Coraz czΩ╢ciej spotykamy siΩ z wyrazem antropozofia i to w r≤┐nych dziedzinach naszego ┐ycia. Niewielu zastanawia siΩ nad tym co ten wyraz oznacza i jakie ma obecnie zastosowanie na co dzie±. Gdzie napotykamy ten wyraz?
1. W ksi▒┐kach zielarskich zalecaj▒cych zbieranie zi≤│ z uwzglΩdnieniem zasad antropozofii.
2. W czasopismach, kalendarzach i poradnikach dla rolnik≤w i gospody± wiejskich, zalecaj▒cych zasiewy i zbiory p│od≤w rolnych i ro╢linnych z uwzglΩdnieniem zasad antropozofii.
Do wymienionych w pkt. 1 i 2 publikacji do│▒czone s▒ tabele - rysunki uwzglΩdniaj▒ce po│o┐enie r≤┐nych planet i zalecone dzia│anie w sugerowanych terminach. 3.Szeroko znana sp≤│ka farmaceutyczna "Veleda" A.G. z RFN reklamuje swoje leki produkowane na podstawie receptur uwzglΩdniaj▒cych zasady antropozofii. Ta informacja wypisana jest na opakowaniach, etykietkach, tubkach tych lek≤w, produkowanych przez Veleda A. G.
Tw≤rc▒ antropozofii i za│o┐ycielem Towarzystwa Antropozoficznego w Szwajcarii w roku 1913 jest dr Rudolf Steiner. Za│o┐enie tego┐ towarzystwa jest ╢ci╢le zwi▒zane z wyst▒pieniem dr Steinera z Towarzystwa Teozoficznego, gdzie zdoby│ swoje do╢wiadczenie pe│ni▒c r≤wnocze╢nie funkcjΩ sekretarza. Powody jego wyst▒pienia nie zosta│y podane do wiadomo╢ci. Poniewa┐ Rudolf Steiner by│ bardzo czynnym cz│onkiem Stowarzyszenia Teozoficznego wypada siΩ zapoznaµ z t▒ rozpowszechnion▒ dzia│alno╢ci▒. Rudolf Steiner urodzony w 1861 roku w okolicy Wiednia, po zdaniu matury podj▒│ studia prawnicze na Uniwersytecie Wiede±skim. Ju┐ w 17 roku ┐ycia Steiner zainteresowa│ siΩ dzie│ami: Kanta, Fichtego, Helga, Schellinga, w ko±cu i Darwina. Te fascynuj▒ce m│odego Steinera dzie│a by│y impulsem dla stworzenia w│asnej teorii ewolucji upiΩkszonej spirytyzmem. Z takimi zainteresowaniami Steiner przyst▒pi│ oko│o roku 1900 do Towarzystwa Teozoficznego, gdzie doszed│ do funkcji generalnego sekretarza. Stowarzyszenie Teozoficzne za│o┐one zosta│o w roku 1875 w Ameryce przez HelenΩ B│awatsk▒ i pu│kownika Olcotta. H. B│awatska spirytystka, przebywa│a kilka lat w Indiach, gdzie mia│a kontakty z hinduskimi mΩdrcami, buddystycznymi i braministycznymi kap│anami. Zebrane wiadomo╢ci i dotychczasowe do╢wiadczenia z zakresu spirytyzmu wykorzysta│a do opracowania teozofii.
Wed│ug S│ownika Wyraz≤w Obcych Kopali±skiego /str.422/ teozofia to doktryny filozofii religijnej, mistyczne, d▒┐▒ce do uzyskania bezpo╢redniego kontaktu cz│owieka z Bogiem, tajemnicami wszech╢wiata i za╢wiat≤w; doktryny o charakterze okultystycznym i ezoterycznym, przedstawiane jako droga do indywidualnego zbawienia, czΩsto zwi▒zane z mistycyzmem, panteizmem i magi▒, synkretyczny ruch teozoficzny oparty na elementach religii wschodnich /ind./ zapocz▒tkowany w Ameryce przez HelenΩ B│awatsk▒.
