22. Pou╛itφ komponent podporujφcφch rozhodovßnφ

Komponenty podporujφcφ rozhodovßnφ pomßhajφ vytvß°et k°φ╛ovΘ tabulky a grafy. Tyto tabulky a grafy m∙╛eme pou╛φt k zobrazenφ a sumarizaci dat v r∙zn²ch perspektivßch. Vφce informacφ o datech k°φ╛ov²ch tabulek nalezneme v O k°φ╛ov²ch tabulkßch.
V tΘto kapitole jsou uvedeny tyto sekce:

┌vod

Nßsledujφcφ obrßzek ukazuje v╣echny komponenty podporujφcφ rozhodovßnφ umφst∞nΘ na formulß° p°i nßvrhu.

Komponenty podporujφcφ rozhodovßnφ jsou na strßnce Decision Cube Palety komponent:

O k°φ╛ov²ch tabulkßch

K°φ╛ovΘ tabulky jsou zp∙sobem prezentace podmno╛in dat tak, aby vzßjemnΘ vztahy a trendy byly viditeln∞j╣φ. Polo╛ky tabulek tvo°φ rozm∞ry k°φ╛ov²ch tabulek, kde hodnoty polo╛ek definujφ kategorie a sumarizace v rozm∞rech.
M∙╛eme pou╛φt komponenty podporujφcφ rozhodovßnφ k nastavenφ k°φ╛ov²ch tabulek na formulß°i. TDecisionGrid zobrazuje data v tabulce, zatφmco TDecisionGraph je zobrazuje graficky. TDecisionPivot mß tlaΦφtka usnad≥ujφcφ zobrazovßnφ a skr²vßnφ rozm∞r∙ a k jejich p°esunu mezi sloupci a °ßdky.
K°φ╛ovΘ tabulky mohou b²t jednorozm∞rnΘ nebo vφcerozm∞rnΘ.
V tΘto sekci jsou uvedeny je╣t∞ tyto body:

Jednorozm∞rnΘ k°φ╛ovΘ tabulky

Jednorozm∞rnΘ k°φ╛ovΘ tabulky zobrazujφ souΦtov² °ßdek (nebo sloupec) pro kategorie jednoho rozm∞ru. Nap°. pokud Payment urΦuje sloupcov² rozm∞r a Amount Paid je souΦtovß kategorie, pak k°φ╛ovß tabulka na nßsledujφcφm obrßzku ukazuje zaplacenou Φßstku pro jednotlivΘ zp∙soby placenφ.

Vφcerozm∞rnΘ k°φ╛ovΘ tabulky

Vφcerozm∞rnΘ k°φ╛ovΘ tabulky pou╛φvajφ dal╣φ rozm∞ry pro °ßdky a/nebo sloupce. Nap°. dvourozm∞rnß k°φ╛ovß tabulka m∙╛e zobrazovat zaplacenΘ Φßstky r∙zn²mi metodami pro jednotlivΘ stßty.
T°φrozm∞rnß tabulka m∙╛e zobrazovat zaplacenΘ Φßstky r∙zn²mi metodami a termφny podle stßt∙, jak je ukßzßno na nßsledujφcφm obrßzku.

Nßvod pro pou╛φvßnφ komponent podporujφcφch rozhodovßnφ

Komponenty podporujφcφ rozhodovanφ jsou pou╛φvßny k prezentaci vφcerozm∞rn²ch dat pomocφ tabulek a graf∙. Ke ka╛dΘ datovΘ mno╛in∞ m∙╛e b²t p°ipojeno vφce tabulek nebo graf∙. K zobrazenφ dat z r∙zn²ch perspektiv za b∞hu m∙╛e b²t pou╛ito vφce instancφ TDecisionPivot.
K vytvo°enφ formulß°e s tabulkami a grafy vφcerozm∞rn²ch dat, provedeme tyto kroky:
  1. Vytvo°φme formulß°.
  2. Na formulß° p°idßme nßsledujφcφ komponenty a pou╛ijeme Inspektor objekt∙ k tomuto jejich spojenφ:
  3. P°idßme rozhodovacφ pivot, TDecisionPivot a p°ipojφme jej k rozhodovacφmu zdroji v Inspektoru objekt∙ nastavenφm jeho vlastnosti DecisionSource na p°φslu╣nΘ jmΘno rozhodovacφho zdroje. Rozhodovacφ pivot je nepovinn², ale u╛iteΦn²; umo╛≥uje v²vojß°i a koncovΘmu u╛ivateli zm∞nit zobrazenΘ rozm∞ry v rozhodovacφ m°φ╛ce nebo v rozhodovacφm grafu stiskem tlaΦφtka.

  4. Ve svΘ implicitnφ orientaci, vodorovnΘ, tlaΦφtka na levΘ stran∞ rozhodovacφho pivotu jsou aplikovßna na polo╛ky na levΘ stran∞ rozhodovacφ m°φ╛ky (°ßdky); tlaΦφtka na pravΘ stran∞ jsou aplikovßna na polo╛ky v hornφ Φßsti rozhodovacφ m°φ╛ky (sloupce).
    M∙╛eme urΦit kde tlaΦφtka rozhodovacφho pivotu se zobrazφ nastavenφm jeho vlastnosti GroupLayout na xtVertical, xtLeftTop nebo xtHorizontal (implicitn∞). Vφce informacφ o vlastnostech rozhodovacφho pivotu nalezneme v Pou╛φvßnφ rozhodovacφho pivotu.
  5. P°idßme jednu nebo vφce rozhodovacφch m°φ╛ek nebo graf∙, p°ipojen²ch na rozhodovacφ zdroj. Podrobnosti nalezneme ve Vytvß°enφ a pou╛φvßnφ rozhodovacφch m°φ╛ek a Vytvß°enφ a pou╛φvßnφ rozhodovacφch graf∙.
  6. Pou╛ijeme Editor Decision Query nebo vlastnost SQL TDecisionQuery (nebo TQuery) pro specifikaci tabulek, polo╛ek a sumarizacφ k zobrazenφ v m°φ╛ce nebo grafu. Poslednφ polo╛ka SQL SELECT musφ b²t sumßrnφ polo╛ka. Ostatnφ polo╛ky v SELECT musφ b²t polo╛ky GROUP BY. Nßvod nalezneme ve Vytvß°enφ rozhodovacφch datov²ch mno╛in pomocφ Editoru Decision Query.
  7. Nastavφme vlastnost Active rozhodovacφho dotazu (nebo komponenty datovΘ mno╛iny) na true.
  8. Pou╛ijeme rozhodovacφ m°φ╛ku nebo graf k zobrazenφ a znßzorn∞nφ r∙zn²ch datov²ch rozm∞r∙. Viz Vytvß°enφ a pou╛φvßnφ rozhodovacφch m°φ╛ek a Vytvß°enφ a pou╛φvßnφ rozhodovacφch graf∙.

