Azjatyckie formacje wojskowe - Japonia, cz.1

( Dzia│: Wojsko, Sero, 21 stycze± 2000 )

W krajach azjatyckich nie by│o niegdy╢ potrzeby do tworzenia wyspecjalizowanych jednostek wojskowych. Wynika│o to z faktu, i┐ konflikty w jakich uczestniczy│y te kraje mia│y tylko i wy│▒cznie charakter lokalny. Dopiero II wojna ╢wiatowa zmusi│a takie kraje jak Japonia, Chiny czy Tajwan do tworzenia oddzia│≤w szybkiego reagowania. Do╢wiadczenia wojsk zachodnich oraz azjatyckich znacznie r≤┐ni▒ siΩ od siebie, inne by│y przyczyny powstania jednostek takich jak SAS, Zielonych Beret≤w czy te┐ Legi Cudzoziemskiej.

Japonia po drugiej wojnie ╢wiatowej mia│a zakaz wydany przez Stany Zjednoczone do jakichkolwiek posuniΩµ w zakresie swojej armii. Jak na ironiΩ nieco p≤╝niej to w│a╢nie USA zachΩca│o JaponiΩ do inwestowanie w celu stworzenia silnej armii. Japo±skie si│y l▒dowe dosta│y autoryzacjΩ na 180 tys. ┐o│nierzy.

Obecnie wojsko japo±skie sk│ada siΩ z 12 ma│ych dywizji piechoty, 1 dywizji pancernej, 2 brygad, artyleryjskiej oraz brygady helikopter≤w. Do elity nale┐y 8 oddzia│≤w przeciwlotniczych oraz brygady lotnicze, kt≤r▒ charakteryzuje wysoki stopie± wyszkolenia ┐o│nierzy, przez co mo┐na j▒ por≤wnaµ z innymi elitarnymi oddzia│ami wojskowymi s│u┐▒cymi w krajach zachodnich.

Brygady lotnicze powsta│y w latach 30 wieku XX. Podczas II wojny ╢wiatowej udowodni│y du┐▒ skuteczno╢µ, ╢wietne wyszkolenie i bezgraniczne po╢wiΩcenie. We wczesnych latach 50 Stany Zjednoczone pomog│y Japonii zreorganizowaµ armiΩ. W efekcie z brygad lotniczych utworzono brygady spadochroniarzy na wz≤r ameryka±skiej 82 dywizji lotniczej. Najbardziej przyczyni│ siΩ do tego m│ody oficer ameryka±ski William Westmorlend. Obecnie brygady spadochroniarzy µwicz▒ bezustannie w celu ochrony granic Japonii. NajwiΩksze zagro┐enie dla tego kraju stanowi▒ si│y Korei P≤│nocnej oraz komunistycznych Chin. Gdyby Japonia mia│a prowadziµ wojnΩ, brygady spadochroniarzy nale┐a│yby do pierwszych walcz▒cych formacji. Tak jak si│y szybkiego reagowania z kraj≤w zachodnich, jednostki te s▒ utrzymywane w ci▒g│ej gotowo╢ci. Rz▒d japo±ski czΩsto wykorzystuje je w przypadku katastrof.

Jednak podstawowym zadaniem tych jednostek licz▒cych ok. 1500 ┐o│nierzy jest walka. Brygady spadochroniarzy stanowi▒ samowystarczaln▒ jednostkΩ wojskow▒ posiadaj▒c▒ batalion piechoty licz▒cy 800 ┐o│nierzy oraz oddzia│ artyleryjski u┐ywaj▒cy broni kaliber 105mm projektowanej na zam≤wienie w USA. Brygada posiada dwa wyspecjalizowane plutony - szybkiego reagowania i wywiadowczy. Pierwszy u┐ywa wyspecjalizowanego sprzΩtu do skok≤w z niskich i du┐ych wysoko╢ci, dziΩki czemu ┐o│nierze potrafi▒ wyl▒dowaµ niepostrze┐enie nawet kilka metr≤w od celu. Jednocze╢nie pluton szybkiego reagowania tworzy warunki dla przybycia pozosta│ych cz│onk≤w brygady spadochroniarzy. Z kolei pluton wywiadowczy specjalizuje siΩ w dokonywaniu rekonesans≤w pozycji wroga zbieraj▒c informacje przed g│≤wnym atakiem. W celu przybycia na miejsce walki brygada wsp≤│pracuje z japo±skim lotnictwem transportowym (u┐ywane samoloty: dwusilnikowy japo±skiej konstrukcji C1, ameryka±ski C130 Herkules). Bro±, jak▒ u┐ywaj▒ te oddzia│y, to p≤│automatyczny karabin podobny do ameryka±skiego M16. Model 89 posiada zasiΩg 400m i odpowiada standardom NATO.

S│u┐ba w tych brygadach to prawdziwy zaszczyt dla japo±skiego ┐o│nierza. Ich cz│onkami s▒ ochotnicy ze standardowej armii. Proces naboru oparty jest na wzorcach ameryka±skich i trwa 2 miesi▒ce. »o│nierze chΩtni do podjΩcia s│u┐by w brygadach spadochronowych zaczynaj▒ od podstaw ucz▒c siΩ podstawowych czynno╢ci spadochroniarza, do kt≤rych nale┐▒ techniki l▒dowania, a dopiero po kilku tygodniach poznaj▒ tajniki wykonywania skoku. Podczas tego 2 miesiΩcznego szkolenia zapoznaj▒ siΩ ze sprzΩtem, a co wa┐ne ucz▒ siΩ pracowaµ w grupie. Ka┐dy wykonywany manewr powtarzany jest a┐ do znudzenia, tak aby ┐o│nierze zrozumieli, ┐e w zale┐no╢ci od zagro┐enia nale┐y wybraµ inn▒ opcjΩ walki, a nie popadaµ w rutynΩ. Chwila otrzymania skrzyde│ oznacza przyjΩcie do brygady. Jednak nie ko±czy to etapu µwicze± - trwaj▒ niejednokrotnie po kilka tygodni.

Armia japo±ska zdaje sobie sprawΩ ze swojej ograniczonej roli w dzisiejszych ╢wiatowych konfliktach, ale pomimo tego d▒┐y, by jej ┐o│nierze byli ╢wietnie przygotowani do ewentualnej walki.

Sero

 
Dzia│: wojsko
Dzia│ po╢wiΩcony bΩdzie wszelkim zagadnieniom zwi▒zanym z wojskiem. Zawiera opisy r≤┐nych rodzaj≤w broni i sprzΩtu, poszczeg≤lnych armii narodowych oraz jednostek specjalnych. Ponadto dok│adnie przyjrzymy siΩ warunkom s│u┐by wojskowej w armii polskiej, ze szczeg≤lnym uwzglΩdnieniem SPRu.

Projekt § realizacja:Gomi § Sero
© Wszelkie prawa zastrze┐one.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek element≤w zawartych na tych stronach bez zgody autor≤w zabronione