Co s▒dziµ o Ko╢ciele Rzymskokatolickim?

KATOLICKO-PROTESTANCKA DEBATA NA TEMAT AUTORYTETU BIBLII - artyku│ Normana L. Geislera i Ralpha E. MacKenzie, kt≤ry ukaza│ siΩ w Christian Research Journal, Wiosna/Lato 1994, s.24). Redaktorem naczelnym Christian Research Journal jest Elliot Miller.

S│owo wstΩpne od t│umacza

Niniejszy materia│ zosta│ przet│umaczony z artyku│u w jΩz. angielskim dostΩpnego w internetowych zasobach Christian Research Institute (CRI). Jest to trzecia czΩ╢µ z serii artyku│≤w pod wsp≤lnym tytu│em: "What Think Ye of Rome?" Niekt≤rym dyskusjom pomiΩdzy ewangelicznymi chrze╢cijanami odno╢nie ich stosunku do Ko╢cio│a Rzymskokatolickiego towarzyszy wiΩcej ognia ni┐ ╢wiat│a. W czΩ╢ci pierwszej Kenneth R. Samples rzuca szersze ╢wiat│o na wsp≤│czesny katolicyzm (zbyt w▒sko i zbyt schematycznie spostrzegany przez niekt≤re krΩgi fundamentalist≤w). CzΩ╢µ druga podejmuje temat: "Czy Ko╢ci≤│ Rzymskokatolicki posiada cechy niebiblijnego kultu, sekty?" Wiele os≤b w krΩgach ewangelikalnych trzymuje, ┐e ten, kto odpowie na to pytanie przecz▒c▒ znajduje siΩ poza granicami Reformacji. Kenneth R.Samples prezentuje powody dla kt≤rych nie mo┐na klasyfikowaµ Ko╢cio│a Katolickiego jako kultu. Na╢wietla r≤wnie┐ te g│≤wne doktryny, kt≤re oddzielaj▒ katolik≤w od reszty ewangelicznych chrze╢cijan. Zar≤wno katolicy jak i protestanci zgadzaj▒ siΩ, ┐e Biblia jest nieomylnym S│owem Boga. Lecz katolicy dodatkowo uznaj▒, ┐e tradycja ko╢cio│a jest r≤wnie autorytatywna. To prowadzi ich do popierania doktryn, kt≤re protestanci - utrzymuj▒cy, ┐e jedynie Biblia jest nieomylna - odrzucaj▒. Jakie argumenty katolicy podaj▒ na obronΩ swego pogl▒du i jak▒ odpowied╝ udzielaj▒ im protestanci? Norman L. Geisler i Ralph E. MacKenzie odpowiadaj▒ na to pytanie w czΩ╢ci trzeciej (niniejszej). CzΩ╢µ czwarta, stanowi kontynuacjΩ czΩ╢ci trzeciej w dyskusji na temat autorytetu Biblii i podejmuje temat nieomylno╢ci papie┐a.

W zasobach CRI mo┐esz znale╝µ elektroniczn▒ wersjΩ ok. 200 artyku│≤w apologetycznych z Christian Research Journal oraz prawie 100 artyku│≤w z Christian Research Newsletter. Istnieje te┐ mo┐liwo╢µ wyszukania interesuj▒cej informacji.

W niniejszym artykule wszystkie cytaty w jΩz. polskim (o ile nie zaznaczono inaczej) s▒ na podst. 3-go wydania katolickiej Biblii Tysi▒clecia. Hiperlinki do odno╢nik≤w biblijnych pochodz▒ z online-owej wersji Biblii Tysi▒clecia


SPIS TREªCI

  1. WstΩp
  2. PROTESTANCKIE ROZUMIENIE ZASADY SOLA SCRIPTURA
  3. KATOLICKIE ARGUMENTY ZA TRADYCJí JAKO DODATKIEM DO BIBLII
  4. PROTESTANCKA OBRONA ZASADY SOLA SCRIPTURA
  5. ARGUMENTY PROTESTANCKIE PRZECIWKO NIEOMYLNOªCI TRADYCJI
  6. PRZYPISY
  7. O autorach

1. WstΩp

Tradycyjnie, rzymski katolicyzm zawsze, w swych oficjalnych wypowiedziach, mia│ w wielkim powa┐aniu Pismo ╢wiΩte. Faktycznie, tacy doktorzy Ko╢cio│a jak: Hieronim, Augustyn, Anzelm czy ╢w. Tomasz z Akwinu - w swoim traktowaniu Pisma ╢wiΩtego - brzmi▒ jakby byli protestantami. Na nieszczΩ╢cie, rzymski katolicyzm nie poszed│ za ich przyk│adem, lecz wyni≤s│ pozabiblijn▒ tradycjΩ do poziomu r≤wnego Biblii. Autorzy uznaj▒ to za powa┐ny b│▒d powoduj▒cy straszne konsekwencje w praktycznym formowaniu chrze╢cija±skiej wiary os≤b ╢wieckich. Pismo ╢w. powinno byµ ostatecznym i autorytatywnym przewodnikiem dla chrze╢cijan. Jak aposto│ Pawe│ przypomina Tymoteuszowi "Od lat bowiem niemowlΩcych znasz Pisma ╢wiΩte, kt≤re mog▒ ciΩ nauczyµ m▒dro╢ci wiod▒cej ku zbawieniu przez wiarΩ w Chrystusie Jezusie." (2Tym.3:15)

W jaki spos≤b protestanci ewangeliczni postrzegaj▒ wsp≤│czesny rzymski katolicyzm? W pierwszych dw≤ch odcinkach tej serii[1] Kenneth R. Samples pokaza│, ┐e klasyczny katolicyzm i protestantyzm zgadzaj▒ siΩ odno╢nie najbardziej zasadniczych doktryn wiary chrze╢cija±skiej, tak jak zosta│o to sformu│owane w staro┐ytnych kredach ekumenicznych. Z drugiej strony, Samples zarysowa│ 5 zagadnie± doktrynalnych r≤┐ni▒cych rzymski katolicyzm od protestantyzmu. S▒ to kwestie: autorytetu, usprawiedliwienia, mariologii, sakramentalizmu i mszy, oraz religijnego pluralizmu.

Samples zauwa┐y│, ┐e choµ rzymski katolicyzm posiada fundamenty osadzone w chrze╢cija±skiej ortodoksji, to zbudowa│ jednak na tych fundamentach wiele nauk sk│aniaj▒cych siΩ zar≤wno do kompromisu jak i podkopywania chrze╢cija±skich fundament≤w. Doszed│ do wniosku, ┐e katolicyzmu nie powinno siΩ postrzegaµ ani jako kultu, sekty (tj. systemu niechrze╢cija±skiego), ani jako biblijnego ko╢cio│a. Rzymski katolicyzm jest historycznym ko╢cio│em chrze╢cija±skim, kt≤ry pilnie potrzebuje biblijnej reformy.

Pierwsze dwa odcinki tej serii w wiΩkszo╢ci po╢wiΩcono ustaleniu, i┐ katolicyzm jest historycznym ko╢cio│em chrze╢cija±skim. W pozosta│ych odcinkach skierujemy nasz▒ uwagΩ na najbardziej krytyczne r≤┐nice doktrynalne pomiΩdzy katolikami a protestantami. Jest to szczeg≤lnie istotne w czasie, gdy wielu ekumenicznie nastawionych protestant≤w jest gotowych przedstawiaµ r≤┐nicΩ pomiΩdzy katolikami a protestantami w kategoriach niewielkich r≤┐nic, kt≤re spotkamy pomiΩdzy wieloma denominacjami protestanckimi. Gdy┐, chocia┐ r≤┐nice doktrynalne pomiΩdzy katolikami a protestantami nie usprawiedliwiaj▒ obdarzania siΩ nawzajem epitetem kultu, czy sekty, to jednak usprawiedliwiaj▒ oficjalne rozdzielenie obu oboz≤w, kt≤re rozpoczΩ│o siΩ Reformacj▒ protestanck▒ XVI wieku i jest kontynuowane do dzi╢.

