|
Bluetooth
( Dzia│: Nauka, Kermit, 22 pa╝dziernik 2000 )
Technologia Bluetooth jest standardem bezprzewodowej │▒czno╢ci i bezprzewodowych po│▒cze± sieciowych pomiΩdzy komputerami, telefonami kom≤rkowymi i innymi urz▒dzeniami przeno╢nymi. Jej zastosowanie powoduje, ┐e u┐yty sprzΩt jest tani i zminiaturyzowany.
W ostatnich latach niemal wszystkie koncerny telekomunikacyjne i informatyczne zainteresowa│y siΩ t▒ now▒ technologi▒, kt≤ra z ca│▒ pewno╢ci▒ zrewolucjonizuje spos≤b komunikacji miΩdzy urz▒dzeniami przeno╢nymi stosowanymi do cel≤w osobistych i zawodowych. W maju 1998 r. powsta│a Grupa Bluetooth, a obecnie liczy ju┐ ponad 1200 cz│onk≤w. Przewodzi jej zesp≤│ promocyjny, z│o┐ony z dziewiΩciu firm: 3Com, Ericsson, IBM, Intel, Lucent, Microsoft, Motorola, Nokia oraz Toshiba. Firmy wchodz▒ce w sk│ad zespo│u promocyjnego │▒cz▒ swe r≤┐norodne umiejΩtno╢ci, aby wspom≤c rozw≤j standardu Bluetooth i przy╢pieszyµ wprowadzanie zgodnych z nim produkt≤w na rynek.
Sk▒d wzi▒│ siΩ pomys│? W 1994 r. firma Ericsson Mobile Communications podjΩ│a inicjatywΩ badawcz▒, kt≤rej celem by│o opracowanie taniego │▒cza radiowego niskiej mocy, umo┐liwiaj▒cego po│▒czenie telefon≤w kom≤rkowych z akcesoriami. Po│▒czenia kablowe dzia│aj▒ skutecznie, ale s▒ niewygodne. ú▒cza na podczerwie± eliminuj▒ niewygodΩ stosowania kabli, ale wymagaj▒ bezpo╢redniej widoczno╢ci pomiΩdzy nadajnikiem a odbiornikiem. ú▒cze radiowe pozwala na wyeliminowanie kabli i nie wymaga bezpo╢redniej widoczno╢ci. Tanie rozwi▒zanie │▒czno╢ci radiowej otworzy│oby zupe│nie nowe perspektywy, gdy┐ pozwoli│oby na bezprzewodowe │▒czenie urz▒dze± w niewyobra┐alnych dot▒d zastosowaniach.
Technologia ta polega na osadzaniu w dostΩpnych dzisiaj urz▒dzeniach przeno╢nych ma│ych niedrogich nadajnik≤w-odbiornik≤w kr≤tkiego zasiΩgu, bezpo╢rednio lub za pomoc▒ karty, na przyk│ad karty PC. Radio dzia│a na dostΩpnym globalnie nielicencjonowanym zakresie radiowym, 2,45 GHz, umo┐liwiaj▒cym przep│yw danych z szybko╢ci▒ do 721 Kb/s. Z kolei zu┐ycie mocy przez urz▒dzenia wynosi w zakresie od 30 mikroamper≤w w trybie czuwania do 8-30 miliamper≤w (czyli mniej ni┐ 1/10 Watta) w aktywnym trybie przesy│ania danych.
Technologia to jedno, a zastosowanie w rzeczywistych urz▒dzeniach to zupe│nie inna sprawa. Mo┐liwe, ┐e ju┐ nied│ugo wiΩkszo╢µ urz▒dze± powszechnego u┐ytku bΩdzie wymieniaµ dane za po╢rednictwem │▒czy bezprzewodowych. Ju┐ dzi╢ zbudowano ich prototypy, a zapewne wkr≤tce ostateczne wersje bΩd▒ dostΩpne (tak┐e ze wzglΩdu na cenΩ) na rynku.
