Stranac u Ni{u

Jedan od trojice koji su ove godine boravili u Ni{u je na{ sagovornik A{raf Ajimov, student 3. godine fakulteta lake industrije, odseka za konfekciju i dizajn ode}e. A{raf je iz Du{anbea, glavnog grada Tad`ikistana (biv{a Sovjetska republika).

Elef:Od kada si ovde i koliko dugo traje tvoja praksa?

A.A:Moja praksa traje od 1. septembra do 5. novembra.

Elef:Kako si odlu~io da pre|e{ pola sveta i do|e{ ba{ u Srbiju?

A.A:Na{a organizacija raspisuje konkurs preko koga studenti idu u druge zemlje. U tom konkursu ja sam video svoju {ansu. Mogao sam da biram izme|u Egipta, Sirije i Srbije. Sirija je i suvi{e blizu, u Egiptu su sli~ne tradicije kao i u mojoj zemlji i evo me u Srbiji.

Elef:Kakvi su utisci o Srbiji i da li je to ono {to si o~ekivao?

A.A:Da, narod je slobodan, me|uljutski odnosi savremeni i po meni ovo je Evropa (odu{evljelje na ljegovom licu, a znak pitalja na na{im).

Elef:Kako ti se dopada Ni{?

A.A:Sigurno i vi imate viziju ne~eg {to je bolje od uslova u kojima `ivite. Tako je za mene Ni{ grad u kome bih voleo da `ivim i radim. Stvarno sam fasciniran svime {to sam ovde video, a to uklju~uje i va{ fakultet.

Elef:Kako se mladi u Tad`ikistanu provode?

A.A:Ni nalik omladini ovde. Nema organizovanih, velikih `urki kakve se organizuju na va{em fakultetu. Provod se svodi na okupljalje po stanovima. Kafi}i rade do 7-8 sati uve~e posle ~ega sledi policijski ~as. Na{e studentske organizacije ne bave se organizacijom provoda, jer se za to nema para, a i u uslovima u kojima je moja zemlja nikom nije ni stalo do provoda. Reci nam ne{to o sistemu {kolovalja u tvojoj zemlji. Prvo poha|amo 8 godina osnovne {kole, kao i vi, zatim slede 2 godine sredlje {kole, a posle toga ide fakultet.

Elef:S obzirom na situaciju u tvojoj zemlji, kakvi su uslovi studiralja?

A.A:Kod nas svako mo`e da studira, jer imamo dr`avni Univerzitet i studiralje ne iziskuje previ{e materijalnih sredstava. Me|utim, postoji alternativni Univerzitet koji finansiraju laka industrija, ekonomski i pravni sistem. Medicina je pri dr`avnom Univerzitetu i niko sem dr`ave ne mo`e je finansirati.

Elef:Kakva je perspektiva mladih ljudi?

A.A:Perspektiva je jako lo{a. Dr`ava radi na planiralju i razvoju tekstilne industrije, jer imamo pamuk, a nemamo prera|iva~ke fabrike. Druge grane industrije se skoro uop{te ne razvijaju. Elektronika je kod nas na tolko niskom nivou, tako da i oni koji su je zavr{ili gotovo da i ne dolaze do posla. Ja sam, na primer, zavr{io Rudarski fakultet u Rusiji, ali s obzirom na situaciju u mojoj zemlji bio sam prinu|en da upi{em drugi fakultet, jer kao rudarski in`iljer nikada nebih na{ao posao.

Elef:[ta onda motivi{e mlade da studiraju?

A.A:Tad`ikistan }e biti u krizi jo{ najmalje 20 godina i ne verujem da }u kao in`iljer tehnologije biti dobro pla}en, ne}u dobiti stan. Moja stipendija je sada 2 marke. Ono {to mene, a i ve}inu mojih kolega motivi{e jeste odlazak u inostranstvo. U drugim zemljama postoji puno fizi~kih radnika, pa }u ja kao stru~ljak imati vi{e {ansi. Mo`da }u se baviti privatnim biznisom, mada se on kod nas vrlo sporo razvija zbog nestabilnosti u zemlji. Da se vratimo na ono zbog ~ega si ti ustvari ovde. Ka`i nam ne{to o praksi koju obavlja{. Ja sam sam finansirao ovu praksu i morao sam da platim mojoj organizaciji. Va{a organizacija obezbedila mi je stan u domu, hranim se u menzi. Praksu obavljam u Niteksu. Po ugovoru koji je potpisan sa ovom firmom trebalo bi da radim 8 sati dnevno, ali se radi nekad 4 nekad 12 sati, {to zavisi od posla. Jedini problem je {to Niteks ne po{uje ugovor {to se ti~e isplate. Drugih problema nema.

Elef:Tvoji Utisci o Ni{lijama uop{te.

A.A:Nesvi|a mi se jedino Srpski ~aj i {to devojke pu{e, jer se kod nas to ne odobrava. Sve ostalo je vrlo dopadljivo, kao na primer, to {to devojke nose mini suklje, dok se to kod nas nemo`e videti.

Elef:Koja je tvoja poruka ~itaocima ELEF-a?

A.A:@elim vam zdravlje, sre}u, ljubav, da `ivite u miru i ne pravite gre{ke koje smo mi pravili.