Kada startujete Word otvara vam se odmah novi dokument koji prepoznajete tako sto na vrhu u zaglavlju prozora pise Microsoft Word - Document1.
Dokument je svaki tekst koji pisete, od poslovnog pisma, preko novinskog clanka do memoranduma itd. Svi vasi dokumenti imaju nastavak .DOC.
Kreiranje novog dokumenta (NEW)
NAPOMENA: Pod novim dokumentom podrazumevamo nepostojeci dokument koji tek treba napraviti. U Word-u on je definisan kao NEW.
Kako vam je po dolasku u Word otvoren Document1 to mozete odmah poceti sa unosom teksta, pod uslovom da ste podesili zeljene parametre za kucanje.
Ako zelite u toku rada da otvorite neki novi dokument to mozete uciniti tako sto odaberete File, pa kada vam se otvori prozor onda izaberete opciju New. Ako izaberete ovaj nacin, onda ce vam se otvoriti jedan novi prozor koji ima ime New kojim izaberete sablon (eng.: template): Memo, Odluka, Dopis, Pismo i sl. Na ovaj nacin birate oblik dokumenta koji vam je potreban u kome treba samo da unesete delove koji nedostaju.
Jos jedan nacin je sto kliknete misem na prvu ikonu koja lici na prazan list papira. Tada ce vam se odmah otvoriti novi dokument tj. necete biti pitani da izaberete sablon, te mozete krenuti sa pisanjem teksta.
Otvaranje vec kreiranog dokumenta (OPEN)
Da biste videli sadrzaj ili izmenili neki vec napisani dokument morate ga prvo otvoriti. Kako taj dokument vec postoji koristite naredbu OPEN. Nju mozete naci u File meniju. Tada vam se pojavi prozor Open u kojem potrazite vasu datoteku koju zelite otvoriti i dva puta kliknete na nju ili jedan put na nju, a potom na OK. Ako zelite da promenite direktorijum ciji je spisak datoteka prikazan, onda prvo misem dvostruko kliknete na zeljeni direktorijum i pojavice vam se novi spisak fajlova koji postoje u tom direktorijumu.
Drugi nacin je klikom na ikonu Open "(". Dalji postupak za izbor datoteke je identican.
Pisanje teksta
NAPOMENA1: Ukoliko ste do sada radili sa nekim programima za obradu teksta verovatno ste stekli naviku da na kraju svakog reda pritisnete ENTER prisiljavajuci time kursor da prede u novi red. U Word-u tekst kucate bez pritiskanja na ENTER do kraja pasusa, a program ce sam brinuti o prebacivanju viska teksta u sledeci red. Tek kada dodete do kraja pasusa pritisnete ENTER. Velika je greska pritiskati ENTER na kraju svakog reda, jer to stvara probleme oko slaganja teksta.
NAPOMENA2: Na ekranu cete uvek imati dva kursora: jedan potice od tastature, drugi od misa. Kursor tastature je vertikalna crta (|), a kursor misa je strelica. Kursor tastature vam pokazuje, gde ce se upisivati tekst koji budete kucali ili umetali. Njega mozete pomerati ili strelicama ((((() ili tako sto kursorom misa odete na zeljeno mesto i kliknete.
Kursor misa sluzi za biranje komandi i za brze i lakse kretanje po tekstu. Pomerate ga pomerajuci misa.
Da bi tekst dobio zeljeni izgled neophodno je pre samog kucanja podesiti parametre za rad:
1. Podesavanje tastature: U prozoru koji se obicno (ne po pravilu) nalazi u gornjem delu ekrana stoji izbor tastature. Po ulasku u Word tu stoji Key Table USA (default) - sto podrazumeva rad sa latinicom bez YU slova (C,Z,S,...). Da bi izabrali neku drugu tastaturu misem kliknete na strelicu pored tog prozorcica i tada vam se izlista spisak svih definisanih tastatura. Misem ili strelicama gore-dole, odaberete odgovarajucu tastaturu i ponovnim klikom na mis ili pritiskom na taster ENTER je odaberete. Posle toga automatski cete biti vraceni u tekst.
