150
Parlament se usnesl na tomto zßkon∞ ╚eskΘ republiky:
Tento zßkon upravuje
a) | pravomoc a p°φsluÜnost soud∙ jednajφcφch a rozhodujφcφch ve sprßvnφm soudnictvφ a n∞kterΘ otßzky organizace soud∙ a postavenφ soudc∙, |
b) | postup soud∙, ·Φastnφk∙ °φzenφ (dßle jen "·Φastnφk") a dalÜφch osob ve sprßvnφm soudnictvφ. |
Ve sprßvnφm soudnictvφ poskytujφ soudy ochranu ve°ejn²m subjektivnφm prßv∙m fyzick²ch i prßvnick²ch osob zp∙sobem stanoven²m tφmto zßkonem a za podmφnek stanoven²ch tφmto nebo zvlßÜtnφm zßkonem a rozhodujφ v dalÜφch v∞cech, v nich₧ tak stanovφ tento zßkon.
(1) Ve sprßvnφm soudnictvφ jednajφ a rozhodujφ krajskΘ soudy a NejvyÜÜφ sprßvnφ soud. U krajsk²ch soud∙ vykonßvajφ sprßvnφ soudnictvφ specializovanΘ senßty a specializovanφ samosoudci.
(2) Nestanovφ-li tento zßkon jinak, vztahujφ se na organizaci soud∙ a postavenφ soudc∙, rozhodujφcφch ve sprßvnφm soudnictvφ, obecnΘ prßvnφ p°edpisy.1)
(1) Soudy ve sprßvnφm soudnictvφ rozhodujφ o
a) | ₧alobßch proti rozhodnutφm vydan²m v oblasti ve°ejnΘ sprßvy orgßnem moci v²konnΘ, orgßnem ·zemnφho samosprßvnΘho celku, jako₧ i fyzickou nebo prßvnickou osobou nebo jin²m orgßnem, pokud jim bylo sv∞°eno rozhodovßnφ o prßvech a povinnostech fyzick²ch a prßvnick²ch osob v oblasti ve°ejnΘ sprßvy, (dßle jen "sprßvnφ orgßn"), |
b) | ochran∞ proti neΦinnosti sprßvnφho orgßnu, |
c) | ochran∞ p°ed nezßkonn²m zßsahem sprßvnφho orgßnu, |
d) | kompetenΦnφch ₧alobßch. |
(2) Ve sprßvnφm soudnictvφ dßle soudy rozhodujφ
a) | ve v∞cech volebnφch, |
b) | ve v∞cech politick²ch stran a politick²ch hnutφ. |
Nestanovφ-li tento nebo zvlßÜtnφ zßkon jinak, lze se ve sprßvnφm soudnictvφ domßhat ochrany prßv jen na nßvrh a po vyΦerpßnφ °ßdn²ch opravn²ch prost°edk∙, p°ipouÜtφ-li je zvlßÜtnφ zßkon.
Z rozhodovßnφ soud∙ ve sprßvnφm soudnictvφ jsou vylouΦeny v∞ci, o nich₧ to stanovφ tento nebo zvlßÜtnφ zßkon.
(1) Nestanovφ-li tento nebo zvlßÜtnφ zßkon jinak, je k °φzenφ v∞cn∞ p°φsluÜn² krajsk² soud.
(2) Nestanovφ-li tento nebo zvlßÜtnφ zßkon jinak, je k °φzenφ mφstn∞ p°φsluÜn² soud, v jeho₧ obvodu je sφdlo sprßvnφho orgßnu, kter² ve v∞ci vydal rozhodnutφ v poslednφm stupni nebo jinak zasßhl do prßv toho, kdo se u soudu domßhß ochrany.
(3) Ve v∞cech d∙chodovΘho pojiÜt∞nφ a d∙chodovΘho zabezpeΦenφ je k °φzenφ p°φsluÜn² krajsk² soud, v jeho₧ obvodu mß navrhovatel bydliÜt∞, pop°φpad∞ v jeho₧ obvodu se zdr₧uje.
(4) Ve v∞cech nemocenskΘho pojiÜt∞nφ, pojistnΘho na socißlnφ zabezpeΦenφ a p°φsp∞vku na stßtnφ politiku zam∞stnanosti je k °φzenφ p°φsluÜn² krajsk² soud, v jeho₧ obvodu je sφdlo sprßvnφho orgßnu, kter² ve v∞ci rozhodl v prvnφm stupni.
(5) Byl-li nßvrh ve v∞ci sprßvnφho soudnictvφ podßn u soudu, kter² nenφ v∞cn∞ p°φsluÜn² k jeho vy°φzenφ, postoupφ jej tento soud k vy°φzenφ soudu v∞cn∞ a mφstn∞ p°φsluÜnΘmu. Byla-li v∞c nesprßvn∞ postoupena NejvyÜÜφmu sprßvnφmu soudu, vrßtφ ji NejvyÜÜφ sprßvnφ soud krajskΘmu soudu, kter² ji postoupil, nebo ji postoupφ krajskΘmu soudu v∞cn∞ a mφstn∞ p°φsluÜnΘmu.
(6) Nenφ-li soud, u n∞ho₧ byl nßvrh podßn, k jeho vy°φzenφ mφstn∞ p°φsluÜn², postoupφ jej k vy°φzenφ soudu p°φsluÜnΘmu. Nesouhlasφ-li tento soud s postoupenφm v∞ci, p°edlo₧φ spisy k rozhodnutφ o p°φsluÜnosti NejvyÜÜφmu sprßvnφmu soudu. Rozhodnutφm NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu o tΘto otßzce jsou soudy vßzßny.
(1) Soudci jsou vylouΦeni z projednßvßnφ a rozhodnutφ v∞ci, jestli₧e se z°etelem na jejich pom∞r k v∞ci, k ·Φastnφk∙m nebo k jejich zßstupc∙m je dßn d∙vod pochybovat o jejich nepodjatosti. VylouΦeni jsou tΘ₧ soudci, kte°φ se podφleli na projednßvßnφ nebo rozhodovßnφ v∞ci u sprßvnφho orgßnu nebo v p°edchozφm soudnφm °φzenφ. D∙vodem k vylouΦenφ soudce nejsou okolnosti, kterΘ spoΦφvajφ v postupu soudce v °φzenφ o projednßvanΘ v∞ci nebo v jeho rozhodovßnφ v jin²ch v∞cech.