Po╢r≤d wielu r≤┐nic doktrynalnych miΩdzy katolikami a protestantami, ┐adne nie jest tak fundamentalne jak kwestia autorytetu i usprawiedliwienia. W odniesieniu do tych kwestii Reformacja podkre╢li│a dwie zasady: formaln▒ (sola Scriptura) i materialn▒ (sola fide) [2]: tylko Biblia i tylko wiara. W tej czΩ╢ci oraz w czΩ╢ci czwartej skupimy siΩ na formalnej przyczynie Reformacji - sprawie autorytetu. W czΩ╢ci pi▒tej (i ostatniej) przyjrzymy siΩ przyczynie materialnej - kwestii usprawiedliwienia.

2. PROTESTANCKIE ROZUMIENIE ZASADY SOLA SCRIPTURA

Przez sola Scriptura protestanci rozumiej▒, ┐e tylko Pismo jest podstawowym i ostatecznym ╝r≤d│em wszelkiej doktryny i praktyki (wiary i moralno╢ci). Przez pojΩcie sola Scriptura nale┐y rozumieµ nastΩpuj▒ce rzeczy. Po pierwsze, Biblia jest bezpo╢rednim objawieniem od Boga. St▒d Biblia posiada boski autorytet - to co Biblia m≤wi B≤g m≤wi.

Po drugie, Biblia jest wystarczaj▒ca, zawiera wszystko co jest potrzebne do wiary i pobo┐no╢ci. Dla protestant≤w "sola Scriptura" oznacza, ┐e "tylko Biblia" jest ostatecznym autorytetem dla naszej wiary.

Po trzecie, Pismo ╢w. nie tylko jest wystarczaj▒ce, ale tak┐e posiada ostateczny autorytet. Jest ostateczn▒ instancj▒ do kt≤rej mo┐emy siΩ odwo│aµ we wszelkich sprawach doktrynalnych i moralnych. Bez wzglΩdu na to, jak dobrym by│oby ich s│uchaµ, wszyscy Ojcowie ko╢cio│a, papie┐e i sobory s▒ omylne - tylko Biblia jest nieomylna.

Po czwarte, Biblia jest zrozumia│a (jasna). Zrozumia│o╢µ Pisma ╢w. nie znaczy, ┐e wszystko w Biblii jest doskonale jasne, lecz raczej, ┐e jest tak odno╢nie zasadniczych nauk. Innymi s│owy: g│≤wne kwestie w Biblii s▒ proste, a proste kwestie s▒ kwestiami g│≤wnymi. Nie znaczy to, jak katolicy czΩsto zak│adaj▒, ┐e protestanci nie korzystaj▒ z ┐adnej pomocy Ojc≤w Ko╢cio│a, czy wczesnych sobor≤w. W rzeczy samej, protestanci uznaj▒ wielkie teologiczne i chrystologiczne obwieszczenia pierwszych czterech sobor≤w. WiΩcej, protestanci odnosz▒ siΩ z wielkim szacunkiem do nauczania pierwszych Ojc≤w, chocia┐ w oczywisty spos≤b nie wierz▒ w ich nieomylno╢µ. Tak wiΩc, nie mo┐na powiedzieµ, tradycja chrze╢cija±ska jest bezu┐yteczna czy niepotrzebna, jej znaczenie jednak jest spraw▒ drugorzΩdn▒.

Po pi▒te, Biblia interpretuje BibliΩ. Jest to tzw. zasada analogii wiary. Kiedy mamy trudno╢ci ze zrozumieniem trudniejszych i mniej oczywistych fragment≤w Pisma, kierujemy siΩ do innych jego fragment≤w. Gdy┐ najlepsz▒ interpretacj▒ Biblii jest sama Biblia. U┐ywamy wiΩc bardziej oczywistych fragment≤w Pisma ╢w. aby poprzez nie interpretowaµ fragmenty mniej oczywiste.

3. KATOLICKIE ARGUMENTY ZA TRADYCJí JAKO DODATKIEM DO BIBLII

Jedn▒ z najwiΩkszych r≤┐nic pomiΩdzy katolikami a protestantami jest kwestia tego, czy sama Biblia jest wystarczaj▒cym i ostatecznym autorytetem dla wiary i pobo┐no╢ci, czy te┐ jest nim Biblia oraz pozabiblijna tradycja apostolska. Katolicy nadal utrzymuj▒, ┐e istnieje konieczno╢µ aby Magisterium nauczaj▒ce (tzn. papie┐ i jego biskupi) rozstrzyga│o odno╢nie tego co wchodzi, a co nie, w sk│ad autentycznej tradycji apostolskiej.

Nie wszyscy katolicy zgadzaj▒ siΩ na temat zwi▒zku jaki tradycja ma z Pismem. Niekt≤rzy np. s▒dz▒, ┐e s▒ to dwa r≤wnoleg│e ╝r≤d│a objawienia. Inni z kolei my╢l▒, ┐e tradycja jest jak▒╢ ni┐sz▒ form▒ objawienia. Jeszcze inni postrzegaj▒ tradycjΩ w spos≤b prawie protestancki, tzn. jako zwyk│▒ (choµ nieomyln▒) interpretacjΩ objawienia kt≤re znajdujemy jedynie w Biblii. Tradycyjni katolicy tacy, jak Ludwig Ott i Henry Denzinger, zmierzaj▒ do tej pierwszej kategorii. Za╢ wsp≤│cze╢ni katolicy tacy, jak John Henry Newman czy kardyna│ Joseph Ratzinger, do tej drugiej. JΩzyk Soboru Trydenckiego wydaje siΩ popieraµ tradycyjne rozumienie.[3]

Bez wzglΩdu na to czy pozabiblijna tradycja apostolska jest uznawana za drugorzΩdne ╝r≤d│o objawienia, czy nie, nie ma w▒tpliwo╢ci, ┐e Ko╢ci≤│ Rzymskokatolicki utrzymuje, i┐ tradycja apostolska jest zar≤wno autorytatywna jak i nieomylna. I to jest kwestia, kt≤r▒ chcemy tutaj rozwa┐yµ.

Katolickie argumenty na rzecz nieomylno╢ci tradycji apostolskiej.

Sob≤r trydencki dobitnie og│osi│, ┐e sama Biblia nie jest wystarczaj▒ca dla wiary i pobo┐no╢ci. B≤g ustanowi│ tradycjΩ jako dodatek do Biblii, aby stanowi│a wiarygodny przewodnik dla ko╢cio│a.

Bezb│Ωdne przewodnictwo w interpretowaniu Biblii pochodzi z ko╢cio│a. Jednym z okre╢laj▒cych to kryteri≤w jest jednomy╢lna zgoda Ojc≤w[4]. Zgodnie z wyznaniem wiary Soboru Trydenckiego (z 13 listopada 1565), wszyscy wierni katolicy musz▒ zgodziµ siΩ i wyznawaµ, ┐e "Nigdy nie zaakceptujΩ ani nie bΩdΩ interpretowa│ ['Pismo ╢w.'] inaczej jak tylko w zgodzie z jednomy╢ln▒ zgod▒ Ojc≤w..." [5]

Uczeni katoliccy wysuwaj▒ szereg argument≤w na dow≤d jako ostatecznego autorytetu zar≤wno Biblii jak i tradycji (w przeciwie±stwie do samej tylko Biblii). Jednym z ich ulubionych argument≤w jest to, ┐e Biblia nie naucza, ┐e tylko ona jest naszym ostatecznym autorytetem dla wiary i moralno╢ci. W ten spos≤b nawet na gruncie protestanckim nie ma powodu do uznawania zasady sola Scriptura. Katolicy faktycznie wierz▒, ┐e takie stanowisko protestanckie jest niesp≤jne i nieuzasadnione, gdy┐ Biblia nie naucza, ┐e jest jedyn▒ podstaw▒ dla wiary i moralno╢ci.

