[ strona g│≤wna | tarnowska gie│da | og│oszenia | linki | artyku│y | literatura | ankieta | ptaki w filatelistyce ]


WD╙WKI

atrakcyjna ozdoba woliery.


 

Znaczek z Wd≤wk▒ rajsk▒.Atrakcyjny wygl▒d, ruchliwo╢µ, ╢piew i niezwyk│a biologia lΩg≤w to cechy wd≤wek, kt≤re pozwalaj▒ zadowoliµ ka┐dego hodowcΩ ptak≤w ozdobnych, od mi│o╢nik≤w ozdobnych wolier do tych, kt≤rzy prze┐yli ju┐ rado╢µ z rozmno┐enia zeberek, czy mewek japo±skich i chcieliby poznaµ inny ni┐ zwykle obserwowany spos≤b rozmna┐ania ptak≤w.
Do rodziny wd≤wek (Viduidae), blisko spokrewnionych biologicznie z wik│aczami nale┐y 13 gatunk≤w z czterech podrodzin - wd≤wki (Vidua), wd≤wki rajskie (Steganura), wd≤wki kr≤lewskie (Tetraenura) i at│as≤wki (Hypochera). WystΩpuj▒ stadnie w stepach, sawannach i otwartych terenach rolniczych w Afryce na po│udnie od Sahary. Niekt≤re gatunki zamieszkuj▒ te┐ osiedla ludzkie.
W szacie spoczynkowej samiec nie r≤┐ni siΩ od samicy, w kt≤rej ubarwieniu przewa┐aj▒ kolory szary i br▒zowy. W porze godowej samce charakteryzuj▒ siΩ wspania│ym ubarwieniem i d│ugimi pi≤rami w ogonie, kt≤rego d│ugo╢µ siΩga 40 cm (u Hypochera) wobec d│ugo╢ci cia│a 11-15 cm. Umo┐liwia im to przyci▒gniΩcie uwagi i zwabienie na swoje terytorium odpowiednio du┐ej liczby samic. W okresie pogniazdowym takie upierzenie przeszkadza│oby w normalnym locie w porze silnych wiatr≤w, dlatego samce pozbywaj▒ siΩ go.
Biologia lΩgowa wd≤wek jest niezwykle ciekawa. Nie do╢µ tego, ┐e wd≤wki s▒ poligamiczne, co ju┐ jest rzadko╢ci▒ w ╢wiecie ptak≤w, to s▒ one paso┐ytami lΩgowymi - samice sk│adaj▒ jaja do gniazd odpowiednich gatunk≤w ptak≤w. Ubarwienie jaj jest identyczne, jak ubarwienie w│asnych jaj gospodarzy. Inaczej, ni┐ u naszej kuku│ki, kt≤rej pisklΩ wyrzuca z gniazda m│ode przybranych rodzic≤w, m│ode wd≤wki wychowuj▒ siΩ r≤wnolegle z m│odymi swoich gospodarzy. Korzystaj▒ w tym celu ze specjalnego przystosowania: cech zachowania i ubarwienia, wed│ug kt≤rych ptasi rodzice rozpoznaj▒ swoje potomstwo i instynktownie je karmi▒. U m│odych wd≤wek kolory wnΩtrza dzioba, g│os i pozy pisklΩcia domagaj▒cego siΩ pokarmu i ubarwienie zewnΩtrzne doskonale odpowiadaj▒ tym cechom u w│asnych m│odych gospodarzy. Prawdopodobnie tak┐e zdolno╢µ do w│▒czania do w│asnych treli ╢piewu innych gatunk≤w, w tym gospodarzy jest cech▒ u│atwiaj▒c▒ wd≤kom paso┐ytnictwo lΩgowe.
Poni┐ej podano pe│n▒ listΩ gatunk≤w zaliczanych do rodziny wd≤wek wraz ze stwierdzonymi gatunkami astryldowatych, na kt≤rych w ╢rodowisku naturalnym paso┐ytowa│y lΩgowo:

Gatunek wd≤wki Gatunek "gospodarza"
Vidua hypocherina Estrilda charmosyna
Estrilda erytronotos
Vidua macroura Estrilda astrid
Estrilda troglodytes
Estrilda melpoda
Steganura interjecta Pitilia phoenicoptera
Steganura paradisea Pitilia melba
Steganura obtusa Pitilia melba
Tetraenura regia Granatina granatina
Tetraenura fischeri Granatina ianthinogaster
Hypochera chlaybeata Langonosticta senegala
Hypochera funerea Langonosticta rubricata
Langonosticta chalybeata
Hypochera incognita Langonosticta nitidula
Hypochera lorenzi Langonosticta rufopicta
Hypochera purpurascens Langonosticta rhodorareira
Hypochera wilsoni Langonosticta vinacea
Langonosticta rubricata
Langonosticta rara