2. Izbor vrste slova (fonta): Zavisno od zelje mozete izabrati kojom vrstom slova ce vas tekst biti otkucan. Da biste izabrali neku drugu vrstu slova misem kliknete na strelicu pored tog prozorcica i tada vam se izlista spisak svih vrsta slova (fontova). Sada odaberete font (u zavisnosti koji dokument pravite, da li koristite cirilicu ili ne, da li vam se neki vise dopada ili ne) tako sto misem kliknete na zeljeni font ili strelicama dodjete do njega i izaberete ga ili jednim klikom na misa ili pritiskom na taster ENTER. Potom cete biti vraceni u tekst, a u prozoru font mora biti upisana vrsta slova koji ste izabrali.
NAPOMENA: Tip tastature i tip slova moraju biti uskladjeni. Ako ste izabrali CNSerbian tastaturu za rad sa cirilicom, morate izabrati i cirilicni font (YuTimes Roman, CTimesRoman ili neki koji pocinje sa CY*). Ako radite sa latinicom, font mora biti latinicni (Times New Roman, Arial, ... ).
3. Velicina slova (fonta): Standarna velicina slova je 10 (npr: ovaj tekst je pisan velicinom 9). Ako zelite da kucate slovima drugacije velicine morate izabrati neku drugu velicinu slova i stoga misem kliknete na strelicu pored tog prozorcica i tada vam se izlista spisak svih velicina slova (fontova). Sada odaberete velicinu fonta tako sto misem kliknete na zeljenu velicinu fonta ili strelicama dodjete do nje i izaberete je ili jednim klikom na misa ili pritiskom na taster ENTER. Potom cete biti vraceni u tekst a u prozoru "font size" mora biti upisana velicina slova koju ste izabrali.
4. Uvlacenje prve linije teksta: Ako zelite da uvucete prvu liniju teksta u novom pasusu, na tastaturi pritisnete taster TAB proizvoljan broj puta. Ako zelite da ponistite poslednji TAB pritisnete taster BACKSPACE (taster koji se nalazi iznad tastera ENTER i na sebi ima naslikanu strelicu u levo).
5. Sredjivanje izgleda teksta: Za ovaj nacin obrade teksta sluze cetiri ikone koje lice na napisane linije teksta. Ako misem dodete do njih videcete njihova imena:"Align Left"-poravnaj levo,"Center"-centriraj, "Align Right"-poravnaj desno, "Justify"-poravnaj na obe strane. Dakle izaberete jednu od ove cetiri vrste poravnavanja tako sto misem kliknete na zeljenu i zatim kucate tekst po zelji.
NAPOMENA: Kada izaberete neki od ova 4 nacina, sredivanje teksta se odnosi na tekst koji tek treba da otkucate. Tekst koji je vec otkucan, da bi se poravnao (centrirao) mora se prvo obeleziti (markirati), pa ce se tek onda izabrani nacin odnositi na njega.
Pamcenje dokumenta (SAVE)
Da bi neki napisani ili izmenjeni dokument bio sacuvan neophodno je taj dokument zapamtiti. Kada ste sa pisanjem ili izmenama zavrsili, dokument cete zapamtiti tako sto misem kliknete na ikonu koja lici na disketu "(" (ime ikone je SAVE). Tada ce vam se u poslednjoj liniji na ekranu (tzv. statusna linija) ekrana pojaviti informacija da Word cuva vas dokument. Postoji jos jedan nacin za obavljanje ove radnje: izaberete opciju File a potom opciju Save.
Bitno je znati da kada prvi put pamtite neki dokument, tj. kada zelite da zapamtite neki bezimeni dokument (Document1, Dokument2,...) morate mu dati ime. Zato ce vam se otvoriti prozor Save As. Tada izaberete direktorijum gde zelite smestiti vas dokument (fajl). To cete uciniti tako sto izaberete zeljeni direktorijum iz spiska direktorijuma. Kada to ucinite u polje za ime fajla (File Name) upisete njegovo ime. Potom misem kliknete na OK i bicete vraceni u vasu datoteku. Ako ste sve korektno uradili novo ime ce se pojaviti na vrhu ekrana u naslovnoj liniji.
Kada pamtite izmene nekog dokumenta koji vec ima ime, Word vam nista nece javiti nakon izbora komande Save, sto ne znaci da nista nije uradio.