Faktem jest, argumentuj▒ katoliccy teologowie, ┐e Biblia naucza i┐ powinni╢my pod▒┐aµ za apostolska "tradycj▒" tak samo jak za spisanymi s│owami aposto│≤w. ªw. Pawe│ napomina chrze╢cijan w Li╢cie do Tesaloniczan, pisz▒c: "Przeto, bracia, st≤jcie niewzruszenie i trzymajcie siΩ tradycji, o kt≤rych zostali╢cie pouczeni b▒d╝ ┐ywym s│owem, b▒d╝ za po╢rednictwem naszego listu." (2Tes.2:15 por. 3:6)

Jeden z katolickich apologet≤w nawet posun▒│ siΩ w argumentacji do stwierdzenia, ┐e aposto│ Jan wierzy│, ┐e tradycja posiada pierwsze±stwo wobec Pisma gdy┐ napisa│: "Wiele m≤g│bym ci napisaµ, ale nie chcΩ u┐yµ atramentu i pi≤ra. Mam bowiem nadziejΩ, ┐e zobaczΩ ciΩ wkr≤tce, i wtedy osobi╢cie porozmawiamy." (3Jan.13) Doda│ te┐: "Dlaczego aposto│ da│ pierwsze±stwo ustnej Tradycji wobec spisanej Tradycji... je╢li zwolennicy sola Scriptura utrzymuj▒, ┐e Pismo jest nadrzΩdne w stosunki do ustnej Tradycji?"[6]

Rzymskokatolicki apologeta, Peter Kreeft, przedstawia szereg argument≤w na rzecz tradycji: "Taki pogl▒d rozdziela od siebie Ko╢ci≤│ i Pismo, kt≤re stanowi▒ jedno╢µ. To nie s▒ dwa rywalizuj▒ce konie w wy╢cigu o autorytet, lecz raczej jeden je╝dziec (Ko╢ci≤│) dosiadaj▒cy jednego konia (Pismo)." Dalej, dodaje: "Nie jeste╢my nauczani przez nauczyciela bez ksiΩgi, ani przez ksiΩgΩ bez nauczyciela, lecz przez jednego nauczyciela, Ko╢ci≤│, z jedn▒ ksiΩga - Bibli▒."[7]

Kreeft dalej argumentuje, ┐e "sola Scriptura pogwa│ca zasadΩ przyczynowo╢ci m≤wi▒c▒, ┐e skutek nie mo┐e byµ wiΩkszy od swej przyczyny." Gdy┐ "nastΩpcy aposto│≤w, biskupi Ko╢cio│a, okre╢lili kanon, listΩ ksi▒g, kt≤re zosta│y og│oszone jako nieomylne i nale┐▒ce do Pisma ╢w." I "je╢li Pismo jest nieomylne, to w tym przypadku, Ko╢ci≤│ musi r≤wnie┐ byµ nieomylny."[8]

Wed│ug Kreeft'a "denominacjonizm jest, wg standard≤w Pisma, skandalem nie do przyjΩcia - zob. Jan.17:20-23 i 1Kor.1:10-17." Dalej stwierdza: "pozw≤lmy aby piΩµset os≤b zaczΩ│o interpretowaµ BibliΩ bez autorytetu Ko╢cio│a, a wkr≤tce bΩdziemy mieli piΩµset denominacji."[9] Tak wiΩc odrzucenie autorytetu apostolskiej tradycji prowadzi do niebiblijnego skandalu denominacjonizmu.

Ko±cz▒c, Kreeft argumentuje, ┐e "pierwsi chrze╢cijanie nie mieli Nowego Testamentu, lecz tylko Ko╢ci≤│, kt≤ry ich uczy│."[10] W tym przypadku, u┐ywanie samej Biblii bez tradycji apostolskiej by│o zatem niemo┐liwe.

4. PROTESTANCKA OBRONA ZASADY SOLA SCRIPTURA

Chocia┐ te argumenty wydaj▒ siΩ byµ przekonywaj▒ce dla przeciΩtnego katolika, s▒ w rzeczywisto╢ci b│Ωdne u podstaw. Dalej poka┐emy, ┐e ka┐dy z katolickich argument≤w przeciwko protestanckiej doktrynie sola Scriptura jest b│Ωdny, oraz ┐e katolicy nie s▒ w stanie dostarczyµ znacz▒cej podstawy dla katolickiego dogmatu o nieomylno╢ci ustnej tradycji.

Czy Biblia naucza sola Scriptura?

Odno╢nie tego czy Biblia naucza zasady sola Scriptura nale┐y podkre╢liµ dwie sprawy. Po pierwsze, tak jak uznaj▒ to te┐ uczeni katoliccy, nie jest konieczne, aby Biblia jawnie i otwarcie naucza│a sola Scriptura aby zasada ta by│a prawdziwa. Wiele chrze╢cija±skich doktryn stanowi nieunikniony wniosek z dedukcji logicznej pewnych jednoznacznych fragment≤w Biblii (np. Tr≤jca). Sola Scriptura mog│aby zatem r≤wnie┐ byµ wywnioskowana dedukcyjnie z tego, co naucza Biblia.

Po drugie, Biblia naucza domy╢lnie (implicite), je╢li nie jawnie (explicite), ┐e jest jedyn▒ nieomyln▒ podstaw▒ dla wiary i moralno╢ci. Mo┐na to wykazaµ na wiele sposob≤w. Np. faktem jest, ┐e samo Pismo, bez potrzeby tradycji zosta│o okre╢lone jako "natchnione przez Boga" (theopnuestos) aby ka┐dy wierz▒cy by│ "doskona│y, przysposobiony do ka┐dego dobrego czynu." (2Tym.3:16-17) To stwierdzenie rozbrzmiewa ponad katolickim twierdzeniem, ┐e Biblia jest oficjalnie niewystarczaj▒ca bez pomocy tradycji. ªw. Pawe│ twierdzi, ┐e natchnione przez Boga Pisma s▒ wystarczaj▒ce. I w przeciwie±stwie do niekt≤rych katolickich apologet≤w, zawΩ┐anie tego fragmentu Biblii do samego Starego Testamentu nie pomo┐e katolikowi z dw≤ch powod≤w: po pierwsze, Nowy Testament jest r≤wnie┐ nazwany "Pismem" (2P.3:15-16; 1Tym.5:18 por. úk.10:7); i po drugie, jest niesp≤jnym argumentowaµ, ┐e natchnione przez Boga pisma Starego Testamentu by│y wystarczaj▒ce, a pisma Nowego Testamentu ju┐ nie.

Dalej, Jezus i aposto│owie nieustannie odwo│ywali siΩ do Biblii jako ostatecznego autorytetu. Czynili to poprzez czΩsto stosowan▒ frazΩ: "jest napisane", kt≤ra to wystΩpuje w Nowym Testamencie ok. 90 razy. Jezus u┐y│ tej frazy trzy razy odwo│uj▒c siΩ do Pisma jako ostatecznego autorytetu podczas dysputy z szatanem (Mt.4:4,7,10).

Oczywi╢cie, Jezus (Mt.5:22,28,31; 28:18) oraz aposto│owie (1Kor.5:3; 7:12) czasami odnosili siΩ do ich w│asnego, danego im przez Boga, autorytetu. Twierdzenie jednak, ┐e to mog│oby byµ potwierdzeniem wiary w to, i┐ ko╢ci≤│ Rzymu wci▒┐ dzi╢ posiada nieomylny autorytet jest tylko twierdzeniem pozbawionym uzasadnienia, gdy┐ nawet oni sami przyznaj▒, ┐e nie ma dzisiaj ┐adnego nowego objawienia takiego, jakie wystΩpowa│o w czasach spostolskich. Innymi s│owy, jedynym powodem dla kt≤rego Jezus i aposto│owie mogli odwo│ywaµ siΩ do autorytetu spoza Biblii by│o to, ┐e B≤g wci▒┐ dawa│ wtedy normatywne (tzn. ustanawiaj▒ce standard) objawienie na temat wiary i moralno╢ci wierz▒cych. To objawienie by│o czΩsto wpierw obwieszczane ustnie zanim zosta│o spisane (np. 2Tes.2:5) co nie upowa┐nia nas do odwo│ywania siΩ do ustnego objawienia Nowego Testamentu jako dowodu na to, ┐e dzi╢ wystΩpuje r≤wnie┐ jaki╢ pozabiblijny, nieomylny autorytet.