Pou╛φvßnφ datov²ch mno╛in s komponentami podporujφcφmi rozhodovßnφ

Komponentu podporujφcφ rozhodovßnφ, kterou p°ipojujeme p°φmo k datovΘ mno╛in∞, je rozhodovacφ kostka, TDecisionCube. TDecisionCube slou╛φ k zφskßvßnφ dat se skupinami a sumarizacemi definovan²ch p°φkazem SQL p°ijatelnΘho formßtu. Klauzule GROUP BY musφ obsahovat stejnΘ nesumarizovanΘ polo╛ky (a ve stejnΘm po°adφ) jako klauzule SELECT a musφ b²t identifikovßna sumßrnφ polo╛ka.
Komponenta rozhodovacφho dotazu, TDecosionQuery, je specializovanß forma TQuery. M∙╛eme pou╛φt TDecisionQuery k zjednodu╣enφ nastavovßnφ rozm∞r∙ (°ßdk∙ a sloupc∙) a sumßrnφch hodnot pou╛it²ch k p°edßnφ dat rozhodovacφ kostce, TDecisionCube. Rozhodovacφ dotaz nemß vlastnosti, kterΘ nejsou zd∞d∞ny od ostatnφch komponent datov²ch mno╛in. D∙le╛itΘ zd∞d∞nΘ vlastnosti jsou Active a SQL.
M∙╛eme takΘ pou╛φt normßlnφ TQuery nebo ostatnφ datovΘ mno╛iny (viz Pou╛itφ komponent TQuery nebo TTable) jako datovou mno╛inu pro TDecisionCube, ale sprßvnΘ nastavenφ datovΘ mno╛iny a TDecisionCube je pak na zodpov∞dnosti nßvrhß°e.
Pro sprßvnou prßci s rozhodovacφ kostkou, v╣echny polo╛ky v datovΘ mno╛in∞ musφ b²t rozm∞ry nebo sumarizace. Sumarizace musφ b²t sΦitatelnΘ hodnoty (jako souΦet nebo poΦet) a musφ reprezentovat souΦty pro ka╛dou kombinaci hodnot rozm∞r∙. Pro maximßlnφ usnadn∞nφ nastavenφ, souΦty je vhodnΘ v datov²ch mno╛inßch pojmenovßvat Sum..., zatφmco poΦty pojmenovßvßme Count....
Rozhodovacφ kostka se m∙╛e natßΦet a mφt mezisouΦty pouze pro sumarizace, jejich bu≥ky jsou sΦitatelnΘ. SUM a COUNT jsou sΦitatelnΘ, zatφmco AVG, MAX a MIN nejsou. OtßΦivΘ k°φ╛ovΘ tabulky budujeme pouze pro m°φ╛ky, kterΘ obsahujφ pouze sΦitatelnΘ agregßtory. Kdy╛ mßme nesΦitatelnΘ agregßtory, pak pou╛ijeme statickou rozhodovacφ m°φ╛ku, kterß nemß pivot a mezisouΦty.
Vytvß°enφ rozhodovacφch datov²ch mno╛in pomocφ TQuery nebo TTable
Pokud pou╛φvßme normßlnφ komponentu TQuery jako rozhodovacφ datovou mno╛inu, pak musφme manußln∞ nastavit p°φkaz SQL a zajistit, ╛e GROUP BY obsahuje stejnΘ polo╛ky (a ve stejnΘm po°adφ) jako klauzule SELECT. P°φkaz SQL musφ vypadat n∞jak takto:
SELECT ORDERS."Terms", ORDERS."ShipVIA",
             ORDERS."PaymentMethod", SUM( ORDERS."AmountPaid" )
FROM "ORDERS.DB" ORDERS
GROUP BY ORDERS."Terms", ORDERS."ShipVIA", ORDERS."PaymentMethod"
Po°adφ polo╛ek SELECT se musφ shodovat s po°adφm polo╛ek GROUP BY.
S TTable, musφme p°edat informace rozhodovacφ kostce o tom, kterΘ polo╛ky v dotazu jsou seskupovacφ polo╛ky a kterΘ jsou sumarizaΦnφ. Provedeme to ve vlastnosti DimensionMap rozhodovacφ kostky. Musφme indikovat zda polo╛ka je rozm∞rovß nebo sumßrnφ a je-li sumßrnφ, pak je zapot°ebφ uvΘst jejφ typ. Jeliko╛ otoΦnΘ agregßty zßvisφ na v²poΦtech SUM/COUNT, musφme takΘ poskytnout zßklad jmΘna polo╛ky k umo╛n∞nφ rozhodovacφ kostce hledat pßry agregßt∙ SUM a COUNT.
Vytvß°enφ rozhodovacφch datov²ch mno╛in pomocφ Editoru Decision Query
V╣echna data pou╛φvanß komponentami podporujφcφmi rozhodovßnφ jsou p°edßny prost°ednictvφm Rozhodovacφ kostky, kterß akceptuje specißln∞ formßtovanou datovou mno╛inu vytvo°enou dotazem SQL.
I kdy╛ TTable nebo TQuery m∙╛e b²t pou╛ita jako Rozhodovacφ datovß mno╛ina, je mnohem snadn∞j╣φ pou╛φt TDecisionQuery; Editor Rozhodovacφho dotazu m∙╛e b²t pou╛it ke specifikaci tabulek, polo╛ek a sumarizacφ v Rozhodovacφ m°φ╛ce a pomßhß k nastavovßnφ Φßstφ SELECT a GROUP BY p°φkazu SQL.
Vφce informacφ o pou╛φvßnφ Editoru Rozhodovacφho dotazu, viz Pou╛φvßnφ Editoru Rozhodovacφho dotazu.
Pou╛φvßnφ Editoru Rozhodovacφho dotazu
K pou╛itφ Editoru Rozhodovacφho dotazu:
  1. Vybereme komponentu Rozhodovacφho dotazu na formulß°i a v jeho mφstnφ nabφdce zvolφme Decision Query Editor. Je zobrazeno dialogovΘ okno Editoru.
  2. Zvolφme pou╛φvanou databßzi.
  3. Pro jedno tabulkov² dotaz stiskneme tlaΦφtko Select Table. Pro slo╛it∞j╣φ dotazy pou╛φvajφcφ spojovßnφ tabulek, stiskneme tlaΦφtko Query Builder k zobrazenφ Builderu SQL nebo zapφ╣eme SQL p°φkaz do editaΦnφ Φßsti na strßnce SQL.
  4. Vrßtφme se do dialogovΘho okna Editoru Rozhodovacφho dotazu.
  5. V seznamu Avialable Fields vybereme polo╛ky a p°i°adφme je k Dimension nebo k Summaries stiskem p°φslu╣nΘho tlaΦφtka se ╣ipkou. Po p°idßnφ polo╛ek k seznamu Summaries vybereme ze zobrazenΘ nabφdky typ sumarizace: souΦet, poΦet nebo pr∙m∞r.
  6. Implicitn∞, v╣echny polo╛ky a sumarizace definovanΘ ve vlastnosti SQL Rozhodovacφho dotazu jsou zobrazeny v seznamech Active Dimensions a Active Summaries. K odstran∞nφ rozm∞ru nebo sumarizace, vybereme jej v seznamu a dvojit²m kliknutφm jej odstranφme. Pro jeho op∞tovnΘ p°idßnφ, jej vybereme v seznamu Available Fields a stiskneme p°φslu╣nou ╣ipku.
Po definovßnφ obsahu Rozhodovacφ kostky, m∙╛eme dßle manipulovat zobrazen²mi rozm∞ry pomocφ jejφ vlastnosti DimensionMap a tlaΦφtky TDecisionPivot.
Poznßmka: Kdy╛ pou╛φvßme Editor Rozhodovacφho dotazu, pak dotaz je vytvo°en p°i pou╛itφ syntaxe ANSI-92 SQL a pak p°elo╛en (pokud to je pot°eba) do dialektu pou╛itΘho serverem. Editor Rozhodovacφho dotazu Φte a zobrazuje pouze ANSI standard SQL. P°elo╛en² dialekt je automaticky p°i°azen vlastnosti SQL komponenty Rozhodovacφho dotazu. K modifikaci dotazu editujeme ANSI-92 verzi v Rozhodovacφm dotazu mφsto vlastnosti SQL.