Ako ste kojim slucajem zaboravili da zapamtite sadrzaj datoteke, a zelite da izadjete iz Worda-a, Word ce vam dati poruku u vidu prozora u kome ce stajati pitanje: "Do you want to save changes to ime.tip?"( "Da li zelite da sacuvate promene u ime.tip?"). Ako zelite, kliknite na OK; ako ne zelite, na No. Ako se radi o bezimenoj datoteci Word ce vam postaviti isto pitanje i ako odgovirite sa OK onda ce otvotiti prozor Save As gde cete upisati zeljeno ime.
Ako zelite da dokument sa kojim radite sacuvate pod drugim imenom onda u File meniju izaberete opciju Save As gde upisete novo ime fajla.
Izgled dokumenta i njegovo stampanje
Pre nego sto posaljete dokument na stampu pozeljno je da vidite njegov izgled. To cinite tako sto kliknete na ikonu Print Preview koja ima izgled papira sa lupom. Tada dobijate izgled celog dokumenta. Povratak u dokument se obavlja tako sto se klikne na ikonu Close-zatvori.
Da biste uvecali izgled dokumenta koristite Zoom-uvecanje koje prepoznajete po tome sto u prozoru stoje procenti (10%,25%,50%,...). Da biste izabrali neku drugu velicinu prikaza dokumenta, misem kliknete na strelicu pored tog prozorcica i tada vam se izlista spisak svih definisanih velicina. Sada odaberete procenat, u zavisnosti koju velicinu prikaza dokumenta zelite, tako sto misem kliknete na zeljeni procenat ili strelicama dodjete do njega i izaberete ga jos jednim klikom na misa ili pritiskom na taster ENTER. Potom cete biti vraceni u tekst, a u prozoru "zoom" mora biti upisan procenat koji ste izabrali.
NAPOMENA: Zoom-om samo uvecavate prikaz dokumenta tj. ne vrse se nikakve korekcije velicine slova, proreda medu paragrafima itd.
Ako ste zadovoljni izgledom dokumenta mozete ga odstampati i to se cini tako sto kliknete na ikonu printer-stampac koja se prepoznaje po tome sto je na njoj nacrtan stampac. Po obavljenom poslu Word ce vam dati poruku da je dokument odstampan na sta vi odgovarate tako sto kliknete na OK ili samo pritisnete ENTER.
Stampanje se moze obaviti i izborom opcije Print iz File menija. Tada vam se otvara prozor Print u koji zadajete, klikom na to polje, parametre stampe. Ako izaberete All-sve stampace se ceo dokument; izborom opcije Current Page-tekuca strana, stampa se tekuca strana tj. ona na kojoj se nalazi kursor,a izborom opcije Pages-strane biramo broj strane ili opseg strana koji zelimo da stampamo (to cinimo navodeci stranice ili opseg stranica odvojenih zarezom, npr: 1,5,8-11,13). U polju Copies-kopije zadajemo broj kopija dokumenta koji sampamo. Po izboru svih parametara klikom na OK, dokument saljemo na stampu.
Kratak pregled funkcija ikona
Iza svake ikone se krije neka komanda. Sve te komande mogu se dobiti i iz nekog od menija, ali je rad sa ikonama brzi, tako da su majcesce koriscene komande izvucene u vidu ikona ispod linije menija.
Da bi klik na na neke od ikona imao smisla, deo teksta koji menjamo moramo PRVO oznaciti. Deo teksta cemo oznaciti tako sto misem dodemo na pocetak dela teksta koji oznacavamo, kliknemo i DRZIMO (NE OTPUSTAMO) levi taster istovremeno povlaceci mis do krajnje pozicije koju zelimo da oznacimo. Kada dodemo do krajnje pozicije otpustimo levi taster. Oznaceni deo teksta ce biti zacrnjen. Isti efekat se dobija kada pritisnete i DRZITE taster SHIFT i strelicama na tastaturi ((((() markirate deo teksta koji oznacavate.
Cut (iseci) ikona: Ova ikona se prepoznaje po makazama koje su naslikane na njoj. Funkcija ove ikone je da oznaceni deo teksta isecete da biste ga premestili na neko drugo mesto u tekstu.
Copy (kopiraj) ikona: Ova ikona se prepoznaje po dva identicna lista papira koji su naslikani na njoj. Funkcija ove ikone je da oznaceni deo teksta iskopirate.