Co wiΩcej, Jezus jasno pokaza│, ┐e Biblia jest szczeg≤lna, wyj▒tkowa i wyniesiona ponad wszelk▒ tradycjΩ. Zgani│ faryzeuszy za odrzucanie sola Scriptura i negowanie ostatecznego autorytetu S│owa Bo┐ego poprzez swoj▒ religijn▒ tradycjΩ, gdy powiedzia│: "Dlaczego i wy przestΩpujecie przykazanie Bo┐e dla waszej tradycji? (...) I tak ze wzglΩdu na wasz▒ tradycjΩ znie╢li╢cie przykazanie Bo┐e." (Mt.15:3,6)

Wa┐ne jest odnotowaµ, ┐e Jezus nie ogranicza│ swego stwierdzenia do zwyk│ej ludzkiej tradycji lecz odnosi│ je szczeg≤lnie do tradycji rozpowszechnianych przez religijne autorytety, kt≤re stosowa│y swoje tradycje aby b│Ωdnie interpretowaµ Pisma. Istnieje bezpo╢rednia paralela pomiΩdzy tradycjami Judaizmu, kt≤re naros│y wok≤│ (i zaciemni│y a nawet zanegowa│y Pismo) a chrze╢cija±skim tradycjami, kt≤re od pierwszego wieku naros│y wok≤│ (i zaciemni│y a nawet zanegowa│y) Pismo. W ko±cu nawet katoliccy uczeni sami dokonuj▒ por≤wnywa± pomiΩdzy najwy┐szym kap│a±stwem Starego Testamentu a rzymskokatolickim papiestwem - wydaje siΩ to zatem byµ dobr▒ analogi▒.

I w ko±cu, m≤wi▒c s│owami ╢w. Paw│a, Biblia nieustannie ostrzega nas, ┐e "nie wolno wykraczaµ ponad to, co zosta│o napisane" (1Kor.4:6)[11] Ten rodzaj nawo│ywania znajdujemy w ca│ej Biblii. Moj┐eszowi B≤g powiedzia│: "Nic nie dodacie do tego, co ja wam nakazujΩ, i nic z tego nie odejmiecie" (Deu.4:2). Salomon potwierdzi│ to w KsiΩdze Przys│≤w, m≤wi▒c: "Ka┐de s│owo Boga w ogniu wypr≤bowane, (...) Do s│≤w Jego nic nie dodawaj, by ciΩ nie skara│: nie uzna│ za k│amcΩ." (Prz.30:5-6) R≤wnie┐ w ostatnich s│owach zamykaj▒cych BibliΩ Jan w ten sam spos≤b nawo│uj▒c oznajmi│ "Ja ╢wiadczΩ ka┐demu, kto s│ucha s│≤w proroctwa tej ksiΩgi: je╢liby kto╢ do nich cokolwiek do│o┐y│, B≤g mu do│o┐y plag zapisanych w tej ksiΩdze. A je╢liby kto╢ odj▒│ co ze s│≤w ksiΩgi tego proroctwa, to B≤g odejmie jego udzia│ w drzewie ┐ycia i w Mie╢cie ªwiΩtym - kt≤re s▒ opisane w tej ksiΩdze." (Obj.22:18-19). Czy┐ mo┐na bardziej dobitnie wyraziµ zasadΩ sola Scriptura?

Oczywi╢cie ┐aden z tych fragment≤w nie zabrania mo┐liwo╢ci pojawienia siΩ jakich╢ objawie± w przysz│o╢ci. Lecz powy┐sze fragmenty mo┐na zastosowaµ w rostrzygniΩciu r≤┐nicy pomiΩdzy protestantami a katolikami na temat tego, czy s▒ jakie╢ autorytatywne i normatywne objawienia poza tymi, kt≤re zosta│y ju┐ objawione aposto│om i prorokom a kt≤re zosta│u zawarte w Biblii. Powy┐sze cytaty poruszaj▒ dok│adnie ten temat. Faktycznie to nawet sam prorok nie m≤g│ niczego dodawaµ do objawienia jakie mu da│ B≤g. Prorocy nie byli nieomylni we wszystkim co rzekli, lecz tylko wtedy, gdy B≤g udziela│ im objawienia (i do tego nie wolno im by│o ani dodaµ, ani uj▒µ ┐adnego s│owa).

Skoro zar≤wno katolicy jak i protestanci zgadzaj▒ siΩ, ┐e nie ma ┐adnego nowego objawienia tej rangi, co objawienie dane aposto│om na pocz▒tku naszej ery, to z tego prosty wniosek, ┐e powy┐sze cytaty popieraj▒ protestanck▒ zasadΩ sola Scriptura. Gdy┐ je╢li nie ma ju┐ ┐adnego normatywnego objawienia po aposto│ach, i je╢li nawet samym prorokom nie wolno by│o dodawaµ do objawienia, to z tego wynika, ┐e Pismo ╢w. jest jedynym nieomylnym ╝r≤d│em boskiego objawienia.

Rzymscy katolicy przyznaj▒ ┐e Nowy Testament jest jedynym, jakie posiadamy, nieomylnym ╝r≤d│em nauczania apostolskiego z pierwszego wieku. Jednak┐e nie wydaj▒ siΩ doceniaµ znaczenia tego faktu, ┐e to przewa┐a szalΩ w kierunku protestanckiej argumentacji za sola Scriptura. Gdy┐ nawet wielu wczesnych Ojc≤w po╢wiadcza│o fakt i┐ ca│e apostolskie nauczanie zosta│o w│o┐one w Nowy Testament. Przy ca│ym uznaniu faktu istnienia tradycji apostolskiej, J.D.N. Kelly konkluduje, ┐e "przypuszczalnie nie ma dowod≤w na istnienie innych wierze± czy praktyk wystepuj▒cych w tych czasach, kt≤re by nie zosta│y wzmiankowane w ksiΩgach znanych p≤╝niej jako Nowy Testament." Faktycznie wielu wczesnych ojc≤w, w│▒czaj▒c Atanazego, Cyryla Jerozolimskiego, Chryzostoma czy Augustyna wierzy│o, ┐e Biblia jest jedyn▒ nieomyln▒ podstaw▒ dla wszelkiej doktyny chrze╢cija±skiej.[12]

Zatem, je╢li Nowy Testament jest jedynym nieomylnym zapisem nauczania apostolskiego, to wtedy wszelki inny zapis z pierwszego wieku musi byµ omylny. Nie ma znaczenia, ┐e katolicy wierz▒ i┐ nauczaj▒ce Magisterium ko╢cio│a p≤╝niej og│osi│o, ┐e pewna czΩ╢µ pozabiblijnej tradycji jest nieomylna. Faktem jest, ┐e nie posiadaj▒ oni ┐adnego nieomylnego zapisu z pierwszego wieku na bazie kt≤rego mogliby podj▒µ tak▒ decyzjΩ.

Ca│a tradycja apostolska znajduje siΩ w Biblii

Prawd▒ jest, ┐e Nowy Testament m≤wi o na╢ladowaniu "tradycji" (tj. nauczania) aposto│≤w czy to w formie ustnej czy pisemnej. Jest tak dlatego, ┐e byli oni ┐yj▒cymi autorytetami ustanowionymi przez samego Chrystusa (Mt.18:18; Dz.2:42; Ef.2:20). Jednak┐e kiedy oni zmarli, nie by│o ju┐ wiΩcej autorytetu ┐yj▒cych aposto│≤w, gdy┐ tylko ten, kto by│ naocznym ╢wiadkiem zmartwychwstania Chrystusa, m≤g│ posiadaµ autorytet aposto│a (Dz.1:22; 1Kor.9:1) Poniewa┐ Nowy Testament jest jedynym (nieomylnym) zapisem tego, czego nauczali aposto│owie, st▒d wynika ┐e od ╢mierci aposto│≤w jedynym apostolskim autorytetem jaki mamy jest natchniony zapis ich nauczania znajduj▒cy siΩ w Nowym Testamencie. Tak wiΩc ca│a tradycja apostolska (nauczanie) odno╢nie wiary i praktyki znajduje siΩ w Nowym Testamencie.