(2) Z obdobn²ch d∙vod∙ je vylouΦena i jinß osoba, kterß se bezprost°edn∞ podφlφ na v²konu pravomoci soudu, (dßle jen "soudnφ osoba") a tΘ₧ tlumoΦnφk a znalec.
(3) Soudce, kter² zjistφ d∙vod svΘ podjatosti, oznßmφ takovou skuteΦnost p°edsedovi soudu a v °φzenφ zatφm m∙₧e provΘst jen takovΘ ·kony, kterΘ nesnesou odkladu. P°edseda soudu na jeho mφsto urΦφ podle rozvrhu prßce jinΘho soudce nebo jin² senßt. Mß-li p°edseda soudu za to, ₧e nenφ dßn d∙vod podjatosti soudce, nebo t²kß-li se v∞c p°edsedy soudu, rozhodne o vylouΦenφ NejvyÜÜφ sprßvnφ soud usnesenφm, a jde-li o soudce, NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu, jin² jeho senßt.
(4) Soudnφ osoba, tlumoΦnφk nebo znalec sd∞lφ d∙vody svΘ podjatosti p°edsedovi senßtu. O vylouΦenφ rozhoduje senßt. Ustanovenφ odstavce 3 se u₧ije p°im∞°en∞.
(5) ┌Φastnφk nebo osoba z·Φastn∞nß na °φzenφ m∙₧e namφtnout podjatost soudce, soudnφ osoby, tlumoΦnφka nebo znalce. Nßmitku musφ uplatnit do jednoho t²dne ode dne, kdy se o podjatosti dozv∞d∞l; zjistφ-li d∙vod podjatosti p°i jednßnφ, musφ ji uplatnit p°i tomto jednßnφ. K pozd∞ji uplatn∞n²m nßmitkßm se nep°ihlφ₧φ. Nßmitka musφ b²t zd∙vodn∞na a musφ b²t uvedeny konkrΘtnφ skuteΦnosti, z nich₧ je dovozovßna. O vylouΦenφ soudce rozhodne usnesenφm po jeho vyjßd°enφ NejvyÜÜφ sprßvnφ soud, a je-li namφtßna podjatost soudnφ osoby, tlumoΦnφka nebo znalce, senßt po jejich vyjßd°enφ.
(1) NejvyÜÜφ sprßvnφ soud p°ikß₧e v∞c jinΘmu ne₧ mφstn∞ p°φsluÜnΘmu krajskΘmu soudu, jestli₧e pro vylouΦenφ soudc∙ specializovan²ch senßt∙ mφstn∞ p°φsluÜnΘho soudu nelze sestavit senßt.
(2) NejvyÜÜφ sprßvnφ soud m∙₧e v∞c p°ikßzat jinΘmu ne₧ mφstn∞ p°φsluÜnΘmu krajskΘmu soudu, je-li to pro rychlost nebo hospodßrnost °φzenφ nebo z jinΘho d∙le₧itΘho d∙vodu vhodnΘ.
(3) ┌Φastnφci majφ prßvo vyjßd°it se k tomu, kterΘmu soudu mß b²t v∞c p°ikßzßna, a v p°φpad∞ odstavce 2 tΘ₧ k d∙vodu p°ikßzßnφ.
┌kony, kterΘ by p°φsluÜn² soud mohl provΘst jen s obtφ₧emi nebo ne·Φeln²mi nßklady anebo kterΘ v jeho obvodu provΘst nelze, provede podle jeho do₧ßdßnφ okresnφ soud nebo specializovan² senßt krajskΘho soudu.
(1) Z°izuje se NejvyÜÜφ sprßvnφ soud.
(2) Sφdlem NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu je Brno.
(1) NejvyÜÜφ sprßvnφ soud jako vrcholn² soudnφ orgßn ve v∞cech pat°φcφch do pravomoci soud∙ ve sprßvnφm soudnictvφ zajiÜ¥uje jednotu a zßkonnost rozhodovßnφ tφm, ₧e rozhoduje o kasaΦnφch stφ₧nostech v p°φpadech stanoven²ch tφmto zßkonem, a dßle rozhoduje v dalÜφch p°φpadech stanoven²ch tφmto nebo zvlßÜtnφm zßkonem.
(2) NejvyÜÜφ sprßvnφ soud sleduje a vyhodnocuje pravomocnß rozhodnutφ soud∙ ve sprßvnφm soudnictvφ a na jejich zßklad∞ v zßjmu jednotnΘho rozhodovßnφ soud∙ p°ijφmß stanoviska k rozhodovacφ Φinnosti soud∙ ve v∞cech urΦitΘho druhu.
(3) V zßjmu zßkonnΘho a jednotnΘho rozhodovßnφ sprßvnφch orgßn∙ se NejvyÜÜφ sprßvnφ soud v p°φpadech a postupem v tomto zßkon∞ stanoven²m m∙₧e p°i svΘ rozhodovacφ Φinnosti usnΘst na zßsadnφm usnesenφ.
(1) NejvyÜÜφ sprßvnφ soud se sklßdß z p°edsedy soudu, mφstop°edsedy soudu, p°edsed∙ kolegiφ, p°edsed∙ senßt∙ a dalÜφch soudc∙.
(2) P°edsedu a mφstop°edsedu NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu jmenuje a odvolßvß z °ad soudc∙ tohoto soudu prezident republiky.
(3) Rozhodovacφ Φinnost NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu vykonßvajφ soudci. P°edseda a mφstop°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu vykonßvajφ krom∞ rozhodovacφ Φinnosti takΘ stßtnφ sprßvu NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu v rozsahu stanovenΘm tφmto zßkonem. P°edsedovΘ kolegiφ krom∞ rozhodovacφ Φinnosti tΘ₧ organizujφ a °φdφ Φinnost kolegiφ. P°edsedovΘ senßt∙ krom∞ rozhodovacφ Φinnosti tΘ₧ organizujφ a °φdφ Φinnost senßt∙.
(1) Soudci NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu je jmenovßn alespo≥ jeden asistent soudce. Pracovnφ pom∞r asistenta soudce vznikß jmenovßnφm a °φdφ se zßkonφkem prßce, pokud tento zßkon nestanovφ jinak.
