Gate Internet Services Odwied╝ naszego sponsora!
STRONA Gú╙WNA
BIBLIOGRAFIA
Wg autora
Wg ╝r≤d│a
Wszystkie
 

Iwona Tessarowicz

Nie b≤jmy siΩ ba╢ni

Przekorny los od czasu do czasu pozwala sobie p│ataµ figle r≤┐nym wybitnym ludziom, w tym takie teoretykom literatury. Pewne dane wskazuj▒ na to, ┐e ostatnio rzeczony los robi perskie oko w stronΩ pana Paula Hazarda - autora ciekawej teorii na temat "przyw│aszczania" sobie przez dzieci literatury adresowanej do odbiorc≤w doros│ych, co po pewnym czasie - dziΩki uporowi ma│ych czytelnik≤w - powoduje uznanie jej za klasykΩ dzieciΩc▒ (przypomnijmy chocia┐by historiΩ Podr≤┐y Guliwera czy Przyg≤d Robinsona Cruzoe).

Teoria ze wszech miar s│uszna i w swoim czasie odkrywcza potwierdza siΩ w wielu przypadkach do dzi╢ - nasi milusi±scy dalej z dobrym skutkiem podczytuj▒ ksi▒┐ki z p≤│ek doros│ych - tylko te od lat kilkunastu opisany mechanizm nie dzia│a ju┐ wy│▒cznie w jedn▒ stronΩ i coraz czΩ╢ciej zdana siΩ, ┐e to w│a╢nie zmΩczony rodzic siΩga po ksi▒┐kΩ nieletniego potomka. Ten s▒d brzmi byµ mo┐e paradoksalnie ale nie ma w nim ani odrobiony przesady. Wystarczy przypomnieµ niedawn▒ modΩ na Muminki i nieco wcze╢niejszy okres, kiedy to wrΩcz do dobrego tonu nale┐a│o cytowanie w ko│ach ludzi oczytanych fragment≤w Kubusia Puchatka i Ma│ego KsiΩcia oraz znajomo╢µ kulis sporu na temat przek│adu Alicji w krainie czar≤w, o kt≤r▒ kopie kruszy│ Maciej S│omczy±ski. A szalona popularno╢µ Wojen gwiezdnych nie bΩd▒cych przecie┐ niczym innym jak sfilmowanym komiksem z gatunku "sword and sorcery" o┐enionego z science fiction? A telewizyjne przedstawienia re┐yserowane przez WojtyszkΩ (choµby niedawny Pier╢cie± i r≤┐a Thackeraya) przeznaczone tyle┐ dla dzieci, ile dla doros│ych? Przyk│ady mo┐na mno┐yµ. Sk▒d jednak ten zwrot ku ba╢ni i fantastyce?

Przyczyn▒ podstawow▒ jest niew▒tpliwie bujny rozkwit w okresie powojennym literatury okre╢lanej jako fantasy - na polskim gruncie obdarzonej mianem ba╢ni wsp≤│czesnej lub wielowarstwowej. M≤wi▒c najkr≤cej, s▒ to opowie╢ci adaptuj▒ce w spos≤b tw≤rczy ograne schematy ba╢niowe, kt≤re pr≤cz niezwyk│ych przyg≤d bohater≤w i swoistej, poetyckiej atmosfery, oferuj▒ czytelnikowi skarby drugiego dna, a to: filozoficzne konstatacje na temat natury ludzkiej i problem≤w moralnych, tudzie┐ alegoryczny, czasem groteskowy obraz ╢wiata, w kt≤rym ┐yjemy. Ba╢± wsp≤│czesna ociera siΩ o utopiΩ i mit, czerpie z legend, folkloru, epickich opowie╢ci ╢redniowiecznych. Z│o┐ona konstrukcja sprawia, ┐e w istocie. jej adresu czytelniczego nie ograniczaj▒ przedzia│y wiekowe, tote┐ m│odzie┐ cieszy siΩ fantastycznymi wizjami rzadkiej urody, jakich dostarcza lektura, a starsi wdziΩczni s▒ autorowi za chwilΩ refleksji, od╢wie┐enie spojrzenia na rzeczywisto╢µ, przywr≤cenle - choµ na kr≤tko - zdolno╢ci do dziwienia siΩ ╢wiatu, jasnego odr≤┐niania dobra od z│a i wiary w sens walki o sprawiedliwo╢µ. Do takich ksi▒┐ek czytelnicy chΩtnie wracaj▒, bo dobrze. napisanaba╢± wsp≤│czesna to po prostu kawa│ek rzeczywi╢cie dobrej literatury.