To niekoniecznie oznacza, i┐ wszystko czego aposto│owie kiedykolwiek nauczali, jest w Nowym Testamencie. Nie oznacza r≤wnie┐ tego, ┐e wszystko co powiedzia│ Jezus te┐ tam siΩ znajduje (por. J.20:30; 21:25). Oznacza jednak, ┐e ca│e apostolskie nauczanie, kt≤re B≤g uzna│ za konieczne dla wiary i praktyki (moralno╢ci) zosta│o tam zachowane (2Tym.3:15-17). Jedynym rozs▒dnym wnioskiem jest to, ┐e B≤g zadba│ o to aby zosta│o zachowane to, co natchnione.

Fakt, ┐e aposto│owie czasami odnosili siΩ do "tradycji" podawanych ustnie w spos≤b autorytatywny w ┐aden spos≤b nie umniejsza protestanckiej argumentacji za sola Scriptura. Po pierwsze, nie jest konieczne aby te ustne nauki musia│y byµ natchnione czy nieomylne. One mog│y byµ tylko autorytatywne. Wierz▒cy byli proszeni aby siΩ ich "trzymali" (1Kor.11:2) i "trwali przy nich" (2Tes.2:15). Lecz ustne nauki aposto│≤w nie by│y nigdy nazwane "nieomylnymi", "niepodwa┐alnymi", czy czym╢ w tym rodzaju, dop≤ki nie zosta│y zachowane jako Pisma.

Aposto│owie byli ┐yj▒cymi autorytetami, lecz nie wszystko co rzekli by│o nieomylne. Katolicy rozumiej▒ przecie┐ r≤┐nicΩ pomiΩdzy twierdzeniem autorytatywnym a nieomylnym gdy┐ sami dokonuj▒ takiego rozr≤┐nienia pomiΩdzy zwyk│ymi orzeczeniami papie┐a a orzeczeniami nieomylnymi ex cathedra ("z urzΩdu" ╢w. Piotra).

Po drugie, tradycje (nauki) aposto│≤w, stanowi▒ce objawienie, zosta│y zapisane - s▒ wiΩc natchnione i nieomylne gdy┐ stanowi▒ teraz Nowy Testament. To co katolicy musz▒ dowie╢µ (a czego nie potrafi▒) jest to, ┐e B≤g, kt≤ry uzna│ za istotne dla wiary i moralno╢ci Ko╢cio│a natchn▒µ zapisanie 27 ksi▒g nauczania spostolskiego, dopu╢ci│ aby zabrak│o w nich jakiego╢ istotnego objawienia. Jest nieprzekonywuj▒ce, ┐e B≤g dopu╢ci│ aby nastΩpne pokolenia zmaga│y siΩ, czy nawet walczy│y, aby u╢ci╢liµ gdzie to domniemane objawienie mo┐naby znale╝µ. Tak wiΩc, jakkolwiek autorytatywni byli aposto│owie przemawiaj▒cy ze swego urzΩdu, tylko te ich s│owa, kt≤re zosta│y zapisane s▒ natchnione i nieomylne (2Tym.3:16-17; por. J.10:35).

Nie znajdujemy nawet ╢ladu dowodu na to, by kt≤rekolwiek z objawie± jakie aposto│owie otrzymali od Boga aby zaprezentowaµ je szerszemu og≤│owi, nie zosta│o zapisane w tych unikalnych ksiΩgach - natchnionych ksiΩgach Nowego Testamentu - kt≤re pozostawili Ko╢cio│owi. To za╢ prowadzi nas do nastΩpnego punktu.

Biblia jasno stwierdza, ┐e B≤g od pocz▒tku pragn▒│ aby Jego normatywne objawienia by│y spisane i zachowane dla nastΩpnych pokole±. "Spisa│ wiΩc Moj┐esz wszystkie s│owa Pana." (Ex.24:4) a jego ksiΩga zosta│a zachowana w Arce (Deu.31:26). Dalej, "Zawar│ wiΩc Jozue w tym dniu przymierze z ludem i nada│ mu ustawΩ i nakaz (...)" i "Jozue zapisa│ te s│owa w ksiΩdze Prawa Bo┐ego." (Joz.24:25-26) tak jak nakaza│ mu Moj┐esz (por. Joz.1:7). Podobnie, "Samuel og│osi│ ludowi prawa w│adzy kr≤lewskiej, zapisa│ je w ksiΩdze i z│o┐y│ j▒ przed Panem." (1Sam.10:25). Izajasz otrzyma│ polecenie od Pana: "we╝ sobie wielk▒ tabliczkΩ i napisz na niej zwyk│ymi literami" (Iz.8:1) oraz: "wypisz to na tabliczce, przy nich, i opisz to w ksiΩdze, ┐eby s│u┐y│o na przysz│e czasy jako wieczyste ╢wiadectwo" (Iz.30:8). Daniel posiada│ kolekcjΩ "ksi▒g" Moj┐esza i prorok≤w sko±czon▒ za proroka Jeremiasza (Dan.9:2).

Zar≤wno Jezus jak i pisarze Nowego Testamentu u┐ywali zwrotu "jest napisane" ponad 90 razy (por. Mt.4:4,7,10), podkre╢laj▒c znaczenie spisanego s│owa Boga. Kiedy Jezus gani│ przyw≤dc≤w ┐ydowskich to czyni│ to nie dlatego, ┐e nie postΩpowali zgodnie z tradycjami, lecz poniewa┐ "nie rozumieli Pism" (Mt.22:29). Widaµ st▒d jasno, ┐e B≤g chcia│ od pocz▒tku aby Jego objawienie by│o zachowane w Pi╢mie, a nie w pozabiblijnej tradycji. Twierdzenie, ┐e aposto│owie nie spisali ca│ego objawienia, jakie da│ im B≤g jest tym samym, co twierdzenie, ┐e nie byli oni pos│uszni Bo┐emu rozkazowi obowi▒zuj▒cemu prorok≤w, by nie odejmowaµ ani dodawaµ ┐adnych s│≤w od siebie.

Biblia nie stoi na stanowisku preferowania ustnej tradycji

Katolickie u┐ycie 3 Listu Jana dla dowodzenia nadrzΩdno╢ci ustnej tradycji jest klasycznym przyk│adem wyrywania tekstu z kontekstu. Jan nie por≤wnuje tutaj ┐adnej tradycji ustnej ze spisan▒ odno╢nie przesz│o╢ci lecz przeciwstawia pisemn▒ formΩ komunikacji formie ustnej dziej▒cej siΩ w tera╝niejszo╢ci. Zwr≤µmy uwagΩ, ┐e Jan powiedzia│: "Wiele m≤g│bym ci napisaµ, ale nie chcΩ u┐yµ atramentu i pi≤ra. Mam bowiem nadziejΩ, ┐e zobaczΩ ciΩ wkr≤tce, i wtedy osobi╢cie porozmawiamy." (3J.13). Kto nie wola│by rozmowΩ w cztery oczy z ┐ywym aposto│em zamiast otrzymywaµ od niego list?

Biblia posiada wiΩksz▒ klarowno╢µ ni┐ tradycja

Biblia posiada wiΩksz▒ klarowno╢µ ni┐ jakiekolwiek tradycje, kt≤re mia│yby pom≤c nam j▒ zrozumieµ. Tak, jak stwierdzono wy┐ej, w przeciwie±stwie do raczej szerokiego niezrozumienia przez katolik≤w, klarowno╢µ nie oznacza i┐ wszystko w Biblii jest absolutnie jasne lecz to, ┐e g│≤wne przes│anie jest jasne. Tzn. wszelkie doktryny esencjonalnie istotne do zbawienia i ┐ycia zgodnie z wol▒ Bo┐▒ s▒ wystarczaj▒co klarownie przedstawione.

Faktyczne zak│adanie, ┐e ustna tradycja apostolska, nie zapisana w Biblii, jest nieodzowna do rozpoznania natchnionych fragment≤w Biblii jest argumentowaniem, ┐e nienatchnione jest bardziej zrozumia│e od natchnionego Czy┐ nie jest kompletn▒ zarozumia│o╢ci▒ zak│adaµ, ┐e omylny cz│owiek wypowiada siΩ w spos≤b bardziej zrozumia│y od nieomylnego s│owa Boga? Jest nierozumnym obstawaµ przy tym, ┐e s│owa aposto│≤w, kt≤re nie zosta│y zapisane, s▒ bardziej zrozumia│e od tego o czym oni pisali - wiemy z do╢wiadczenia, ┐e tak nie jest.