(2) Asistenta soudce jmenuje a odvolßvß p°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu na nßvrh soudce, o jeho₧ asistenta se jednß. Funkce asistenta soudce se pova₧uje za zruÜenou, zanikne-li funkce p°φsluÜnΘho soudce.
(3) Asistentem soudce m∙₧e b²t jmenovßn bez·honn² obΦan, kter² mß vysokoÜkolskΘ vzd∞lßnφ v magisterskΘm studijnφm programu v oblasti prßva na vysokΘ Ükole v ╚eskΘ republice. Podmφnku bez·honnosti nespl≥uje ten, kdo byl pravomocn∞ odsouzen za trestn² Φin, pokud se na n∞j nehledφ, jako by odsouzen nebyl.
(4) Asistent soudce je povinen zachovßvat mlΦenlivost o v∞cech, o kter²ch se dozv∞d∞l v souvislosti s v²konem svΘ funkce, a to i po zßniku funkce. TΘto povinnosti jej m∙₧e zprostit p°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
(1) Soudci NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu se za°azujφ rozvrhem prßce do kolegiφ podle hlavnφch ·sek∙ svΘ Φinnosti.
(2) O poΦtu kolegiφ rozhoduje plΘnum NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu (dßle jen "plΘnum") na nßvrh p°edsedy NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
(1) NejvyÜÜφ sprßvnφ soud rozhoduje v senßtech nebo v rozÜφ°en²ch senßtech, nestanovφ-li tento zßkon, ₧e rozhoduje a Φinφ jednotlivΘ ·kony p°edseda senßtu.
(2) Senßt se sklßdß
a) | z p°edsedy a Üesti soudc∙ ve v∞cech volebnφch, ve v∞cech politick²ch stran a politick²ch hnutφ a v °φzenφ o kompetenΦnφch ₧alobßch, |
b) | z p°edsedy a dvou soudc∙ v ostatnφch p°φpadech. |
(3) RozÜφ°en² senßt se sklßdß
a) | z p°edsedy a Üesti soudc∙, rozhoduje-li o v∞ci postoupenΘ mu senßtem slo₧en²m podle odstavce 2 pφsm. b), |
b) | z p°edsedy a osmi soudc∙ v ostatnφch p°φpadech. |
(1) Dosp∞l-li senßt NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu p°i svΘm rozhodovßnφ k prßvnφmu nßzoru, kter² je odliÜn² od prßvnφho nßzoru ji₧ vyjßd°enΘho v rozhodnutφ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu, postoupφ v∞c k rozhodnutφ rozÜφ°enΘmu senßtu. P°i postoupenφ sv∙j odliÜn² prßvnφ nßzor zd∙vodnφ.
(2) Ustanovenφ odstavce 1 neplatφ, byl-li odliÜn² prßvnφ nßzor ji₧ vysloven ve stanovisku NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
(1) Dosp∞l-li senßt NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu p°i svΘm rozhodovßnφ op∞tovn∞ k prßvnφmu nßzoru, kter² je odliÜn² od prßvnφho nßzoru o tΘ₧e prßvnφ otßzce, o n∞j₧ se opφrß rozhodnutφ sprßvnφho orgßnu, m∙₧e p°edlo₧it tuto prßvnφ otßzku rozÜφ°enΘmu senßtu k posouzenφ.
(2) Usnese-li se rozÜφ°en² senßt na prßvnφm nßzoru shodnΘm s dosavadnφ rozhodovacφ Φinnostφ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu, p°ijme jej jako zßsadnφ usnesenφ.
(3) Zßsadnφ usnesenφ uve°ejnφ p°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu ve Sbφrce rozhodnutφ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu a zaÜle je sprßvnφmu orgßnu, jeho₧ se rozhodnutφ uvedenΘ v odstavci 1 t²kalo, a p°φsluÜnΘmu ·st°ednφmu sprßvnφmu ·°adu.
(4) Jednacφ °ßd NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu (dßle jen "jednacφ °ßd") stanovφ, ve kter²ch dalÜφch p°φpadech m∙₧e p°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu p°edlo₧it rozÜφ°enΘmu senßtu k posouzenφ jinΘ prßvnφ otßzky.
(1) V zßjmu jednotnΘho rozhodovßnφ soud∙ m∙₧e p°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu nebo p°edseda kolegia NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu nebo rozÜφ°en² senßt na zßklad∞ vyhodnocenφ pravomocn²ch rozhodnutφ soud∙ navrhnout p°φsluÜnΘmu kolegiu zaujetφ stanoviska. K zaujetφ stanoviska je pot°ebn² souhlas v∞tÜiny vÜech Φlen∙ kolegia.
(2) Jde-li o otßzky t²kajφcφ se vφce kolegiφ nebo mezi nimi spornΘ, m∙₧e p°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu v zßjmu jednotnΘho rozhodovßnφ soud∙ na zßklad∞ vyhodnocenφ pravomocn²ch rozhodnutφ soud∙ navrhnout zaujetφ stanoviska plΘnu.
(3) P°ed zaujetφm stanoviska si NejvyÜÜφ sprßvnφ soud m∙₧e vy₧ßdat vyjßd°enφ sprßvnφch ·°ad∙ a jin²ch orgßn∙, sprßvnφch senßt∙ krajsk²ch soud∙ a jin²ch osob.
(1) PlΘnum se sklßdß ze vÜech soudc∙ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
(2) PlΘnum se m∙₧e platn∞ usnßÜet za p°φtomnosti nejmΘn∞ dvou t°etin sv²ch Φlen∙. K p°ijetφ usnesenφ je t°eba souhlasu nadpoloviΦnφ v∞tÜiny p°φtomn²ch Φlen∙; k zaujetφ stanoviska, k rozhodnutφ o poΦtu kolegiφ nebo k p°ijetφ jednacφho °ßdu je t°eba souhlasu nadpoloviΦnφ v∞tÜiny vÜech Φlen∙.
(3) P°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu svolßvß plΘnum, urΦuje jeho program a °φdφ jeho zasedßnφ. P°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu je povinen do jednoho m∞sφce svolat plΘnum, po₧ßdß-li o to nejmΘn∞ t°etina vÜech soudc∙ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu; v takovΘm p°φpad∞ p°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu urΦφ program plΘna podle nßvrhu toho, kdo o svolßnφ plΘna po₧ßdal.
(4) Zasedßnφ plΘna jsou neve°ejnß.
