áááDokument serveru www.dower.cz [zp∞t]áááá

 

JAK HOSPODA╪IT V DOM┴CNOSTECH V ROCE 2000?

V t∞chto dnech zaΦala °ada institucφ a agentur uve°ej≥ovat prvnφ v²sledky o naÜem hospoda°enφ v roce 1999. Je to k n∞Φemu dobrΘ? Ano, je. M∙₧eme se tak, pokud si to ovÜem p°ejeme, dob°e informovat o tom co bylo a lΘpe se p°ipravit na to co nßs Φekß. A jak tedy bylo v prßv∞ uplynulΘm roce?

P°edevÜφm dßle a po°ßd pom∞rn∞ rychle klesaly ·roky, kterΘ banky nabφzely sv²m klient∙m za jejich vklady. Pokles tak pochopiteln∞ vedl k dalÜφmu odΦerpßvßnφ pen∞z z termφnovan²ch vklad∙. Druh²m v²znamn²m rysem minulΘho roku byl rapidnφ pokles inflace z 10,7% v roce 1998 na 2,1% v roce 1999. To je dobrΘ, °ekneme si. No jak kdy, dodß informovan² optimista. Odbornφci u inflace toti₧ oce≥ujφ spφÜ rovnom∞rnost jejφho v²voje ne₧ jejφ p°φliÜnΘ rozkolφsßnφ. A zmi≥ovan² meziroΦnφ pokles inflace do kategorie v²raznΘho kolφsßnφ urΦit∞ pat°φ, zvlßÜt∞ kdy₧ se pro letoÜnφ rok poΦφtß op∞t s jejφm zv²Üenφm (nap°φklad podle Ministerstva financφ na 4,2%). V²born∞, zvednou se i ·roky termφnovan²ch vklad∙ zajßsß neinformovan² optimista. Pat°φ se mu proto p°ipomenout obecn∞ znßmou pravdu: pokud inflace opravdu poroste, a to je reßlnΘ, banky urΦit∞ nebudou pospφchat se zvyÜovßnφm ·rok∙! A v²sledek. B∞₧n² st°adatel, podobn∞ jako loni, s vysokou pravd∞podobnostφ na termφnovanΘm vkladu op∞t prod∞lß. P°ipome≥me si: ·rok musφ pokr²t minimßln∞ da≥ plus inflaci.

Te∩ jste to p∞kn∞ zamotali, namφtne mo₧nß n∞kter² ze Φtenß°∙. Meditujete tady cosi o klesajφcφ inflaci v roce 1999, ale jak je mo₧nΘ, ₧e mzdy, kterΘ po°ßd vφce Φi mΘn∞ rostou lidem nestaΦφ a nenφ pomalu z Φeho spo°it. Pravda, tento zßv∞r potvrzujφ i Φφsla roku 1999: roste nejen nezam∞stnanost (tudφ₧ se stßle v∞tÜφ skupin∞ lidφ nedostßvß pen∞z), ale klesajφ i p°φjmy drobn²ch podnikatel∙. To je mo₧nß vysv∞tlenφ i - by¥ zatφm p°edb∞₧nΘho - poklesu mφry ·spor. Ostatn∞ uvedenΘ ·daje potvrzuje i ka₧dodennφ zkuÜenost bankovnφch ·°ednφk∙: padesßt procent obyvatel preferuje uklßdßnφ pen∞z na b∞₧n² (v domßcnosti ₧irov²) ·Φet. Podobn² postup se v podstat∞ rovnß kvalitn∞jÜφmu uklßdßnφ pen∞z do slamnφku.

Dobrß, te∩ u₧ tedy vφme jak bylo, ale jak bude a co nßÜ Φekß? Bude lΘpe, ovÜem jen tehdy budeme-li v∞d∞t a znßt, tj. budeme-li p°ipraveni. H∙°e, pokud znalosti jako zbyteΦnΘ odmφtneme.

