Recenzje


W tym dziale znajdziecie recenzje, kt≤re pojawi│y siΩ w poprzednich numerach Secret Service i New S Service. Archiwum recenzji jest nieocenionym zasobem danych na temat gier komputerowych i rozrywki elektronicznej. Dzia│ bΩdzie systematycznie rozbudowywany - opr≤cz nowych recenzji zamie£cimy w nim wiΩkszo£µ tekst≤w, kt≤re ukaza│y siΩ w papierowym wydaniu Secret Service przez ca│y okres istnienia gazety.

Arcatera



Niemiecka Westka jest jedn╣ z firm, kt≤re za cel postawi│y sobie stworzenie ambitnego i nowatorskiego RPG. Szkoda, ┐e podb≤j rynku uda siΩ jej zapewne w takim samym stopniu, w jakim naszemu "maluchowi" uda│o siΩ zawojowaµ £wiatowe rynki motoryzacyjne.

Od d│u┐szego ju┐ czasu gry role-playing prze┐ywaj╣ sw≤j pe│en chwa│y renesans. Jeszcze parΩ lat temu wydawa│o siΩ, ┐e ten gatunek powoli schodzi ze sceny, a w tej chwili w zapowiedziach prawie wszystkich najwiΩkszych firm z bran┐y komputerowej rozrywki znajduj╣ siΩ jakie£ przedstawicielki RPG. CzΩsto bardzo rozbudowane, czΩsto te┐ z zaimplementowan╣ opcj╣ gry wieloosobowej lub wrΩcz przeznaczone tylko i wy│╣cznie dla trybu multiplayer. O powodzeniu przedstawicieli gatunku RPG mo┐e £wiadczyµ te┐ fakt, ┐e na rynkach zachodnich jednym z najlepiej sprzedaj╣cych siΩ program≤w jest EVERQUEST, wraz ze swym przygotowanym niedawno expansion packiem. Opisywana dzi£ przeze mnie ARCATERA to program niemiecki, a jak wiadomo, Niemcy maj╣ pewne tradycje w konstruowaniu RPG. Wystarczy tylko przypomnieµ sobie kultow╣ trylogiΩ REALMS OF ARKANIA, kt≤ra oparta by│a na fabularnym systemie "Die Schwarze Auge". Na ARCATER╩ czeka│em ze sporym zainteresowaniem, zw│aszcza po przeczytaniu o pewnych innowacjach, jakie mia│a ona wprowadziµ. No i co siΩ okaza│o?

MINUS 1 - KREACJA BOHATERA

Wprawdzie w ARCATERZE mo┐emy wybraµ profesjΩ naszego herosa, ale specjalnego zr≤┐nicowania opcji to tu, niestety, nie ma. Jeszcze gorzej jest w momencie wyznaczania liczbowych warto£ci cech, gdy┐ s╣ one po prostu wybierane losowo (rzut kostk╣). Oczywi£cie czΩ£µ gier RPG stosuje jeszcze taki w│a£nie system kreacji bohatera, ale o ile┐ przyjemniej jest mieµ pe│n╣ kontrolΩ nad cechami i umiejΩtno£ci, kt≤re stan╣ siΩ tymi najwa┐niejszymi dla naszej postaci. Zw│aszcza w wypadku, kiedy to - tak jak np. w PLANESCAPE: TORMENT - od tego wyboru zale┐y rozw≤j akcji, zr≤┐nicowanie dialog≤w, szansa przeprowadzenia pewnych dzia│a± czy interakcja naszego bohatera z otaczaj╣cym go £wiatem.

MINUS 2 - WYGLÑD îWIATA

Zastanawiam siΩ, jak dzisiaj, po do£wiadczeniach rozbudowanych gier RPG, takich jak ULTIMA 9 czy seria MIGHT&MAGIC, mo┐na realizowaµ tak prymitywne programy jak ARCATERA? C≤┐ bowiem zrobili tw≤rcy tej gry? Ot≤┐ przygotowali sobie seriΩ dwuwymiarowych te│ (pola, lasy, domy itp.) - wyrysowanych, nawiasem m≤wi╣c, bez specjalnego kunsztu - po czym na│o┐yli na nie postaµ g│≤wnego herosa i przebiegaj╣cych lub stoj╣cych w miejscu bohater≤w niezale┐nych. Wyj£cie z ka┐dego t│a/lokacji jest skokowe (czyli nie ma p│ynnego przesuwania ekranu), czΩsto zreszt╣ nasza postaµ nagle znajduje siΩ w takim miejscu, i┐ trzeba chwilΩ siΩ zastanawiaµ, sk╣d siΩ przysz│o i dok╣d nale┐y i£µ dalej, aby nie krΩciµ siΩ w k≤│ko. Kiedy por≤wnamy zastosowan╣ w ARCATERZE technikΩ z nowoczesnym stylem ULTIMY 9 (w kt≤rej £wiat jest zwart╣ ca│o£ci╣) czy serii MIGHT&MAGIC (£wiat podzielony na ogromne obszary, po kt≤rych mo┐na siΩ swobodnie poruszaµ), to mo┐emy z │atwo£ci╣ przekonaµ siΩ, jak prymitywn╣ metodΩ wybrali tw≤rcy z firmy Westka. Nawet nie ma co marzyµ o takich bajerach jak przybli┐anie i oddalanie obrazu (DARKSTONE) czy p│ynny obr≤t kamery (SOULBRINGER). Oczywi£cie, dziΩki temu zabiegowi zar≤wno graficy, jak i programi£ci znacznie u│atwili sobie pracΩ. Pytanie tylko brzmi, co nas, graczy, obchodzi, ┐e kto£ chce mieµ wygodniejsze ┐ycie? W ko±cu p│acimy za te programy ciΩ┐kie pieni╣dze i mamy prawo wymagaµ od ich autor≤w maksymalnego wysi│ku i staranno£ci!

