Statkiem przez G≤rny Kraj
akapitJak podaje polska przedwojenna encyklopedia z 1932 roku;
       akapit"Elbl▒ski (Oberlandzki) - (Elbing¡Oberl/ndischer) kana│, wybudowany w 1845-60 │▒czy Elbl▒g z jeziorem Dru╝no (Drausensee) i jeziorami Oberlandu (PrusyWsch.). Ma on 82 (z jeziorami - 145 km.) i jest zaopatrzony w 4 ╢luzy. Odgrywa on wa┐n▒ rolΩ w ┐yciu gospodarczem kraju."       

akapitInformacje te s▒ jednak nie╢cis│e. Kana│ ma d│ugo╢µ prawie 130 kilometr≤w. Zwykle jest identyfikowany jedynie z odcinkiem Elbl▒g - Ostr≤da o d│ugo╢ci 82 km., jednak tor wodny ma jeszcze kilka ┐eglownych odga│Ωzie±, podzielonych na trzy odcinki wyznaczone z centralnego punktu w Mi│om│ynie; akapitW ╝r≤d│ach nie ma zgodno╢ci jaki punkt jest pocz▒tkiem i ko±cem kana│u. Czasami przyjmuje siΩ jezioro Dr≤┐no a czasami ╢luzΩ Mi│om│yn. Nie ma te┐ zgodno╢ci co do nazewnictwa samego kana│u. W r≤┐nych publikacjach wystΩpuj▒ najczΩ╢ciej nazwy; Kana│ Elbl▒sko - Ostr≤dzki, Kana│ Ostr≤dzko - Elbl▒ski, Kana│ Elbl▒ski, Kana│ Staropruski, Kana│ Oberlandzki. Spotka│em siΩ nawet z nazw▒ Kana│ Steenkego, ale nale┐y to raczej traktowaµ jako ho│d oddany in┐ynierowi przez autora owej publikacji. Najbardziej sensowne wydaje siΩ przyjΩcie nazwy Kana│ Oberlandzki, bo jest ona najbardziej zakorzeniona, najbli┐sza historycznej prawdzie i pojawia siΩ w wiΩkszo╢ci ╝r≤de│ czy opracowa±.
akapitWsp≤│cze╢nie, czyli ponad 150 lat od budowy kana│u, jest on ┐eglowny i doskonale utrzymany na ca│ej swej d│ugo╢ci. Czynne s▒ wszystkie urz▒dzenia techniczne, mimo i┐ niekt≤re z nich dzia│aj▒ ju┐ ponad 100 lat! Czynne i sprawne s▒ pochylnie, na kt≤rych statki przewo┐one s▒ na w≤zkach. Jest ich na trasie piΩµ;
akapitNa pocz▒tku XXw. Elbl▒skie Towarzystwo Turystyczne i PrzedsiΩbiorstwo Przewozowe Tetzlafa z Ostr≤dy, oferowa│o swoim klientom rejsy po kanale. Do lat 30-tych bia│a flota Oberlandzka liczy│a kilkadziesi▒t jednostek w tym nawet dwa du┐e statki (M.S. Oberland i M.S. Konrad), zabieraj▒ce ponad 100 os≤b. Tak swe wra┐enia z rejsu po kanale Oberlandzkim opisa│ O.E. Sattler.
              " Poprzez ca│y Oberland kana│ p│ynie
a w nim statki na widok drzew wierzcho│k≤w,
dzioby swe ku niebu unosz▒
i p│yn▒ na skrzyd│ach anio│≤w.

Tu kana│ mknie przez las bajeczny
lub │▒kΩ ukwiecon▒ w le╢nym gaju.
A tam z jeziora na jezioro
wci▒┐ bli┐ej do wodnego raju.

Omija sitowie i trzciny,
starej wioski dom podcienowy
a zbudowa│ ten niezwyk│y kana│
najsprytniejszy z wilk≤w morskich"
             