Tradycja i Pismo nie s▒ nierozdzielne

Twierdzenie Petera Kreeft'a, ┐e Pismo i tradycja apostolska s▒ nierozdzielne jest nieprzekonywaj▒ce. Nawet jego ilustracja konia (Pismo) i je╝d╝ca (tradycja) sugeruje, ┐e Pismo i tradycja apostolska s▒ czym╢ oddzielnym. Dalej, nawet je╢li za│o┐ymy, ┐e konieczne jest istnienie tradycji, to katolicki wniosek i┐ z tego wynika, ┐e tradycja musi byµ nieomylna - i oczywi╢cie chodzi│oby tu o nieomyln▒ tradycjΩ Ko╢cio│a Rzymskokatolickiego - jest niezasadniony. Protestanci, kt≤rzy wierz▒ w sola Scriptura akceptuj▒ tradycjΩ jako tak▒; nie wierz▒ tylko w jej nieomylno╢µ. I w ko±cu, argument Kreeft'a b│Ωdnie zak│ada, ┐e Biblia zosta│a wytworzona przez Ko╢ci≤│ Rzymskokatolicki. Jak dalej zobaczymy, nie zachodzi tu taki przypadek.

Nie ma pogwa│cenia zasady przyczynowo╢ci

Argument Kreeft'a ┐e sola Scriptura pogwa│ca zasadΩ przyczynowo╢ci jest b│Ωdny z jednego podstawowego powodu: jest oparty na fa│szywym za│o┐eniu. Kreeft b│Ωdnie zak│ada (nie╢wiadomy tego, co Sob≤r Watyka±ski II oraz I powiedzia│ o kanonie [13]), ┐e ko╢ci≤│ ustanowi│ kanon. Faktycznie to B≤g ustanowi│ kanon poprzez natchnienie tych ksi▒g, a nie innych. Ko╢ci≤│ jedynie odkry│ to, kt≤re ksiΩgi B≤g ustanowi│ (natchn▒│) aby nale┐a│y do kanonu. W tym wiΩc przypadku argument Kreeft'a, ┐e przyczyna musi byµ r≤wna (lub wiΩksza) swoim skutkom jest b│Ωdny i nie na temat.

Odrzucenie autorytetu tradycji nie musi prowadziµ do skandalu denominacjonalizmu

Wniosek Kreeft'a, ┐e odrzucenie pogl▒du rzymskokatolickiego na nieomylno╢µ tradycji prowadzi wprost do skandalu podzia│≤w miΩdzywyznaniowych nie jest s│uszny z kilku powod≤w. Po pierwsze, b│Ωdem jest zak│adaµ, ┐e wszelkie podzia│y s▒ skandaliczne (zobacz np. 1Kor.11:19 - przypis t│um.) Nie musi tak byµ dop≤ki dane wyznania nie odrzucaj▒ zasadniczych doktryn ko╢cio│a chrze╢cija±skiego oraz prawdziwej duchowej jedno╢ci z innymi wierz▒cymi (w przeciwie±stwie do formalnej, zewnΩtrznej jednolito╢ci organizacyjnej). Nikt te┐ nie mo┐e argumentowaµ, ┐e niewierz▒cy nie s▒ w stanie dostrzec jedno╢ci duchowej skoro Jezus powiedzia│: "Po tym wszyscy poznaj▒, ┐e╢cie uczniami moimi, je╢li bΩdziecie siΩ wzajemnie mi│owali." (J.13:35).

Po drugie, ortodoksyjni katolicy dobrze wiedz▒, ┐e skandal liberalizmu jest tak samo wielki wewn▒trz ko╢cio│a katolickiego jak i poza nim. Kiedy katoliccy apologeci og│aszaj▒, ┐e po╢r≤d katolik≤w panuje znacz▒co wiΩcej zgody doktrynalnej ni┐ miΩdzy protestantami, musz▒ por≤wnywaµ ortodoksyjnych katolik≤w ze wszystkimi protestantami (ortodoksyjnymi i nieortodoksyjnymi) - co oczywi╢cie nie jest uczciwym por≤wnaniem.

Tylko kiedy kto╢ por≤wnuje takie rzeczy jak: rodzaj i warunki kandytata do chrztu, zakres w│adzy ko╢cielnej, pogl▒dy na eucharystiΩ czy inne mniej zasadnicze doktryny, to pomiΩdzy ortodoksyjnymi protestantami rzeczywi╢cie istniej▒ wiΩksze r≤┐nice. Kiedy jednak por≤wnamy r≤┐nicΩ pomiΩdzy ortodoksyjnymi katolikami i ortodoksyjnymi protestantami, czy pomiΩdzy wszystkimi katolikami i wszystkimi protestantami, odno╢nie bardziej zasadniczych doktryn, nie znajdziemy ┐adnej wyra╝nej przewagi katolicyzmu. Ten fakt neguje warto╢µ domniemanego nieomylnego Magisterium nauczaj▒cego Ko╢cio│a Rzymskokatolickiego. W rzeczy samej protestanci wydaj▒ siΩ byµ tak samo jednomy╢lni odno╢nie zasadniczych doktryn posiadaj▒c tylko nieomyln▒ BibliΩ bez ┐adnych jej nieomylnych interpretator≤w!

Po trzecie, ortodoksyjne denominacje protestanckie, chocia┐ jest ich tak wiele, nie podzieli│y siΩ w spos≤b historyczny tak bardzo jak r≤┐ne "obrz▒dki" Ko╢cio│a Katolickiego. R≤┐nice pomiΩdzy ortodoksyjnymi protestantami dotycz▒ w wiΩkszo╢ci zagadnie± drugorzΩdnych a nie doktryn pierworzΩdnych (fundamentalnych). WiΩc ten katolicki argument przeciwko protestantyzmowi r≤wnie dobrze uderza w sam katolicyzm.

Po czwarte, jak zawa┐y│ J.I.Packer "prawdziwe i g│Ωbokie podzia│y zosta│y spowodowane nie przez tych, kt≤rzy trzymali siΩ zasady sola Scriptura lecz przez tych, kt≤rzy choµ bΩd▒c protestantami, podobnie jak katolicy j▒ odrzucili. Dalej, "je╢li zwolennicy sola Scriptura odciΩli siΩ jedni od drugich to przyczyn▒ by│ raczej grzech ni┐ protestancka cze╢µ odddawana Biblii."[14] Z pewno╢ci▒ to jest czΩsto tego powodem. Z│a hermeneutyka (metoda interpretacji Pisma) jest bardziej istotna w dewiacji od ortodoksji ni┐ odrzucenie nieomylnej tradycji Ko╢cio│a Rzymskokatolickiego.

Chrze╢cijanie pierwszych wiek≤w posiadali Pismo i ┐yj▒cych aposto│≤w

Argument Kreeft'a ┐e pierwsze pokolenie chrze╢cijan nie posiada│o Nowego Testamentu lecz jedynie ko╢ci≤│, kt≤ry ich naucza│ pomija kilka podstawowych fakt≤w. Po pierwsze, zasadnicz▒ Bibli▒ pierwszych chrze╢cijan, jak to stwierdza NT (por. 2Tym.3:15-17; Rz.15:4; 1Kor.10:6), by│ Stary Testament. Po drugie, pierwsi chrze╢cijanie nie potrzebowali dalszego objawienia od Aposto│≤w w formie pisemnej z jednego oczywistego powodu: wci▒┐ mieli ┐yj▒cych aposto│≤w, kt≤rzy mogli ich nauczaµ. Jednak┐e gdy aposto│owie umarli sta│o siΩ rzecz▒ niezbΩdn▒ aby zapis ich nauczania sta│ siΩ szerzej dostΩpny. I tak siΩ sta│o z apostolskimi pismami zwanymi potem Nowym Testamentem. Po trzecie, argument Kreeft'a b│Ωdnie zak│ada, ┐e istnia│a apostolska sukcesja (zobacz czΩ╢µ 4, nastΩpne zagadnienie). Jedynym nieomylnym autorytetem kt≤ry zast▒pi│ aposto│≤w by│o ich nieomylne nauczanie - Nowy Testament.