Jednym z najpopularniejszych zastosowa± │▒czno╢ci bezprzewodowej stanie siΩ prawdopodobnie samochodowy zestaw g│o╢nom≤wi▒cy. WiΩkszo╢µ u┐ytkownik≤w podczas prowadzenia samochodu umieszcza telefon kom≤rkowy w uchwycie po│▒czonym z g│o╢nikiem i mikrofonem. W wersji z │▒czem Bluetooth telefon mo┐e znajdowaµ siΩ w kieszeni, teczce czy nawet baga┐niku, a mimo to byµ po│▒czony z pozosta│ymi elementami zestawu g│o╢nom≤wi▒cego. Bezprzewodowe │▒cze zmniejsza k│opoty przy wsiadaniu do samochodu i wysiadaniu z niego, a poza tym eliminuje uchwyty na telefon.
Ze wzglΩdu na przepisy BHP w otoczeniu, gdzie wystΩpuje du┐y ha│as, niezbΩdne jest noszenie s│uchawek ochronnych. Jednak z tak wyposa┐onym pracownikiem czasami trudno siΩ skontaktowaµ. Wykorzystuj▒c technologiΩ Bluetooth, skonstruowano s│uchawki oferuj▒ce mo┐liwo╢µ komunikacji. Po us│yszeniu sygna│u, naciskaj▒c odpowiedni przycisk, pracownik bΩdzie m≤g│ po│▒czyµ siΩ z prze│o┐onym. Pozwoli to na │atwy kontakt z operatorami du┐ych urz▒dze± budowlanych, np. koparek, ┐urawi. Takie s│uchawki mog▒ r≤wnie┐ zostaµ wykorzystane w kopalniach.
Dla os≤b, kt≤rym nie wystarczaj▒ mo┐liwo╢ci zwyk│ych zegark≤w, zaprojektowano urz▒dzenie o nazwie Bluetooth info wear. Na pierwszy rzut oka nie r≤┐ni siΩ ono w│a╢ciwie niczym od powszechnie spotykanych czasomierzy. Info wear umo┐liwia wymianΩ informacji z komputerem i odpowiada funkcjonalnie palmotopowi. Potrafi na przyk│ad zsynchronizowaµ dane z programem pocztowym, pobieraµ adresy ze spisu, zapiski z terminarza i otrzyman▒ pocztΩ elektroniczn▒. Zegarek ma cztery przyciski, kt≤re aktywuj▒ poszczeg≤lne funkcje, takie jak odczyt poczty elektronicznej, zatwierdzanie wykonywanych zada±, nadawanie z g≤ry zdefiniowanych odpowiedzi itp.
Czy mo┐na zrobiµ zakupy, nie maj▒c pieniΩdzy? Posiadacze kart p│atniczych nie powinni mieµ z tym ┐adnych k│opot≤w, o ile tylko sklep jest wyposa┐ony w odpowiedni terminal. DziΩki urz▒dzeniu nosz▒cemu robocz▒ nazwΩ Portfel bezprzewodowy nie trzeba bΩdzie nawet wyjmowaµ karty kredytowej, gdy┐ bΩdzie wyposa┐ony w │▒cze bezprzewodowe i umo┐liwia│ zdalne autoryzowanie transakcji realizowanych przy u┐yciu kart p│atniczych. Oczywi╢cie, aby by│o to mo┐liwe, konieczne jest zainstalowanie w sklepie odpowiedniego terminalu bezprzewodowego.
Jednym z ciekawszych urz▒dze± wykorzystuj▒cych technologiΩ Bluetooth jest C-Pen. Wbrew nazwie nie jest to pi≤ro, a kieszonkowy skaner. W tym urz▒dzeniu znajduje siΩ kamera cyfrowa, kt≤ra dziΩki funkcji OCR (Optical Character Recognition) rozpoznaje pismo, gdy pi≤ro jest przesuwane nad tekstem. Zaimplementowany program zamienia odczytywane wyrazy z postaci graficznej na tekstow▒. Urz▒dzenie mo┐e pomie╢ciµ do 8 MB danych.
Byµ mo┐e ju┐ w tym roku nast▒pi d│ugo oczekiwany sukces rynkowy bezprzewodowej technologii Bluetooth. W jej rozw≤j s▒ zaanga┐owane wszystkie licz▒ce siΩ firmy informatyczne i elektroniczne.
