informatyczne
( Dzia│: Biznes, Fido, 15 czerwiec 2000 )
Globalna konkurencja zmusza przedsiΩbiorstwa do podjΩcia dzia│a± maj▒cych na celu ograniczenie koszt≤w przy jednoczesnym utrzymaniu jako╢ci i efektywno╢ci. Osi▒gniΩcie takiego celu nie jest zadaniem prostym - wymaga bowiem ogromnej wiedzy o tak specyficznej dzia│alno╢ci jak biznes. Z drugiej strony, nawet doskona│a znajomo╢µ r≤┐nych teorii zarz▒dzania, nie poparta nowoczesnymi rozwi▒zaniami technicznymi, jest niewystarczaj▒cym narzΩdziem osi▒gania tak upragnionej przewagi konkurencyjnej. Dynamiczne ╢rodowisko wiΩkszo╢ci firm wymaga podejmowania b│yskawicznych dzia│a± poprzedzonych sprawn▒ oraz wnikliw▒ analiz▒ dostΩpnych danych dotycz▒cych przedmiotu dzia│ania. Wobec zalewu ogromnej ilo╢ci ci▒gle aktualizowanej informacji, powoduj▒cej niesamowity szum informacyjny, cz│owiek "w pojedynkΩ" nie jest w stanie dokonaµ w│a╢ciwej oceny sytuacji. Pom≤c mog▒ mu nowoczesne rozwi▒zania z zakresu informatyki, telekomunikacji oraz elektroniki.
Konieczno╢µ inwestowania w nowoczesne technologie informatyczne zawczasu zrozumia│y przedsiΩbiorstwa ameryka±skie. MiΩdzy innymi dziΩki takiej postawie, od roku 1991, mamy do czynienia z gwa│townym rozwojem gospodarki ameryka±skiej, z rzadko po roku 1950 obserwowanymi wska╝nikami, mierzonymi miΩdzy innymi wzrostem produktywno╢ci (dwukrotnie szybszym ni┐ w latach siedemdziesi▒tych i osiemdziesi▒tych), nisk▒ inflacj▒ i najwy┐szymi od czas≤w drugiej wojny ╢wiatowej inwestycjami. Boom gospodarki ameryka±skiej nie jest zjawiskiem ulotnym, lecz naturaln▒ konsekwencj▒ wielkich, ryzykownych inwestycji w innowacyjn▒ technologiΩ informatyczn▒. Inwestycje te przez prawie ca│e dziesiΩciolecie wyposa┐a│y ameryka±skie rynki finansowe, korporacje oraz agendy rz▒dowe w nowe narzΩdzia podnoszenia efektywno╢ci, obni┐ania koszt≤w oraz uelastyczniania swej dzia│alno╢ci. Ameryka±skie wydatki na technologie informatyczne osi▒gnΩ│y w 1999 roku prawie 5% PKB i nadal charakteryzuj▒ siΩ ogromn▒ dynamik▒. W takiej sytuacji niepokoiµ mo┐e op≤╝nienie gospodarek kraj≤w Starego Kontynentu, kt≤re dopiero teraz podejmuj▒ dyskusjΩ dotycz▒c▒ "Nowej Gospodarki", tak dobrze sprawdzaj▒cej siΩ w warunkach ameryka±skich. Szacuje siΩ, ┐e Europa op≤╝niona jest pod tym wzglΩdem co najmniej 2-3 lata w stosunku do USA. G│≤wn▒ przyczyn▒ op≤╝nienia jest mentalno╢µ Europejczyk≤w - z natury ostro┐nych i niechΩtnie podejmuj▒cych ryzyko. Nie pomaga r≤wnie┐ agresywna polityka podnoszenia st≤p procentowych przy najmniejszych oznakach inflacji prowadzona przez dwa najwiΩksze banki europejskie - Europejski Bank Centralny oraz Bank Anglii - kt≤re w ten spos≤b t│umi▒ popyt niezbΩdny do uzasadnienia inwestycji. Jednak┐e optymi╢ci twierdz▒, ┐e w Europie proces wdra┐ania nowoczesnych rozwi▒za± informatycznych ju┐ siΩ rozpocz▒│. To, ┐e nie widaµ tego jeszcze w oficjalnych danych, mo┐e wynikaµ z nieuwzglΩdnienia przez wiΩkszo╢µ europejskich o╢rodk≤w statystycznych rosn▒cego znaczenia technologii informatycznej.
