Lamborghini Diablo SV
( Dzia│: Moto, Yordan, 4 luty 2001 )
 

W 1985 r. in┐ynierowie z Lamborghini zaczΩli pracowaµ nad nastΩpc▒ COUNTACH, a droga ku temu nie by│a │atwa. Czasy siΩ zmienia│y, wiΩc nowy samoch≤d musia│ byµ lepszy we wszystkich aspektach: szybszy, bezpieczniejszy i wy┐szej jako╢ci. Bezpiecze±stwo - oraz standardy emisji spalin, stwarza│y niebywa│e problemy dla ma│ej firmy takiej jak Lamborghini. Personel postawi│ sobie za cel, aby ka┐dy model mia│ tak▒ sam▒ moc (nic specjalnego na rynku w USA, czy we W│oszech w tamtych czasach) i powinien mieµ prΩdko╢µ maksymaln▒ nie mniejsz▒ ni┐ 315 km/h. WiΩkszo╢µ ameryka±skich samochod≤w mia│a mniejsz▒ moc ni┐ europejskie, zgodnie z surowymi zasadami emisji spalin w USA.

Luigi Marmiroli (pracowa│ w Ferrari i w Alfa Romeo), dyrektor ds. technicznych w Lamborghini zdecydowa│ siΩ poprosiµ Marcello Gandini'ego, by ten zaprojektowa│ samoch≤d (on tak┐e nakre╢li│ linie nadwozia Miury i Countach). Gandini mia│ sw≤j projekt gotowy w maju 1986 r., kt≤ry bardzo przypad│ do gustu Marmimoli'emu. By│ tylko jeden problem, Lamborghini zn≤w mia│o k│opoty finansowe. Dlatego te┐ w kwietniu 1987 r. sta│o siΩ w│asno╢ci▒ Chlysler'a. Koncern ten "wkrΩci│" siΩ w nowy projekt i dalej pozwoli│ Gandini'emu tworzyµ nowy model. Gandini u┐y│ p≤╝niej pierwszego wzoru dla Cizety Moroder, samochodu V 16. Amerykanie nie byli do ko±ca usatysfakcjonowani i za stosowny element wsp≤│pracy uznali, ┐e zabior▒ go do swojego tunelu aerodynamicznego i poprawiali mankamenty stylizacyjne na komputerach. Stworzyli wizerunek pojazdu, jaki widzimy dzisiaj. Rama przestrzenna zrobiona by│a z kwadratowych rur, co by│o │atwiejsze do skonstruowania ni┐ okr▒g│e rury ramy Countach. Wiele czΩ╢ci Diablo wytworzono z kompozyt≤w, o wiele l┐ejszych ni┐ metal i, co najwa┐niejsze, wytrzymalszych. Rezultatem by│ samoch≤d bardziej sztywny i zwarty w swojej konstrukcji. W por≤wnaniu z Countach silnik zosta│ prawie ca│kowicie zmieniony - ╢rednica i skok cylindra to 87x80mm, a tych Lamborghini Diablo mia│o a┐ dwana╢cie. Cylindry otrzyma│y warstwΩ Nikasil, stopie± sprΩ┐ania zwiΩkszono do 10:1 i dodano, specjalnie zaprojektowany dla potrzeb modelu, elektroniczny wtrysk paliwa. Diablo by│o najmocniejszym samochodem dopuszczonym do ruchu ulicznego, ze swoimi 492KM przy 7000 obr./min. (Ferrari postawi│o sobie za cel 478KM dla swojego rocznicowego modelu F40). Jako╢µ konstrukcji nowoprodukowanego modelu by│a o wiele lepsza od poprzednika (Countach - dla zapominalskich), a wszystko za spraw▒ zastosowania nowych metod produkcyjnych zaczerpniΩtych ze wsp≤│pracy z Chlyslerem. Misja zosta│a zako±czona. Lamborghini Diablo by│ w pe│ni zaopatrzonym nastΩpc▒ Lamborghini Countach.

Obecnie Lamborghini Diablo po 10 latach produkcji, poddane w tym czasie wielu modyfikacjom, czeka prawdopodobnie koniec produkcji. Na razie jednak jest jeszcze produkowane i doczeka│o siΩ bardzo eleganckiego modelu Lamborghini Diablo SV 6.0. Potencjalnym sukcesorem bΩdzie Lamborghini projekt L147. Do wyboru dwie nazwy - Canto i Accosta. Jednak gdzie╢ po sieci chodz▒ informacje, ┐e Diablo bΩdzie produkowane z L147 r≤wnolegle przez 4 lata.

Projekt § realizacja:Gomi
© Wszelkie prawa zastrze┐one.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek element≤w zawartych na tych stronach bez zgody autor≤w zabronione