Paste (umetni) ikona: Ova ikona se prepoznaje po papiru koji stoji nad tablom (ova ikona uvek stoji pored one za kopiranje). Funkcija ove ikone je da prethodno iseceni ili iskopirani deo teksta umetnete na mesto pocev od onog gde vam stoji kursor tastature (a ne strelica misa!).
NAPOMENA: Da biste neki deo teksta umetnuli morate prvo da ga oznacite, zatim da ga isecete ili iskopirate, potom da misem kliknete ili se strelicama pomerite na poziciju u dokumentu od koje zelite da vam se tekst ubaci i tek na kraju da kliknete na ikonu "umetni".
Bold (podebljati) ikona: Ova ikona se prepoznaje po podebljanom slovu "B" koje je naslikano na njoj. Funkcija ove ikone je da oznaceni deo teksta podeblja. Podebljanje teksta je moguce ako prvo oznacite deo teksta koji zelite da podebljate, a potom kliknete na ikonu "podebljati" ili ako zelite mozete prvo kliknuti na ikonu, zatim otkucati tekst koji zelite da uredite na taj nacin, a kada zavrsite sa tako obradenim tekstom, morate iskljuciti ikonu tako sto jos jednom kliknete na nju. U protivnom, i dalje ce tekst biti ureden na nacin na koji ikona ukazuje.
Italic (zakositi) ikona: Ova ikona se prepoznaje po zakosenom slovu "I" koje je naslikano na njoj. Funkcija ove ikone je da oznaceni deo teksta zakosi. Zakosenje teksta je moguce ako prvo oznacimo deo teksta koji zelimo da zakosimo, a potom kliknemo na ikonu "zakositi" ili ako zelimo mozemo prvo kliknuti na ikonu, zatim otkucati tekst koji zelimo da uredimo na taj nacin, a kada zavrsimo sa tako obradenim tekstom moramo iskljuciti ikonu tako sto jos jednom kliknemo na nju. U protivnom, i dalje ce tekst biti ureden na nacin na koji ikona ukazuje.
Underline (podvuci) ikona: Ova ikona se prepoznaje po podvucenom slovu "U" koje je naslikano na njoj. Funkcija ove ikone je da oznaceni deo teksta podvuce. Podvlacenje teksta je moguce ako prvo oznacimo deo teksta koji zelimo da podvucemo, a potom kliknemo na ikonu "podvuci" ili ako zelimo mozemo prvo kliknuti na ikonu, zatim otkucati tekst koji zelimo da uredimo na taj nacin, a kada zavrsimo sa tako obradenim tekstom moramo iskljuciti ikonu tako sto jos jednom kliknemo na nju. U protivnom, i dalje ce tekst biti ureden na nacin na koji ikona ukazuje.
Show/Hide (pokazi/sakri) ikona: Ova ikona je predstavljena kao slovo P u ogledalu "╢". Ona nema znacaja u konacnom izgledu tj. pri stampanju, vec samo pokazuje/sakriva sve specijalne znake koji se i inace ne stampaju (razmaknice, kraj paragrafa,...). Ako ovu ikonu ukljucite tj. kliknete na nju, videcete polozaj specijalnih znakova u tekstu i time mozete kontrolisati gde ste napravili novi paragraf, gde imate vise razmaknica itd.
Undo (ponisti prethodnu radnju) ikona: Ova ikona na sebi ima naslikanu strelicu koja u polukrugu pokazuje na levo. Ova ikona je veoma korisna, jer ponistava poslednju (ili vise poslednjih) akcija koju ste izvrsili na tekstu. Na primer, ako greskom izbrisete neki deo teksta ili ga umetnete na neko pogresno mesto, samo kliknete na ikonu "undo" i tekst ce poprimiti onu formu koju je imao pre pogresne akcije.
Redo (povrati ponistenu radnju) ikona: Ova ikona na sebi ima naslikanu strelicu koja u polukrugu pokazuje na desno. Ova ikona ponistava poslednju (ili vise poslednjih) akcija koje ste ponistili. Na primer, ako greskom izbrisete neki deo teksta ili ga umetnete na neko pogresno mesto samo kliknete na ikonu "undo" i tekst ce poprimiti onu formu koju je imao pre pogresne akcije. Ali, ako shvatite da ipak niste pogresili i zato hocete da ipak izvrsite radnju koju ste ponistili, onda kliknete na "redo" ikonu.