Znaczek z Wd≤wk▒ rajsk▒.
W przyrodzie wd≤wki od┐ywiaj▒ siΩ na ziemi, rozgrzebuj▒c ziemiΩ w poszukiwaniu nasion traw i drobnych owad≤w.
Wd≤wki nie s▒ k│opotliwe w utrzymaniu. Karmimy je mieszank▒ r≤┐nych gatunk≤w prosa i kanaru, regularnie dodajemy zieleninΩ i od czasu do czasu drobne owady (np. m▒czniki). Szczeg≤lnie wa┐ne jest dobre od┐ywianie w okresie budowania szaty godowej. Podajemy wtedy dobre witaminy z mikroelementami. Opr≤cz stale ╢wie┐ej wody do picia powinny mieµ mo┐liwo╢µ k▒pieli, z kt≤rej szczeg≤lnie w okresie pozagniazdowym korzystaj▒ bardzo chΩtnie.
S▒ odporne na zmiany temperatury, kt≤ra jednak nie powinna spadaµ poni┐ej 10oC. Je╢li wiΩc ptaki trzymane s▒ w wolierze ogrodowej, w okresie zimowym powinne byµ przeniesione do pomieszczenia ogrzewanego.
Poza okresem lΩgowym ptaki mo┐na trzymaµ w klatkach, do rozmno┐enia niezbΩdne s▒ du┐e woliery - przynajmniej 2 metry d│ugo╢ci, kt≤re zapewni▒ przestrze± ┐yciow▒ dla stadka wd≤wek i astryld≤w, ponadto samiec bΩdzie m≤g│ w niej zaprezentowaµ ca│▒ swoj▒ wspania│o╢µ w locie.
NajczΩ╢ciej wystΩpuj▒c▒ w wolierach wd≤wk▒ jest wd≤wka dominika±ska (Vidua macroura), rozprzestrzeniona w ca│ej Afryce na po│udnie od Sahary. Po raz pierwszy do Europy przywieziono j▒ ju┐ w XVIII wieku. Te ruchliwe ptaki s▒ w porze godowej niezwykle efektowne i widowiskowe przez skomplikowane toki, │▒cz▒ce w sobie zaloty, ╢piew i lot godowy samca.
Samiec w ubarwieniu godowym ma brzuch, policzki i tyln▒ czΩ╢µ grzbietu bia│e, pozosta│e partie cia│a s▒ czarne. Do tego czerwony dzi≤b i br▒zowe nogi. Cztery ╢rodkowe ster≤wki ogona s▒ wyd│u┐one do 20-25 cm. Toki rozpoczyna na ziemi od charakterystycznych ruch≤w skrzyd│ami, po czym wzlatuje w powietrze. ªpiew sk│ada siΩ z treli i ╢wist≤w.
Na wolno╢ci paso┐ytuje gniazdowo w po│udniowym obszarze wystΩpowania na astryldzie falistym, a w p≤│nocnym na astryldzie szarym. Wd≤wka dominika±ska by│a wielokrotnie rozmna┐ana w niewoli, stwierdzono dotychczas sk│adanie jaj do gniazd 18 gatunk≤w ptak≤w, w tym papug. Najlepsze efekty hodowlane osi▒gano, kiedy samca i 3-5 samic wd≤wki dominika±skiej trzymano w wolierze wsp≤lnie z kilkoma parami mewek japo±skich.
Drugim, bardzo piΩknym gatunkiem wd≤wek, os▒galnym do hodowli jest wd≤wka rajska (Steganura paradisea) Pochodzi ona ze wschodniej Afryki, gdzie wystΩpuje od Sudanu do Republiki Po│udniowej Afryki.
Samiec w szacie godowej jest bardzo efektowny. Szczeg≤lnie wyr≤┐nia go w▒ski, szeroko zako±czony ogon o d│ugo╢ci do 30 cm. W ubarwieniu wystΩpuj▒ kolory czarny, bia│y i br▒zowy. Dzi≤b jest czarny, nogi jasnobr▒zowe.
Paso┐ytuje gniazdowo na astryldach pstrych, w niewoli rozmna┐ano go umieszczaj▒c zestaw samiec i 3-5 samic z kilkoma parami amarant≤w.
Do wd≤wek nale┐y te┐ pochodz▒cy z Afryki ╢rodkowej at│as≤wka szafirowa (Hypochera chalybeata) znana tak┐e jako wik│acz stalowy, lub senegalski. Samiec nie posiada wprawdzie wyd│u┐onego ogona, ale jego czarne, w s│o±cu mieni▒ce siΩ zielono i fioletowo upierzenie, czerwone nogi i bia│awy dzi≤b czyni▒ go bardzo efektown▒ ozdob▒ woliery.
Wik│acz stalowy jest ponadto wyj▒tkowo dobrym ╢piewakiem. W jego trelach mo┐na znale╝µ fragmenty ╢piewu wielu gatunk≤w ptak≤w. Wyr≤┐nia siΩ on ma│▒ p│ochliwo╢ci▒, trzymany w klatce ╢piewa nawet kilka centymetr≤w od rΩki karmi▒cego go cz│owieka.
Rozmno┐enia udawa│y siΩ z amarantami, kt≤re s▒ ich naturalnymi gospodarzami. W Afryce r≤┐ne podgatunki at│as≤wki szafirowej paso┐ytuj▒ gniazdowo na r≤┐nych podgatunkach amarant≤w. By│y opisane przypadki wykarmiania w hodowlach m│odych at│as≤wek szafirowych przez inne gatunki astryld≤w, miΩdzy innymi astryldy pstre.
Poza opisanymi powy┐ej w hodowlach bywaj▒ tak┐e znacznie rzadziej dostΩpne na rynku wd≤wka szafirowa (Vidua hypocherina), czteropi≤ra (Tetraenura regia), bia│osterna (Tetraenura fischeri) i at│as≤wka czarna (Hypochera funerea).
Hodowla wd≤wek mo┐e dostarczyµ wielu estetycznych dozna±, ponadto udane rozmno┐enie wd≤wek jest zawsze du┐ym sukcesem hodowcy. Pozwala te┐ poznaµ inny spos≤b rozmna┐ania siΩ ptak≤w, wzbogacaj▒c nasz▒ wiedzΩ przyrodnicz▒.

Jerzy B│aszczyk

á

Wr≤µ do poprzedniej strony

Prawa autorskie - Jerzy B│aszczyk
© 2001 papugi.republika.pl