(5) Ministr spravedlnosti a p°edseda NejvyÜÜφho soudu majφ prßvo z·Φastnit se zasedßnφ plΘna. Na zasedßnφ plΘna je mo₧nΘ p°izvat takΘ dalÜφ osoby.
(1) PlΘnum se usnßÜφ na jednacφm °ßdu NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
(2) V jednacφm °ßdu NejvyÜÜφ sprßvnφ soud upravφ zejmΘna podrobn∞ji postup p°i v²konu soudnictvφ, p°i jednßnφ kolegiφ a plΘna, p°i vytvß°enφ senßt∙ a rozÜφ°en²ch senßt∙, p°i tvorb∞ rozvrhu prßce, p°i prov∞rkßch rozhodovacφ Φinnosti soudc∙ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu, p°i sledovßnφ a vyhodnocovßnφ pravomocn²ch rozhodnutφ soud∙, p°i p°ijφmßnφ zßsadnφch usnesenφ, p°i zaujφmßnφ stanovisek, p°i vydßvßnφ Sbφrky rozhodnutφ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu a vnit°nφ organizaci NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
NejvyÜÜφ sprßvnφ soud vydßvß Sbφrku rozhodnutφ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu (dßle jen "Sbφrka rozhodnutφ"), ve kterΘ se uve°ej≥ujφ zejmΘna vybranß rozhodnutφ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu a krajsk²ch soud∙ vydanß ve sprßvnφm soudnictvφ a stanoviska a zßsadnφ usnesenφ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
(1) Z°izuje se Soudcovskß rada NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu (dßle jen "soudcovskß rada"), kterß se sklßdß z p∞ti Φlen∙.
(2) Funkce Φlena soudcovskΘ rady je nesluΦitelnß s funkcφ p°edsedy, mφstop°edsedy a p°edsedy kolegia NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
(3) Soudcovskß rada je poradnφm orgßnem p°edsedy NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
(1) Soudcovskou radu svolßvß, urΦuje jejφ program a °φdφ jejφ jednßnφ p°edseda soudcovskΘ rady. P°edseda soudcovskΘ rady je povinen do jednoho m∞sφce svolat soudcovskou radu, po₧ßdß-li o to jejφ Φlen, p°edseda nebo mφstop°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
(2) Soudcovskß rada se m∙₧e platn∞ usnßÜet za p°φtomnosti nadpoloviΦnφ v∞tÜiny vÜech sv²ch Φlen∙. K p°ijetφ usnesenφ je t°eba souhlasu nadpoloviΦnφ v∞tÜiny vÜech Φlen∙ soudcovskΘ rady.
(3) Zasedßnφ soudcovskΘ rady jsou neve°ejnß.
(4) P°edseda nebo mφstop°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu se mohou ·Φastnit zasedßnφ soudcovskΘ rady, Φinit nßvrhy a vyjad°ovat se k projednßvan²m otßzkßm. Na zasedßnφ soudcovskΘ rady mohou b²t p°izvßny dalÜφ osoby.
(1) Soudcovskß rada
a) | vyjad°uje se ke kandidßt∙m na jmenovßnφ do funkce p°edsedy kolegia a p°edsedy senßtu NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu, |
b) | vyjad°uje se k soudc∙m, kte°φ majφ b²t p°id∞leni nebo p°elo₧eni k v²konu funkce u NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu nebo kte°φ majφ b²t p°elo₧eni od NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu k jinΘmu soudu, |
c) | projednßvß nßvrhy rozvrhu prßce NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu a jeho zm∞n, |
d) | vyjad°uje se k zßsadnφm otßzkßm stßtnφ sprßvy NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu, |
e) | m∙₧e po₧ßdat p°edsedu NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu o svolßnφ plΘna a navrhnout mu program zasedßnφ plΘna, |
f) | vyjad°uje se k posudk∙m p°edsedy NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu o rozhodovacφ a jinΘ Φinnosti soudc∙ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu, |
g) | doporuΦuje p°edsedovi NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu Φleny senßtu, kter² provßdφ prov∞rky rozhodovacφ Φinnosti soudc∙, |
h) | plnφ i dalÜφ ·koly, stanovφ-li tak zvlßÜtnφ zßkon. |
(2) Nßvrhy podle odstavce 1 pφsm. a) a₧ d) p°edklßdß soudcovskΘ rad∞ p°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu; souΦasn∞ urΦφ lh∙tu, v nφ₧ mß b²t nßvrh soudcovskou radou projednßn, kterß nesmφ b²t kratÜφ ne₧ 3 t²dny. Nevyjßd°φ-li se soudcovskß rada v tΘto lh∙t∞, platφ, ₧e s nßvrhem souhlasφ.
(3) K posudk∙m o rozhodovacφ a jinΘ Φinnosti soudc∙ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu se soudcovskß rada vyjad°uje na ₧ßdost p°edsedy NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu nebo Rady pro odbornou zp∙sobilost soudc∙ (dßle jen "Rada").
(4) ╚leny senßtu, kter² provßdφ prov∞rku rozhodovacφ Φinnosti soudc∙, soudcovskß rada doporuΦφ p°edsedovi NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu na jeho ₧ßdost.
(1) ┌st°ednφm orgßnem stßtnφ sprßvy NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu je Ministerstvo spravedlnosti (dßle jen "ministerstvo").
(2) Stßtnφ sprßvu NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu vykonßvß ministerstvo prost°ednictvφm p°edsedy NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
(3) Ministerstvo a p°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu vykonßvajφ v p°φpadech stanoven²ch tφmto nebo zvlßÜtnφm zßkonem stßtnφ sprßvu NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu s p°ihlΘdnutφm k vyjßd°enφ soudcovskΘ rady.
(1) P°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu vykonßvß stßtnφ sprßvu NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu v rozsahu stanovenΘm tφmto zßkonem.
(2) Mφstop°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu se podφlφ na v²konu stßtnφ sprßvy NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu v rozsahu urΦenΘm jeho p°edsedou.