Fantasy nie jest gatunkiem specjalnie nowym - jej pocz▒tk≤w szukaµ nale┐y w XIX-wiecznej Anglii (choµ bardziej dociekliwi krytycy przywo│uj▒ na pamiΩµ barokowe opowie╢ci fantastyczne, a nawet Beowulfa i Gilgamesza), lecz prawdziw▒ popularno╢µ zyska│a dopiero w latach piΩµdziesi▒tych naszego wieku, w znacznej mierze dziΩki trylogii angielskiego historyka literatury i pisarza Johna R. R. Tolkiena zatytu│owanej W│adca pier╢cieni. Ksi▒┐ka Tolkiena, kt≤ra pocz▒tkowo nie zdobyta specjalnego uznania w ojczy╝nie, prawdziw▒ furorΩ zrobi│a dopiero w Stanach Zjednoczonych i tak - okrΩ┐n▒ drog▒ - powr≤ci│a w chwale do Europy. Od tego czasu w szybkim tempie mno┐yµ siΩ zaczΩ│y przer≤┐ne jej na╢ladownictwa, powstawa│y te┐ utwory oryginalne mniej lub bardziej udane, s│owem - rozbi│a siΩ prawdziwa bania z literatur▒ fantasy, czego widomym dowodem by│o stworzenie w 1909 r., w znanym ameryka±skim wydawnictwie Ballantine, specjalnej serii pod has│em "Fantazja dla doros│ych".

Ksi▒┐ki Tolkiena od lat ciesz▒ siΩ nies│abn▒ca popularnodci▒ (│▒czny ich nak│ad licz▒c od 1954 r. - pierwszego wydania W│adcy pier╢cieni - przekroczy│ ju┐ dwana╢cie milion≤w egzemplarzy). Powstaj▒ kluby entuzjast≤w hobbit≤w - istot zaludniaj▒cych wykreowany przez autora ╢wiat, a nad fenomenem popularno╢ci tej literatury dyskutuj▒ powa┐ni naukowcy i krytycy; na gruncie polskim wypada odnotowaµ wypowiedzi J. Rogozi±skiego, P. Kuncewicza, A. Zgorzelskiego, J. Wilhelmiego. Trzeba przyznaµ, te temat to wyj▒tkowo wdziΩczny dla pisz▒cego i ju┐ wkr≤tce nale┐y spodziewaµ siΩ kolejnych g│os≤w w tej kwestii, jako ┐e w najbli┐szym czasie przewidywane jest wznowienie trylogii, kt≤ra w przek│adzie M. Skibniewskiej ukaza│a siΩ u nas w tatach 1961-63. Poprzedzi│a j▒ niewielka ksi▒┐ka tego┐ autora Hobbit, czyli Tam i z powrotem (1960), za╢ w 1962 i 1965 roku "Iskry" zaoferowa│y wielbicielom Tolkiena ba╢niowy drobiazg pt. Rudy D┐il i jego pies. Kr≤tka, dowcipna historyjka o D┐ilu niedawno zn≤w zawita│a na ksiΩgarskie -lady, tym razem wydana wsp≤lnie z inn▒ opowie╢ci▒, zatytu│owan▒ Kowal z Podlesia WiΩkszego. Po│▒czenie dw≤ch zupe│nie odmiennych w klimacie ba╢ni okaza│o siΩ zabiegiem wcale udarym, a przy tym do╢µ zgrabnie prezentuj▒cym charakterystyczne cechy pisarstwa Tolkiena.

