Telefony kom≤rkowe a zdrowie

( Dzia│: Nauka, Marcos, 8 pa╝dziernik 2000 )

Wed│ug naukowc≤w, tam gdzie dotar│a cywilizacja nie ma miejsc "elektromagnetycznie czystych", a wiΩc takich, w kt≤rych nie byliby╢my poddani dzia│aniu p≤l elektromagnetycznych. ¼r≤d│em takich p≤l s▒ wszystkie urz▒dzenia elektryczne: sprzΩt AGD, instalacja elektryczna, linie wysokiego napiΩcia, maszty telewizyjne, przeka╝niki telefonii kom≤rkowej. Cz│owiek jednak z polami magnetycznymi mia│ do czynienia "od zawsze" i to spowodowa│o, ┐e jest do nich przystosowany, jednak┐e by│y to pola sta│e, gdy tymczasem nasza cywilizacja wytwarza przede wszystkim pola zmienne.

Przez wiele lat ich wp│yw by│ przez uczonych bagatelizowany, ale w ostatnich latach coraz wiΩcej m≤wi siΩ o negatywnych skutkach przebywania w zasiΩgu silnych p≤l elektromagnetycznych. Jakie s▒ te skutki jeszcze dok│adnie nie wiadomo, poniewa┐ na ich okre╢lenie potrzeba bada± trwaj▒cych oko│o dwudziestu lat. A jak siΩ przed nimi uchroniµ? Bardzo prosto: niekt≤rzy ╝r≤d│a promieniowania por≤wnuj▒ do ogniska, je╢li kto╢ usi▒dzie w ognisku to na pewno zostanie poparzony, ale je┐eli stanie metr od niego to tylko poczuje ciep│o. Tak samo jest z promieniowaniem, trzeba zachowaµ rozs▒dn▒ odleg│o╢µ od jego ╝r≤de│, aby byµ bezpiecznym, mo┐na siΩ o tym przekonaµ wk│adaj▒c rΩkΩ do kuchenki mikrofalowej.

Niestety prawdziwym problemem nie s▒ poparzenia, kt≤re prawie nigdy siΩ nie zdarzaj▒, ale bardziej subtelne skutki, o kt≤rych nie zawsze wiemy. Z bada± epidemiologicznych wynika, ┐e osoby pracuj▒ce przy ╝r≤d│ach silnych p≤l elektromagnetycznych choruj▒ czΩ╢ciej ni┐ inni. Okaza│o siΩ r≤wnie┐, ┐e zapadaj▒ na r≤┐ne choroby a nie na jedn▒, tak jakby pola atakowa│y najs│abszy punkt organizmu cz│owieka - inny u ka┐dego.

NajwiΩcej jednak kontrowersji wzbudzaj▒, tak modne ostatnio, telefony kom≤rkowe. Co jaki╢ czas s│ychaµ alarmuj▒ce doniesienia, ┐e wywo│uj▒ one raka m≤zgu i inne powa┐ne choroby. Nikt niestety do tej pory nie udowodni│ tej teorii, ale r≤wnie┐ nikt jej nie obali│. Jednak┐e po badaniach przeprowadzonych dwa lata temu w Szwecji i Norwegii na dwunastu tysi▒cach u┐ytkownik≤w telefon≤w kom≤rkowych okaza│o siΩ, ┐e dwadzie╢cia procent z nich skar┐y│o siΩ na b≤le g│owy, trudno╢ci z zasypianiem i pogorszenie koncentracji. Co ciekawe objawy te wystΩpowa│y u os≤b, kt≤re z kom≤rek korzysta│y najczΩ╢ciej. Najlepiej te dane obrazowa│y zapisy elektroencefalograficzne i zdjΩcia termograficzne. Ju┐ po piΩtnastu minutach rozmowy temperatura m≤zgu podnosi│a siΩ o dwa stopnie oraz nastΩpowa│y zmiany w funkcjonowaniu centralnego uk│adu nerwowego.

Aby uchroniµ siΩ przed tymi skutkami trzeba przestrzegaµ tylko kilku prostych zasad. Po pierwsze: najlepiej u┐ywaµ telefon≤w z wystaj▒c▒ anten▒, poniewa┐ jest ono bardziej oddalona od g│owy ni┐ wewnΩtrzna i nie stosowaµ r≤┐nych os│on maj▒cych rzekomo zmniejszaµ ilo╢µ promieniowania. Nie tylko nie pomagaj▒, ale czasami wrΩcz szkodz▒, poniewa┐ telefon musi zwiΩkszyµ moc, aby przezwyciΩ┐yµ ekranowanie takiej os│ony. Po drugie: jak najrzadziej korzystaµ z telefonu poza miastem, gdy┐ im dalej do stacji bazowej tym wiΩkszej mocy potrzebuje telefon, ┐eby siΩ z ni▒ po│▒czyµ. Po trzecie: najlepiej u┐ywaµ telefonu dwusystemowego, poniewa┐ w systemie 1800 MHz wykorzystywanym w miastach telefony wykorzystuj▒ mniejsz▒ moc a poza nim dzia│aj▒ w pa╢mie 900 MHz o wiΩkszym zasiΩgu.

Jednak wydaje siΩ, ┐e najwa┐niejsz▒ zasad▒ jest znane ju┐ od stuleci "co za du┐o to nie zdrowo" i kieruj▒c siΩ t▒ filozofi▒ bΩdziemy mogli korzystaµ ze wszystkich dobrodziejstw cywilizacji nie nara┐aj▒c siΩ zbytnio na ich negatywne skutki.

Marcos

 
Projekt § realizacja:Gomi § Sero
© Wszelkie prawa zastrze┐one.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek element≤w zawartych
na tych stronach bez zgody autor≤w zabronione