(3) P°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu m∙₧e p°i zachovßnφ vlastnφ odpov∞dnosti pov∞°it jednotliv²mi ·kony stßtnφ sprßvy s jejich souhlasem p°edsedy senßt∙ a ostatnφ soudce NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
Ministerstvo vykonßvß stßtnφ sprßvu NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu tφm, ₧e
a) | zajiÜ¥uje chod soudu po strßnce organizaΦnφ, zejmΘna ka₧doroΦn∞ po dohod∞ s p°edsedou NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu stanovφ s ohledem na mno₧stvφ projednßvan²ch v∞cφ poΦty soudc∙, asistent∙ soudc∙ a dalÜφch zam∞stnanc∙ u n∞j p∙sobφcφch, |
b) | zajiÜ¥uje zp∙sobem stanoven²m tφmto zßkonem chod soudu po strßnce personßlnφ, |
c) | zajiÜ¥uje chod soudu po strßnce finanΦnφ a hospodß°skΘ, zejmΘna tφm, ₧e zajiÜ¥uje financovßnφ a materißlnφ zabezpeΦenφ soudu a provßdφ revize hospodß°skΘ Φinnosti soudu, |
d) | organizuje, °φdφ a kontroluje v²kon stßtnφ sprßvy NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu provßd∞n² jeho p°edsedou, |
e) | organizuje a °φdφ odbornou p°φpravu zam∞stnanc∙ p∙sobφcφch u NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu, |
f) | usm∞r≥uje a °φdφ vyu₧φvßnφ informaΦnφch technologiφ, |
g) | organizuje, °φdφ a kontroluje zabezpeΦenφ ·kol∙ obrannΘho a civilnφho nouzovΘho plßnovßnφ, ochrany utajovan²ch skuteΦnostφ, bezpeΦnosti osob a majetku, po₧ßrnφ ochrany a ·kol∙ bezpeΦnosti a ochrany zdravφ p°i prßci, |
h) | plnφ dalÜφ ·koly, stanovφ-li tak tento nebo zvlßÜtnφ zßkon. |
(1) P°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu vykonßvß stßtnφ sprßvu NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu tφm, ₧e
a) | zajiÜ¥uje chod soudu po strßnce personßlnφ a organizaΦnφ, zejmΘna tφm, ₧e zajiÜ¥uje °ßdnΘ obsazenφ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu asistenty soudc∙, odborn²mi a dalÜφmi zam∞stnanci a vy°izuje personßlnφ v∞ci soudc∙ a ostatnφch zam∞stnanc∙ p∙sobφcφch u tohoto soudu, |
b) | zajiÜ¥uje chod soudu po strßnce hospodß°skΘ, materißlnφ a finanΦnφ, |
c) | zajiÜ¥uje odbornou v²chovu asistent∙ soudc∙ a ostatnφch zam∞stnanc∙ p∙sobφcφch u NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu, |
d) | peΦuje o dalÜφ odbornou v²chovu soudc∙, |
e) | dohlφ₧φ na °ßdn² chod soudnφch kancelß°φ, |
f) | zajiÜ¥uje poskytovßnφ informacφ soudem podle zvlßÜtnφho zßkona,2) |
g) | zajiÜ¥uje bezpeΦnost soudu a ·koly krizovΘho °φzenφ, |
h) | plnφ dalÜφ ·koly, stanovφ-li tak tento nebo zvlßÜtnφ zßkon. |
(2) P°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu dbß o d∙stojnost jednßnφ, o dodr₧ovßnφ zßsad soudcovskΘ etiky a o plynulost °φzenφ veden²ch u NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu. K tomu ·Φelu
a) | provßdφ prov∞rky soudnφch spis∙, |
b) | dohlφ₧φ na ·rove≥ soudnφho jednßnφ, |
c) | vy°izuje stφ₧nosti. |
(3) P°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu peΦuje o odbornou zp∙sobilost soudc∙ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu. K tomu ·Φelu
a) | hodnotφ odbornou zp∙sobilost soudc∙ p°id∞len²ch nebo p°elo₧en²ch k v²konu funkce k NejvyÜÜφmu sprßvnφmu soudu,3) |
b) | na°izuje provedenφ prov∞rky rozhodovacφ Φinnosti soudce NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu,3) |
c) | podßvß Rad∞ nßvrh na posouzenφ odbornΘ zp∙sobilosti soudce NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu,3) |
d) | zpracovßvß posudek o rozhodovacφ a jinΘ Φinnosti soudc∙ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu pot°ebn² k hodnocenφ jejich odbornΘ zp∙sobilosti podle pφsmena a), nebo byl-li vy₧ßdßn Radou, |
e) | vy₧aduje od soudcovskΘ rady vyjßd°enφ ke svΘmu posudku o rozhodovacφ a jinΘ Φinnosti soudc∙ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu a od JustiΦnφ akademie zprßvy o v²sledcφch jejich odbornΘho vzd∞lßvßnφ, pot°ebnΘ k hodnocenφ jejich odbornΘ zp∙sobilosti podle pφsmena a). |
(1) P°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu vy°izuje stφ₧nosti na pr∙tahy v °φzenφ, na nevhodnΘ chovßnφ nebo naruÜovßnφ d∙stojnosti °φzenφ mφstop°edsedou soudu, p°edsedy senßtu, soudci, asistenty soudc∙ a dalÜφmi zam∞stnanci p∙sobφcφmi u NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
(2) Podßnφ, jejich₧ obsahem je nesouhlas se zp∙sobem vy°φzenφ stφ₧nosti vy°izovanΘ p°edsedou NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu, vy°izuje ministerstvo. Ministerstvo tΘ₧ vy°izuje stφ₧nosti podle odstavce 1, jestli₧e si jejich vy°φzenφ vyhradilo.
(1) Krajsk² soud ve v∞cech sprßvnφho soudnictvφ, nestanovφ-li zßkon jinak, rozhoduje ve specializovan²ch senßtech slo₧en²ch z p°edsedy a dvou soudc∙.
(2) Ve v∞cech d∙chodovΘho pojiÜt∞nφ, d∙chodovΘho zabezpeΦenφ, nemocenskΘho pojiÜt∞nφ, nemocenskΘ pΘΦe v ozbrojen²ch silßch, uchazeΦ∙ o zam∞stnßnφ a jejich hmotnΘho zabezpeΦenφ podle p°edpis∙ o zam∞stnanosti, socißlnφ pΘΦe a stßtnφ socißlnφ podpory, ve v∞cech p°estupk∙, jako₧ i v dalÜφch v∞cech, v nich₧ tak stanovφ zvlßÜtnφ zßkon, rozhoduje specializovan² samosoudce.