Do ko±ca br. na ╢wiatowym rynku ma zostaµ sprzedanych 20 mln urz▒dze±, przede wszystkim notebook≤w przystosowanych do zdalnej komunikacji i bezprzewodowej wymiany danych zgodnie z technologi▒ Bluetooth. Dalsze szacunki wskazuj▒ liczbΩ 34 mln takich komputer≤w w 2003 r., a │▒cznie z innymi urz▒dzeniami wykorzystuj▒cymi Bluetooth liczba ta ma osi▒gn▒µ 200 mln. Je╢li przewidywania te siΩ sprawdz▒, bΩdzie to eksplozja zastosowa± nowej technologii. Nale┐y podkre╢liµ, ┐e obecnie nie ma jeszcze na rynku urz▒dze± stosuj▒cych ten standard, choµ podczas jesiennych targ≤w Comdex w USA firma Research Triangle Park zaprezentowa│a zestaw s│uchawkowy Bluetooth, bezprzewodowo do│▒czony do telefonu kom≤rkowego Ericssona.
Mimo wielu, bezspornych korzy╢ci ze stosowania nowej technologii, pojawiaj▒ siΩ r≤wnie┐ pewne problemy. Przede wszystkim wprowadzenie tego standardu mo┐e spowodowaµ zak│≤cenia w systemach bezprzewodowych sieci LAN pracuj▒cych w standardzie 802.11. Obie technologie wykorzystuj▒ transmisjΩ danych w pa╢mie 2,4 GHz. Bluetooth ma wprawdzie zasiΩg tylko ok. 10 m i szybko╢µ transmisji 1 Mb/s, a sieci 802.11 - odpowiednio kilkaset metr≤w i co najmniej 2 Mb/s, lecz brak jest mechanizm≤w, kt≤re zapobiega│yby zak│≤ceniom transmisji. Urz▒dzenia 802.11 i Bluetooth s▒ niezgodne i obecnie nie mog▒ wsp≤│pracowaµ. Je╢li nast▒pi konflikt, najbardziej ucierpi na tym bezprzewodowy system LAN. Technologia Bluetooth zawiera bowiem mechanizmy automatycznej zmiany pasma transmisji w poszukiwaniu wolnego kana│u ma to umo┐liwiµ jednoczesne funkcjonowanie kilku urz▒dze± w jednym pomieszczeniu. Natomiast standard 802.11 wykorzystuje 3 sztywne kana│y transmisji, kt≤re musz▒ byµ jednocze╢nie dostΩpne i nie mog▒ byµ zak│≤cone. Byµ mo┐e rozwi▒zaniem bΩdzie przygotowywana specyfikacja 802.16, kt≤ra ma okre╢liµ standard wymiany informacji miΩdzy bezprzewodowymi sieciami LAN a urz▒dzeniami Bluetooth.
Zdolno╢µ do komunikowania siΩ z innymi urz▒dzeniami bez ┐adnej interwencji u┐ytkownika przynosi problem zabezpieczenia danych. Jednak i na tym polu, Bluetooth jest doskonale przygotowany, gdy┐ w wbudowano mechanizmy potwierdzania autentyczno╢ci i szyfrowania (urz▒dzenia bΩd▒ mog│y siΩ komunikowaµ tylko z tymi urz▒dzeniami, kt≤re wska┐e u┐ytkownik).
Zgodnie z planami rozwojowymi, docelowo koszt technologii Bluetooth nie powinien przekraczaµ 5 USD za jeden modu│. Tak niska cena uzale┐niona jest od uzyskania masowego poziomu produkcji w ci▒gu 2-3 lat od wprowadzenia pierwszych produkt≤w, ale wszystko wskazuje na to, ┐e taka sytuacja najprawdopodobniej wyst▒pi, a mo┐e nawet zamierzenia te zostan▒ przekroczone. Przed podjΩciem produkcji masowej, koszt jednego modu│u bΩdzie wynosiµ prawdopodobnie od 20 do 30 USD.
Kermit
|