V minulΘm roce se intenzivn∞ "rozjely" otev°enΘ podφlovΘ fondy. ObΦanΘ v nich pr² u₧ majφ skoro padesßt miliard korun. Co to znamenß? P°edevÜφm dost zßsadnφ posun v myÜlenφ. U₧ ne vkladnφ knφ₧ka na v∞ΦnΘ Φasy, ale investovßnφ! Logika v∞ci je jasnß. Vklady (spo°enφ) fungujφ na "dlu₧nicko-v∞°itelskΘm" principu. Jß bance p∙jΦφm a ona mi dß za p∙jΦku ·rok (sama pak p∙jΦφ mΘ penφze dßl, samoz°ejm∞ za ·rok podstatn∞ vyÜÜφ). Jen₧e klesnou-li ·roky pod "·nosnou" mez je u₧ zp∙sob takovΘhoto vyd∞lßvßnφ pen∞z nefunkΦnφ. Musφ tedy nastoupit jin², lΘpe fungujφcφ princip. Takov²m principem je princip investovßnφ. Ten nßm v roce 2000 pom∙₧e vyjφt s pen∞zi. Jak?

Mezi vzpomφnan²mi otev°en²mi podφlov²mi fondy loni p°evlßdaly p°edevÜφm fondy pen∞₧nφ (investujφ do pen∞₧nφch instrument∙), dluhopisovΘ (investujφ do dluhopis∙, tedy vlastn∞ takΘ do vklad∙, proto₧e vklad nenφ nic jinΘho ne₧ jinß forma dluhopisu) a ΦßsteΦn∞ i smφÜenΘ, n∞kdy se jim takΘ °φkß balancovanΘ (investujφ jak do "jist²ch" pen∞₧nφch a dluhopisov²ch instrument∙ na jednΘ stran∞, tak i do "rizikov²ch" akciφ). Jen₧e... Co p°inßÜejφ vklady obecn∞ jsme si u₧ °ekli, perspektivn∞ u₧ nic moc (pozor: n∞co jinΘho je mφt je ve svΘm portfoliu!). Äe by akcie? O t∞ch nechci ani slyÜet, sl²chßvßme Φasto. Odho∩me vÜak podjatost a zachovejme si zdrav² rozum, racionalitu, chcete-li: index Burzy cenn²ch papφr∙ Praha zaznamenal v roce 1999 zisk p°e 24%! Jin²mi slovy: ti investo°i, kte°φ se nebßli (ale takΘ nehazardovali!) a koupili si proporcionßlnφ mno₧stvφ akciφ t∞ch akciov²ch spoleΦnostφ, kterΘ tvo°φ zßklad (bßzi) indexu pra₧skΘ burzy PX 50 vyd∞lali 24%. To u₧ p°ece stojφ za zamyÜlenφ!

Samoz°ejm∞, investovßnφ, stejn∞ jako oΦekßvan² v²voj inflace (nezapome≥me mφra inflace tak jak ji znßme je "historick²" ·daj, hodnotφ to co se ji₧ stalo) p°edpoklßdß malou "drobnost" - d∙v∞ru! A proto₧e dnes u₧ nev∞°φme nikomu tkvφe prav² d∙vod proΦ se bojφme skuteΦn²ch investic prßv∞ v d∙v∞°e (nebo ned∙v∞°e, chete-li). Jen₧e zaΦarovan² kruh - stßle mΘn∞ v²hodnΘ vklady a z nich plynoucφ pokles v²nos∙ na stran∞ jednΘ a obavy a ned∙v∞ra v investice na stran∞ druhΘ - nem∙₧e trvat v∞Φn∞. Mßme dv∞ mo₧nosti: bu∩ postupn∞ chudnout anebo se odvß₧it, a.... odvahu doplnit zdrav²m tlakem na p°edstavenstva, stßtnφ sprßvu. Aktivn∞ se brßnit tunelß°∙m a podvodnφk∙m, ostatn∞ i oni v nedßvnΘ minulosti riskovali (a spolΘhali se p°itom na naÜi naivitu a neznalost, na neznalost a korupci n∞kter²ch a¥ u₧ stßtnφch nebo "soukrom²ch" ·°ednφk∙). TlaΦme na informace, ptejme se. Ostatn∞ m∙₧e nßm pomoci i nov² zßkon o informacφch. Tak₧e zßv∞r? V roce 2000 dojde s velkou pravd∞podobnostφ jeÜt∞ k v²razn∞jÜφmu p°echodu od uklßdßnφ k investovßnφ a dalÜφmu posunu v myÜlenφ. Bu∩me p°i tom!

V P°erov∞, 18.2.2000
Ing. Emil DoΦkal, poradce
DOWER-D


á