Numbering (numericko nabrajanje) ikona: Ikona na sebi ima naslikanu brojcanu listu. Osnovna uloga ove ikone je da numerise paragrafe. Iz tog razloga dobro je znati gde ste pravili nove paragrafe, zato ukljucite ikonu pokazi/sakri. Obrnuto slovo P ce vam pokazati gde ste pravili nove paragrafe i nove redove. Sada markirate sve one paragrafe koje zelite da numerisete. Kada ste "zacrnili"onaj deo teksta koji zelite da numerisete, samo kliknete na ikonu "numbering". Ako se nabrajanje odnosi na tekst koji tek sledi, svaki pritisak na ENTER tj. prelazak u novi pasus, postavlja novu tacku u nabrajanju. Kada ste zavrsili nabrajanje, ponovnim pritiskom na ikonu iskljucujete taj nacin rada.
NAPOMENA: Bez obzira sto ste pri markiranju obelezili sve linije nekih paragrafa, pri numeraciji ce biti numerisane samo pocetne linije svakog od obelezenih paragrafa.
Bullets (nenumericko nabrajanje) ikona: Ikona na sebi ima naslikanu nenumericku listu. Osnovna uloga ove ikone je da obelezi paragrafe nekim znakom (tackom, zavezdicom, crticom,...). Iz tog razloga dobro je znati gde ste pravili nove paragrafe. Zato ukljucite ikonu pokazi/sakri. Obrnuto slovo P ce vam pokazati gde ste pravili nove paragrafe i nove redove. Sada markirate sve one paragrafe koje zelite da obelezite. Kada ste "zacrnili" onaj deo teksta koji zelite da obelezite, samo kliknete na ikonu "bullets". Ako se nabrajanje odnosi na tekst koji tek sledi, svaki pritisak na ENTER tj. prelazak u novi pasus, postavlja novu tacku u nabrajanju. Kada ste zavrsili nabrajanje, ponovnim pritiskom na ikonu iskljucujete taj nacin rada.
U radu sa listama, pruza se mogucnost da promenite vrstu znaka kojom obelezavate paragrafe. U tom cilju, iz menija izaberete opciju Format i iz nje opciju Bullets and Numbering. Tada ce vam se otvoriti prozor Bullets and Numbering i u njemu kliknete na vrstu znaka koji zelite da vam obelezi paragrafe. Ako u ponudenom spisku ne nadete zeljeni znak kliknete na Modify i dobicete novi spisak znakova od kojih odaberete zeljeni. Zatim kliknete na OK i time cete biti vraceni u dokument sa zeljenim znakom za obelezavanje paragrafa.
Increase Indent (uvlacenje) ikona: Ova ikona na sebi ima naslikanu strelicu na desno, usmerenu ka linijama. Pritiskom na ovu ikonu ceo pasus ce biti pomeren u desno. Ponovnim pritiscima na ikonu ova funkcija se ponavlja.
Decrease Indent (izvlacenje) ikona: Ova ikona na sebi ima naslikanu strelicu na levo, usmerenu od linija. Pritiskom na ovu ikonu ceo pasus ce biti pomeren u levo. Ponovnim pritiscima na ikonu ova funkcija se ponavlja.
Pregled pojedinih naredbi iz menija
Ako ste zaboravili: izabrati neki od parametara (ikonu,naredbu, datoteku, direktorijum...) znaci da kliknete na levi taster misa kada se pozicionirate na odredeno mesto i onda pritisnete taster ENTER ili da dvostruko i brzo kliknete na to polje. U liniji menija se nalaze polja File, Edit, View,... koja mozete izabrati kao sto je navedeno uz napomenu da odredeno polje mozete izabrati i tako sto pritisnete taster ALT i zatim otkucate neko od podvucenih slova. Kada vam se otvori prozor, naredbu izaberete na jedan od sledecih nacina: dvostrukim brzim klikom na zeljeno polje ili tako sto se prvo pozicionirate na njega misem i jednom kliknete pa pritisnete ENTER ili tako sto strelicama ((,() dodete do zeljenog polja i potom pritisnete ENTER ili tako sto otkucate na tastaturi podvuceno slovo zeljenog polja.