Historia pierwsza opowiada o tym, jak to jeden z ostatnich dobrze urodzonych smok≤w, niejaki Chrysophylax Dives mia│ nieszczΩ╢cie spotkaµ pewnego g│upiego olbrzyma, kt≤ry nam≤wi│ go na wyprawΩ w okolicΩ wioski Ham, obfituj▒cej ponoµ w owoce i t│ustych kmieci. Z kolei D┐il-wie╢niak z Ham-czlek do czyn≤w heroicznych zgo│a nieskory, dosyµ Pechowym zbiegiem okoliczno╢ci zosta│ w│a╢nie kreowany na miejscowego .bohatera, wybawiciela i obro±cΩ s▒siad≤w. Nic wiΩc dziwnego, ┐e drogi D┐ila i smoka musia│y siΩ skrzy┐owaµ, a ca│ej sytuacji dodawa│ pikanterii fakt, ┐e D┐il by│ wystraszony, zdeterminowany i w wyj▒tkowo marnym humorze (ca│▒ poprzedni▒ noc pi│ z rozpaczy przed wypraw▒ na smoka), natomiast smok czu│ siΩ g│odny i oszukany przez los, kt≤ry pozwoli│ mu po┐reµ jedynie do╢µ │ykowatego, miejscowego proboszcza. Dalszego ci▒gu, rzecz jasna, zdradzaµ nie wypada, ale zarΩczam, ┐e poznaµ warto. Bezpretensjonalna, pomys│ow▒ i dowcipna bajka, bΩd▒ca po trosze parodi▒ ╢redniowiecznego eposu rycerskiego, z sympati▒, lecz i z odrobin▒ ironii traktuj▒ca wszystkich swoich bohater≤w, jest utworem nieco nietypowym dla profesora z Oxfordu. Tolkien daje nam w niej pr≤bkΩ swego talentu humorysty i ┐a│owaµ wypada tylko, ┐e pr≤bka ta objΩto╢ciowo jest tak niewielka.

Wierni czytelnicy hobbickiej trylogii tΩskni▒cy za poetyckim klimatem W│adcy pier╢cieni odnajd▒ go w drugiej ba╢ni, zatytu│owanej Kowal z Podlesia WiΩkszego. Opowie╢µ o cudownym darze elf≤w umo┐liwiaj▒cym cz│owiekowi wstΩp do tajemniczej Krainy Czar≤w - wyciszona, spokojniejsza w tonie, pobrzmiewa nut▒ nostalgii za odchodz▒cym ╢wiatem cudownych zjawisk, do kt≤rego ╢cie┐ki gubi▒ siΩ i coraz bardziej zarastaj▒ traw▒.

Czytelnicy po raz pierwszy stykajqcy siΩ z pisarstwem Tolkiena dziΩki tej niewielkiej ksi▒┐eczce z .pewno╢ci▒ zachΩceni zostan▒ do lektury innych jego utwor≤w. Tym bardziej ┐e ba╢nie wydane s▒ bardzo starannie, zachowano w nich ilustracje i uk│ad angielskiego orygina│u, a barwna, ciekawa ok│adka autorstwa Zygmunta Zaradkiewicza zwraca uwagΩ i zachΩca do si▒gania po ksi▒┐kΩ.

Czytajmy zatem Tolkiena, bo lektura to m▒dra i zabawna, Je╢li kto╢ nie wyzby│ siΩ jeszcze opor≤w przed czytaniem ksi▒┐ek z pozoru przeznaczonych tylko dla dzieci niech pokrzepi siΩ wiadomo╢ci▒, ┐e autor tych bajek by│ uznan▒ przez ╢wiat nauki s│aw▒ w dziedzinie filologii mediewalnej, cz│owiekiem powa┐nym i powszechnie szanowanym. Tym za╢, kt≤rzy ju┐ bez fa│szywego wstydu potrafi▒ cieszyµ siΩ swobodn▒ gr▒ wyobra╝ni i wzruszaµ za spraw▒ m▒drej ba╢ni, ╢lΩ braterskie pozdrowienie i ┐yczΩ przyjemnej lektury.

Iwona Tessarowicz

Nie b≤jmy siΩ ba╢ni. "Nowe Ksi▒┐ki" 1980, nr 20; Iwona Tessarowicz


 
      Strona g│≤wna | Wprowadzenie | Bibliografia | Galeria | Download
Teksty | MERP | METW | Film | Linki | Chat | Banery | KsiΩgarnia
Cytaty | Forum
 
      Serwis zaprojektowa│ i prowadzi:
Micha│ Rossa -
barahir@tolkien.art.pl
 
Patronem serwisu jest .: gate internet services
Serwisy sponsorowane: fronteria | impart | konferencja z│d | moda i sztuka | rally.pl | wywrota