Nawet je╢li Europa stoi dopiero u progu Nowej Gospodarki, to z ca│▒ pewno╢ci▒ posiada najwa┐niejsze elementy potrzebne do jej wprowadzenia. Wymieniµ tu nale┐y:
- konsolidacjΩ i dynamizacjΩ rynk≤w kapita│owych dziΩki wprowadzeniu wsp≤lnej waluty euro,
- rosn▒c▒ falΩ venture capital (w 1999 roku warto╢µ zmobilizowanego venture capital przekroczy│a 20 mld USD),
- wielk▒ falΩ fuzji, przejΩµ oraz restrukturyzacji,
- wzrost wydatk≤w na technologie informatyczne (w 1999 roku firmy europejskie wyda│y na ten cel 200 mld USD).
Europejskie inwestycje w technologiΩ informatyczn▒ wyznaczane s▒ w g│≤wnej mierze przez ╢wiatowe trendy, w╢r≤d kt≤rych nale┐y wymieniµ ogromne zainteresowanie handlem elektronicznym (e-handel), wykorzystuj▒cym internet jako now▒ technikΩ marketingu i sprzeda┐y. Internet umo┐liwia przedstawienie potencjalnym klientom kompleksowej oraz niezwykle atrakcyjnej wizualnie oferty. Wiele firm handluj▒cych w ten spos≤b, maj▒c na uwadze coraz bardziej wymagaj▒cego klienta, uruchamia systemy on-line czynne 24 godziny na dobΩ, prezentuje sw▒ ofertΩ w postaci katalog≤w elektronicznych zawieraj▒cych produkty nieraz nieuchwytne w tradycyjnych sklepach. Najlepiej sprzedaj▒cymi siΩ poprzez sieµ produktami s▒ ksi▒┐ki, p│yty, oprogramowanie, elektronika, kwiaty, bilety, rozrywka, odzie┐ i kosmetyki. W miarΩ rozwoju tej formy handlu lista produkt≤w bΩdzie siΩ bez w▒tpienia wyd│u┐aµ, a w grΩ wchodziµ bΩd▒ zakupy d≤br znacznie dro┐szych. Szacuje siΩ, ┐e w 2005 roku wydatki Europejczyk≤w na zakup samochodu poprzez internet osi▒gn▒ 5% og≤│u wydatk≤w sieciowych. Nie jest to ma│o, zwarzywszy na fakt, ┐e rynek europejski - wart w 1999 roku 2,9 mld euro - ma osi▒gn▒µ za piΩµ lat warto╢µ 174 mld euro! W grΩ wchodz▒ wiΩc niebagatelne pieni▒dze. Forrester Research, jedna z czo│owych firm analizuj▒cych e-handel na ╢wiecie, uwa┐a, ┐e sprzeda┐ poprzez internet w Europie stawia dopiero pierwsze kroki. Analitycy ostrzegaj▒ jednocze╢nie przed spowolnieniem tego procesu, co spowodowane mo┐e byµ zbyt lokaln▒ orientacj▒ europejskich sprzedawc≤w oraz nieumiejΩtno╢ci▒ zbierania informacji o swoich klientach.
Mocniejsz▒ pozycjΩ ni┐ handlowcy internetowi mog▒ osi▒gn▒µ dostawcy technologii sieciowej dla sektora business-to-business (B2B). Ju┐ teraz powstaj▒ firmy zarz▒dzaj▒ce wyposa┐one w drogi i skomplikowany sprzΩt zdolny do przetwarzania ogromnej ilo╢ci nap│ywaj▒cych danych, na podstawie kt≤rych klienci firmy - przedsiΩbiorstwa - otrzymaj▒ symulacje rezultat≤w na przyk│ad inwestycji kr≤tkoterminowych, rozbudowy infrastruktury, zakupionego wyposa┐enia. Zwolennicy B2B twierdz▒, ┐e technologiΩ tΩ mo┐na zastosowaµ do wszelkiego rodzaju transakcji w ka┐dym przedsiΩbiorstwie, dziΩki czemu uzyskuje siΩ wzrost produktywno╢ci i szansΩ na dalsze zwiΩkszanie zysk≤w bez podwy┐szania cen.
