Nßzev latinsky | Nßzev Φesky |
Psilocybe azurescens Stamets et Gartz | Lysohlßvka azurov∞ modrajφcφ |
Makroskopick² popis
Klobouk je 30-100 mm Üirok², zpoΦßtku ku₧elovit² a₧ sklenut², pozd∞ji ploÜe sklenut², ve stß°φ n∞kdy rovn², v₧dy s v²razn²m hrbolkem. Povrch hladk², za vlhka slizk², pota₧en² odloupnutelnou rosolovitou pelikulou. KaÜtanov∞ nebo okrov∞ hn∞d² a₧ karamelov∞ zbarven², Φasto s temn∞ modr²mi nebo Φernomodr²mi skvrnkami. Hygrofannφ, p°i schnutφ se zbarvuje do Üpinav∞ hn∞dΘ. P°i poran∞nφ siln∞ zmodrß. Okraj rovn², v dosp∞losti n∞kdy naruÜen² a nepravideln², zpoΦßtku mφrn∞ podehnan², postupn∞ se vyrovnßvajφcφ, pr∙svitn∞ r²hovan², Φasto se sv∞tl²m, blankytn∞ modr²m nßdechem. Du₧nina u temene 3-6 mm silnß, p°ipomφnajφcφ bavlnu, na rozhranφ t°en∞ a klobouku bled∞ hn∞dß ne₧ zmodrß. Du₧nina se rychle zbarvuje do modra, pak mod° potemnφ a m∙₧e dosßhnout a₧ indigov∞ ΦernΘ barvy. Lupeny jsou vykrojenΘ a₧ p°irostlΘ, hn∞dΘ, na poran∞n²ch mφstech Φasto indigov∞ ΦernΘ, hustΘ, skvrnitΘ, ost°φ b∞lavΘ; dva krßtkΘ lupeny p°φtomnΘ. V²trusn² prach temn∞ purpurov∞ hn∞d² a₧ purpurov∞ Φern². T°e≥ je 90-200 mm dlouh², 3-6 mm Üirok², hedvßbn∞ bφl², u bßze, pozd∞ji i jinde Üpinav∞ hn∞d², v dosp∞losti dut². Sklßdß se z vinutΘ, chrupavΦitΘ, hedvßbn∞ bφlΘ, vlßknitΘ tkßn∞. Bßze t°en∞ dole zesφlenß, Φasto zak°ivenß, vyznaΦujφcφ se mohutn²mi nadzemnφmi chomßΦky mycelia, Φasto zbarven²mi do blankytn∞ modrΘ. Na n∞ navazujφ hustΘ, silnΘ, hedvßbn∞ bφlΘ rhizomorfy, kterΘ ulpφvajφ na ·lomcφch d°eva nebo na mrtvΘ trßv∞ a p°i manipulaci se v²razn∞ zbarvujφ do modra. Zßvoj bφl², vlßknit², ve svrchnφ Φßsti t°en∞ Φasto zanechßvajφcφ pavuΦinku. Chu¥ velmi ho°kß. V∙n∞ ₧ßdnß nebo mφrn∞ mouΦnß.
Mikroskopick² popis
V²trusy temn∞ purpurov∞ ΦernΘ, 12-13,5 x 6,5-8 mikrometr∙. Bazidie se 4 v²trusy. Pleurocystidy hojnΘ, v°etenovitΘ, vybφhajφcφ do ·zkΘho, ale krßtkΘho krΦku, bradavΦitΘ, 23-35 x 9-10 mikrometr∙. Cheilocystidy tvarov∞ tΘm∞° shodnΘ s pleurocystidami, 23-28 x 6,5-8 mikrometr∙, Du₧nina promodralß.
V²skyt
Roste v trsech nebo pospolit∞ na zbytcφch d°eva listnat²ch strom∙ nebo na pφsΦit²ch p∙dßch bohat²ch na d°ev∞nou dr¥. Lysohlßvka azurov∞ modrajφcφ vytvß°φ rozsßhl², hust², p°ilnav² koberec mycelia, kter² d°evo zbarvuje na bφlo. Plodnice se vytvß°ejφ od konce zß°φ a jeÜt∞ dlouho po prvnφch mrazφcφch, Φasto i koncem prosince a zaΦßtkem ledna.
V Evrop∞ se z°ejm∞ s jistotou vyskytuje jen v N∞mecku (Lipsko), nicmΘn∞ v²skyt tΘto houby je n∞kter²mi mykology p°edpoklßdßn i u nßs, ka₧dopßdn∞ zatφm nenφ potvrzen. Tento p°izp∙sobiv² druh se p∞stuje na venkovnφch zßhoncφch v r∙zn²ch Φßstech Spojen²ch stßt∙ (Kalifornie, NovΘ Mexiko, Wisconsin, Vermont a Ohio). V hojnΘm mno₧stvφ podΘl pob°e₧φ v severnφm Oregonu u Astorie, kde dßvß p°ednost zemi nedaleko od mo°e. Je ·zce vßzanß na trßvy rostoucφ na pob°e₧nφch dunßch, zejmΘna na druh Ammophila maritima.
Aktivita
Tato lysohlßvka, kterß je tolerantnφ k chladnΘmu poΦasφ, pat°φ mezi nejaktivn∞jÜφ lysohlßvky sv∞ta. Obsahujφ a₧ 1,78 % psilocybinu, 0,38 % psilocinu a 0,35 % baeocystinu. Anal²zy ukßzaly, ₧e si tyto lysohlßvky podr₧ely v∞tÜinu svΘ aktivity i po Üestim∞sφΦnφm skladovßnφ.
[Index Psilocybe] |
Enpsyro | Pablo Honej | Zp∞t |