5. ARGUMENTY PROTESTANCKIE PRZECIWKO NIEOMYLNOªCI TRADYCJI

Jest wiele powod≤w dla kt≤rych protestanci odrzucaj▒ rzymskokatolickie twierdzenie, ┐e apostolska tradycja jest r≤wna autorytetowi Biblii. Poni┐ej kilka najwa┐niejszych argument≤w.

Ustne tradycje s▒ niewiarygodne

W rzeczy samej, ustne tradycje s▒ notorycznie niewiarygodne. S▒ one g│≤wn▒ gleb▒ z kt≤rej wyrasta│y r≤┐ne mity i legendy. To, co jest zapisane, jest w │atwiejsze do zachowania w niezmienionej formie. Holenderski teolog Abraham Kuyper zauwa┐a cztery korzy╢ci p│yn▒ce z faktu spisania Bo┐ego objawienia: (1) Zachowuje ono trwa│o╢µ - nie wchodz▒ w grΩ b│Ωdy pamiΩciowe, ╢wiadome lub przypadkowe zniekszta│cenia tre╢ci, powstaj▒ce zwykle na przestrzeni tak d│ugiego okres czasu, (2) Mo┐e byµ rozpowszechnione przez t│umaczenia i reprodukcje, (3) Cechuje siΩ sta│o╢ci▒ i czysto╢ci▒, (4) Jest ostateczn▒ norm▒, kt≤r▒ nie mog▒ byµ inne formy komunikowania siΩ.[15]

Dla kontrastu, to co nie jest zapisane │atwiej ulega zniekszta│ceniu. Istnia│a niespisana "tradycja apostolska" (tzn. rzeczywi╢cie pochodz▒ca od aposto│≤w) oparta na niezrozumieniu s│≤w Jezusa. Niekt≤rzy b│Ωdnie zak│adali, ┐e Jezus stwierdzi│ i┐ aposto│ Jan nie umrze. Jednak┐e sam Jan zdemaskowa│ t▒ fa│szyw▒ tradycjΩ swoim autorytatywnym zapisem (J.21:22-23).

Zdrowy rozs▒dek i do╢wiadczenie historyczne pokazuj▒, ┐e pokolenie ludzi ┐yj▒ce w tym samym czasie, co domniemane objawienie, jest w du┐o │atwiejszej sytuacji, aby moµ oceniµ jego warto╢µ ni┐ nastΩpne pokolenia (i to setki lat p≤╝niej). Wiele tradycji zosta│o przez rzymskokatolickie Magisterium og│aszonych za boskie objawienie w setki lat po tym jak siΩ pojawia│y. I w przypadku niekt≤rych z nich nie ma solidnych dowod≤w, ┐e dan▒ tradycjΩ wyznawa│a znacz▒ca ilo╢µ ortodoksyjnych chrze╢cijan nawet i ca│e wieki p≤╝niej. Tak┐e ci ┐yj▒cy tak wiele lat p≤╝niej s▒ w du┐o gorszej sytacji ni┐ ≤wcze╢ni aposto│owie aby wiedzieµ co jest rzeczywi╢cie objawieniem od Boga.

Istnieje wiele wzajemnie sprzecznych tradycji

Wszyscy przyznaj▒, nawet uczeni katoliccy, ┐e istniej▒ wzajemnie sprzeczne tradycje chrze╢cija±skie. W rzeczy samej wielki teolog okres ╢redniowiecza, Peter Abelard, odnotowa│ ca│e setki r≤┐nic. Np. niekt≤rzy Ojcowie (Augustyn) popierali apokryfy (tj. chodzi o tzw. ksiΩgi deuterokanoniczne - przyp. t│um.) Starego Testamentu, podczas gdy inni (Hieronim) siΩ im sprzeciwiali. Niekt≤rzy wielcy nauczyciele (╢w. Tomasz z Akwinu) sprzeciwiali siΩ niepokalanemu poczΩciu Marii podczas gdy inni (Scotus) je popierali. Tak wiΩc niekt≤rzy Ojcowie sprzeciwiali siΩ zasadzie sola Scriptura podczas gdy inni j▒ popierali.

Teraz ka┐dy z tych fakt≤w czyni niemo┐liwo╢ci▒ aby zaufaµ tradycji w jakimkolwiek autorytatywnym sense, gdy┐ zawsze powstaje pytanie: kt≤ra z przeciwnych sobie tradycji (nauk) powinna zostaµ przyjΩta. Odpowied╝ typ: "ta, kt≤ra zosta│a autorytatywnie orzeczona przez ko╢ci≤│" jest rozmowaniem w b│Ωdnym kole, gdy┐ nieomylno╢µ tradycji stanowi ju┐ czΩ╢µ argumentu na rzecz doktryny o nieomylnym autorytecie ko╢cio│a. Autorytet ko╢cio│a powinien za╢ zostaµ dowiedziony bez odwo│ywania siΩ do siebie samego. Fakt, ┐e jest tak wiele sprzecznych tradycji pokazuje, ┐e tradycja jest niewiarygodnym ╝r≤d│em do autorytatywnego okre╢lania dogmat≤w.

Nie jest te┐ wystarczaj▒ce argumentowanie, ┐e chocia┐ poszczeg≤lnym Ojcom nie mo┐na w pe│ni daµ wiary, to jednak ich "jednomy╢lnej zgodzie" mo┐na zaufaµ. Po prostu nie by│o czego╢ takiego jak jednomy╢lna zgoda Ojc≤w odno╢nie niejednej doktryny og│aszanej "nieomylnie" przez Ko╢ci≤│ Rzymskokatolicki (zobacz ni┐ej). W niekt≤rych przypadkach nie by│o nawet zgody wiΩkszo╢ci! St▒d odwo│ywanie siΩ do nauczaj▒cego Magisterium Ko╢cio│a Katolickiego dla definitywnego rozstrzygniΩcia spor≤w teologicznych jest b│Ωdem.

Katolicy w odpowiedzi podaj▒ analogiΩ, ┐e tak jak ┐ona rozpoznaje g│os swego mΩ┐a w t│umie, tak ko╢ci≤│ rozpoznaje g│os swego MΩ┐a w rozstrzyganiu, kt≤ra tradycja jest wiarygodna. Analogia jednak jest b│edna (pomijaj▒c ju┐ to, ┐e analogia niczego nie udowadnia lecz tylko ilustruje - przyp. t│um.) Po pierwsze, zak│ada arbitralnie (bez ┐adnego dowodu), ┐e istnieje jaka╢ wyznaczona przez Boga postapostolska droga pozabiblijnego decydowania, kt≤re tradycje pochodz▒ od Boga.

Po drugie, w stosunku do tradycji rzymskokatolickich nie mo┐na znale╝µ ┐adnych dowod≤w historycznych takich jak te, kt≤rych siΩ u┐ywa na poparcie wiarygodno╢ci Nowego Testamentu. Np. nie ma dobrych dowod≤w na istnienie naocznych ╢wiadk≤w w pierwszych wiekach (przekonanych przez cuda), kt≤rzy mogliby po╢wiadczaµ s│uszno╢µ tradyci og│aszanych nieomylnie przez Ko╢ci≤│ Rzymskokatolicki. Faktycznie, wiele katolickich doktryn jest opartych na tradycjach, kt≤re wy│oni│y siΩ dopiero wieki p≤╝niej i z kt≤rymi nie zgadza│y siΩ zar≤wno inne tradycje jak i Biblia (np. cielesne wniebowst▒pienie Marii).

I w ko±cu, ca│y argument katolicki redukuje siΩ subiektywnego, mistycznego do╢wiadczenia, i tylko dlatego jest podnoszony bo u┐yto b│Ωdnej analogii. Ani Ko╢ci≤│ Katolicki jako taki, ani jego przyw≤dcy nie do╢wiadczali poprzez wieki czego╢ takiego jak nieustanne s│yszenie Bo┐ego g│osu, tak ┐eby mo┐na go by│o rozpoznaµ za ka┐dym razem. Prawda jest taka, ┐e domniemane rozpoznawanie g│osu MΩ┐a nie jest niczym innym jak tylko subiektywn▒ wiar▒ w autorytet nauczaj▒cego Magisterium Ko╢cio│a Rzymskokatolickiego.