Pou╛φvßnφ Rozhodovacφch kostek

Komponenta Rozhodovacφ kostky, TDecisionCube, je vφcerozm∞rnΘ ·lo╛i╣t∞ dat, kterΘ zφskßvß svß data z datovΘ mno╛iny (obvykle specifikacφ strukturovanΘho p°φkazu SQL prost°ednictvφm TDecisionQuery nebo TQuery). Data jsou ulo╛ena ve tvaru, kter² umo╛≥uje snadnΘ otßΦenφ kostky (tj. zm∞nu organizace dat a sumarizacφ) bez nutnosti op∞tovnΘho spu╣t∞nφ dotazu.
V tΘto sekci jsou uvedeny je╣t∞ body:
Vlastnosti a udßlosti Rozhodovacφ kostky
Vlastnost DimensionMap komponenty TDecisionCube nejen °φdφ kterΘ rozm∞ry a sumarizace jsou zobrazeny, ale takΘ umo╛≥ujφ nastavit datovΘ rozsahy a specifikovat maximßlnφ poΦet rozm∞r∙, kter² Rozhodovacφ kostka m∙╛e podporovat. M∙╛eme takΘ urΦit, zda chceme zobrazovat data v pr∙b∞hu nßvrhu. M∙╛eme zobrazovat jmΘna, (kategorie) hodnoty, mezisouΦty nebo data. Zobrazovßnφ dat p°i nßvrhu m∙╛e b²t v zßvislosti na datovΘm zdroji Φasov∞ nßroΦnΘ.
Kdy╛ stiskneme tlaΦφtko se t°emi teΦkami vlastnosti DimensionMap v Inspektoru objekt∙, pak se zobrazφ Editor Rozhodovacφ kostky. M∙╛eme jej pou╛φt k nastavovßnφ vlastnosti DimensionMap.
Udßlost OnRefresh je generovßna p°i p°ebudovßvßnφ Rozhodovacφ kostky. V²vojß° m∙╛e p°istupovat k mapovßnφ novΘho rozm∞ru a zm∞nit jej p°i uvol≥ovßnφ pam∞ti, zm∞nit maximum sumarizacφ nebo rozm∞r∙, apod. OnRefresh je takΘ u╛iteΦn², pokud u╛ivatel p°istupuje k Editoru Rozhodovacφ kostky; k≤d aplikace m∙╛e reagovat na zm∞ny.
Pou╛φvßnφ Editoru Rozhodovacφ kostky
K nastavovßnφ vlastnosti DimensionMap Rozhodovacφ kostky m∙╛eme pou╛φvat Editor Rozhodovacφ kostky. Editor zobrazφme pomocφ Inspektoru objekt∙ (jak je popsßno v p°edchozφm bod∞) nebo volbou DecisionCube Editor v mφstnφ nabφdce Rozhodovacφ kostky.
Editor Rozhodovacφ kostky mß dv∞ strßnky:
Zobrazovßnφ a zm∞na nastavenφ rozm∞ru
K zobrazenφ nastavenφ rozm∞r∙, zobrazφme Editor Rozhodovacφ kostky a p°ejdeme na jeho strßnku Dimension Settings. Pak vybereme rozm∞r nebo sumarizaci v seznamu Available Fields. Informace jsou zobrazeny na pravΘ stran∞ Editoru:
Nastavovßnφ maximßlnφch mo╛n²ch rozm∞r∙ a sumarizacφ
K urΦenφ maximßlnφho poΦtu rozm∞r∙ a sumarizacφ dostupn²ch pro Rozhodovacφho pivota, Rozhodovacφ m°φ╛ky a Rozhodovacφho grafu, spojen²ch s vybranou Rozhodovacφ kostkou, zobrazφme Editor Rozhodovacφ kostky a p°ejdeme na jeho strßnku Memory Control. Pou╛ijeme editaΦnφ ovladaΦe k zadßnφ souΦasnΘho nastavenφ, pokud to je zapot°ebφ. Tato nastavenφ pomßhajφ °φdit mno╛stvφ po╛adovanΘ pam∞ti Rozhodovacφ kostkou.
Zobrazovßnφ a zm∞na nßvrhov²ch voleb
K urΦenφ kolik informacφ bude zobrazovßno p°i nßvrhu, zobrazφme Editor Rozhodovacφ kostky a p°ejede na jeho strßnku Memory Control. Pak testujeme nastavenφ indikujφcφ kterß jmΘna a data zobrazovat. Zobrazovßnφ dat nebo jmen polo╛ek p°i nßvrhu m∙╛e v n∞kter²ch p°φpadech zpomalovat pr∙b∞h nßvrhu.

