Proto╛e na TeXu pracoval v ╣edesßt²ch letech, vydal se zcela jinou cestou, ne╛ dne╣nφ DTP systΘmy. TeX je vlastn∞ interpretr programovacφho jazyka, kter² podporuje °adu primitiv pro umis╗ovßnφ pφsmenek na strßnku. U╛ivatel pak pou╛φvß makra napsanß v tomto programovacφm jazyce pro vlastnφ sazbu a zdrojov² dokument vypadß spφ╣e jako zdrojov² k≤d webovΘ strßnky.
Nejd∙le╛it∞j╣φ na TeXu ale je, ╛e Knuth v∞noval pozornost ka╛dΘmu detailu sazby. Nap°φklad TeX obsahuje dodnes nep°ekonan² algoritmus sßzenφ odstavc∙, kter² peΦliv∞ probere v╣echny rozumnΘ rozlßmßnφ °ßdek a vybere tu nejvyrovnan∞j╣φ. Teprve nedßvno firma Adobe implementovala podobn² algoritmus ve sv²ch produktech. SystΘm se takΘ sna╛φ, aby strßnka konΦila pokud mo╛no koncem odstavce, nebo alespo≥ koncem v∞ty a sna╛φ se zabrßnit osam∞l²m °ßdkßm odstavce na zaΦßtku Φi na konci strßnky. Pφsma pro TeX vytvo°il takΘ ve specißlnφm programovacφm jazyce (Metafont) a dnes snad jako jedinß obsahujφ °ezy pro jednotlivΘ velikosti tak, aby malß pφsmena byla ╣ir╣φ a Φiteln∞j╣φ. TeX takΘ samoz°ejm∞ dokß╛e rozli╣it r∙znΘ velikosti mezer, pomlΦek a je dob°e lokalizovateln² na nßrodnφ zvyklosti. Dφky tomu lze v TeXu sßzet opravdu krßsnΘ texty, kterΘ jsou dnes opravdu vzßcnΘ.
Dφky svΘ programovatelnosti je TeX velice v²konn²m nßstrojem a umo╛≥uje autorovi dokumentu snadno m∞nit jeho ·pravu. Pro ty, kte°φ se necht∞jφ zab²vat detaily sazby a programovßnφm TeXu existuje rozsßhl² systΘm maker LaTeX, kter² umo╛≥uje popsat dokument na "vysokΘ ·rovni" s pou╛itφm p°eddefinovan²ch styl∙ podobn∞, jako v XML. Samoz°ejmostφ jsou pak automaticky generovanΘ obsahy, odkazy, rejst°φky a bibliografie a proto je TeX asi nejvhodn∞j╣φm nßstrojem pro psanφ komplikovan²ch dokument∙. V∞°φm, ╛e napsat knihu v TeXu je mnohem snadn∞j╣φ, ne╛ v jakΘmkoli DTP balφku.
Kapitola sama pro sebe je sazba matematiky. Pomocφ p°φkaz∙ je vytvß°enφ vzorc∙ mnohem rychlej╣φ, ne╛ jejich "naclickßvßnφ" v menu a dφky tomu je TeX dodnes velice oblφben² mezi matematiky.
Zmφnit musφm i programßtorskou strßnku. TeX je opravdu zß°n²m p°φkladem programßtorskΘho stylu. Jeho autor pro n∞j vyvinul specißlnφ programovacφ jazyk "web", kter² implementuje tzv. "literal programming". Zdrojov² k≤d programu lze jak pomocφ web2c zkompilovat, tak nasßzet pomocφ TeXu a dostat tak kompletnφ dokumentaci jednotliv²ch algoritm∙, kter²m Knuth v∞noval neb²valou pozornost a proto je TeX takΘ sbφrkou zajφmav²ch algoritmick²ch trik∙.
Ka╛dΘmu, kdo TeX zatφm neznß, nebo neumφ pou╛φvat tedy doporuΦuji zaΦφst se do p°ilo╛enΘ dokumentace a pokusit se pochopit principy jeho ovlßdßnφ.