Nßzev Φesky | Lysohlßvky (jednotlivΘ druhy viz. Popis) |
Nßzev latinsky | Psilocybe |
Lidov² nßzev | She-to, Teonanacatl |
╚ele∩ | LφmcovkovitΘ, Strophariaceae |
[HISTORIE] [POPIS A V▌SKYT] [┌╚INKY] [CHEMIE]
Lysohlßvky se v souΦastnΘ dob∞ pou₧φvajφ p°i v∞Üteck²ch a lΘΦebn²ch ritußlech mezi Indißny, mimo toto pou₧itφ je samoz°ejm∞ rozÜφ°eno i jejich (zne)u₧φvßnφ v Evrop∞ a Americe a to dφky jejich kosmopolitnφmu v²skytu a halucinogennφm ·Φink∙m.
Velmi Φasto se tyto houby u₧φvajφ syrovΘ, jindy se rozemφlajφ a z drt∞ se p°ipravuje odvar. Jinou mo₧nostφ je p°idßvßnφ houby do polΘvek a jin²ch jφdel, ale lze je i suÜit a nßsledn∞ va°it v Φaji, v n∞kter²ch p°φpadech se kou°φ suchΘ. Podobn∞ se u₧φvajφ i u nßs.
P°φznaky intoxikace psilocybinov²mi houbami jsou podobnΘ intoxikacφm jin²mi halucinogennφmi lßtkami jako jsou mezkalin, lysergamid Φi LSD (avÜak bez prudkΘho myÜlenkovΘho tempa a agitovanosti LSD, a bez zm∞n osobnosti obΦas se vyskytujφcφm u mezkalinu). Projevy t∞chto intoxikacφ jsou rozdφlnΘ intenzity podle vnφmavosti a dispozice u₧ivatele.
Doba, po kterΘ se zaΦφnajφ projevovat ·Φinky alkaloid∙ psilocybinov²ch hub, zßvisφ na zp∙sobu jejich pou₧itφ i vnφmavosti intoxikovanΘho. Jsou-li houby dob°e roz₧v²kßny a ponechßny delÜφ dobu v ·stech, objevujφ se prvnφ p°φznaky asi po 10 minutßch. SpolknutΘ houby zp∙sobujφ delÜφ prodlevu (asi 40 minut) a zßrove≥ i zhruba poloviΦnφ ·Φinnost dφky proniknutφ pouze poloviny ·Φinn²ch lßtek ₧aludeΦnφ a st°evnφ st∞nou. PoΦßteΦnφ p°φznaky intoxikace jsou bolesti hlavy, pocity neklidu a malßtnosti spojenΘ s bezd∞Φn²m zφvßnφm (Φasto bez ospalosti), v²jimeΦn∞ k°eΦe, poruchy rovnovßhy, t°es a pocenφ. Psychick²mi p°φznaky jsou deformace vnφmßnφ objektivnφ reality (pozd∞ji plynule p°echßzejφcφ v pocity rozbitφ a prohloubenφ Φasov²ch a prostorov²ch souvislostφ, deformace tvß°φ a osob, vÜechny barvy nabφrajφ teplΘ pastelovΘ odstφny, kaleidoskopick² efekt), dßle jsou p°φtomny zm∞ny nßlady, stav euforie, pocit Üt∞stφ, jen v²jimeΦn∞ deprese a podrß₧d∞nost. ╚ast²mi projevy jsou tΘ₧ nauzea, zimnice a slabost v nohou. Tyto pocity majφ v∞tÜinou krßtkΘ trvßnφ a jsou b∞hem 30 minut vyst°φdßny celkov²m t∞lesn²m uvoln∞nφm.
Otrava psilocybinem a psilocinem, trvß (s v²razn²mi projevy) v∞tÜinou 5-6 hodin (viz graf) a je p°φΦinou ji₧ uveden²ch zrakov²ch halucinacφ, psych≤zy spojenΘ s depersonalizacφ, poruch vnφmßnφ Φasu, sm∞ru i vzdßlenosti. Spolu s halucinacemi vznikajφ faleÜnΘ p°edstavy, intoxikovan² je vystaven ukvapen²m rozhodnutφm, kterΘ mohou b²t p°φΦinou nehod a ·raz∙. Intoxikace v∞tÜinou konΦφ nßhle (·dajn∞ ji lze p°eruÜit nap°. barbiturßty Φi neuroleptiky). ┌Φinky psilocybinu mohou b²t jeÜt∞ zv²razn∞ny (a₧ zdvojnßsobeny) n∞kter²mi inhibitory MAO (enzymu monoaminooxidasy - nap°. harminem a harmalinem). Kombinace s marihuanou zvyÜuje vizualizaci a poruchy vnφmßnφ, zp∙sobuje vÜak ukonΦenφ "tripu", proto pokud se pou₧φvß tato kombinace tak se marihuana kou°φ a₧ ke konci, kdy posiluje ji₧ skomφrajφcφ efekty.
