Legia Cudzoziemska

( Dzia│: Wojsko, Sero, 29 sierpie± 2000 )

Legio patra nostra. (Legia nasz▒ ojczyzn▒ )

S│owa w jΩzyku │aci±skim widniej▒ce na ka┐dym z o╢rodk≤w rekrutacyjnych dla ochotnik≤w, kt≤rzy chc▒ wst▒piµ do Legii. Oznaczaj▒ oraz informuj▒, ┐e za t▒ bram▒ znajd▒ schronienie i opiekΩ. Pocz▒tki Legii siΩgaj▒ XIX wieku - formacja ta stanowi▒ca dzi╢ integraln▒ czΩ╢µ armii francuskiej za│o┐ona zosta│a przez Ludwika Filipa na mocy decyzji z 10 III 1831r. Pocz▒tkowo Legia s│u┐y│a do ochrony francuskich terytori≤w kolonialnych, ale z biegiem czasu i rosn▒cego presti┐u zaczΩto wykorzystywaµ j▒ do bardziej chlubnych cel≤w. Teoretycznie ┐o│nierzami Legii mog▒ byµ tylko cudzoziemcy. Tajemnic▒ Poliszynela jest to, ┐e przyjmowani s▒ r≤wnie┐ Francuzi, kt≤rzy przedstawiaj▒ siΩ jednak jako obcokrajowcy np.: Belgowie, Szwajcarzy czy Kanadyjczycy. Dow≤dztwo (w 86% to Francuzi) nie sprawdza zbyt skrupulatnie ich personali≤w.

Udzia│ Legii w konfliktach zbrojnych.

Legia w swojej historii bra│a udzia│ w wielu kampaniach wojennych. Pierwszym sukcesem Legii by│a wygrana wojna z Algieri▒ ( 1855 ), potem W│ochy (1859 ) i Meksyk ( 1863 ) - wojna z Meksykiem na sta│e wpisa│a siΩ w karty historii Legii. 30 kwietnia 1863 roku pod Camerunem w Meksyku 3 oficer≤w i 62 legionist≤w opar│o siΩ 2000 armii meksyka±skiej. Dzie± ten dzisiaj jest ╢wiΩtem Legii. NajwiΩksz▒ pora┐k▒ Legii by│a kampania w Indochinach. W nocy 9 na 10 marca 1945. Japo±czycy zadaj▒ Francuzom w Indochinach ciΩ┐ki cios - zabijaj▒ admira│a Decoux, przejmuj▒ w│adzΩ i rozbrajaj▒ 65 000 tys. ┐o│nierzy armii francuskiej rozlokowanej w Wietnamie. Przegrana pod Dien Bien Phu ( V 1954 ) ostatecznie zdecydowa│a o przegranej Francji. Pora┐ka nie wstrz▒snΩ│a reputacj▒ Legii jak to, ┐e zagin▒│ ca│y regiment ( czyli ok. 2000 ┐o│nierzy ). Po prostu znikli i do dzisiejszego dnia w│adze nie ujawni│y, co siΩ wtedy sta│o. Ludzie zajmuj▒cy siΩ histori▒ z tego okresu przypuszczaj, ┐e podczas ewakuacji regiment m≤g│ wej╢µ na terytorium komunistycznych Chin, gdzie zosta│ wybity lub dosta│ siΩ do niewoli. Obecnie Regimenty Legii u┐ywane s▒ do misji pokojowych ONZ, poniewa┐ zosta│y uznane przez dow≤dc≤w miΩdzynarodowych za wojska dla kt≤rych nie istniej▒ ┐adne bariery zbrojne i jΩzykowe.

"Wy Legioni╢ci jeste╢cie ┐o│nierzami szukaj▒cymi ╢mierci, a ja posy│am was tam gdzie j▒ znajdziecie..."

Colonel Rollet, "the Father of the Legion"

Ochotnicy.

