Odsjek za matematiku i racunarske nauke



Na Odsjeku za matematiku i racunarske nauke postoje dva smjera:

Skolske 1993/94 godine upisano je 50 studenata na smjeru za racunarske nauke i 30 na nastavno-teorijskom smjeru.

Novi nastavni planovi i programi uradjeni su po uzoru na najbolje univerzitete. Savladavanjem sadrzaja datih u nastavnom planu obezbjedjuju se s jedne strane fundamentalna znanja neophodna za dalji naucno-istrazivacki i teorijski rad, a s druge strane preko specijalistickih kurseva i disciplina primijenjene matematike osposobljava za resavanje konkretnih problema i zadataka bez obzira iz koje oblasti ti zadaci dolazili.

Ispunjavajuci zadatke u okviru svoje djelatnosti a u nastojanju da studentima, nastavnicima i saradnicima stvore sto bolje uslove za rad na Odsjeku za matematiku i racunarske nauke objavljen je niz udzbenika, skripti i drugih prirucnika za potrebe studija i unapredjenje nastave na svim nivoima obrazovanja.

Ovdje navodimo neke od udzbenika koje su objavili nastavnici i sradnici Odsjeka za matematiku:

Naucni i strucni radovi nastavnika i saradnika Odsjeka za matematiku objavljeni su u gotovo svim najznacajnijim casopisima i publikacijama iz oblasti matematike i njenih primjena i citirani su u svijetu.

Navodimo samo neke od poznatih svjetskih casopisa u kojima su svoje strucne radove objavljivali nasi matematicari:

U zelji da svojim kadrovima obezbijedi sto bolje uslove za rad i usavrsavanje, Odsjek za matematiku je stvorio mogucnost da diplomirani matematicari kao stipendisti Republickog sekretarijata za nauku, Fonda za nauku Vlade Crne Gore ili drugih fondacija, provedu vise godina na renomiranim univerzitetima u svijetu:

Osim toga, na Odsjeku za matematiku boravili su kao nastavnici ili saradnici na znacajnim projektima, istaknuti naucnici iz svijeta. Navodimo samo neka imena:

Na Odsjeku za matematiku gostovao je i veliki broj docenata i asistenata iz Moskve, Odese, Samarkanda, Rige, Jerevana i dr. Oni su dali veliki doprinos prosirivanju znanja i pravovremenom ukljucivanju nasih mladih naucnih radnika u savremene tokove matematickih i racunarskih nauka. To je rezultiralo velikim brojem doktora nauka i magistara sa Odsjeka za matematiku koji su svoje usavrsavanje zavrsili na svjetskim univerzitetima.

Na Prirodno-matematickom fakultetu u Podgorici nastavu je izvodilo vise profesora sa Prirodno-matematickog fakulteta u Beogradu i Novom Sadu i Elektrotehnickog fakulteta u Beogradu. Navodimo imena samo nekih od njih:

	dr Lav Ivanovic	        dr Zoran Lucic
	dr Miroslav Asic	dr Pavle Milicic
	dr Miroljub Nikic	dr Rade Zivaljevic
	dr Enes Udovicic	dr Sibe Mordesic
	dr Vladimir Jankovic	dr Vojin Dajovic
	dr Djuro Kurepa	        dr Ernest Stipanic
	dr Milosav Marjanovic	dr Milica Ilic-Dajovic
	dr Slavisa Presic	dr Tomas Pisanski
	dr Svetozar Milic	dr Dragan Banjevic
	dr Branislav Mirkovic	dr Djordjije Cupona
	dr Miroslav Bojovic	dr Milo Tomasevic

Iz plodne saradnje sa istaknutim naucnicima sa drugih univerziteta i osposobljenosti sopstvenog kadra, proistekla je realizacija niza naucnih projekata, organizacija znacajnih seminara iz pojedinih specijalistickih oblasti teorijske i primijenjene matematike. Navodimo samo neke projekte koji su realizovani ili se jos realizuju na Odsjeku za matematiku:

Iz rada na navedenim i drugim projektima proisteklo je vise monografija nekoliko doktorskih disertacija i magistarskih radova nasih mladih kadrova koji sada zauzimaju znacajna mjesta na Odsjeku i imaju znacajnu ulogu u nastavno-obrazovnom procesu i naucno-istrazivackom radu u oblasti matematike i njenih primjena.

Na Odsjeku za matematiku do sada je diplomiralo 79 studenata


Postdiplomske studije iz matematike i racunarskih nauka

Iskustvo razvijenih zemalja pokazuje da nema istrazivackog tima koji se bavi bilo fundamentalnim istrazivanjima, bilo problemima novih tehnologija, u kome ne ucestvuju matematicari i strucnjaci za kompjuterske nauke odgovarajucih specijalnosti.

U zelji da obezbijede svestrano prosirivanje i produbljivanje naucnih saznanja, odnosno da stvore uslove da lica koja su diplomirala na fakultetima za matematiku i racunarske nauke, osposobe i pripreme za samostalan naucno-istrazivacki i naucno-obrazovni rad, a imajuci na umu da savremena nauka zahtijeva sve veci broj naucno-istrazivackog kadra sa najvecim naucnim kvalifikacijama, poslenici sa Odsjeka za matematiku odlucili su da u okviru Prirodno-matematickog fakulteta organizuju postdiplomske studije iz matematike i racunarskih nauka. Studije imaju tri smjera:

Na postdiplomske studije mogu se upisati diplomirani studenti matematike ili racunarskih nauka ili diplomirani studenti drugih fakulteta (po posebnoj Odluci Nastavno-naucnog vijeca) . Osnovni uslov za upis studija jeste da je student zavrsio redovne studije sa prosjecnom ocjenom najmanje 8, odnosno da ima objavljene naucne i strucne radove ili preporuku dva profesora - o cemu odluku donosi Nastavno naucno vijece Fakulteta.

Studenti na svakom smjeru u skladu sa Nastavnim planom postdiplomskih studija imaju po dva obavezna i po tri izborna predmeta.