Katolickie korzystanie z tradycji jest niesp≤jne

Nie tylko istniej▒ wzajemnie sprzeczne tradycje, lecz tak┐e Ko╢ci≤│ Rzymskokatolicki jest arbitralny i niekonsekwentny w swoim wyborze tradycji, kt≤r▒ uznaje za nieomyln▒. Jest to widoczne w wielu dziedzinach. Po pierwsze, Sob≤r Trydencki wybra│ s│absz▒ tradycjΩ w og│oszeniu ksi▒g apokryficznych ksiΩgami natchnionymi. Wcze╢niejsze i lepsze autorytety, w│▒czaj▒c t│umacza rzymskokatolickiej úaci±skiej Wulgaty - ╢w. Hieronima - sprzeciwiali siΩ apokryfom.

Po drugie, poparcie tradycji dla dogmatu cielesnego wniebowst▒pienia Marii jest p≤╝ne i s│abe. Pomimo braku jakichkolwiek istotnych dowod≤w z Pisma oraz braku jakichkolwiek dowod≤w z nauczania wczesnych Ojc≤w, Rzym wybra│ og│oszenie tego nieomyln▒ prawd▒ katolickiej wiary. Kr≤tko m≤wi▒c, czasami rzymskokatolickie dogmaty zamiast wyrastaµ z racjonalnego wywa┐enia dowod≤w z tradycji, wyrasta│y z arbitralnego wyboru tego kt≤r▒ z wielu wchodz▒cych ze sob▒ w konflikt tradycji pragnΩli og│osiµ nieomyln▒. St▒d "jednomy╢lna zgoda Ojc≤w", kt≤rej Sob≤r Trydencki nakaza│ siΩ poddaµ, jest zwyk│▒ fikcj▒.

Po trzecie, tradycja apostolska jest niejasna, zamglona. Tak, jak zawsze to wskazywano, "Ko╢ci≤│ Rzymskokatolicki nigdy nie posiada│ kompletnej i wyczerpuj▒cej listy z zapisem pozabiblijnej tradycji apostolskiej. Nie o╢mieli│ siΩ tego uczyniµ, gdy┐ tradycja ustna jako taka jest niejasna".[16] To zatem nam m≤wi, ┐e nawet gdyby ca│e pozabiblijne objawienie rzeczywi╢cie gdzie╢ istnia│o w ktorej╢ z tradycji (jak twierdz▒ katolicy), to w kt≤rej z nich nale┐y doszukiwaµ siΩ w│a╢ciwego objawienia nigdy nie zosta│o obwieszczone.

I w ko±cu, gdyby metoda dziΩki kt≤rej katolicy wybierali kt≤r▒ tradycjΩ nale┐y kanonizowaµ by│a praktykowana w krytyce tekstu Biblii, nikt nigdy by nie by│ w stanie sensownie zrekonstrowaµ tre╢µ oryginalnych manuskrypt≤w. Gdy┐ krytyka tekstu uwzglΩdnia badanie dowod≤w tego, co powiedzia│ orygina│ a nie odczytywanie tego, co m≤wi│y poprzednie pokolenia. Faktycznie nawet wiΩkszo╢µ wsp≤│cze╢nych katolickich badaczy Biblii nie postΩpuje wg tak arbitralnej procedury przy ustalaniu t│umaczenia oryginalnego tekstu Pisma (jak np. w wypadku The New American Bible).

Wniosek jest taki, ┐e w sprawie r≤┐nic pomiΩdzy katolikami a protestantami kluczow▒ spraw▒ jest kwestia autorytetu - to, czy Biblia sama posiada nieomylny autorytet. Uwa┐nie przebadali╢my najlepsze katolickie argumenty na poparcie dodatkowego autorytetu obok Biblii - nieomylnej tradycji - i stwierdzili╢my ┐e s▒ niezadowalaj▒ce. Dalej, przedstawili╢my wiele argument≤w na rzecz akceptowania samej Biblii jako wystarczaj▒cego autorytetu we wszelkich sprawach wiary i moralno╢ci. Sama Biblia podtrzymuje takie stanowisko i brzmi ono rozs▒dnie. W czΩ╢ci 4, zajmiemy siΩ dalsz▒ analiz▒ kwestii autorytetu Ko╢cio│a Rzymskokatolickiego poprzez ocenienie katolickiego dogmatu o nieomylno╢ci papie┐a.

6. PRZYPISY

[1] Zobacz: Kenneth R. Samples, "What Think Ye of Rome?" (cze╢µ pierwsza i druga), Christian Research Journal. Winter (pp. 32-42) and Spring (pp. 32-42) 1993.

[2] Niekt≤rzy teolodzy reformowani pragn▒ wskazywaµ, ┐e zasada meterialna powinna faktycznie brzmieµ "tylko Chrystus" gdy┐ wiara jest tylko ╢rodkiem dostΩpu do Niego.

[3] Henry Denzinger, The Sources of Catholic Dogma (London: B. Herder Book Co., 1957) [section] 783, 244. Z Sobor Trydenckiego, Sesja 4 (8 kwiecie± 1546).

[4] Denzinger, "Systematic Index," 11.

[5] Ibid. [sections] 995, 303.

[6] Zobacz: Patrick Madrid, "Going Beyond," This Rock. August 1992, 22-23.

[7] Peter Kreeft, Fundamentals of the Faith (San Francisco: Ignatius Press, 1988), 274-75.

[8] Ibid.

[9] Ibid.

[10] Ibid.

[11] Istnieje trochΩ r≤┐nic pomiΩdzy protestanckimi uczonymi odno╢nie tego, czy Pawe│ odnosi siΩ w tym miejscu do swoich poprzednich twierdze± czy do Pisma jako ca│o╢ci. Skoro u┐yta tu fraza jest zarezerwowana wy│▒cznie dla Pisma ╢w. (por. 2Tym.3:15-16) to wydaje siΩ ┐e nastΩpne s│owa odnosz▒ siΩ do tego przypadku.

[12] J. D. N. Kelly, Early Christian Doctrine (New York: Harper & Row, 1960), 42-43.

[13] Zobacz: Sob≤r Watyka±ski II. Konstytucje, dekrety, deklaracje., Konstytucja dogmatyczna o objawieniu Bo┐ym Dei verbum, wyd.3, s.350-363.

[14] J. I. Packer, "Sola Scriptura: Crucial to Evangelicalism," in The Foundations of Biblical Authority. ed. James Boice (Grand Rapids: Zondervan, 1978), 103.

[15] Zobacz: Bruce Milne, Poznaj prawdΩ. Kompedium teologii chrze╢cija±skiej (Wydawnictwo Aeropag, 1992), s.23.

[16] Bernard Ramm, The Pattern of Authority (Grand Rapids: Wm. B. Eerdmans, 1959), 68.

7. O autorach

Dr Norman L. Geisler jest dziekanem Southern Evangelical Seminary w Charlotte, NC. Jest autorem i wsp≤│autorem ponad 40 ksi▒┐ek i posiada doktorat z filozofii zdobyty na rzymkokatolickim Uniwersytecie im. Loyouli w Chicago.

Ralph E. MacKenzie prowadzi dialogi z rzymskimi katolikami od ponad 40 lat. Sko±czy│ Bethel Theological Seminary West zyskuj▒c stopie± Master of Arts in Theological Studies (M.A.T.S.), w odniesieniu do historii ko╢cio│a.

[Materia│ dla tego artyku│u stanowi wyj▒tki z ksi▒┐ki obu autor≤w pt. Roman Catholics and Evangelicals: Agreements and Differences (Rzymscy katolicy i Ewangelicy: Podobie±stwa i R≤┐nice) wyd. przez Baker Book House]


© 1997 Jaros│aw Zabie││o (zbiru@silesia.pik-net.pl)
Ostatnia korekta z 11 grudnia 1997.

Fundacja S│owo Nadziei (http://www.silesia.pik-net.pl/SlowoNadziei)





Chcia│(a)bym przes│aµ ten artyku│ poczt▒ elektroniczn▒ na adres:

Moje imiΩ i nazwisko:



Wersja HTML, Copyright by Czytelnia Chrze╢cijanina, 1998