akapitDzisiaj, ┐eglugΩ po kanale i okolicznych jeziorach obs│uguje przedsiΩbiorstwo »egluga Ostr≤dzko - Elbl▒ska. Rejsy po Zalewie Wi╢lanym obs│uguje r≤wnie┐ »egluga Gda±ska Ltd. W Ostr≤dzie i w Elbl▒gu s▒ du┐e porty ┐eglugi ╢r≤dl▒dowej i stocznie remontowe. Po kanale i jeziorach mo┐na p│ywaµ du┐ymi statkami 65-cio osobowymi, 36-cio osobowymi, 12-to osobowymi a tak┐e motor≤wkami. Mo┐na te┐ zaplanowaµ kilkugodzinne wycieczki kajakami, i ┐agl≤wkami. Samodzielne przep│yniecie przez ╢luzy i pochylnie wymaga wniesienia ka┐dorazowej op│aty za ╢luzowanie, w wysoko╢ci od 3 do 5 z│otych. W╢r≤d jezior jest ogromna ilo╢µ przystani i wypo┐yczalni sprzΩtu p│ywaj▒cego. Statki regularnie kursuj▒ w okresie od 01.05 (przez kana│ od 15.05) do ko±ca wrze╢nia. Rejs na najbardziej malowniczej trasie z Ostr≤dy do Elblaga, przez Mi│om│yn, Ma│dyty i Buczyniec, to ca│odzienna wyprawa. Rejs rozpoczyna siΩ na przystani w Ostr≤dzie o 8 rano a ko±czy w Elbl▒skim porcie oko│o 19 wieczorem. Bilet normalny na ca│ej trasie kosztuje 65z│otych. Mo┐na te┐ wybraµ najkr≤tsz▒ trasΩ z Ostr≤dy do przystani Mi│om│yn - za 15 z│otych, lub nieco d│u┐sz▒ do przystani Ma│dyty - za 33 z│ote. Istnieje te┐ mo┐liwo╢µ rejsu do pochylni Buczyniec - bilet za 44z│ote. Malowniczo po│o┐ona, w╢r≤d prastarego wysokiego lasu li╢ciastego jest jednocze╢nie muzeum i dzia│aj▒cym skansenem. Tu te┐ mo┐na zwiedziµ muzeum kana│u, odwiedziµ pomnik Georga Jakoba Steenke. Po odpoczynku mo┐na skorzystaµ z kr≤tkich rejs≤w pomiΩdzy s▒siednimi pochylniami (w cenie 5-15z│otych). W biurach przystani mo┐na zam≤wiµ rejsy po wybranych trasach, kupiµ bilety zbiorowe i ulgowe. Z Ostr≤dy warto siΩ tez wybraµ w rejs spacerowy po przepiΩknym jeziorze DrwΩckim. Cena, zale┐nie od rejsu, to oko│o 10z│otych. W Elbl▒gu warto wykupiµ rejs po Zalewie Wi╢lanym (od 10z│otych), zwiedzaj▒c Tolkmicko, Frombork, Braniewo i KrynicΩ Morsk▒, po│o┐on▒ po drugiej stronie zalewu (rejs wahad│owy za oko│o 30z│otych). Stamt▒d po nied│ugim spacerze, mo┐na dotrzeµ do morskiej pla┐y i wieczorem wr≤ciµ do Elbl▒ga. Obowi▒zkowym punktem takiej wyprawy, musi byµ zwiedzanie Fromborka - miasta Miko│aja Kopernika. Po kr≤tkim spacerze z portu, wzd│u┐ Kana│u Baudy, mo┐na zwiedziµ unikalny zabytek - wie┐Ω wodn▒. Ten ciekawy akwedukt, zosta│ ponoµ zmodernizowany w│a╢nie przez uczonego Miko│aja. Na potΩ┐nym, ufortyfikowanym wzg≤rzu katedralnym trzeba zwiedziµ urz▒dzenia obronne z wie┐ami bramnymi. W ╢rodku grubych mur≤w znajduje siΩ kuria z zegarem s│onecznym, gotycka katedra p.w. NMP WniebowziΩtej, pa│ac biskupi z urz▒dzonym w ╢rodku muzeum Kopernika i wie┐a artyleryjska z kt≤rej rozci▒ga siΩ zapieraj▒cy dech w piersiach widok. Kilka razy dziennie w Katedrze, odbywa siΩ kr≤tki koncert organowy, wykonywany na instrumencie sk│adaj▒cym siΩ a┐ z 6 tysiΩcy piszcza│ek!
