Nestßlost sv∞tov²ch finanΦnφch trh∙ v poslednφch dvou letech dokazuje, jak je pro konzervativnφ investory d∙le₧itΘ mφt svΘ finanΦnφ prost°edky umφst∞nΘ na silnΘm kapitßlovΘm trhu. Takov²m trhem je podle naÜeho nßzoru kapitßlov² trh Spojen²ch stßt∙ americk²ch. Po ka₧dΘm ot°esu na finanΦnφch trzφch, a¥ ji₧ to byla asijskß, ruskß nebo brazilskß krize, se toti₧ v₧dy vzpamatoval jako prvnφ a nynφ op∞t lßme historickΘ rekordy.

Graf

    Akciov² trh ve Spojen²ch stßtech se mß o co op°φt. Americkß ekonomika roste solidnφm tempem: 3,9 % v roce 1997 a 3,9 % v roce 1998. Revidovan² anualizovan² r∙st v poslednφm Φtvrtletφ lo≥skΘho roku Φinφ dokonce 6,1 %. Nezam∞stnanost se po lednovΘm 28letΘm rekordu 4,3 % v ·noru nepatrn∞ zv²Üila na 4,4 %. Dosavadnφ v²voj inflace a ·norov² 0,1% pokles pr∙m∞rnΘ hodinovΘ mzdy stßle vyhßnφ z trh∙ strach z p°eh°φvßnφ ekonomiky nebo mo₧nΘho zp°φsn∞nφ monetßrnφ politiky ze strany Fedu.

    Podobn∞ dob°e jsou na tom takΘ americkΘ spoleΦnosti. Ty jsou nejen v p°φpad∞ technologiφ tahouny sv∞tovΘho byznysu. ┌sp∞ch americkΘho technologickΘho sektoru se neodrß₧φ jen v tom, ₧e d∞lß ze Spojen²ch stßt∙ dodavatele zbytku sv∞ta, jako p°φklad lze uvΘst spoleΦnosti Microsoft, Intel, AMD, IBM, Compaq, Dell, Cisco, Oracle, Novel a dalÜφ, ale takΘ v tom, ₧e neustßle posunuje vzh∙ru produktivitu celΘho hospodß°stvφ.

   D∙le₧itΘ je zmφnit se, ₧e pro investory ze zemφ s rozvφjejφcφ se tr₧nφ ekonomikou je v²hodnΘ uchovßvat svΘ ·spory denominovanΘ v silnΘ m∞n∞, jakou je nap°φklad prßv∞ americk² dolar. P°esto₧e ·rokovΘ sazby z termφnov²ch depozit Φi v²nosy z dluhov²ch cenn²ch papφr∙ mnohdy vyhlazujφ vnit°nφ znehodnocovßnφ nßrodnφch m∞n, za₧ila v∞tÜina m∞n v roce 1997 a 1998 v∙Φi americkΘmu dolaru pokles. DalÜφ vyhlφdky pro americkou m∞nu jsou navφc vzhledem k dosavadnφmu v²voji americkΘ ekonomiky stßle p°φznivΘ.

InvestiΦnφ strategie u Konzervativnφho portfolia

    V²b∞r spoleΦnostφ, jejich₧ akcie byly, jsou Φi budou za°azeny do naÜeho Konzervativnφho portfolia lze rozd∞lit do n∞kolika krok∙.

    Prvnφm krokem je v²b∞r pr∙myslovΘho odv∞tvφ. V tomto p°φpad∞ hraje hlavnφ roli diversifikace. NaÜφ snahou je eliminovat mo₧nß rizika rozlo₧enφm investic do v∞tÜφho poΦtu vzßjemn∞ neprovßzan²ch odv∞tvφ. Samoz°ejm∞ volφme takovß odv∞tvφ, kterß pova₧ujeme za perspektivnφ. V tuto chvφli jsou v naÜem Konzervativnφm portfoliu zastoupena odv∞tvφ telekomunikacφ, v²roby automobil∙, v²roby poΦφtaΦ∙ a p°φsluÜenstvφ, farmacie a obchodu. Jako pojistka slou₧φ v portfoliu gigantick² konglomerßt General Electric.

    Druh²m krokem je vybrat ve zvolenΘm odv∞tvφ takovou spoleΦnost, kterß v poslednφm obdobφ dosahuje stabilnφch hospodß°sk²ch v²sledk∙ a je ve svΘm oboru sv∞tov²m nebo alespo≥ nßrodnφm lφdrem.

    T°etφm krokem je pak srovnßnφ sφly dosavadnφho a oΦekßvanΘho r∙stu hospodß°sk²ch v²sledk∙ spoleΦnosti s kurzem jejich akciφ.

SouΦasnΘ slo₧enφ Konzervativnφho portfolia