Pou╛φvßnφ rozhodovacφch zdroj∙

Komponenta Rozhodovacφho zdroje, TDecisionSource, definuje souΦasn² stav natoΦenφ Rozhodovacφch m°φ╛ek nebo Rozhodovacφch graf∙. LibovolnΘ dva objekty, kterΘ pou╛φvajφ stejn² Rozhodovacφ zdroj takΘ sdφlejφ stav natoΦenφ.
Nßsledujφ n∞kterΘ specißlnφ vlastnosti a udßlosti, kterΘ °φdφ vzhled a chovßnφ Rozhodovacφch zdroj∙:

Pou╛φvßnφ Rozhodovacφho pivota

Komponenta Rozhodovacφho pivota, TDecisionPivot, umo╛≥uje otevφrat nebo uzavφrat rozm∞ry nebo polo╛ky Rozhodovacφ kostky, stiskem tlaΦφtek. Kdy╛ °ßdek nebo sloupec je otev°en stisknutφm tlaΦφtka TDecisionPivot, pak odpovφdajφcφ rozm∞r se zobrazφ na komponent∞ TDecisionGrid nebo TDecisionGraph. Kdy╛ rozm∞r je uzav°en, pak jeho detailnφ data se ji╛ nezobrazujφ, jsou sbaleny do souΦt∙ ostatnφch rozm∞r∙. Rozm∞r m∙╛e b²t v "otoΦenΘm" stavu, kdy se zobrazujφ pouze sumarizace pro jistou hodnotu polo╛ky rozm∞ru.
M∙╛eme takΘ pou╛φt Rozhodovacφho pivota k reorganizaci zobrazen²ch rozm∞r∙ v Rozhodovacφ m°φ╛ce a Rozhodovacφm grafu. M∙╛eme tßhnout tlaΦφtko na oblast °ßdku nebo sloupce nebo zm∞nit po°adφ tlaΦφtek ve stejnΘ oblasti.
Vφce informacφ o specißlnφch vlastnostech TDecisionPivot nalezneme ve Vlastnosti Rozhodovacφho pivota.
Vlastnosti Rozhodovacφho pivota
Nßsledujφ n∞kterΘ specißlnφ vlastnosti, kterΘ °φdφ vzhled a chovßnφ Rozhodovacφho pivota:

Vytvß°enφ a pou╛φvßnφ Rozhodovacφch m°φ╛ek

Komponenta Rozhodovacφ m°φ╛ky, TDecisionGrid, prezentuje data k°φ╛ovΘ tabulky v tabulkovΘm formßtu. V tΘto sekci jsou je╣t∞ body:
Vytvß°enφ Rozhodovacφ m°φ╛ky
K vytvo°enφ formulß°e s jednou nebo vφce tabulkami s daty k°φ╛ov²ch tabulek,
  1. Provedeme kroky 1 - 3 uveden²mi v bod∞ Nßvod pro pou╛φvßnφ komponent podporujφcφch rozhodovßnφ.
  2. P°idßme jednu nebo vφce komponent Rozhodovacφ m°φ╛ky (TDecisionGrid) a p°ipojφme je k Rozhodovacφmu zdroji, TDecisionSource v Inspektoru objekt∙ nastavenφm jejich vlastnosti DecisionSource na p°φslu╣nou komponentu Rozhodovacφho zdroje.
  3. PokraΦujeme v krocφch 5 - 7 uveden²mi v Nßvodu pro pou╛φvßnφ komponent podporujφcφch rozhodovßnφ.
Popis toho co je zobrazeno v Rozhodovacφ m°φ╛ce a jak ji pou╛φvat najdeme v Pou╛φvßnφ Rozhodovacφ m°φ╛ky. Pro p°idßnφ grafu na formulß°, pokraΦujeme instrukcemi z Vytvß°enφ Rozhodovacφch graf∙.
Pou╛φvßnφ Rozhodovacφ m°φ╛ky
Komponenta Rozhodovacφ m°φ╛ky, TDecisionGrid, zobrazuje data z Rozhodovacφ kostky (TDecisionCube) p°ipojenΘ k Rozhodujφcφmu zdroji (TDecisionSource).
Implicitn∞, m°φ╛ka zobrazuje polo╛ky rozm∞r∙ na svΘ levΘ stran∞ a/nebo naho°e, v zßvislosti na seskupovacφch instrukcφch definovan²ch v datovΘ mno╛in∞. Kategorie, jedna pro ka╛dou datovou hodnotu, jsou zobrazeny pod ka╛dou polo╛kou. M∙╛eme Vφce informacφ o specißlnφch vlastnostech a udßlostech Rozhodovacφ m°φ╛ky nalezneme ve Vlastnosti Rozhodovacφ m°φ╛ky.
Otevφrßnφ a uzavφrßnφ polo╛ek Rozhodovacφ m°φ╛ky
Pokud znamΘnko plus se zobrazuje v rozm∞rov²ch nebo sumßrnφch polo╛kßch, pak jedna nebo vφce polo╛ek napravo je uzav°eno (skryto). M∙╛eme otev°φt dal╣φ polo╛ky a kategorie kliknutφm na znamΘnku. ZnamΘnko minus indikuje ·pln∞ otev°enΘ polo╛ky. Kdy╛ klikneme na znamΘnko, pak polo╛ka se uzav°e.
Reorganizovßnφ °ßdk∙ a sloupc∙ v Rozhodovacφ m°φ╛ce
M∙╛eme p°etßhnout hlaviΦky °ßdk∙ nebo sloupc∙ na novΘ mφsto. Tφmto zp∙sobem m∙╛eme reorganizovat m°φ╛ku a vidφme data z novΘ perspektivy jako data m∞nφcφ seskupenφ. Tato slu╛ba m∙╛e b²t zakßzßna.
Pokud vlo╛φme Rozhodovacφho pivota, pak k reorganizaci zobrazenφ m∙╛eme p°etßhnout jeho tlaΦφtka.
Zmrazenφ pro detail v Rozhodovacφ m°φ╛ce
M∙╛eme zmrazit otßΦenφ, abychom vid∞li vφce detail∙ v rozm∞ru. Nap°. pokud klikneme prav²m tlaΦφtkem na popisu kategorie (hlaviΦce °ßdku) pro rozm∞r s ostatnφmi sbalen²mi polo╛kami, pak m∙╛eme zvolit zmrazenφ a vidφme pouze data pro tuto kategorii. Kdy╛ rozm∞r je zmrazen², pak nevidφme popisy kategorie pro kterΘ jsou zobrazeny v m°φ╛ce rozm∞ry, nebo╗ jsou zobrazeny pouze zßznamy pro jednu hodnotu kategorie. Pokud mßme Rozhodovacφho pivota na formulß°i, pak zobrazφ hodnotu kategorie a pokud po╛adujeme m∙╛eme ji zm∞nit na ostatnφ hodnoty.
Pro zmrazenφ v rozm∞ru, Pro op∞tovnΘ ud∞lßnφ kompletnφho rozm∞ru aktivnφho klikneme prav²m tlaΦφtkem na odpovφdajφcφ tlaΦφtko pivotu nebo klikneme prav²m tlaΦφtkem v levΘm hornφm rohu Rozhodovacφ m°φ╛ky a vybereme rozm∞r.
Omezovßnφ v²b∞ru rozm∞ru v Rozhodovacφ m°φ╛ce
M∙╛eme zm∞nit vlastnost ControlType Rozhodovacφho zdroje k urΦenφ zda vφce ne╛ jeden rozm∞r m∙╛e b²t vybrßn pro ka╛d² sm∞r v m°φ╛ce.

Vlastnosti Rozhodovacφ m°φ╛ky

Komponenta Rozhodovacφ m°φ╛ky TDecisionGrid, zobrazuje data z komponenty Rozhodovacφ kostky p°ipojenΘ k Rozhodovacφmu zdroji. Implicitn∞ data zobrazenß v m°φ╛ce jsou spojena s polo╛kami kategoriφ na levΘ stran∞ a v hornφ Φßsti m°φ╛ky.
Nßsledujφ n∞kterΘ specißlnφ vlastnosti, kterΘ °φdφ vzhled a chovßnφ Rozhodovacφ m°φ╛ky:

Vytvß°enφ a pou╛φvßnφ Rozhodovacφch graf∙

Komponenta Rozhodovacφho grafu, TDecisionGraph, prezentuje data k°φ╛ovΘ tabulky v grafickΘm formßtu. Ka╛d² Rozhodovacφ graf zobrazuje hodnoty jednΘ sumarizace, jako je Sum, Count nebo Avg, pro jeden nebo vφce rozm∞r∙.
V tΘto Φßsti jsou je╣t∞ uvedeny tyto body:
Vytvß°enφ Rozhodovacφch graf∙
K vytvo°enφ formulß°e s jednφm nebo vφce Rozhodovacφmi grafy:
  1. Provedeme kroky 1 - 3 uveden²mi v bod∞ Nßvod pro pou╛φvßnφ komponent podporujφcφch rozhodovßnφ.
  2. P°idßme jednu nebo vφce komponent Rozhodovacφho grafu (TDecisionGraph) a p°ipojφme je k Rozhodovacφmu zdroji, TDecisionSource v Inspektoru objekt∙ nastavenφm jejich vlastnosti DecisionSource na p°φslu╣nou komponentu Rozhodovacφho zdroje.
  3. PokraΦujeme v krocφch 5 - 7 uveden²mi v Nßvodu pro pou╛φvßnφ komponent podporujφcφch rozhodovßnφ.
  4. Nakonec v mφstnφ nabφdce grafu zvolφme Edit Chart k modifikaci vzhledu sΘriφ grafu. M∙╛eme nastavit ╣ablonu vlastnostφ pro ka╛d² rozm∞r grafu, a pak nastavit jednotlivΘ vlastnosti sΘriφ k p°epsßnφ implicitnφch hodnot.
Pro urΦenφ co zobrazit v Rozhodovacφm grafu a jak jej pou╛φvat se podφvejte do Pou╛φvßnφ Rozhodovacφch graf∙.
Pou╛φvßnφ Rozhodovacφch graf∙
Komponenta Rozhodovacφho grafu, TDecisionGraph, zobrazuje polo╛ky z Rozhodovacφho zdroje jako dynamick² graf, kter² se m∞nφ, kdy╛ rozm∞ry dat jsou otevφrßny, uzavφrßny, p°eta╛eny nebo rearan╛ovßny Rozhodovacφm pivotem.
Zobrazovanß data jsou zφskßna od specißln∞ formßtovanΘ datovΘ mno╛iny, jako je TDecisionQuery. Implicitn∞ prvnφ °ßdek rozm∞ru je zobrazen jako osa x a prvnφ sloupec rozm∞ru je zobrazen jako osa y.
Rozhodovacφ graf m∙╛eme pou╛φt spoleΦn∞ s Rozhodovacφ m°φ╛kou. Rozhodovacφ m°φ╛ky a Rozhodovacφ grafy, kterΘ jsou spojeny se stejn²m Rozhodovacφm zdrojem, prezentujφ stejnΘ rozm∞ry dat. K zobrazenφ r∙zn²ch sumßrnφch dat pro stejnΘ rozm∞ry, m∙╛eme p°ipojit vφce ne╛ jeden Rozhodovacφ graf ke stejnΘmu Rozhodovacφmu zdroji. K zobrazenφ r∙zn²ch rozm∞r∙, p°ipojφme Rozhodovacφ grafy k r∙zn²m Rozhodovacφm zdroj∙m.
Nap°. na nßsledujφcφm obrßzku prvnφ Rozhodovacφ pivot a graf jsou spojeny s prvnφm Rozhodovacφm zdrojem a druh² Rozhodovacφ pivot a graf s druh²m. Ka╛d² graf tak m∙╛e zobrazovat jinΘ rozm∞ry.
Zobrazenφ Rozhodovacφho grafu
Implicitn∞ Rozhodovacφ graf znßzor≥uje sumßrnφ hodnoty pro kategorie v prvnφm aktivnφm °ßdku (okolo osy y) spoleΦn∞ s hodnotami v prvnφm aktivnφm sloupci (okolo osy x). Ka╛dß zobrazovanß sΘrie se zobrazuje jako samostatnß sΘrie.
Pokud je vybrßn pouze jeden rozm∞r (nap°. kliknutφm pouze na jedno tlaΦφtko TDecisionPivot), pak je zobrazena pouze jedna sΘrie. Kdy╛ pou╛φvßme Rozhodovacφ pivot, pak jejφmi tlaΦφtky m∙╛eme urΦovat, kterΘ polo╛ky Rozhodovacφ kostky (rozm∞ry) jsou zobrazovßny. Ke zm∞n∞ os grafu, p°etßhneme tlaΦφtko rozm∞ru Rozhodovacφho pivotu z jednΘ strany na druhou. Kdy╛ mßme jednorozm∞rn² graf se v╣emi tlaΦφtky na jednΘ stran∞, pak m∙╛eme pou╛φt ikonu Row nebo Column jako cφl ta╛enφ pro p°idßvßnφ tlaΦφtek na druhou stranu k vytvo°enφ vφcerozm∞rnΘho grafu.
Pokud chceme aby v jeden okam╛ik byl aktivnφ pouze jeden sloupec a jeden °ßdek, pak m∙╛eme nastavit vlastnost ControlType pro TDecisionSource na xtRadio. Pak m∙╛e b²t aktivnφ pouze jedna polo╛ka pro ka╛dou osu Rozhodovacφ kostky a funkΦnost Rozhodovacφho pivotu bude odpovφdat chovßnφ grafu. xtRadioEx pracuje stejn∞ jako xtRadio, ale neumo╛≥uje aby v╣echny rozm∞ry °ßdk∙ nebo sloupc∙ byly uzav°eny.
Kdy╛ mßme jak Rozhodovacφ m°φ╛ku tak i Rozhodovacφ graf p°ipojen ke stejnΘmu TDecisionSource, pak pravd∞podobn∞ budeme chtφt nastavit ControlType zp∞t na xtCheck k zφskßnφ flexibiln∞j╣φho chovßnφ pro m°φ╛ku.
P°izp∙sobovßnφ Rozhodovacφho grafu
Komponenta rozhodovacφho grafu, TDecisionGraph, zobrazuje polo╛ky z Rozhodovacφho zdroje jako dynamick² graf, kter² se m∞nφ kdy╛ rozm∞ry dat jsou otevφrßny, uzavφrßny, p°eta╛eny nebo rearan╛ovßny pomocφ Rozhodovacφho pivota. M∙╛eme zm∞nit typ, barvy, typy oznaΦovaΦ∙ Φar grafu a mnoho dal╣φch vlastnostφ Rozhodovacφho grafu.
Pro p°izp∙sobenφ grafu:
  1. V mφstnφ nabφdce grafu zvolφme Edit Chart. Je zobrazeno dialogovΘ okno editace grafu.
  2. Pou╛ijeme strßnku Chart dialogovΘho okna editace grafu k zobrazenφ seznamu viditeln²ch sΘriφ, vybereme sΘrii k pou╛itφ, zm∞nφme typ grafu pro ╣ablonu nebo sΘrii a nastavφme dal╣φ vlastnosti grafu.