akapitG≤rny Kraj, to tak┐e wymarzone tereny do zaplanowania ciekawych rowerowych wycieczek. Mo┐na wyznaczyµ wiele tras o bardzo r≤┐nym stopniu trudno╢ci, od dziecinnie │atwych a┐ do trudnych, g≤rskich eskapad. Dla mniej do╢wiadczonych, mogΩ poleciµ │atw▒ ale do╢µ d│ug▒ i urozmaicon▒ trasΩ wzd│u┐ Kana│u Oberlandzkiego. Posuwamy siΩ ca│y czas po ┐wirowej drodze nad wod▒. Mo┐na te┐ wybraµ nieco trudniejsze le╢ne ╢cie┐ki, posuwaj▒c siΩ od pochylni do pochylni. Na trasie natrafimy na kilka kr≤tkich "g≤rskich premii". Ca│▒ trasΩ kana│u, podzielon▒ na trzy lub cztery ca│odzienne odcinki, mog▒ pokonaµ nawet mniej do╢wiadczeni cykli╢ci. Te same szlaki mo┐na przemierzaµ pieszo, z plecakiem i namiotem, ch│on▒c ciszΩ, spok≤j i niczym nieska┐on▒ przyrodΩ. Warto zabraµ ze sob▒ aparat fotograficzny!
akapitTurystom planuj▒cym d│u┐szy wypoczynek, mo┐na poleciµ za│o┐enie bazy wypadowej w Pas│Ωku. Z tego starego bo ponad 700-letniego, malowniczego miasta, jest wszΩdzie blisko. Samochodem, rowerem albo pieszo z plecakiem, mo┐na dotrzeµ do Elbl▒ga, do pochylni kana│u, zwiedziµ okolice jeziora Dr≤┐no. Warto wybraµ siΩ na wycieczkΩ do Parku Krajobrazowego Wzniesienie Elbl▒skie. W deszczowe dni mo┐na zwiedziµ zabytkowy ko╢ci≤│ ╢w. Bart│omieja, ratusz miejski z XIV, wie┐Ω bramn▒ i izbΩ pamiΩci (czynna we wtorki) w kt≤rej znale╝µ mo┐na wiele ciekawostek o kanale i ca│ym regionie. W ╢rodku jest te┐ du┐a makieta obrazuj▒ca dzia│anie pochylni Steenkego. Koniecznie trzeba zwiedziµ muzeum w Elbl▒gu i zobaczyµ wystawΩ wykopalisk ╢wiadcz▒cych o prehistorii tej ziemi. Sta│a ekspozycja o Truso, nale┐y do najlepszych wystaw muzealnych. Nie spos≤b te┐ omin▒µ monumentalnej katedry ╢w. Miko│aja.
akapitDobr▒ baz▒ wypadow▒ jest te┐ ma│a miejscowo╢µ letniskowa Ma│dyty, po│o┐ona mniej wiΩcej w ╢rodkowej czΩ╢ci kana│u. Opr≤cz wycieczek po kanale mo┐na te┐ aktywnie korzystaµ z wypoczynku w╢r≤d dziesiΩciu okolicznych jezior i grzybnych las≤w. W okolicy s▒ te┐ stadniny koni, gdzie mo┐na zaplanowaµ "wczasy w siodle". WszΩdzie │atwo o zakwaterowanie a ceny kwater nie s▒ wyg≤rowane. Nocleg w przyzwoitych warunkach, mo┐na znale╝µ ju┐ za 15-20 z│otych. Ziemia Elbl▒ska ma bardzo bogat▒ i urozmaicon▒ ofertΩ agroturystyczn▒. Bez problemu mo┐na siΩ te┐ rozbiµ z w│asnym namiotem. Nale┐y tylko pamiΩtaµ o dope│nieniu obowi▒zku meldunkowego i zg│oszeniu pobytu. Okoliczni gospodarze s▒ go╢cinni i chΩtnie witaj▒ turyst≤w. Wszelkiej pomocy udzielaj▒ so│ectwa.
akapitO tej uroczej krainie nie nale┐y te┐ zapominaµ poza sezonem letnim. Unikalne walory klimatyczne i ukszta│towanie terenu, pozwala na niesamowite prze┐ycia przy uprawianiu... sport≤w zimowych! Trasy wzd│u┐ kana│u i brzegami jezior s▒ wymarzone dla turystyki na nartach ╢ladowych. Ca│odzienna wycieczka z plecakiem i aparatem fotograficznym to niezapomniane prze┐ycie w ciszy i spokoju. Tu nie ma t│oku i t│umu turyst≤w znanego z innych miejscowo╢ci zimowych a i warunki s▒ tu czΩsto lepsze. Wysokie pag≤rki Wzniesienia Elbl▒skiego, umo┐liwiaj▒ te┐ uprawianie narciarstwa zjazdowego lub bieg≤w prze│ajowych na orientacjΩ. Cisza spok≤j i krystalicznie czyste powietrze gwarantuje zdrowy wypoczynek.

Powr≤t