Opr≤cz rozwi▒za± oferowanych przez technologiΩ internetow▒ wskazaµ nale┐y na wyra╝ny w ostatnim okresie wzrost zainteresowania oprogramowaniem wspomagaj▒cym zarz▒dzanie. Nasilaj▒ca siΩ restrukturyzacja przedsiΩbiorstw wymusza wprowadzenie lub modernizacjΩ oprogramowania stosowanego w zarz▒dzaniu. Oferta oprogramowania dla firm jest bardzo bogata - zaczynaj▒c od bardzo drogich, kompleksowych program≤w klasy ERP dla wielkich przedsiΩbiorstw, a ko±cz▒c na prostych, ale niezwykle efektywnych programach obs│uguj▒cych ma│e zak│ady produkcyjne lub handlowe. Najlepsze z pakiet≤w wspomagaj▒cych zarz▒dzanie oferuj▒ pe│n▒ integracjΩ wszystkich dzia│≤w funkcjonalnych przedsiΩbiorstwa, umo┐liwiaj▒c tym samym przeprowadzanie kompleksowych analiz niezbΩdnych w procesie podejmowania racjonalnych decyzji. Koszt uruchomienia takiego oprogramowania to wydatek co najmniej kilkuset tysiΩcy z│otych, ale jednocze╢nie gwarancja w pe│ni profesjonalnego wsparcia dzia│a± kadry mened┐erskiej.
Przedstawione powy┐ej przyk│ady przedstawiaj▒ tylko niewielk▒ czΩ╢ci▒ rozwi▒za± oferowanych przez wsp≤│czesn▒ technologiΩ informatyczn▒. Unowocze╢nienie gospodarek europejskich zale┐y nie tylko od znajomo╢ci rozwi▒za± informatycznych, wielko╢ci nak│ad≤w finansowych, ale tak┐e od wsparcia pa±stwa, odpowiedzialnego przecie┐ za tworzenie pewnych uwarunkowa± instytucjonalnych. ªwiadoma swych technologicznych zap≤╝nie± Unia Europejska podjΩ│a szereg dzia│a± maj▒cych na celu dogonienie USA. Wyda│a m. in. dyrektywΩ o powszechnym dostΩpie do internetu. R≤wnie┐ Polska, w ramach dostosowania do UE, poczyni│a pewne kroki. Ostatnio pojawi│ siΩ w Sejmie projekt nowego Prawa telekomunikacyjnego. Zdaniem Karola Dzia│oszy±skiego (UW) "ustawa ma na celu przede wszystkim zapewniµ powszechny dostΩp do us│ug telekomunikacyjnych w ca│ej Polsce, ochroniµ abonenta i wspieraµ r≤wnoprawn▒ i efektywn▒ konkurencjΩ na tym rynku". /PAP/. Wszystko by│oby w porz▒dku, gdyby nie fakt, ┐e "efektywna i r≤wnoprawna" konkurencja na polskim rynku telekomunikacyjnym mo┐liwa bΩdzie dopiero od pocz▒tku 2003 roku, co jasno wynika z projektu ustawy przewiduj▒cej stopniowo postΩpuj▒c▒ do tego┐ roku liberalizacjΩ. Tak wiΩc, indywidualnym u┐ytkownikom internetu jeszcze przez jaki╢ czas "nie grozi" uwolnienie siΩ z objΩµ krajowego operatora, oferuj▒cego niskiej jako╢ci po│▒czenie z internetem po jednej z najwy┐szych na ╢wiecie cen (Polska zajmuje 2 miejsce po Japoni je╢li chodzi o najwy┐sze ceny po│▒cze± z internetem). Natomiast na pochwa│Ω zas│uguje prowadzony przez MEN program Inter@klasa, kt≤rego g│≤wnym zadaniem jest zapewnienie m│odzie┐y szkolnej dostΩpu do nowoczesnej technologii informatycznej oraz pokazanie wielo╢ci zastosowa±, jakie ta technologia ze sob▒ niesie. Uwa┐am, ┐e to bardzo roztropne posuniΩcie zapewni w przysz│o╢ci polskiej gospodarce rzeszΩ pracownik≤w potrafi▒cych efektywnie wykorzystaµ ╢rodki techniki informatycznej, bo czym skorupka za m│odu nasi▒knie...
Fido
|