POSTANAK I RAZVOJ |
![]() |
Pocetak nastave geologije u Srbiji vezuje se za ime Josifa Pancica, naseg istaknutog prirodnjaka toga vremena, koji je svoja prva predavanja iz te oblasti drzao na Jestastveno-tehnickom odeljenju Liceja, pocev od 1853. godine. Katedra za mineralogiju i geologiju osnovana je 1880. godine, a tri godine kasnije formiran je Geoloski zavod Velike skole, u dvorisnom delu Kapetan-Misinog zdanja, gde se nalazio sve do preseljenja 1952. godine u zgradu u Kamenickoj 6.
Sve do Drugog svetskog rata strucnjaci iz geologije obrazovani su na Filozofskom fakultetu Velike skole, kasnije Univerziteta.
Nastava iz oblasti rudarstva zapoceta je 1946. godine na Rudarskom odseku Tehnicke velike skole, da bi 1948. godine ovaj odsek prerastao u samostalni Rudarski fakultet, sa Rudarskim i Geoloskim odsekom, oba sa naglasenim inzenjerskim karakterom.
Rudarsko-geoloski fakultet, kao visokoskolska ustanova za obrazovanje strucnjaka za rudarsku i geolosku struku nastao je 1956. godine spajanjem do tada dva zasebna fakulteta: Rudarskog i Geoloskog, koji su cetiri godine pre spajanja preseljeni u zajednicku zgradu u Dusinoj ulici. Godine 1962. doneta je odluka da se geoloski kadrovi svih strucnih profila obrazuju na jednom fakultetu. Spojeni su tadasnji Geoloski odsek i Grupa za geofiziku Rudarsko-geoloskog fakulteta sa Geolosko-paleontoloskom i Mineralosko-petrografskom grupom Prirodno-matematickog fakulteta u jedinstven Geoloski odsek Rudarsko-geoloskog fakulteta, cime je Fakultet dobio svoju danasnju fizionomiju.
Od svog osnivanja Fakultet je dao drustvu 5247 diplomiranih strucnjaka, 453 magistra i 379 doktora nauka.
Iz redova nastavnika ovog fakulteta birano je devet clanova clanova Srpske akademije nauka i umetnosti, a dva profesora su clanovi inostranih akademija.