MINUS 3 - GRAFIKA

Napisa│em ju┐ o dwuwymiarowych, ma│o interesuj╣cych t│ach. Nieco lepiej zosta│y przygotowane postacie, ale ten element r≤wnie┐ jest zdecydowanie poni┐ej £redniej £wiatowej. Postacie s╣ niezbyt wyraƒne, o rozmytych konturach. W dodatku czΩsto zachowuj╣ siΩ nienaturalnie, na przyk│ad w trakcie trwania rozmowy przebieraj╣ nogami - tak, jak gdyby za chwilΩ chcia│y gdzie£ pobiec. Fatalnie wygl╣da menu ekwipunku, a o dok│adnym ubieraniu bohatera, jak to na przyk│ad mieli£my mo┐no£µ robiµ w MIGHT&MAGIC, nawet nie ma tu mowy. Sam wygl╣d przedmiot≤w jest wiΩcej ni┐ sztampowy. Nie wspomnΩ nawet o wypieszczeniu i wycyzelowaniu poszczeg≤lnych drobiazg≤w.

MINUS 4 - WALKA

W RPG stosuje siΩ bardzo zr≤┐nicowane sposoby prowadzenia walki - turowa, fazowa, zrΩczno£ciowa czy te┐ zrΩczno£ciowa z elementami strategii. Opcja zrΩczno£ciowa mo┐e, tak jak w REVENANCIE czy SOULBRINGERZE, wymagaµ od gracza zastosowania r≤┐nych technik walki (combosy), zale┐nych od odpowiedniej konfiguracji klawiszy. W ARCATERZE, niestety, mamy do czynienia z najbardziej prymitywn╣ nawalank╣. Ot, stoj╣ sobie postacie z wymalowanymi nad g│owami paskami ukazuj╣cymi poziom zdrowia i t│uk╣ siΩ tak d│ugo, p≤ki jedna nie zat│ucze drugiej...

MINUS 5 - BADANIE îWIATA

W ARCATERZE nasz bohater mo┐e obserwowaµ przedmioty i u┐ywaµ ich. Niestety, kursor nie zmienia siΩ automatycznie, co w praktyce oznacza na przyk│ad, ┐e aby otworzyµ skrzyniΩ, nale┐y wybraµ jeden rodzaj kursora, ale ┐eby przyw│aszczyµ sobie jej zawarto£µ, trzeba zmieniµ wygl╣d znacznika. Na co komu takie komplikacje? Nie s╣dzΩ te┐, aby rozs╣dnym by│o dopuszczenie mo┐liwo£ci badania obiekt≤w, kt≤rych badanie wcale potrzebne nie jest. Na przyk│ad w stosie ubitych w czasie bitwy trup≤w mo┐emy obejrzeµ sobie ka┐de cia│o - jedno po drugim, ale wszed│szy do menu ekwipunku, zobaczymy, ┐e przy tych cia│ach nie ma ┐adnych przedmiot≤w! Co prawda podobny b│╣d wystΩpowa│ w FALLOUCIE 2 (mn≤stwo pustych szafek), ale tam przynajmniej inne elementy by│y zrealizowane w stopniu bardzo bliskim perfekcji.

CHCIELI DOBRZE!

