|
PamiΩµ
( Dzia│: Zdrowie, Marcos, 26 listopad 2000 )
Zdarzy│o ci siΩ, ┐e zapomnia│e╢ o urodzinach swojej dziewczyny, nie pamiΩta│e╢, co rano szef kaza│ tobie zrobiµ? Albo (odpukaµ w niemalowane) nie mog│e╢ sobie przypomnieµ numeru telefonu tej cudownej dziewczyny, kt≤r▒ spotka│e╢ wczoraj wieczorem? Niestety tak to ju┐ jest, ┐e nasz m≤zg czasami siΩ buntuje i nie chce przyjmowaµ ju┐ nowych danych, kt≤rych mn≤stwo dostarczamy mu codziennie.
Naj│atwiej wyt│umaczyµ to niepo┐▒dane zjawisko por≤wnuj▒c m≤zg cz│owieka do komputerowego twardego dysku. Zapisuje on dane do momentu, a┐ zape│ni ca│▒ objΩto╢µ. To samo dzieje siΩ z m≤zgiem. A stres, w kt≤rym coraz czΩ╢ciej ┐yjemy tylko przy╢piesza ten proces i w pewnym momencie mo┐emy zapomnieµ w│a╢nie us│yszan▒ wiadomo╢µ, nawet gdyby od niej zale┐a│o nasze ┐ycie.
Na szczΩ╢cie w │atwy spos≤b mo┐na polepszyµ swoj▒ pamiΩµ. Jeden ze sposob≤w to intensywne µwiczenia... fizyczne. Ten spos≤b odkryli, a jak┐e, ameryka±scy uczeni (ale osobi╢cie nie wierzΩ w jego skuteczno╢µ, bo wtedy byle bramkarz z pierwszej lepszej dyskoteki, nie m≤wi▒c ju┐ o naszym wspania│ym i bardzo wra┐liwym Andrzeju G. m≤g│by znaµ na pamiΩµ "Pana Tadeusza" czy innego "Beniowskiego"), kt≤rzy t│umacz▒ to zjawisko tym, ┐e o╢rodek w m≤zgu odpowiedzialny za ruch miΩ╢ni znajduje siΩ blisko obszaru odpowiedzialnego za my╢li i emocje. I stymulacja tego pierwszego poprzez µwiczenia fizyczne powoduje pobudzenie drugiego. Inna teoria m≤wi o tym, ┐e wysi│ek fizyczny zwiΩksza wydzielanie endorfin, kt≤re obni┐aj▒ poziom zmΩczenia i stresu, a wprawiaj▒ nas w stan euforii, co podobno sprzyja skuteczno╢µ zapamiΩtywania.
Innym sposobem polepszenia pamiΩci jest wykonywanie µwicze± pamiΩciowych. Pozwala to na zmniejszenie zapominanych informacji oraz zwiΩkszenie kreatywno╢ci, a nawet polepszenie ┐ycia p│ciowego!!! Poni┐sze µwiczenia mog▒ zwiΩkszyµ wydajno╢µ twojego m≤zgu nawet dziesiΩciokrotnie. Po pierwsze: ucz▒c siΩ na pamiΩµ pr≤buj tworzyµ barwne, ruszaj▒ce siΩ, tr≤jwymiarowe obrazy zwi▒zane z tym, co masz do zapamiΩtania. Ale staraj siΩ, aby te obrazy kojarzy│y siΩ jednoznacznie z danym obiektem, poniewa┐ zbyt zagmatwane po│▒czenia mog▒ tylko zaszkodziµ zamiast pom≤c. Mo┐na u┐ywaµ absurdalnych albo seksualnych skojarze±, gdy┐ takie my, mΩ┐czy╝ni zapamiΩtujemy naj│atwiej i najd│u┐ej pamiΩtamy. Po drugie: staraj siΩ jak najczΩ╢ciej u┐ywaµ nazwisk nowopoznanych os≤b w konwersacji (ale bez przesady, je╢li nie chcesz byµ uznany za dziwaka). S│ysz▒c je co pewien czas, coraz bardziej zapada ci w pamiΩµ. NastΩpnie do nazwiska spr≤buj do│▒czyµ twarz takiej osoby oraz jakie╢ charakterystyczne cechy, kt≤re siΩ z ni▒ kojarz▒ (np. jakie╢ tiki, czy ╢mieszny tupecik). Po trzecie zapamiΩtuj▒c trudne formu│ki albo inne wykazy staraj siΩ skojarzyµ z jakim╢ zdaniem u│o┐onym ze s│≤w zaczynaj▒cych siΩ od pierwszych liter zapamiΩtywanej formu│ki np. zapamiΩtuj▒c kolejno╢µ planet Uk│adu S│onecznego mo┐na stworzyµ zdanie: "Moja W│asna, Zatroskana Matka Jedz▒c Salceson Ubabra│a Nowe Palto", czyli Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton. Jest to tak zwana "technika akronim≤w", kt≤r▒ stosuje bardzo wiele os≤b.
My╢lΩ, ┐e te kilka rad pomo┐e pozbyµ siΩ k│opot≤w z pamiΩci▒ i ju┐ nigdy nie zdarzy wam siΩ zapomnieµ o urodzinach partnerki, czy jakiej╢ innej r≤wnie wa┐nej rocznicy.
Marcos
|