Nenφ to tak dßvno, co jsem vedl prost°ednictvφm Φasopisu CHIP urΦitou polemiku s Ing. Smejkalem. Bylo zde probφrßno vφce otßzek, ale tΘ₧ problematika urΦenφ rozhodnΘho autorskΘho prßva v prost°edφ Internetu. Zde jsem si uv∞domil, ₧e pan docent pravd∞podobn∞ ne zcela rozumφ v²kladu principu teritoriality a jeho vztahu k zp°φstupn∞nφ dφla prost°ednictvφm Internetu. Jeliko₧ tato problematika skuteΦn∞ nenφ zcela z°ejmß, p°inßÜφm jejφ krßtkou anal²zu i Φtenß°∙m ITprßva.
Princip teritoriality a poloha serveru
Ing. Smejkal se vyjad°uje k zßsadnφ problematice urΦenφ rozhodnΘho autorskΘho prßva v prost°edφ Internetu pouze okrajov∞. Pravφ: "Jasn∞ zde hovo°φm o tom, ₧e z hlediska p°φjemce (u₧ivatele) dφla, p°φpadnΘ poruÜenφ prßv tφmto u₧ivatelem rozhoduje teritorißlnφ princip, nikoliv mφsto umφst∞nφ serveru, co₧ je dosti v²znamnß a Φasto dle mΘho nßzoru mylnß teorie." Nejsem si zcela jist, koho doc. Smejkal myslφ pod pojmem "p°φjemce dφla", ale pravd∞podobn∞ mß na mysli koncovΘho u₧ivatele dφla p°i stahovßnφ dφla z Internetu. To vÜak nic nem∞nφ na obecnΘ podstat∞ v∞ci.
Z principu teritoriality toti₧ m∙₧e v urΦit²ch p°φpadech vyplynout kritΘrium umφst∞nφ serveru. Nemusφ tedy mezi t∞mito zßv∞ry v∙bec panovat rozpor, proto₧e z obecnΘho nutn∞ aplikovatelnΘho principu teritoriality dojdeme ke konkrΘtnφmu zßv∞ru, ₧e v p°φpad∞ zp°φstupn∞nφ dφla ve°ejnosti se bude nejspφÜe tento ·kon posuzovat podle prßva stßtu, kde je server umφst∞n.
Vysv∞tlφm postupn∞:
- Shodli jsme se, ₧e p°i posuzovßnφ rozhodnΘho autorskΘho prßva pro konkrΘtnφ p°φpad u₧itφ dφla je t°eba aplikovat princip teritoriality.
- Tento obecn² princip °φkß, ₧e se dan² akt u₧itφ dφla posoudφ podle prßva stßtu u₧itφ autorskΘho dφla.
- Zp°φstupn∞nφ dφla na Internetu je u₧itφm autorskΘho dφla, konkrΘtn∞ sd∞lenφm dφla ve°ejnosti podle º 18 odst. 2 AZ.
- K tomuto u₧itφ doÜlo nahrßnφm dat na konkrΘtnφ webov² server, prost°ednictvφm kterΘho je zp°φstupn∞no ve°ejnosti zp∙sobem, ₧e kdokoli m∙₧e mφt kán∞mu p°φstup na mφst∞ aáváΦase podle svΘ vlastnφ volby zejmΘna poΦφtaΦovou nebo obdobnou sφtφ (co₧ je definice prßvnφho pojmu "sd∞lovßnφ ve°ejnosti").
- KDE JE V TOMTO P╪═PAD╠ D═LO UÄITO ? (tedy zp°φstupn∞no ve°ejnosti)
- Nabφzejφ se t°i mo₧nΘ pohledy na v∞c:
a) vÜude, odkud je mo₧no si ho prohlΘdnout, stßhnout (tj. v p°φpad∞ Internetu na celΘm sv∞t∞) a pak lze aplikovat autorskΘ prßvo jakΘhokoliv stßtu sv∞ta
b) tam, kde je tento server fyzicky umφst∞n a pak je t°eba aplikovat autorskΘ prßvo tohoto stßtu.
c) tam, kde se v okam₧iku nahrßnφ dat na server fyzicky nachßzela osoba, kterß dφlo na server nahrßla (uploadovala).
Jestli a) nebo b) Φi snad c), o tom se vedou spory. Jß se klonφm z r∙zn²ch d∙vod∙ k b). Vφce k tomu v mΘm Φlßnku Internet a autorskΘ prßvo, kter² naleznete nap°φklad i v tΘto rubrice ITprßva nebo v papφrovΘ podob∞ v Φasopise Prßvnφk Φ. 6/2000. TΘ₧ se k tΘto problematice vrßtφm ve zvlßÜtnφm p°φsp∞vku.
Varianta a) je pom∞rn∞ nev²hodnß z pohledu prßvnφ jistoty toho, kdo data poskytuje. Jinak by musel teoreticky zkoumat vÜechny prßvnφ °ßdy sv∞ta, proto₧e Internet je p°φstupn² odkudkoliv (nap°φklad pomocφ satelitnφho p°ipojenφ). Tuto variantu nelze ale zcela zavrhnout. Jejφ v²hodou oproti variant∞ b) a c) je zabrßn∞nφ vzniku tzv. "internetov²ch oßz". To by mohly b²t stßty s malou nebo ₧ßdnou autorskoprßvnφ ochranou, kde by se soust°edily servery nabφzejφcφ zßvadn² (n∞Φφ autorskß prßva poruÜujφcφ) obsah.