Teozofia twierdzi, ┐e istnieje samorozpoznanie Boga w cz│owieku, kt≤ry w naj╢ci╢lejszej istocie jest jedno z 1 bogiem i jak w hinduistycznym nauczaniu o wΩdr≤wce dusz, po ╢mierci cz│owieka idzie na miejsce odpoczynku /piek│o nie istnieje/, a nastΩpnie wraca na ziemiΩ w nowym wcieleniu. Ta wΩdr≤wka trwa do czasu osi▒gniΩcia ca│kowitego oczyszczenia i rozpoznania samego siebie, jako Boga. Tym samym cz│owiek uwa┐a, ┐e jest bogiem. Jakkolwiek R. Steiner otwarcie zerwa│ z teozofi▒, antropozofia pomimo oficjalnego chrze╢cija±skiego zabarwienia ma z teozofi▒ wiele wsp≤lnego. Sam wyb≤r nazwy wskazuje, ┐e antropozofia ma zg│Ωbiaµ ludzk▒ istotΩ, a nie poznawanie Boga. Wed│ug S│ownika JΩzyka Polskiego /Tom 1, str.61/ antropozofia, to odmiana teozofii, g│osz▒ca mo┐liwo╢µ poznania pozamaterialnego ╢wiata duchowego za pomoc▒ jasnowidztwa, daj▒cego siΩ osi▒gn▒µ przez µwiczenia i praktyki. W teologicznej pracy zbiorowej "Religion in Geschichte und Gegenwart" - "Religia w historii i tera╝niejszo╢ci" /Tom 1 str. 368/ jest podana wypowied╝ prof. Stolzenberga: "Antropozofia, m▒dro╢µ ludzka, albo, jak ona sama siebie nazywa "wiedz▒ duchow▒", jest ca│kowicie przepojona okultyzmem ." Przez wybrane µwiczenia ducha - koncentracje, medytacje maj▒ce s│u┐yµ do opanowania my╢li, woli, uczuµ, chce siΩ doprowadziµ cz│owieka do poznania g│Ωbin ludzkiej istoty i do rozbudzenia drzemi▒cych w pod╢wiadomo╢ci zdolno╢ci. Przy pomocy daru "jasnowidzenia " cz│owiek ma wgl▒d w "ponadzmys│owy ╢wiat", mo┐e siebie rozpoznaµ w poprzednich wcieleniach, jak r≤wnie┐ poznaµ powstanie i rozw≤j cia│ niebieskich.
Jakkolwiek nauka ta jest wrΩcz niesamowit▒ mieszanin▒ hinduistycznych, gnostycystycznych, spirytystycznych, okultystycznych pogl▒d≤w zabarwionych nauk▒ chrze╢cija±sk▒, znajduje wielu zwolennik≤w w╢r≤d ludzi wykszta│conych, jak r≤wnie┐ nowoczesnych teolog≤w. W RFN, w miejscowo╢ci Winterbach k/ Stuttgartu mie╢ci siΩ prywatna szko│a podstawowa i ╢rednia, w kt≤rej nauczycielami s▒ wy│▒cznie zwolennicy antropozofii. Szko│a jest uznana przez pa±stwo i cieszy siΩ du┐ym powodzeniem, pomimo tego, ┐e jest p│atna, nie cierpi na brak uczni≤w.
Dlaczego antropozofia ma tylu zwolennik≤w? Sk▒d pochodzi wzrost jej popularno╢ci? Jedn▒ z dziedzin "praktycznego zastosowania antropozofii" jest leczenie zio│ami uprawianymi i zbieranymi wed│ug zalece± antropozof≤w. Inn▒, szeroko rozbudowan▒ dziedzin▒, to produkcja najr≤┐niejszych ╢rodk≤w farmaceutycznych wed│ug receptur sporz▒dzanych przez specjalist≤w - antropozof≤w. Antropozofia uczy, ┐e aby wzmocniµ skuteczno╢µ zi≤│, nale┐y poddaµ je dzia│aniu si│ kosmicznych lub te┐ wykorzystaµ biorytmy przy ich przyrz▒dzaniu. R.Steiner da│ nastΩpuj▒ce wskaz≤wki: "Zadaniem dobrej terapii jest znalezienie odpowiednich si│ kosmicznych, kt≤re przez dzia│anie dw≤ch ukierunkowanych przep│yw≤w mog▒ siΩ pojawiµ na ziemi. Zastosowaniem tego odkrytego dobrodziejstwa bΩd▒ si│y kosmiczne ranne i wieczorne w s│u┐bie ludzko╢ci." Praktyczn▒ wskaz≤wkΩ wynikaj▒c▒ z powy┐szych zalece±, dla antropozof≤w stosuj▒cych zio│a w swoich lekach jest, sianie, sadzenie ich, zbieranie i przerabianie w czasie, gdy gwiazdy znajduj▒ siΩ w odpowiedniej konstelacji. Przez poruszanie, rytmiczne ogrzewanie i oziΩbianie "│apie siΩ si│Ω kosmiczn▒" w lekarstwa. CzΩsto przyrz▒dza siΩ te lekarstwa z sok≤w ro╢linnych, wed│ug zasad hemopatii. Przy tym antropozowie wierz▒ tak, jak kiedy╢ Hahnemann, ┐e poprzez potrz▒sanie lekarstwem zostaje ono na│adowane si│ami kosmicznymi. Wniosek dla wierz▒cych jest nastΩpuj▒cy: Je╢li nawet zauwa┐amy u zwolennik≤w antropozofii szczere zainteresowanie zg│Ωbianiem ┐ycia duchowego, je╢li podziwiamy ich po╢wiΩcenie przy pielΩgnacji upo╢ledzonych dzieci, jak r≤wnie┐ ich zaanga┐owanie z chorymi na raka, gdzie przez d│ugie rozmowy chc▒ dodaµ chorym na nowo odwagi do ┐ycia, mimo tego nie mo┐na zaprzeczyµ stwierdzeniu, ┐e nauki Rudolfa Steinera s▒ biegunowo r≤┐ne od zdrowej nauki biblijnej. Antropozofia jest na wskro╢ przenikniΩta okultyzmem i wschodni▒ filozofi▒, a wszystkie leki sporz▒dzane s▒ ╢wiadomie na tych podstawach.
Opr. J. Gu±ka