|
Fitoterapia
( Dzia│: Zdrowie, Sero, 19 listopad 2000 )
Zio│olecznictwo okre╢lane coraz czΩ╢ciej jako fitoterapia, jest jedn▒ z metod uzdrawiania zaliczaj▒cej siΩ do medycyny klasycznej. W fitoterapii wykorzystuje siΩ do leczenia bogactwo surowc≤w naturalnych wystΩpuj▒cych w przyrodzie, g│≤wnie w ╢wiecie ro╢lin. Pocz▒tki tej nauki siΩgaj▒, co wydaje siΩ nieprawdopodobne, czas≤w prehistorycznych. Kiedy to cz│owiek chc▒c znale╝µ spos≤b na samo uzdrawianie siΩ, metod▒ pr≤b i b│Ωd≤w odkrywa│ w│a╢ciwo╢ci lecznicze niekt≤rych ro╢lin. Przez stulecia zio│a by│y podstawowymi ╢rodkami leczniczymi, a w XIX i XX wieku nast▒pi│ ogromny postΩp w takich dziedzinach jak chemia i technologia farmaceutyczna. Leki naturalne zosta│y w ten spos≤b w du┐ej czΩ╢ci zast▒pione przez leki wytwarzane przez przemys│ farmaceutyczny.
Warto jednak pamiΩtaµ, ┐e zwi▒zki powsta│e w kom≤rkach ro╢lin nadal s▒ podstaw▒ niemal po│owy lekarstw u┐ywanych dzi╢ w medycynie klasycznej. Najd│u┐ej zio│olecznictwo zachowa│o siΩ w swej pierwotnej formie tylko w Chinach, gdzie po dzi╢ dzie± u┐ywa siΩ przede wszystkim tylko naturalnych lekarstw. W tym kraju zio│olecznictwo liczy sobie tysi▒ce lat, niekt≤re przepisy kt≤re przetrwa│y pr≤bΩ czasu stosowane s▒ od 2 tys. lat. Chang Chung-ching (142-220), kt≤ry jest uwa┐any za chi±skiego Hipokratesa, w swoim dziele o leczeniu chor≤b przedstawi│ 287 przepis≤w, a wiele z nich pochodzi│o z czas≤w jeszcze wcze╢niejszych. NastΩpcy Changa korzystali z jego do╢wiadcze± i receptur, wzbogacaj▒c je w│asnymi odkryciami. Za panowania dynastii Ming nauka ta osi▒gnΩ│a kolejny szczyt rozwoju. Niejaki Li Shin-chen opisa│ ponad 1870 ro╢lin zielarskich i poda│ 8160 przepis≤w.
Jak ju┐ zosta│o wspomniane w Chinach wiedza i zastosowanie fitoterapii jest na wielk▒ skale. Chi±czycy korzystaj▒ w szczeg≤lno╢ci z tej wiedzy staraj▒c siΩ omijaµ lekarzy wsp≤│czesnych. Zielarze chi±scy podkre╢laj▒ ┐e nie nale┐y mieszaµ lek≤w, kt≤rych dzia│ania znosz▒ siΩ wzajemnie. Dlatego te┐ preparaty zio│owe dziel▒ siΩ na kategorie zgodne z ich w│a╢ciwo╢ciami fizycznymi oraz na ch│odne i zimne (jin) lub ciep│e i gor▒ce (jang). Mo┐na je r≤wnie┐ podzieliµ wed│ug:
╖ piΩciu smak≤w: pikantny (oczyszczaj▒cy organizm z toksyn), kwa╢ny (╢ci▒gaj▒cy), s│odki (wzmacniaj▒cy), gorzki (wysuszaj▒cy i oczyszczaj▒cy), s│ony (zmiΩkczaj▒cy i nawil┐aj▒cy),
╖ czterech kierunk≤w ruchu: wznosz▒cy siΩ i unosz▒cy (jang) - zio│a dzia│aj▒ oczyszczaj▒co i przy╢pieszaj▒ wydalanie, opadaj▒cy i zapadaj▒cy siΩ (jin) poruszaj▒ce siΩ do╢rodkowo.
Podczas leczenia chorzy pouczani s▒, by spo┐ywali pokarmy zgodnie z w│a╢ciwo╢ciami jin i jang. Wsp≤│cze╢ni lekarze toleruj▒ stosowanie zi≤│ jako ╢rodka leczniczego, ale zalecaj▒ stosowanie tej terapii wraz z ╢rodkami wyprodukowanymi przez farmaceut≤w. ªwiat nie podchodzi do fitoterapii tak optymistycznie jak Chi±czycy, jednak┐e w badaniach naukowych przeprowadzonych na niekt≤rych ro╢linach stwierdzono, ┐e zio│a wywo│uj▒ efekt farmakologiczny dziΩki zawartym w nich zwi▒zkom chemicznym, wp│ywaj▒cym na niekt≤re funkcje organizmu. W Polsce leki naturalne, nale┐▒ce do grupy ╢rodk≤w leczniczych i ╢rodk≤w wspomagaj▒cych terapiΩ, s▒ dopuszczone do sprzeda┐y po uzyskaniu certyfikatu rejestracyjnego MZiOS.
Przyk│ady stosowania niekt≤rych zi≤│:
╖ ALOES stosowany przy: poparzeniach, skaleczeniach, podra┐nieniach sk≤ry,
╖ ALONA ╢rodek przeczyszczaj▒cy,
╖ ANY» stosowany przy zaburzeniach trawienia i kaszlu,
╖ CZOSNEK dzia│a wyksztu╢cie obni┐a poziom cholesterolu,
╖ KOPER stosowany na niestrawno╢µ i wzdΩcia,
╖ ZúOCIE╤ zapobiega i leczy b≤le migrenowe,
╖ MNISZEK LEKARSKI pobudza trawienie , dzia│a moczopΩdnie,
╖ MALWA stosowany jako ╢rodek │agodz▒cy w stanach zapalnych jamy ustnej, gard│a.
Aby zacz▒µ stosowaµ zio│olecznictwo nale┐y przestrzegaµ kilku podstawowych zasad:
- Wiele ro╢lin jest truj▒cych przed zastosowaniem zio│a upewnij siΩ, ┐e stosujesz w│a╢ciwe.
- Nie za┐ywaj leku w ilo╢ciach wiΩkszych ni┐ jest to podane w ulotce.
- Zwracaj zawsze uwagΩ na dzia│ania uboczne, je╢li zauwa┐ysz u siebie lub osoby za┐ywaj▒cej lek jakie╢ niepokoj▒ce objawy zg│o╢ to lekarzowi.
- Zio│a nale┐y przechowywaµ w pojemnikach w ch│odnych i suchych pomieszczeniach, nie d│u┐ej ni┐ jeden rok.
- Zanim podasz lek zio│owy dziecku, skontaktuj siΩ z pediatr▒.
Sero
|