RA^UNARSKA MRE@A ELEKTRONSKOG FAKULTETA
OP[TI PODACI O RA^UNARSKOJ MRE@I ELEKTRONSKOG FAKULTETA
Ra~unarska mre`a Elektronskog fakulteta koncipirana je kao standardna Ethernet/TCP-IP mre`a koja je zbog dimenzija zgrade podeljena na 9 segmenata povezanih na ki~mu mre`e (backbone). Segmenti mre`e su od tankog (thinwire) Ethernet kabla maksimalne du`ine 150 metara. Na mestima gde je potrebna ve}a du`ina kabla u mre`u se uklju~uje lokalni most (local bridge) ~ime se maksimalna du`ina segmenta pove}ava za jo{ 150 metara. Du`ina ki~me ne prelazi 100 metara, tako da je i ona ura|ena od tankog Ethernet kabla. Segmenti su sa ki~mom povezani preko lokalnih rutera (local router), tako da svaki segment ima svoj adresni prostor sa 255 adresa, i saobra}aj odvojen od ostalih segmenata mre`e.
Svaki segment ra~unarske mre`e je izdvojena lokalna mre`a (LAN). Po{to je du`ina kabla od 150 metara dovoljna da pokrije sve prostorije na jednom spratu, svaki sprat u oba krila zgrade ima poseban segment. Laboratorije u starom delu zgrade povezane su preko lokalnog mosta sa prvog sprata u~ioni~kog dela zgrade.
Na mestima gde postoje LAN-ovi sa intenzivnim lokalnim saobra}ajem (Katedre za telekomunikacije, elektroniku i mikroelektroniku) priklju~ak na segment ostvaren je preko lokalnog mosta. Na taj na~in lokalni saobra}aj je zadr`an u okviru LAN-a, bez optere}ivanja ~itavog segmenta.
RA^UNSKI CENTAR ELEKTRONSKOG FAKULTETA
Ra~unski centar Elektronskog fakulteta je centar ra~unarske mre`e iz koga se vr{i administracija mre`e i u kome se nalaze serveri za pru`anje raznih usluga studentima i radnicima fakulteta.
Mre`a Ra~unskog centra je deo podmre`e priklju~ene na ruter R3c, koji se svojim drugim krajem priklju~uje na ki~mu mre`e, a serijskom vezom na mre`u Univerziteta u Ni{u. Brzina serijske veze je za sada 19200 bps, ali se planira da ova serijska veza bude zamenjena opti~kim kablom koji }e preko FDDI rutera biti priklju~en na ki~mu mre`e, i obezbe|ivati brzinu od 100 Mbit/sec. Jo{ jedna mogu}nost je povezivanje preko mikrotalasnog linka, uz kori{}enje odgovaraju}eg interfejsa. Treba re}i da je povezivanjem sa mre`om Univerziteta u Ni{u ostvaren pristup Elektronskog fakulteta mre`i SNTIS, a samim tim i pristup YU Internet-u. Ova veza ide brzinom od 14400 bps. Za sada ne postoji direktan priklju~ak mre`e SNTIS na veliki Internet, ali ve} vi{e od godinu dana vr{i se razmena elektronske po{te sa svetom.
Glavni server u ra~unskom centru je Sillicon Graphics Indy (europa.elfak.ni.ac.yu) radna stanica i namenjena je za izvr{avanje slo`enih simulacija i prora~una za koje PC ra~unari nemaju dovoljno resursa, a trenutno radi i kao grafi~ki server. Radna stanica za administraciju mre`e je PC pod Linux operativnim sistemom. U daljim planovima je da Sillicon Graphics Indy slu`i za administraciju mre`e, a novi server treba da bude Sillicon Graphics Challenge.
Grafi~ka radna stanica se koristi za re{avanje slo`enih problema iz oblasti ra~unarske grafike, kao i za pripremanje multimedijalnih prezentacija za potrebe fakulteta. Na ovoj radnoj stanici su uspostavljeni serveri za javne servise u mre`i (WWW, Gopher, FTP, Wais, News).
Radna stanica za administraciju mre`e je mesto sa koga se prati rad ra~unarske mre`e uz pomo} softverskih paketa za tu namenu. Pored standardnog hardvera, ova radna stanica ima i jedinice za backup. U daljem planu je da ova stanica bude opremljena Recordable CDROM-om radi uspostavljanja Info-servisa na mre`i Elektronskog fakulteta.
RADNE STANICE
Od ve}ih radnih stanica na elektronskom fakultetu mo`emo izdvojiti slede}e: europa.elfak.ni.ac.yu
Ra~unski centar (313c)
Sillicon Graphics Indy
CPU: MIPS R4600 Processor Chip
FPU: MIPS R4610 Floating Point Chip
RAM: 32 MB
Disk: 1.0GB + 500MB
Monitor: 17ÆÆ grafika 1028x1024 x256 boja
Operativni sistem: IRIX Unix
Software: C/C++, Pascal, Fortran compilers, software za obradu slike i zvuka, kompletne X11, Motif i GL biblioteke za grafiku
venus.elfak.ni.ac.yu
Katedra za elektroniku (301c)
Sillicon Graphics Indy
CPU: MIPS R4600 Processor Chip
FPU: MIPS R4610 Floating Point Chip
RAM: 16 MB
Disk: 1.0GB + 500MB
Monitor: 17ÆÆ grafika 1028x1024 x256 boja
Operativni sistem: IRIX Unix
efnis.elfak.ni.ac.yu
Katedra za mikroelektroniku (305c)
DIGITAL, MicroVAX 3400
RAM: 12 MB
Disk: 380 MB
Operativni sistem: VMS 5.3
Software: Pascal, Fortran, C
Ovaj ra~unar ima priklju~ak na JUPAK i priklju~ak na mre`u DECnet.
apolon.elfak.ni.ac.yu
Katedra za telekomunikacije (303z)
Hewlett-Packard Apolo
CPU: 68020
RAM: 8MB
Disk: 340MB
Operativni sistem: Unix (HP-UIX)
Monitor: 17ÆÆ grafika 1280x1024x256 boja
unitop.elfak.ni.ac.yu
Katedra za mikroelektroniku (305c)
DIGITAL, DECstation 5000/120
CPU: R 3000 25 MHz
RAM: 32MB
Disk: 1.2GB + 200MB + 100MB
Operativni sistem: Unix (Ultrix)
Software: C, Pascal, Fortran, X11
Monitor: 19ÆÆ grafika 1280x1024x256 boja
SERVISI U MRE@I
Ra~unarska mre`a Elektronskog fakulteta, pored standardnih Internet servisa, pru`a i niz servisa specifi~nih za radnike i studente Elektronskog fakulteta.
Standardni Internet servisi koji su raspolo`ivi na mre`i Elektronskog fakulteta su:
U okviru mre`nih servisa Elektronskog fakulteta postoje slede}i informacioni sistemi:
UMESTO ZAKLJU^KA
Pored povezivanja svih ra~unarskih servisa u mre`i, broj novih prilju~aka se mo`e i dalje pove}avati. U tom smislu se trenutno zavr{ava opremanje Terminal sale (314c) koja }e slu`iti za izvo|enje laboratorijskih ve`bi na Elektronskom fakultetu, i u kojoj }e biti ve}i broj VT 100 terminala. Tako|e, u planu je opremanje PC sale (312c) u kojoj }e biti instalirano 10-12 PC ra~unara i koja }e slu`iti za obuku studenata za DOS, Windows, E-mail i ostale Internet servise.
Zahvaljujem se Sr|anu Mitrovi}u ( sasa@ban.junis.ni.ac.yu
Obja{njenja: