Ko│o ┐ycia. Reinkarnacja

( Dzia│: Nauka, Sero, 5 listopad 2000 )

"Z punktu widzenia nauki, zjawisko reinkarnacji jest bardzo trudne do udowodnienia."
Dr Richard Wiseman, parapsycholog

Dalajlama to tytu│ zwierzchnika Ko╢cio│a buddyjskiego. Ka┐dy kolejny Dalajlama uwa┐any jest za wcielenie (inkarnacjΩ) bodhisattwy Awalokite╢wary - Pana Wsp≤│czucia. Po ╢mierci Dalajlamy tybeta±scy mnisi poszukuj▒ kolejnego jego wcielenia w╢r≤d m│odych ch│opc≤w. Tego w│a╢ciwego rozpoznaj▒ w bardzo prosty spos≤b, a mianowicie wybra±com przedstawia siΩ przedmioty, niekt≤re z nich nale┐a│y do poprzedniego Dalajlamy. NastΩpca potrafi wskazaµ przedmioty, kt≤re do niego nale┐a│y. Obecny Dalajlama XIV odnaleziony zosta│ w 1937 roku. Jako dwuletni ch│opiec natychmiast rozpozna│ jednego z mnich≤w, pomimo ┐e ten nie mia│ na sobie tradycyjnego stroju. Bez wahania schwyci│ r≤┐aniec, kt≤ry trzyma│ mnich w rΩkach twierdz▒c, ┐e nale┐y do niego. R≤┐aniec rzeczywi╢cie nale┐a│ do poprzedniego Dalajlamy, ale zosta│ on podarowany mnichowi. Kolejnych dowod≤w dostarczy│y oglΩdziny cia│a ch│opca. Podobnie jak poprzedni Dalajlama mia│ znamiΩ w kszta│cie muszelki, a pod │opatk▒ dwa ma│e guzki (charakterystyczny znak wszystkich Dalajlam≤w).

To ko│o ┐ycia znane jest chyba ka┐demu, niejednokrotnie mamy wra┐enie deja vu - uczucia, ┐e dana sytuacja kiedy╢ mia│a ju┐ miejsce. Reinkarnacja jednak wi▒┐e siΩ z bardziej z│o┐onym procesem. Ludzie, kt≤rzy twierdz▒, i┐ s▒ wcieleniami innych os≤b potrafi▒ w podobny spos≤b jak Dalajlamowie rozpoznawaµ przedmioty oraz wspominaµ sytuacje zwi▒zane z ich poprzednim wcieleniem. W│a╢nie to wspominanie poprzedniego ┐ycia budzi tak wiele kontrowersji w╢r≤d ludzi badaj▒cych reinkarnacjΩ. WiΩkszo╢µ przypadk≤w zwi▒zanych ze zjawiskiem reinkarnacji ma miejsce w pa±stwach, w kt≤rych wiara dopuszcza jej istnienie, a czΩsto zdarza siΩ tak ┐e osoba, kt≤ra twierdzi ┐e jeszcze niedawno by│a kim╢ innym, mieszka w promieniu 3 km od swego poprzedniego wcielenia. CzΩsto jednak osoby te ╢wiadomie oszukuj▒ tylko po to, aby dostaµ siΩ na wy┐szy szczebel ┐ycia. W Indiach znane s▒ przypadki rodzic≤w, kt≤rzy faszerowali swe dzieci wspomnieniami ludzi z wy┐szych kast, by zdobyµ wy┐sz▒ pozycje w spo│ecze±stwie.

Wspomnienia z poprzedniego ┐ycia s▒ charakterystyczne w krajach, w kt≤rych powszechna jest wiara w reinkarnacje. Jednak zjawisko to zaobserwowane zosta│o r≤wnie┐ w krajach zachodnich, gdzie wiΩkszo╢µ ludzi w reinkarnacje nie wierzy. Bardzo czΩsto wydarzenia z poprzedniego wcielenia pojawiaj▒ siΩ w pamiΩci pod wp│ywem hipnozy. Jednak tΩ metodΩ odtwarzania wspomnie±, znan▒ jako regresja w hipnozie, wiΩkszo╢µ badaczy traktuje nieufnie. Wed│ug nich, "wspomnienia" uzyskane w ten spos≤b s▒ jedynie kompilacj▒ do╢wiadcze±, czΩsto zapomnianych lub t│umionych z w│asnego ┐ycia badanych os≤b. Z drugiej strony, ludzie, kt≤rzy pod wp│ywem hipnozy "wspominaj▒", ┐e kiedy╢ byli kim╢ innym przytaczaj▒ wiele zdumiewaj▒cych szczeg≤│≤w dotycz▒cych swojego ┐ycia w poprzednim wcieleniu. CzΩsto ich wiedza jest tak drobiazgowa, ┐e wydaje siΩ niemo┐liwe, aby mog│a zostaµ nabyta. Sceptycy argumentuj▒, ┐e w ludzkiej pod╢wiadomo╢ci s▒ informacje, kt≤rych ╢wiadomo╢µ nie rejestruje. Zas│yszane fakt, dialogi z film≤w, fragmenty przeczytanych ksi▒┐ek - wszystko to zapisuje siΩ w pamiΩci. Niekt≤rzy badacze uwa┐aj▒ te┐, ┐e efekt regresji w hipnozie powstaje w wyniku naprowadzaj▒cych pyta± hipnotyzera, zw│aszcza w przypadku ludzi obdarzonych bujn▒ wyobra╝ni▒.

Jednym z podstawowych problem≤w, jakie napotykaj▒ wszyscy, kt≤rzy usi│uj▒ naukowo badaµ zjawisko jest to, ┐e wspomnienia ludzi z poprzedniego wcielenia czΩsto zawieraj▒ nie╢cis│o╢ci. CzΩsto przeplataj▒ siΩ z prawdziwymi faktami z obecnego ┐ycia, jak r≤wnie┐ s▒ wytworami czystej fantazji.

"Mamy dosyµ dowod≤w, aby uznaµ, Ze zjawisko to nie jest wytworem niczyjej wyobra╝ni ani pr≤b▒ oszustwa."
Andrew Selby, badacz zjawisk reinkarnacji
 

Sero

 
Projekt § realizacja:Gomi § Sero
© Wszelkie prawa zastrze┐one.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek element≤w zawartych
na tych stronach bez zgody autor≤w zabronione