  3. Seznam Series na strßnce Chart zobrazuje v╣echny rozm∞ru Rozhodovacφ kostky (p°edchßzenΘ Template:) a souΦasn∞ viditelnΘ kategorie. Ka╛dß kategorie nebo sΘrie je samostatn² objekt. M∙╛eme: Popis ostatnφch zßlo╛ek strßnky Chart je uveden v nßpov∞d∞.
  4. Pou╛ijeme strßnku Series k z°φzenφ ╣ablon rozm∞ru; pak p°izp∙sobφme vlastnosti pro ka╛dou individußlnφ sΘrii grafu.
Implicitn∞, v╣echny sΘrie jsou zobrazovßny jako sloupcov² graf a a╛ do 16 p°i°azen²ch implicitnφch barev. M∙╛eme editovat typ ╣ablony a vlastnosti k vytvo°enφ novΘho implicitnφho grafu. Podrobnosti o ╣ablonßch  viz Nastavovßnφ implicitnφ ╣ablony Rozhodovacφho grafu. Instrukce pro p°izp∙sobenφ individußlnφch sΘrii nalezneme v  P°izp∙sobovßnφ seriφ Rozhodovacφho grafu.
Nastavovßnφ implicitnφ ╣ablony Rozhodovacφho grafu
Rozhodovacφ graf zobrazuje hodnoty ze dvou rozm∞r∙ Rozhodovacφ kostky: jeden rozm∞r je zobrazen jako osa grafu a druh² je pou╛it k vytvo°enφ mno╛iny sΘriφ. ⌐ablona pro tento rozm∞r poskytuje implicitnφ vlastnosti pro tyto sΘrie (jako zda sΘrie jsou sloupce, Φßry, oblasti apod.). Jak p°echßzφme z jednoho stavu do jinΘho, libovolnΘ po╛adovanΘ sΘrie pro rozm∞r jsou vytvo°eny pomocφ typu sΘrie a dal╣φch implicitnφch specifikacφ v ╣ablon∞.
Samostatnß ╣ablona je poskytnuta pro p°φpad, kdy u╛ivatel p°ejde do stavu pouze s jednφm aktivnφm rozm∞rem. Jednorozm∞rn² stav je Φasto reprezentovßn kolßΦov²m grafem a tedy pro tento p°φpad je poskytnuta samostatnß ╣ablona.
M∙╛eme:
Zm∞na implicitnφho typu grafu
Pro zm∞nu implicitnφho typu grafu:
  1. Vybereme sΘrii v seznamu Series na strßnce Chart dialogovΘho okna Editoru grafu.
  2. Stiskneme tlaΦφtko Change.
  3. Vybereme nov² typ a uzav°eme dialogovΘ okno.
Zm∞na ostatnφch vlastnostφ ╣ablony Rozhodovacφho grafu
Pro zm∞nu barvy nebo ostatnφch vlastnostφ ╣ablony:
  1. P°ejdeme na strßnku Series v dialogovΘm okn∞ Editoru grafu.
  2. Vybereme ╣ablonu z rozbalovacφho seznamu v hornφ Φßsti strßnky.
  3. P°ejdeme na p°φslu╣nou zßlo╛ku a provedeme nastavenφ.
Prohlφ╛enφ a nastavovßnφ vlastnostφ Rozhodovacφho grafu
K zobrazenφ a nastavenφ jin²ch vlastnostφ ne╛ typ a sΘrie Rozhodovacφho grafu:
  1. P°ejdeme na strßnku Chart v dialogovΘm okn∞ Editoru grafu.
  2. P°ejdeme na p°φslu╣nou zßlo╛ku a provedeme nastavenφ.
P°izp∙sobovßnφ sΘriφ Rozhodovacφho grafu
⌐ablony p°edßvajφ mnoho implicitnφch hodnot pro ka╛d² rozm∞r Rozhodovacφ kostky, jako je typ grafu a jak jsou sΘrie zobrazeny. Ostatnφ implicitnφ hodnoty, jako je barva sΘrie, jsou definovßny TDecisionGraph. Pokud po╛adujeme pak m∙╛eme p°epsat implicitnφ hodnoty pro ka╛dou sΘrii. ⌐ablony jsou urΦenΘ pro pou╛itφ, kdy╛ program vytvß°φ sΘrie pro kategorie podle pot°eby, a zru╣eny, kdy╛  ji╛ dßle nejsou zapot°ebφ. Pokud po╛adujeme, pak m∙╛eme nastavit p°izp∙sobenΘ sΘrie pro specifickΘ hodnoty kategorie. Kdy╛ sΘrie je zobrazenß v grafu, pak m∙╛eme pou╛φt Editor grafu k:
Zm∞na typu grafu
Implicitn∞, ka╛dß sΘrie mß stejn² typ grafu, definovan² ╣ablonou pro tento rozm∞r. Pro zm∞nu v╣ech sΘriφ na stejn² typ grafu, m∙╛eme zm∞nit typ ╣ablony. Tφm jsme se ji╛ zab²vali v p°edchozφ sekci. Pro zm∞nu typu grafu pro jednu sΘrii:
  1. Vybereme sΘrii v seznamu Series na strßnce Chart Editoru grafu.
  2. Stiskneme tlaΦφtko Change.
  3. Vybereme nov² typ a uzav°eme okno galerie.
  4. OznaΦφme znaΦku Save Series.
Zm∞na ostatnφch vlastnostφ sΘriφ Rozhodovacφho grafu
Pro zm∞nu barvy nebo ostatnφch vlastnostφ sΘriφ Rozhodovacφho grafu:
  1. Vybereme sΘrii v seznamu Series na strßnce Chart Editoru grafu.
  2. Zvolφme p°φslu╣nou zßlo╛ku a provedeme nastavenφ.
  3. OznaΦφme znaΦku Save Series.
Uklßdßnφ nastavenφ sΘriφ Rozhodovacφho grafu
Implicitn∞, p°i nßvrhu jsou uklßdßny pouze nastavenφ pro ╣ablony. Zm∞ny provedenΘ na n∞kterΘ serii jsou ulo╛eny pouze tehdy, kdy╛ je oznaΦena znaΦka Save Series v dialogovΘm okn∞ Editoru grafu.
Uklßdanφ sΘriφ m∙╛e b²t nßroΦnΘ na pam∞╗ a tedy pokud je nemusφme uklßdat, pak nenφ vhodnΘ mφt oznaΦenou znaΦku Save Series.

