|
ªwi▒teczne jedzenie
( Dzia│: Zdrowie, Marcos, 23 grudzie± 2000 )
Ju┐ jutro zasi▒dziemy wszyscy po ca│odniowym po╢cie do wigilijnej kolacji, kt≤ra czΩsto ko±czy siΩ tym, ┐e od sto│u wstaniemy ociΩ┐ali, senni i z b≤lem ┐o│▒dka. Chocia┐ dietetycy twierdz▒, ┐e tradycyjna polska kolacja spo┐ywana w WigiliΩ jest jednym z najzdrowszych posi│k≤w wiΩkszo╢ci Polak≤w w ci▒gu ca│ego roku, to niestety nawet najzdrowsze potrawy mog▒ zaszkodziµ, je╢li s▒ spo┐ywane w nadmiarze.
Jednak nasza tradycja nakazuje, ┐eby przynajmniej spr≤bowaµ ka┐dej, z co najmniej dwunastu potraw, jakie znajd▒ siΩ na stole, a u wielu os≤b na pr≤bowaniu siΩ nie ko±czy i opychaj▒ siΩ do oporu pierogami, rybami czy kapust▒. A trzeba pamiΩtaµ, ┐e zdrowy, prowadz▒cy normalny tryb ┐ycia mΩ┐czyzna powinien dziennie dostarczyµ organizmowi "tylko" 2000 do 2500 kcal. PiszΩ tylko, poniewa┐ 100 g karpia sma┐onego ma tych kalorii 289, faszerowanego w zale┐no╢ci od sposobu przyrz▒dzenia od 100 do 500, a karp w galarecie 158. Nawet wydawa│oby siΩ niewinny barszcz z uszkami zawiera 250 kcal (z czego wiΩkszo╢µ zawarta jest w uszkach), najmniej kalorycznymi potrawami wigilijnymi s▒: kapusta z grzybami (90 kcal), ziemniaki z wody (107 kcal) i tradycyjny kompot z suszonych owoc≤w (130 kcal ale za to dostarcza b│onnika, kt≤ry wspomaga proces trawienny). NajwiΩkszym zagro┐eniem dla naszej wagi jest makowiec, kt≤rego 100 gram≤w ma a┐ 529 kcal. No c≤┐ to by│a tylko wigilijna kolacja, a przecie┐ nazajutrz czeka na nas jeszcze kilka obfitszych ni┐ zazwyczaj posi│k≤w, a je╢li wpadnie do nas rodzinka lub znajomi, to przy stole spΩdzimy p≤│ dnia. A tam tyle pyszno╢ci...
Co wiΩc mo┐na zrobiµ, ┐eby po ╢wiΩtach wbiµ siΩ w pasuj▒cy przecie┐ niedawno garnitur? Najlepiej przed posi│kiem wypiµ szklankΩ wody, a je┐eli kto╢ ma du┐e sk│onno╢ci do przesadzania z jedzeniem powinien wypiµ wodΩ gazowan▒ (dwutlenek wΩgla wype│ni du┐▒ czΩ╢µ ┐o│▒dka). W takim przypadku nasz m≤zg pobudzony widokiem i zapachem potraw wy╢le do ┐o│▒dka wiadomo╢µ "przygotowaµ siΩ - jedzenie w drodze", ale z powrotem otrzyma odpowied╝, ┐e ┐o│▒dek jest czΩ╢ciowo wype│niony i dlatego sygna│y g│odu zostan▒ uciszone mniejsz▒ ilo╢ci▒ jedzenia.
Ale co zrobiµ, gdy ju┐ za p≤╝no na przeciwdzia│anie, bo w ┐o│▒dku wyl▒dowa│a wiΩkszo╢µ tego, co znajdowa│o siΩ na stole? Najlepiej wybraµ siΩ na ╢wi▒teczny spacer, ╢lizgawkΩ lub na sanki z dzieµmi. Dla tych, kt≤rzy w ╢wiΩta nie uznaj▒ ┐adnego zbΩdnego ruchu najlepszym sposobem bΩdzie wypicie szklanki ciep│ej wody z sokiem wyci╢niΩtym z po│owy cytryny i szczypt▒ soli. R≤wnie skutecznym sposobem jest po│kniΩcie mieszanki sk│adaj▒cej siΩ z przypieczonej │y┐eczki kolendry i │y┐eczki nasion kopru zmieszanych ze szczypt▒ soli. Trzeba to dodatkowo popiµ szklank▒ ciep│ej wody.
Oczywi╢cie w aptekach i sklepach zielarskich mo┐na przed ╢wiΩtami zaopatrzyµ siΩ w ca│e mn≤stwo odpowiednich ╢rodk≤w zio│owych lub pigu│ek, ale zawsze lepiej b≤lom ┐o│▒dka zapobiegaµ ni┐ je leczyµ.
Mimo tych wszystkich strasznych historii ┐yczΩ wszystkim smacznego oraz zdrowych i weso│ych ╢wi▒t.
Marcos
|