Do Legii wstΩpuj▒ ludzie z praktycznie wszystkich kraj≤w ╢wiata, jednak┐e przewa┐aj▒ca ilo╢µ ochotnik≤w pochodzi z Europy ªrodkowej. Bod╝cem dla niekt≤rych z nich s▒ pieni▒dze (to niedu┐a kwota jak na francuskie warunki), kt≤rych w swoich krajach nigdy by nie zarobili. Niekt≤re ╝r≤d│a podaj▒ kwotΩ 1560 frank≤w (ok.1000 z│). Jest ona jednak nieco wy┐sza i wynosi ok. 5500 frank≤w za pierwszy miesi▒c spΩdzony w Aubagne. Niekt≤rzy z ochotnik≤w wstΩpuj▒, poniewa┐ uciekaj▒ ze swych kraj≤w przed sprawiedliwo╢ci▒. Legia nie wymaga od nikogo kryszta│owej przesz│o╢ci, ale z pewno╢ci▒ nie przyjmuje ludzi, kt≤rzy weszli w powa┐ny konflikt z prawem. Prawd▒ jest jednak, ┐e Legia gwarantuje im opiekΩ i anonimowo╢µ. S▒ r≤wnie┐ ludzie kt≤rzy wstΩpuj▒ do Legii z czysto ideologicznych przyczyn. Legia cudzoziemska to najdostojniejsza armia ╢wiata, a wszyscy, kt≤rzy do niej wstΩpuj▒ mog▒ byµ pewni, ┐e zostan▒ dobrze przygotowani do kunsztu wojennego. Legia nigdy nie wysy│a na wojnΩ niedo╢wiadczonych ┐o│nierzy. Ka┐dy z wyruszaj▒cych na rozkaz legionista zna swoje zadania w Regimencie.

O╢rodki rekrutacyjne na terenie Francji.

FORT DE NOGENT (obok Pary┐a)
94120 FONTENAY-SOUS-BOIS
TEL: 1-48-77-49-68

LA CITADELLE
59000 LILLE
TEL: 3-20-55-40-13

QUARTIER LECOURBE
RUE D'OSTENDE
67000 STRASBOURG
TEL. 3-88-61-53-33

QUARTIER COLBERT
32BIS, AVENUE DE LA PAIX
51000 REIMS
TEL: 3-26-88-42-50

QUARTIER ABOVILLE
86000 POITIERS
TEL. 5-49-41-31-36

QUARTIER DESGREES-DU-LOU
RUE GAMBETTA
44000 NANTES ARMEES
TEL: 2-40-74-39-32

QUARTIER DE-LATTRE-DE-TASSIGNY
57000 METZ
TEL. 3-87-66-57-12

CASERNE MANGIN
8, RUE FRANCOIS-RABELAIS
66020 PERPIGNAN
TEL: 4-68-35-05-38

RUE DU COLONEL-TRUPEL
76038 ROUEN CEDEX
TEL. 2-35-70-68-78

CASERNE JUNOT
66, AVENUE DU DRAPEAU
21000 DIJON
TEL. 3-80-73-54-86

LA MALMOUSQUE
CHEMIN DU GENIE
13007 MARSEILLE
TEL. 4-91-31-85-10

QUARTIER VIENOT
13400 AUBAGNE
TEL. 4-42-18-82-57

18, QUAI DE LESSEPS 64100 BAYONNE
TEL. 5-59-50-14-84

260, RUE PELLEPORT
33000 BORDEAUX
TEL. 5-56-92-99-64

QUARTIER GENERAL FRERE
69007 LYON
TEL. 4-78-58-40-21

CASERNE FILLEY
RUE SINCAIRE
06300 NICE
TEL. 4-93-80-59-06

CASERNE PERIGNON
AVENUE CAMILLE PUJOL
31000 TOULOUSE
TEL. 5-61-54-21-95

Aby wst▒piµ do Legi nale┐y zg│osiµ siΩ do jednego z tych o╢rodk≤w, w nich zostanie przeprowadzona wstΩpna selekcja. Przede wszystkim nale┐y spe│niaµ kilka warunk≤w wymaganych przez LegiΩ.
- o przyjΩcie do Legi staraµ siΩ mog▒ ludzie w wieku od 17 do 40 lat,
- Legia wymaga dobrej sprawno╢ci fizycznej i psychicznej,
- nale┐y posiadaµ paszport lub inny dokument to┐samo╢ci,
- jΩzyk francuski nie jest wymagany, poniewa┐ nauczysz siΩ go podczas szkolenia.

Gdy spe│niasz te warunki zostajesz wys│any do Aubagne na po│udniu Francji. Znajduj▒ siΩ tam koszary I Regimentu Legii cudzoziemskiej, a w nim o╢rodek selekcji i rekrutacji Legi. Tam odbywa siΩ selekcja kandydat≤w z ca│ej Francji.

Szkolenie ochotnik≤w.