(3) Stanovφ-li tak tento zßkon, rozhoduje a Φinφ jednotlivΘ ·kony p°edseda senßtu. Prßva a povinnosti p°edsedy senßtu mß i specializovan² samosoudce.
╪φzenφ je zahßjeno dnem, kdy nßvrh doÜel soudu; t²kß-li se nßvrh v∞cφ uveden²ch v º 4 odst. 1, naz²vß se nßvrh ₧alobou.
(1) ┌Φastnφky jsou navrhovatel (₧alobce) a odp∙rce (₧alovan²) nebo ti, o nich₧ to stanovφ tento zßkon; odp∙rcem (₧alovan²m) je ten, o n∞m₧ to stanovφ zßkon.
(2) Zp∙sobilost b²t ·Φastnφkem °φzenφ mß ten, kdo mß zp∙sobilost mφt prßva a povinnosti, a sprßvnφ orgßn; jinak i ten, komu ji zßkon p°iznßvß.
(3) ┌Φastnφk je zp∙sobil² samostatn∞ Φinit v °φzenφ ·kony (dßle jen "procesnφ zp∙sobilost"), jen jestli₧e mß zp∙sobilost k prßvnφm ·kon∙m v plnΘm rozsahu. Procesnφ zp∙sobilost mß i sprßvnφ orgßn a takΘ ten, kdo je podle zßkona oprßvn∞n podat nßvrh.
(4) Za prßvnickou osobu jednß ten, kdo je k tomu oprßvn∞n podle zvlßÜtnφho zßkona. Za prßvnickou osobu nem∙₧e jednat ten, jeho₧ zßjmy jsou v rozporu se zßjmy prßvnickΘ osoby. Kdo jednß za prßvnickou osobu, musφ svΘ oprßvn∞nφ na v²zvu soudu prokßzat. V tΘ₧e v∞ci m∙₧e za prßvnickou osobu souΦasn∞ jednat pouze jedinß osoba.
(5) Nestanovφ-li zvlßÜtnφ zßkon jinak, jednß za sprßvnφ orgßn jeho vedoucφ, pop°φpad∞ jinß osoba k tomu oprßvn∞nß podle vnit°nφch p°edpis∙.
(6) Je-li ·Φastnφkem stßt, jednß za n∞j ten, o n∞m₧ to stanovφ zvlßÜtnφ zßkon.4)
(7) Je-li ·Φastnφkem soud, jednß za senßt, jeho₧ se v∞c t²kß, jeho p°edseda.
(8) Podß-li vφce osob spoleΦn² nßvrh, jednß v °φzenφ ka₧d² sßm za sebe a s ·Φinky jen pro svou osobu.
(1) Osobami z·Φastn∞n²mi na °φzenφ jsou osoby, kterΘ byly p°φmo dotΦeny ve sv²ch prßvech a povinnostech vydßnφm napadenΘho rozhodnutφ nebo tφm, ₧e rozhodnutφ nebylo vydßno, a ty, kterΘ mohou b²t p°φmo dotΦeny jeho zruÜenφm nebo vydßnφm podle nßvrhu v²roku rozhodnutφ soudu, nejsou-li ·Φastnφky a v²slovn∞ oznßmily, ₧e budou v °φzenφ prßva osob z·Φastn∞n²ch na °φzenφ uplat≥ovat.
(2) Navrhovatel je povinen v nßvrhu oznaΦit osoby, kterΘ p°ichßzejφ v ·vahu jako osoby z·Φastn∞nΘ na °φzenφ, jsou-li mu znßmy. P°edseda senßtu takovΘ osoby vyrozumφ o probφhajφcφm °φzenφ a vyzve je, aby ve lh∙t∞, kterou jim k tomu souΦasn∞ stanovφ, oznßmily, zda v °φzenφ budou uplat≥ovat prßva osoby z·Φastn∞nΘ na °φzenφ; takovΘ oznßmenφ lze uΦinit pouze v tΘto lh∙t∞. SouΦasn∞ s vyrozum∞nφm je pouΦφ o jejich prßvech. Obdobn∞ p°edseda senßtu postupuje, zjistφ-li se v pr∙b∞hu °φzenφ, ₧e je tu dalÜφ takovß osoba. O osobnφch ·dajφch, o t∞chto osobßch uvßd∞n²ch, platφ p°im∞°en∞ ustanovenφ º 37 odst. 3.
(3) Osoba z·Φastn∞nß na °φzenφ mß prßvo p°edklßdat pφsemnß vyjßd°enφ, nahlφ₧et do spisu, b²t vyrozum∞na o na°φzenΘm jednßnφ a ₧ßdat, aby jφ bylo p°i jednßnφ ud∞leno slovo. DoruΦuje se jφ rozhodnutφ, jφm₧ se °φzenφ u soudu konΦφ. Osoba z·Φastn∞nß na °φzenφ nem∙₧e disponovat jeho p°edm∞tem.
(4) Soud usnesenφm vyslovφ, ₧e ten, kdo se domßhß postavenφ osoby z·Φastn∞nΘ na °φzenφ, a podmφnky pro to nespl≥uje, nenφ osobou z·Φastn∞nou na °φzenφ.
(1) ┌Φastnφk, kter² nemß procesnφ zp∙sobilost, musφ b²t v °φzenφ zastoupen zßkonn²m zßstupcem.
(2) Nestanovφ-li tento zßkon jinak, ·Φastnφk m∙₧e b²t zastoupen advokßtem, pop°φpad∞ jinou osobou, kterß vykonßvß specializovanΘ prßvnφ poradenstvφ podle zvlßÜtnφch zßkon∙, t²kß-li se nßvrh oboru Φinnosti v nich uveden²ch.5) Za zastupovßnφ nßle₧φ odm∞na; pro urΦenφ jejφ v²Üe, nestanovφ-li zvlßÜtnφ prßvnφ p°edpis jinak, se u₧ije obdobn∞ zvlßÜtnφ prßvnφ p°edpis, jφm₧ jsou stanoveny odm∞ny a nßhrady advokßt∙m za poskytovßnφ prßvnφch slu₧eb.
(3) Navrhovatel m∙₧e b²t zastoupen tΘ₧ odborovou organizacφ, jejφm₧ je Φlenem. Za odborovou organizaci jednß k tomu pov∞°en² jejφ zam∞stnanec nebo Φlen.