Varianta b) bude ve v∞tÜin∞ p°φpad∙ vΘst ke stejnΘmu zßv∞ru jako varianta c), ale v p°φpad∞ dßlkovΘho p°φstupu k serveru tomu tak b²t nemusφ. Pro variantu b) pak hovo°φ (by¥ ne na prvnφ pohled z°ejmß) identifikovatelnost polohy serveru v reßlnΘm sv∞t∞ a skuteΦnost, ₧e obdobn²m zp∙sobem se obecn∞ °eÜφ tato problematika u satelitnφho vysφlßnφ (rozhodujφcφ je mφsto vysφlßnφ, nikoliv poloha vysφlatele º 21 odst. 5 a 6 AZ a shodn∞ Sm∞rnice 93/83/EHS o sat. vysφlßnφ. Nutno ale p°iznat,₧e toto kritΘrium neplatφ u satelitnφho vysφlßnφ absolutn∞ a v urΦit²ch spφÜe okrajov²ch p°φpadech se aplikuje kv∙li ochran∞ aut. prßv prßvo umφst∞nφ °φdφcφch orgßn∙ vysφlatele (º 21 odst. 7 AZ). Bylo by tΘ₧ divnΘ, kdyby se na data umφst∞na na jednom serveru nebo dokonce na jednΘ www strßnce dφvalo z pohledu r∙zn²ch prßvnφch °ßd∙ jen proto, ₧e je nahrßly (uploadovaly) osoby z r∙zn²ch kout∙ sv∞ta (to by se klidn∞ mohlo stßt, pokud bychom uplatnili variantu c)
Varianta c) s sebou tΘ₧ p°inßÜi problΘm zp∞tnΘho urΦenφ mφsta polohy osoby p°i nahrßvßnφ dat na nosiΦ a onu zmφn∞nou nejednotnost posuzovßnφ obsahu dat na stejnΘm serveru. Varianta b) takΘ lΘpe vyhovuje tomu, ₧e asi teprve zp°φstupn∞nφm dat na serveru dalÜφm osobßm je napln∞na podstata "sd∞lovßnφ dφla ve°ejnosti" a "pouhΘ" nahrßvßnφ dat na server je fßzφ p°φpravnou (jde ale o u₧itφ dφla jeho rozmno₧enφm). Bez zvlßÜtnφho zßkona nejde variantu c) modifikovat a namφsto skuteΦnΘ polohy osoby p°i nahrßvßnφ pova₧ovat za rozhodujφcφ jejφ sφdlo/bydliÜt∞/umφst∞nφ °φdφcφch orgßn∙ atp, co₧ by bylo pom∞rn∞ v²hodnΘ. Pro kritΘrium sφdla/bydliÜt∞ nenalezneme v BernskΘ ·mluv∞ (kterß definuje a zavßdφ princip teritoriality) oporu.
Ideßlnφ by tedy asi bylo zkombinovat vhodn∞ variantu b) a modifikovanou variantu c), jak je tomu obdobn∞ u satelitnφho vysφlßnφ. To ale lze jen st∞₧φ vyvozovat ze samotnΘ BernskΘ ·mluvy. Za ·Φelem tΘto "kombinovanΘ" ·pravy urΦovßnφ rozhodnΘho prßva by bylo vhodnΘ p°ijmout nov² zßkon (mezinßrodnφ smlouvu). Bylo pom∞rn∞ Φasto kritizovßno, ₧e nedßvno p°ijatß Sm∞rnice o informaΦnφ spoleΦnosti (2001/29/ES) se tφmto problΘmem nezab²vß.
V p°φpad∞ stahovßnφ d∞l (rozmno₧ovßnφ d∞l) z Internetu koncov²mi u₧ivateli je nejlogiΦt∞jÜφ zßv∞r, ₧e je t°eba aplikovat prßvo stßtu, kde je koncov² poΦφtaΦ tohoto u₧ivatele fyzicky umφst∞n nebo kde se tento u₧ivatel nachßzφ (co₧ bude a₧ na naprostΘ v²jimky to samΘ). Zde tedy skuteΦn∞ prßvo mφsta serveru s kopφrovan²m (stahovan²m) obsahem nemß opodstatn∞nφ aplikovat.
K celΘ problematice se jeÜt∞ vrßtφm v samostatnΘm Φlßnku, kde se pokusφm lΘpe analyzovat v²hody a nev²hody v²Üe uveden²ch t°φ variant.
P°inesu zde takΘ nßzory renomovan²ch (pravd∞podobn∞ pouze zahraniΦnφch, bohu₧el) odbornφk∙.
Nejsem si zcela jist, zda m∞l doc. Smejkal ve svΘ v²Üe citovanΘ v∞t∞ na mysli prvnφ nebo druh² zp∙sob u₧itφ dφla prost°ednictvφm Internetu, ale to nic nem∞nφ na jistΘ nelogiΦnosti jeho citovanΘho tvrzenφ. Na "princip teritoriality" a na "umφst∞nφ serveru" toti₧ nelze pohlφ₧et jako na dva navzßjem se vyluΦujφcφ obecnΘ p°edpoklady, ale jako na vztah p°edpokladu a zßv∞ru. Tak₧e klidn∞ m∙₧e nastat situace, ₧e bude rozhodovat teritorißlnφ princip (to musφ) a na zßklad∞ n∞j poloha serveru.
|