Numeracija stranica: Izborom opcije Insert, potom opcije Page Numbers otvara se prozor Page Numbers u kome biramo poziciju na kojoj ce stajati broj strane (polje Position u kome mozemo izabrati: Bottom-tada ce broj strane stajati na dnu strane; Top-tada ce broj strane stajati na vrhu strane), vrstu centriranja broja strane (polje Alignment: left, right, center) i da li ce biti numerisana prva strana (ako zelite, treba da stoji krstic pored naziva Show Number On First Page; krstic postavljate i eliminisete kliktanjem na kvadratic). Prva strana ce biti svakako numerisana, ali ako nema krstica u kvadraticu, broj se nece prikazati.
Definisanje velicine papira i margina: Da bi Word znao kada treba da prelomi tekst koji kucate na novu stranu, morate mu u File meniju u opciji Page Setup definisati velicinu papira (A4, Letter, B5,...) u Paper Size, a zeljene margine podesite u Margins. Takodje, u Paper Size jos mozete podesiti da li da papir bude horizontalno (Landscape) ili vertikalno (Portrait) okrenut.
Forsirani prelazak na novu stranu: Word na osnovu definisane velicine papira i margina sam vodi racuna kada ste pri kucanju teksta dosli do kraja strane i sam prelazi na drugu stranu, tako da vi o tome ne morate da vodite racuna. Ipak, ako nekada zelite da od Word-a zahtevate prelazak na novu stranu (iako niste sa tekstom dosli do kraja strane) iz Insert menija izaberete Break opciju i u njoj Page Break.
Postavljanje lenjira: Da biste postavili lenjir u vidno polje izaberete iz menija opciju View i u njoj odaberete Ruler. Ponovnim klikom na isto polje lenjir se gubi.
Podesavanje izgleda toolbar-a: Odaberete opciju View i u njoj Toolbars. Otvara vam se prozor u kome kliknete na onaj kvadratic koji stoji pored imena vrsta ikona koje zelite da imate u Wordu. Potrebno je da su ukljuceni Standard i Formating, tj. da pored tih imena stoji krstic.
Trazenje neke reci u okviru teksta i eventualna zamena: Ako vam se ukaze potreba da pronadete neku rec u okviru dokumenta, odaberete opciju Edit i u njoj naredbu Find. Zatim vam se otvara prozor i u polje za upis (Find What) reci koju trazite otkucate rec. Zatim kliknete na polje Find Next i sledece sto ce se desiti je da vam Word obelezi rec koju ste trazili ili ce vam dati komentar da je pretraga zavrsena sa mogucnoscu da je nastavite. Ako zelite, svaki put kada pronadete trazenu rec mozete je izmeniti tako sto, kada je Word pronade, kliknete na polje Replace. Tada vam se otvara novi prozor i u polje (Replace With) upisete rec kojom zelite da zamenite prethodnu pronadenu. Potom kliknete na Replace i Word ce sam zameniti rec. Ako zelite dalju pretragu za istu rec ponovo kliknete na Find Next ili ako zelite da odmah zamenite sva pojavljivanja trazene reci u tekstu, kliknete na Replace All.
Zamena reci u tekstu: U opciji File izaberete Replace. Tada vam se otvara novi prozor u kome u polje Find What upisete rec koju zelite da zamenite, a u polje Replace With rec kojom zelite da je zamenite. Potom kliknete na Replace i Word ce sam zameniti rec. Ako zelite dalju pretragu za istu rec, kliknete na Find Next i tada ce vam Word pronaci, ako postoji, sledece pojavljivanje reci koju zelite da zamenite i ako zelite da je zamenite, kliknete na Replace. Ako zelite da odmah zamenite sva pojavljivanje te reci u tekstu, kliknete na Replace All.
Zatvarenje dokumenta i izlazak iz Worda
Po zavrsenoj obradi dokumenta, posto ga sacuvate, mozete zavrsiti rad. Posredno, iz Worda cete izaci, birajuci opciju File, a u njoj Close. Tada cete izaci van dokumenta, ali cete ostati u Wordu.
Sada ako izaberete iz menija opciju File i u njoj Exit izaci cete iz Worda i bicete vraceni u Program Manager iz koga dalje mozete birati da li cete izaci iz Windows-a ili cete izabrati neku novu aplikaciju (ikonu).
NAPOMENA: Ako pokusate da izadete iz Worda, a da niste sacuvali izmenjene dokumente pojavice se upit da li zelite da ih sacuvate. Tek odgovor na to pitanje ce vam omoguciti izlaz.