(4) Domßhß-li se soudnφ ochrany ·Φastnφk, kter² tvrdφ, ₧e doÜlo sprßvnφm orgßnem k jeho diskriminaci z d∙vodu pohlavφ, nßrodnφho, socißlnφho nebo rasovΘho p∙vodu, p°φsluÜnosti k nßrodnostnφ nebo etnickΘ menÜin∞, barvy pleti, jazyka, nßbo₧enstvφ, vφry, sv∞tovΘho nßzoru, politickΘho nebo jinΘho sm²Ülenφ, zdravotnφho posti₧enφ, v∞ku, majetku, rodu nebo jinΘho postavenφ, anebo sexußlnφ orientace, m∙₧e b²t zastoupen tΘ₧ prßvnickou osobou, vzniklou na zßklad∞ zvlßÜtnφho zßkona,6) k jejφm₧ Φinnostem, uveden²m ve stanovßch, pat°φ ochrana p°ed takovou diskriminacφ. Za prßvnickou osobu jednß k tomu pov∞°en² jejφ zam∞stnanec nebo Φlen.
(5) ┌Φastnφk se m∙₧e dßt zastoupit takΘ fyzickou osobou, kterß mß zp∙sobilost k prßvnφm ·kon∙m v plnΘm rozsahu. Soud takovΘ zastoupenφ usnesenφm nep°ipustφ, nenφ-li takovß osoba z°ejm∞ zp∙sobilß k °ßdnΘmu zastupovßnφ nebo zastupuje v r∙zn²ch v∞cech op∞tovn∞.
(6) V tΘ₧e v∞ci m∙₧e mφt ·Φastnφk jen jednoho zßstupce. Zßstupce musφ jednat osobn∞, nestanovφ-li tak zvlßÜtnφ zßkon v²slovn∞ jinak.
(7) Navrhovateli, u n∞ho₧ jsou p°edpoklady, aby byl osvobozen od soudnφch poplatk∙, a je-li to t°eba k ochran∞ jeho prßv, m∙₧e p°edseda senßtu na nßvrh ustanovit usnesenφm zßstupce, jφm₧ m∙₧e b²t i advokßt; hotovΘ v²daje zßstupce a odm∞nu za zastupovßnφ osoby uvedenΘ v odstavci 2 platφ v takovΘm p°φpad∞ stßt. Po₧ßdß-li navrhovatel o osvobozenφ od soudnφch poplatk∙ nebo o ustanovenφ zßstupce, po dobu od podßnφ takovΘ ₧ßdosti do prßvnφ moci rozhodnutφ o nφ neb∞₧φ lh∙ta stanovenß pro podßnφ nßvrhu na zahßjenφ °φzenφ.
(1) ┌Φastnφci majφ v °φzenφ rovnΘ postavenφ. Soud je povinen poskytnout jim stejnΘ mo₧nosti k uplatn∞nφ jejich prßv a poskytnout jim pouΦenφ o jejich procesnφch prßvech a povinnostech v rozsahu nezbytnΘm pro to, aby v °φzenφ neutrp∞li ·jmu.
(2) Nßklady spojenΘ s p°ibrßnφm tlumoΦnφka7) platφ stßt.
(3) ┌Φastnφk, kter² dolo₧φ, ₧e nemß dostateΦnΘ prost°edky, m∙₧e b²t na vlastnφ ₧ßdost usnesenφm p°edsedy senßtu osvobozen od soudnφch poplatk∙. Dosp∞je-li vÜak soud k zßv∞ru, ₧e nßvrh zjevn∞ nem∙₧e b²t ·sp∞Ün², takovou ₧ßdost zamφtne. P°iznanΘ osvobozenφ kdykoliv za °φzenφ odejme, pop°φpad∞ i se zp∞tnou ·Φinnostφ, jestli₧e se do pravomocnΘho skonΦenφ °φzenφ ukß₧e, ₧e pom∞ry ·Φastnφka p°iznanΘ osvobozenφ neod∙vod≥ujφ, pop°φpad∞ neod∙vod≥ovaly.
(1) ┌Φastnφci a osoby z·Φastn∞nΘ na °φzenφ mohou Φinit svΘ ·kony jakoukoli formou, pokud zßkon pro n∞kterΘ ·kony urΦitou formu nestanovφ. P°edseda senßtu m∙₧e v₧dy ulo₧it, aby ·kon byl proveden pφsemn∞ nebo ·stn∞ do protokolu.
(2) Podßnφ obsahujφcφ ·kon, jφm₧ se disponuje °φzenφm nebo jeho p°edm∞tem, lze provΘst pφsemn∞, ·stn∞ do protokolu, pop°φpad∞ v elektronickΘ form∞ podepsanΘ elektronicky podle zvlßÜtnφho zßkona.8) Bylo-li takovΘ podßnφ uΦin∞no v jinΘ form∞, musφ b²t do t°φ dn∙ potvrzeno pφsemn²m podßnφm shodnΘho obsahu nebo musφ b²t p°edlo₧en jeho originßl, jinak se k n∞mu nep°ihlφ₧φ. ╚inφ-li takov² ·kon kolektivnφ orgßn nebo osoba, za ni₧ podle zvlßÜtnφho zßkona nebo na jeho zßklad∞ jednß kolektivnφ orgßn, musφ k n∞mu b²t p°ipojen opis usnesenφ takovΘho orgßnu, jφm₧ byl s obsahem podßnφ vysloven souhlas.
(3) Z ka₧dΘho podßnφ musφ b²t z°ejmΘ, Φeho se t²kß, kdo jej Φinφ, proti komu sm∞°uje, co navrhuje, a musφ b²t podepsßno a datovßno. Ten, kdo Φinφ podßnφ, (dßle jen "podatel") v podßnφ uvede o svΘ osob∞ osobnφ ·daje jen v nezbytnΘm rozsahu; v₧dy uvede jmΘno, p°φjmenφ a adresu, na kterou mu lze doruΦovat. JinΘ osobnφ ·daje uvede jen tehdy, je-li toho t°eba s ohledem na povahu v∞ci, kterß mß b²t soudem projednßna. PodlΘhß-li podßnφ soudnφmu poplatku, musφ b²t opat°eno kolkovou znßmkou v odpovφdajφcφ hodnot∞ a musφ k n∞mu b²t p°ipojeny listiny, jich₧ se podatel dovolßvß. Podßnφ, kterΘ je t°eba doruΦit ostatnφm ·Φastnφk∙m a osobßm na °φzenφ z·Φastn∞n²m, musφ b²t p°edlo₧eno v pot°ebnΘm poΦtu stejnopis∙.