Komponenty podporujφcφ rozhodovßnφ za b∞hu

Za b∞hu, u╛ivatel m∙╛e provßd∞t mnoho operacφ kliknutφm lev²m nebo prav²m tlaΦφtkem my╣i a ta╛enφm viditeln²ch komponent podporujφcφch rozhodovßnφ. Tyto operace jsou shrnuty v:

Rozhodovacφ pivot za b∞hu

U╛ivatel m∙╛e:

Rozhodovacφ m°φ╛ky za b∞hu

U╛ivatel m∙╛e:

Rozhodovacφ grafy za b∞hu

U╛ivatel m∙╛e tßhnou za strany na stranu a ze shora dol∙ v oblasti grafu k rolovßnφ nezobrazen²mi kategoriemi a hodnotami.

Komponenty podporujφcφ rozhodovßnφ a °φzenφ spot°eby pam∞ti

Kdy╛ rozm∞r nebo sumarizace je zaveden do Rozhodovacφ kostky, pak je umφst∞n do pam∞ti. P°idßnφ novΘ sumarizace zv∞t╣uje mno╛stvφ pot°ebnΘ pam∞ti lineßrn∞: tj. Rozhodovacφ kostka se dv∞mi sumarizacemi pou╛φvß dvakrßt vφce pam∞ti ne╛ stejnß kostka s jednou sumarizacφ, Rozhodovacφ kostka se t°emi sumarizacemi pou╛φvß t°ikrßt vφce pam∞ti, atd. Zv∞t╣ovßnφ poΦtu rozm∞r∙ zv∞t╣uje pot°ebnou pam∞╗ rychleji. P°idßnφ rozm∞ru s 10 hodnotami zv∞t╣φ pot°ebnou pam∞╗ 10x. P°idßnφ rozm∞ru se 100 hodnotami, zv∞t╣φ pot°ebnou pam∞╗ 100x. Tedy p°idßvßnφ rozm∞r∙ k Rozhodovacφ kostce zp∙sobuje znaΦnou spot°ebu pam∞ti a m∙╛e snadno zp∙sobit problΘmy. Tento efekt je obzvlß╣t∞ znaΦn², kdy╛ p°idßvan² rozm∞r mß mnoho hodnot.
Spot°eba pam∞ti m∙╛e b²t omezena nßsledujφcφmi technikami:

Nastavovßnφ maxima rozm∞r∙, sumarizacφ a bun∞k

Vlastnosti MaxDimensions a MaxSummaries Rozhodovacφ kostky, mohou b²t pou╛ity s vlastnostφ CubeDim->ActiveFlag k °φzenφ kolik rozm∞r∙ a sumarizacφ m∙╛e b²t zavedeno. Maximßlnφ hodnoty m∙╛eme nastavit na strßnce Cube Capacity Editoru Rozhodovacφ kostky k omezenφ spot°eby pam∞ti.
Omezovßnφm poΦtu rozm∞r∙ nebo sumarizacφ umo╛≥ujeme stanovit limit pot°ebnΘ pam∞ti pro Rozhodovacφ kostku. Nenφ zde ale uva╛ovßn rozdφl mezi rozm∞ry s mal²m poΦtem hodnot a t∞mi, kterΘ jich majφ velmi mnoho. Pro v∞t╣φ °φzenφ pot°ebnΘ pam∞ti pro Rozhodovacφ kostku, m∙╛eme takΘ omezit poΦet bun∞k v kostce. Provedeme to nastavenφm na strßnce Cube Capacity Editoru rozhodovacφ kostky.

Nastavovßnφ stavu rozm∞ru

Vlastnost ActiveFlag °φdφ, kterΘ rozm∞ry jsou zavßd∞ny. M∙╛eme nastavit tuto vlastnost na strßnce Dimension Settings Editoru Rozhodovacφ kostky pomocφ ovladaΦe Activity Type. Kdy╛ tento ovladaΦ je nastaven na Active, pak rozm∞r je zaveden nepodmφn∞n∞ a v╛dy zabφrß pam∞╗. Nezapome≥te, ╛e poΦet rozm∞r∙ v tomto stavu musφ b²t v╛dy men╣φ ne╛ MaxDimensions a poΦet sumarizacφ nastaven²ch na Active musφ b²t men╣φ ne╛ MaxSummaries.
Kdy╛ ActiveFlag je nastaveno na AsNeeded, pak rozm∞r nebo sumarizace je zavßd∞na pouze pokud neporu╣uje limity MaxDimensions, MaxSummaries nebo MaxCells. Tedy takto oznaΦenΘ rozm∞ry a sumarizace nemusφ b²t stßle zavedeny.

Pou╛φvßnφ strßnkov²ch rozm∞r∙

Kdy╛ Binning je nastaveno na Set na strßnce Dimension Settings Editoru Rozhodovacφ kostky a Start Value nenφ NULL, pak rozm∞r m∙╛eme b²t "strßnkovßn" nebo "trvale sbalen". M∙╛eme p°istupovat pouze pro jednu hodnotu z tohoto rozm∞ru v jeden okam╛ik, i kdy╛ m∙╛eme programov∞ p°istupovat k sΘrii hodnot sekvenΦn∞.
 
22. Pou╛itφ komponent podporujφcφch rozhodovßnφ