ARCATERA z ca│╣ pewno£ci╣ nie jest programem, kt≤rego tw≤rcy zak│adali, ┐e szybciutko przygotuj╣ cha│Ω, tylko po to, aby skorzystaµ z rolplejowej koniunktury i jak najprΩdzej zgarn╣µ kasΩ. Po niekt≤rych elementach tej gry wyraƒnie widaµ, ┐e jej autorzy naprawdΩ siΩ starali. Tylko ┐e - jak dobrze wiadomo - dobrymi chΩciami jest piek│o wybrukowane. ARCATERA wprowadza ciekaw╣ opcjΩ nastawienia bohater≤w niezale┐nych do naszej postaci (widzimy to w trakcie rozmowy). Ka┐dy z NPC-≤w dysponuje jedynie okre£lon╣ cierpliwo£ci╣ do wys│uchiwania pyta± bohatera (pokazuje to specjalna skala), a potem zwyczajnie nie ma ju┐ ochoty gadaµ. Tylko od gracza zale┐y wiΩc, jak wykorzysta dobr╣ wolΩ swego rozm≤wcy i kt≤re pytania zechce mu zadaµ, zanim ten nie znudzi siΩ t╣ ca│╣ konwersacj╣. Warto jeszcze wspomnieµ o ciekawej, acz rzadko stosowanej w RPG-ach, opcji, kt≤ra pozwala na rozdzielenie grupy i sterowanie ka┐dym z jej cz│onk≤w osobno. Przypomnijmy, ┐e podobny manewr zastosowano we wspominanej ju┐ serii REALMS OF ARKANIA. Na plus autorom ARCATERY nale┐y zaliczyµ fakt, ┐e wszystkie wystΩpuj╣ce w tej grze dialogi zosta│y zdigitalizowane, a poniewa┐ scenariusz jest do£µ rozbudowany, wiΩc wykonano tu naprawdΩ kawa│ roboty. Co wa┐ne, g│osy zosta│y pod│o┐one w│a£ciwie i najczΩ£ciej dobrze pasuj╣ do charakteru postaci, kt≤ra dane kwestie wypowiada. R≤wnie umiejΩtnie zosta│ przygotowany dziennik, kt≤ry pozwala na szybkie zapoznanie siΩ z bie┐╣cymi zadaniami, dok│adny przegl╣d tego, co bohater powinien zrobiµ, oraz umo┐liwiaj╣cy przypomnienie sobie charakterystyk napotkanych wcze£niej postaci. Coraz czΩ£ciej spotkanym rozwi╣zaniem, kt≤re wykorzystano r≤wnie┐ w ARCATERZE, jest przyznawanie punkt≤w do£wiadczenia nie tylko za wygranie walki, ale r≤wnie┐ za staranne poprowadzenie dialog≤w i uzyskanie konkretnych informacji od NPC-≤w.

Uniwersum ARCATERY jest £wiatem £redniowieczno-magicznym, znanym niemieckim graczom z popularnego systemu fabularnego. Gracz mo┐e rozpocz╣µ zabawΩ jedn╣ z czterech postaci (podr≤┐nik, z│odziej, mnich i czarodziej), a dla ka┐dej z nich stworzono inne intro, i ka┐da z odmiennych powod≤w przybywa do miasta Senora. Zadaniem bohatera, niezale┐nie od tego, jak╣ wybierze profesjΩ dla swego herosa, bΩdzie poprowadzenie £ledztwa i rozwi╣zanie tajemnicy niebezpiecznego spisku. Jak zwykle, oczywi£cie, nale┐y zmierzyµ siΩ ze z│em i zapobiec katastrofie oraz pokonaµ potΩ┐nych wrog≤w, jednocze£nie rozwi╣zuj╣c pomniejsze zagadki, na jakie nasz bohater natknie siΩ w czasie zwiedzania tego £wiata. Niezale┐nie jednak od tego, ┐e dostrzegam wszystkie starania autor≤w z firmy Westka, to muszΩ z ┐alem stwierdziµ, i┐ ARCATERA jest programem niedopracowanym i nudnym. W pierwszym odruchu chcia│em napisaµ, ┐e to gra tylko dla fanatyk≤w, ale przecie┐ to w│a£nie JA jestem fanatykiem RPG!!! Mo┐e wiΩc jest to program dla koneser≤w? Chyba tak. Dla takich koneser≤w, jak ci, kt≤rzy uwielbiaj╣ wino jab│kowe marki Z│ota Jesie±. úykn╣µ mo┐na, tylko potem g│owa boli...


Randall


Westka/UBI Soft
www.ubisoft.com
DYSTRYBUTOR PL - LEM
STRONA PL - NIEZNANA
TERMIN WYDANIA PL - NIEZNANY
PC WIN '95/98 Min. Pentium 266, 64 MB RAM
OCENA: 4/10


Do g≤ry
     strona g│≤wna
     sklep firmowy
     linki
     redakcja
     oferta reklamowa


     previews
     recenzje
     news
     KGB
     tips 'n' tricks
     walkthroughs
     X-files


     programy shareware
     patche i drivery
     tapety

 
  Webmaster: Piotr Moskal (Frogger)