Akutnφ toxicita hub je pom∞rn∞ nφzkß (smrtelnß dßvka psilocybinu pro Φlov∞ka je asi 17 gram∙). Nejv∞tÜφ nebezpeΦφ psilocybinov²ch hub spoΦφvß v riziku neuvß₧en²ch ukvapen²ch rozhodnutφ, kterΘ mohou b²t p°φΦinou r∙zn²ch zran∞nφ a₧ smrti. Informace o tom jak postupovat p°i vzniku psych≤zy po intoxikaci houbami, naleznete
zde. DlouhodobΘ u₧φvßnφ t∞chto hub m∙₧e vΘst k patologick²m zm∞nßm vnit°nφch orgßn∙, p°edevÜφm jater (jeden zp∙sob jak se vyhnout problΘm∙m z jßtry je u₧φvat v dob∞ konzumace hub pro jistotu n∞jakΘ hepatoprotektivum (=lßtka chrßnφcφ jßtra), nap°. voln∞ prodejn² Lipovitan«). Dßle je znßm vznik srdeΦnφch arytmiφ i dosud latentnφch psychick²ch chorob. Existuje zde i urΦitΘ nebezpeΦφ pro toho, kdo vezme houby v nevhodnΘ situaci. Houba nenφ vhodnß pro lidi, kte°φ sna₧φcφ se uniknout p°ed sv²mi problΘmy do sv∞ta halucinacφ. Psilocin a psilocybin je jak²si spouÜt∞cφ mechanismus, rozÜi°uje v∞domφ Φlov∞ka, ten pak uvidφ sßm sebe a to nemusφ b²t jen hezkΘ, m∙₧e to b²t dost drsnß zkuÜenost.
Pom∞rn∞ podstatn²m faktorem p°i dlouhodobΘ aplikaci t∞chto hub, je vznik tolerance. Na lysohlßvky si lze ji₧ b∞hem krßtkΘ doby u₧φvßnφ vytvo°it znaΦnou toleranci. P°i pokusech s psilocybinem se b∞hem 21 dnφ zvedla dßvka z 1,5 mg na 27 mg, p°iΦem₧ 22. den ji₧ subjekt tΘm∞° nereagoval na dßvku 15 mg. To takΘ vysv∞tluje proΦ n∞komu staΦφ 10 klobouk∙ , zatφm co n∞kdo jich pot°ebuje k dosa₧enφ stejn²ch ·Φink∙ p°es 40.
P°i ΦastΘm opakovßnφ takΘ ztrßcφ zß₧itek s lysohlßvkami svou "bo₧skost", tak₧e je nejlepÜφ omezit se pouze na 4 a₧ 10 dßvek roΦn∞.
Hlavnφmi ·Φinn²mi slo₧kami psilocybinov²ch hub jsou indolovΘ alkaloidy psilocybin a
psilocin, v menÜφ mφ°e tΘ₧ baeocystin a norbaeocystin. Psilocybin a psilocin jsou odvozenΘ od tryptaminu, produktu dekarboxylace tryptofanu, obsahujφcφho indolovΘ jßdro. Oba uvedenΘ alkaloidy jsou po chemickΘ strßnce p°φbuznΘ neuromedißtoru CNS serotoninu, alkaloid∙m reserpinu (p°φtomnΘmu v poΦetnΘ skupin∞ rostlin rodu Rauwolfia) a harmanu (izolovanΘho z
Peganum harmala) a takΘ znßmΘ halucinogennφ droze LSD.
Psilocybin (4-fosforyloxy-N,N-dimethyltryptamin) je pom∞rn∞ stßl² jeho mno₧stvφ se p°φliÜ nem∞nφ ani p°i suÜenφ, ani p°i delÜφm skladovßnφ. Psilocin je nepom∞rn∞ vφce labilnφ ne₧ psilocybin (snadno oxiduje a potΘ se rozpadß), co do ·Φinku je ale psilocin oproti psilocybinu asi 1,4x siln∞jÜφ. Po konzumaci hub vznikß v organismu psilocin defosforylacφ psilocybinu ·Φinkem alkalickΘ fosfatasy. Z organismu je vylouΦen psilocybin a jeho metabolity b∞hem 8 hodin z 80-85 procent (moΦ asi 65%, stolicφ asi 15-25%). Zbytek se uklßdß v tukovΘ tkßni, a postupn∞ se vyluΦuje b∞hem dalÜφho t²dne. Asi 25% psilocybinu se vyluΦuje moΦφ ve form∞ psilocinu.
Aktivnφ dßvka t∞chto halucinogen∙ pro dosp∞lΘho Φlov∞ka je 6-12mg. Mno₧stvφ psychotropnφch slo₧ek v houbßch je vÜak znaΦn∞ prom∞nlivΘ v zßvislosti na druhu lysohlßvky i na mφst∞ v²skytu. Obsah v suchΘ du₧in∞ se v∞tÜinou pohybuje od 0,2 % do 0,6 % psilocybinu, zatφm co psilocin se vyskytuje jen ve stopovΘm mno₧stvφ (viz. Φßst Popis). K zjiÜt∞nφ zda houby v∙bec obsahujφ psilocybin Φi psilocin m∙₧ete pou₧φt mal² test na principu papφrovΘ chromatografie, takto si m∙₧ete potvrdit, ₧e jde opravdu o psilocybinovou houbiΦku.
Psilocybin i psilocin se dajφ vyrßb∞t pln∞ synteticky. NicmΘn∞ pokud se tato syntΘza provßdφ, p°ipravuje se v∞tÜinou psilocybin (kv∙li v∞tÜφ stßlosti). Tyto dva alkaloidy lze takΘ zφskat
jednoduchou extrakcφ.
Z chemickΘho v²zkumu vypl²vß, ₧e psilocybin a psilocin jsou p°φtomny i v dalÜφch druzφch hub .
Enpsyro | Pablo Honej | Zp∞t |