Olszty±ski Klub Przyrodnik≤w
wspierany jest finansowo przez
FundacjΩ Partnerstwa dla ªrodowiska.


Z inicjatywy Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie oraz studenckiego Ko│a Naukowego Biolog≤w WSP w Olsztynie, powstaje Olszty±ski Klub Przyrodnik≤w, organizacja pozarz▒dowa. G│≤wnym celem Klubu jest poznawanie przyrody p≤│nocno-wschodniej Polski, popularyzacja ekorozwoju w Zielonych P│ucach Polski oraz ochrona zasob≤w przyrodniczych naszego regionu. W zamierzeniach Klub sku-piaµ ma zar≤wno ╢rodowiska naukowe, przyrodnik≤w-amator≤w, woluntariuszy zainteresowanych dzia│aniami pro╢rodowiskowymi, mi│o╢nik≤w turystyki przyrodniczej i agroturystyki. Chcemy wydawaµ r≤┐norodne opracowania popularyzatorskie, organizowaµ seminaria, konferencje, warsztaty, wycieczki przyrodnicze, letnie obozy m│odzie┐owe z udzia│em os≤b z ca│ej Europy, aktywnie w│▒czaµ siΩ do dzia│a± na rzecz ╢rodowiska i ochrony przyrody, inspirowaµ i uaktywniaµ spo│eczno╢ci lokalne w naszym regionie, wydawaµ w│asne pismo przyrodnicze oraz poznawaµ (badaµ) przyrodΩ Warmii i Mazur.

Co robimy teraz ?

W chwili obecnej koncentrujemy swoje dzia│ania na nastΩpuj▒cych projektach:

Dlaczego Olszty±ski Klub Przyrodnik≤w?

W regionie Polski P≤│nocno-Wschodniej brak jest silnych i aktywnie dzia│aj▒cych pro╢rodowiskowych organizacji pozarz▒dowych. Widzimy wiΩc potrzebΩ uaktywniania spo│eczno╢ci lokalnych. W miarΩ udan▒ pr≤ba integrowania poczyna± w│adz gminnych i spo│eczno╢ci lokalnych jest powsta│e RCEE w Olsztynie. Widzimy mo┐liwo╢µ powstawania lokalnych O╢rodk≤w Edukacji Ekologicznej, finansowanych z bud┐etu gmin i wspieranych przez r≤┐norodnych sponsor≤w, w kt≤rej skupiaµ siΩ bΩd▒ formalne i nieformalne grupy pro╢rodowiskowe. Dobrym pretekstem i sposobem dzia│ania jest wdra┐anie Lokalnej Agendy 21. Druga p│aszczyzna dzia│ania bΩdzie tworzenie Olszty±skiego Klubu Przyrodnik≤w - jako regionalnej organizacji pozarz▒dowej z lokalnymi oddzia│ami. Zainteresowanie r≤┐nych grup nieformalnych chcieliby╢my skoncentrowaµ na monitoringu ╝r≤de│, tworzeniu lokalnych o╢rodk≤w edukacji ekologicznej (we wsp≤│pracy z gminami) oraz rozbudowie strony internetowej. Efektem zorganizowanej konferencji jak i wydrukowania do tej pory dw≤ch numer≤w newsletteru "Aretuza", jest wzrastaj▒ce zainteresowanie monitoringiem i ochron▒ ╝r≤de│. Powoli zg│aszaj▒ siΩ do nas grupy studenckie i o╢rodki naukowe. Du┐ym u│atwieniem by│oby wydrukowanie materia│≤w edukacyjnych: jak, gdzie i kiedy badaµ ╝r≤dliska oraz jak je czynnie chroniµ. Najbardziej zaawansowane s▒ prace nad stworzeniem lokalnego CEE w G≤rowie I│aweckim, dlatego chcieliby╢my tam w│a╢nie skoncentrowaµ nasze skromne si│y i ╢rodki. Za╢ strona WWW (http://www.uhc.lublin.pl/mazury), jest przyk│adem inicjatywy "oddolnej", realnie istniej▒cego przedsiΩwziΩcia, kt≤re skupia aktywno╢µ m│odych ludzi. Jest wiΩc szansa, ┐e na bazie ich aktywno╢ci powstanie silna organizacja pozarz▒dowa.

Czekamy r≤wnie┐ na Ciebie!!! Przy│▒cz siΩ do nas, pom≤┐ stworzyµ wizjΩ organizacji, w│▒cz siΩ do naszych dzia│a± lub zaproponuj nowe inicjatywy. W chwili obecnej s▒ w╢r≤d nas nauczyciele akademiccy, studenci, m│odzie┐ ze szk≤│ ╢rednich.
Zg│oszenia i uwagi prosimy nadsy│aµ na adres: sczach@human.wsp.olsztyn.pl

Powr≤t