Etap pierwszy. Aubagne. W Aubagne znajduje siΩ I Regiment Legii cudzoziemskiej, a w nim o╢rodek selekcji i rekrutacji ochotnik≤w. To w│a╢nie tam Legia zwozi ochotnik≤w z ca│ej Francji i sprawdza ich przygotowanie do s│u┐by. Po testach wstΩpnych kt≤re polegaj▒ na sprawdzaniu wytrzyma│o╢ci fizycznej oraz psychicznej odpada ok. 80% ochotnik≤w. Ci, kt≤rzy przejd▒ przez test fizyczny, czyli bieg na 2800m w ci▒gu 12 min. (test Coopera) kierowani s▒ automatycznie na test IQ. A po pomy╢lnym zaliczeniu obu test≤w do "GESTAPO" ( tak potocznie okre╢la siΩ oficer≤w wywiadu Legii ). Tam zaczyna siΩ seria pyta± zwi▒zanych bezpo╢rednio z ┐yciem prywatnym, dos│ownie o wszystkim. Oficerowie wywiadu d▒┐▒ do tego, aby╢ opowiedzia│ swe ┐ycie ze szczeg≤│ami. Starannie wszystko notuj▒ oraz dr▒┐▒ ka┐dy temat, o kt≤rym zaczynasz m≤wiµ. Na rozmowΩ z gestapo wzywany jeste╢ kilkakrotnie, zadaj▒ ci te same pytania i sprawdzaj▒ czy za ka┐dym razem m≤wisz to samo.
Ka┐dy dzie± w o╢rodku p│ynie powoli. O godzinie 5.00 pobudka, poranny prysznic, a potem ca│y dzie± oczekiwania pod go│ym niebem. Podczas ca│ego dnia oczekiwania na syrenΩ, po kt≤rej wszyscy biegn▒ z ma│ego parku usytuowanego za o╢rodkiem, na plac przed budynkiem selekcji i rekrutacji. Syrena wyje r≤wnie┐ wtedy, gdy poszczeg≤lne grupy os≤b wysy│ane s▒ na badania lub na testy. Panuje zasada kto ostatni ten odpada. Codziennie przybywaj▒ nowi ochotnicy, jednocze╢nie codziennie odpada 30% rekrut≤w. Ci , kt≤rzy przejd▒ wszystkie testy pomy╢lnie wybierani s▒ co pi▒tek do La rogue ( legionista kadet ) i przechodz▒ do nastΩpnego etapu szkolenia do Castelnaudary. Ochotnicy kt≤rym siΩ nie uda│o wysy│ani s▒ do cywila, na okres 3 lub 6 miesiΩcy, dostaj▒c czas na podszlifowanie swej formy fizycznej i psychicznej. Ochotnicy, kt≤rzy dostaj▒ definitywny zakaz wstΩpowania do legii mog▒ jedynie pochwaliµ siΩ w gronie swych przyjaci≤│, i┐ wziΩli udzia│ w jednej z operacji bojowych legii...

"OPERACJA PAPIEROS". Jest to operacja przeprowadzana przez oficer≤w Legii w celu zabicia nudy w o╢rodku. Rozkaz brzmi "schyliµ g│owy i wyzbieraµ wszystkie niedopa│ki." Kto olewa zadanie traktuj▒c je jako nie warte zachodu, a zostanie zauwa┐ony przez jednego z kaprali, mo┐e po┐egnaµ siΩ definitywnie z karier▒ w Legii. Ten, kt≤ry najlepiej wykona zadanie i przyniesie najwiΩcej niedopa│k≤w, zwolniony jest z wszystkich obowi▒zk≤w dnia.

Etap drugi. Castelnaudary. Jak ju┐ zosta│o wspomniane do Castelnaudary trafiaj▒ La rogue. Tam dopiero zaczyna siΩ prawdziwa szko│a przetrwania. Wymagaj▒ce ┐elaznej kondycji fizycznej i psychicznej szkolenie, poprzedzaj▒ce otrzymanie s│ynnego bia│ego kepi (nakrycie g│owy). Rekruci po sze╢ciomiesiΩcznym okresie pr≤bnym mog▒ jeszcze zrezygnowaµ ze s│u┐by w Legii. Je╢li jednak podpisz▒ kontrakt - zobowi▒zani s▒ do piΩcioletniej s│u┐by. Gdyby zmienili zdanie przed up│ywem tego terminu, pozostaje im tylko ucieczka. Ten z rekrut≤w, kt≤ry uzyska najlepsze wyniki podczas ca│ego okresu szkolenia ma prawo wyboru Regimentu, w kt≤rym chcΩ rozpocz▒µ s│u┐bΩ.

Sero

 
 
Dzia│: wojsko
Dzia│ po╢wiΩcony bΩdzie wszelkim zagadnieniom zwi▒zanym z wojskiem. Zawiera opisy r≤┐nych rodzaj≤w broni i sprzΩtu, poszczeg≤lnych armii narodowych oraz jednostek specjalnych. Ponadto dok│adnie przyjrzymy siΩ warunkom s│u┐by wojskowej w armii polskiej, ze szczeg≤lnym uwzglΩdnieniem SPRu.

Projekt § realizacja:Gomi § Sero
© Wszelkie prawa zastrze┐one.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek element≤w zawartych na tych stronach bez zgody autor≤w zabronione