(4) Navrhovatel m∙₧e vzφt sv∙j nßvrh zcela nebo zΦßsti zp∞t, dokud o n∞m soud nerozhodl.
(5) P°edseda senßtu usnesenφm vyzve podatele k oprav∞ nebo odstran∞nφ vad podßnφ a stanovφ k tomu lh∙tu. Nebude-li podßnφ v tΘto lh∙t∞ dopln∞no nebo opraveno a v °φzenφ nebude mo₧no pro tento nedostatek pokraΦovat, soud °φzenφ o takovΘm podßnφ usnesenφm odmφtne, nestanovφ-li zßkon jin² procesnφ d∙sledek. O tom musφ b²t podatel ve v²zv∞ pouΦen.
(1) Byl-li podßn nßvrh na zahßjenφ °φzenφ a je pot°eba zatφmn∞ upravit pom∞ry ·Φastnφk∙ pro hrozφcφ vß₧nou ·jmu, m∙₧e usnesenφm soud na nßvrh p°edb∞₧n²m opat°enφm ·Φastnφk∙m ulo₧it n∞co vykonat, n∞Φeho se zdr₧et nebo n∞co snßÜet. Ze stejn²ch d∙vod∙ m∙₧e soud ulo₧it takovou povinnost i t°etφ osob∞, lze-li to po nφ spravedliv∞ ₧ßdat.
(2) K nßvrhu na p°edb∞₧nΘ opat°enφ si soud podle pot°eby vy₧ßdß vyjßd°enφ ostatnφch ·Φastnφk∙.
(3) Nßvrh je nep°φpustn², lze-li nßvrhu na zahßjenφ °φzenφ p°iznat odkladn² ·Φinek nebo nastßvß-li tento ·Φinek ze zßkona.
(4) Soud m∙₧e rozhodnutφ o p°edb∞₧nΘm opat°enφ zruÜit nebo zm∞nit, zm∞nφ-li se pom∞ry, a to i bez nßvrhu. P°edb∞₧nΘ opat°enφ zanikß nejpozd∞ji dnem, kdy se rozhodnutφ soudu, jφm₧ se °φzenφ konΦφ, stalo vykonateln²m.
(1) SamostatnΘ ₧aloby sm∞°ujφcφ proti tΘmu₧ rozhodnutφ anebo proti rozhodnutφm, kterß spolu skutkov∞ souvisejφ, m∙₧e p°edseda senßtu usnesenφm spojit ke spoleΦnΘmu projednßnφ.
(2) Sm∞°uje-li jedna ₧aloba proti vφce rozhodnutφm, m∙₧e p°edseda senßtu usnesenφm ka₧dΘ takovΘ rozhodnutφ vylouΦit k samostatnΘmu projednßnφ, nenφ-li spoleΦnΘ °φzenφ mo₧nΘ nebo vhodnΘ.
(1) Lh∙ta stanovenß tφmto zßkonem, v²zvou nebo rozhodnutφm soudu poΦφnß b∞₧et poΦßtkem dne nßsledujφcφho potΘ, kdy doÜlo ke skuteΦnosti urΦujφcφ jejφ poΦßtek. To neplatφ o lh∙tßch stanoven²ch podle hodin.
(2) Lh∙ta urΦenß podle t²dn∙, m∞sφc∙ nebo rok∙ konΦφ uplynutφm dne, kter² se sv²m oznaΦenφm shoduje s dnem, kter² urΦil poΦßtek lh∙ty. Nenφ-li takov² den v m∞sφci, konΦφ lh∙ta uplynutφm poslednφho dne tohoto m∞sφce.
(3) P°ipadne-li poslednφ den lh∙ty na sobotu, ned∞li nebo svßtek, je poslednφm dnem lh∙ty nejblφ₧e nßsledujφcφ pracovnφ den. To neplatφ o lh∙tßch stanoven²ch podle hodin.
(4) Lh∙ta je zachovßna, bylo-li podßnφ v poslednφ den lh∙ty p°edßno soudu nebo jemu zaslßno prost°ednictvφm dr₧itele poÜtovnφ licence, pop°φpad∞ zvlßÜtnφ poÜtovnφ licence anebo p°edßno orgßnu, kter² mß povinnost je doruΦit, nestanovφ-li tento zßkon jinak.
(5) Nestanovφ-li zßkon jinak, m∙₧e p°edseda senßtu z vß₧n²ch omluviteln²ch d∙vod∙ na ₧ßdost zmeÜkßnφ lh∙ty k provedenφ ·konu prominout. Äßdost je t°eba podat do dvou t²dn∙ po odpadnutφ p°ekß₧ky a je t°eba s nφ spojit zmeÜkan² ·kon. Lh∙tu urΦenou soudem m∙₧e obdobn∞ p°edseda senßtu takΘ prodlou₧it.
(6) Nemß-li zvlßÜtnφ zßkon, jφm₧ se stanovφ lh∙ty k podßnφ nßvrhu k soudu, ustanovenφ o poΦφtßnφ a b∞hu lh∙t, platφ ustanovenφ odstavc∙ 1 a₧ 4 obdobn∞.
Stanovφ-li zvlßÜtnφ zßkon ve v∞cech p°estupk∙, kßrn²ch nebo disciplinßrnφch nebo jin²ch sprßvnφch delikt∙ (dßle jen "sprßvnφ delikt") lh∙ty pro zßnik odpov∞dnosti, pop°φpad∞ pro v²kon rozhodnutφ, tyto lh∙ty po dobu °φzenφ p°ed soudem podle tohoto zßkona neb∞₧φ. To platφ obdobn∞ o lh∙tßch pro zßnik prßva ve v∞cech danφ, poplatk∙, odvod∙, zßloh na tyto p°φjmy a odvod∙ za poruÜenφ rozpoΦtovΘ kßzn∞, kterΘ jsou p°φjmem stßtnφho rozpoΦtu ╚eskΘ republiky, stßtnφch fond∙ a rozpoΦt∙ ·zemnφch samosprßvn²ch celk∙.
(1) Soud doruΦuje pφsemnosti soudnφm doruΦovatelem, prost°ednictvφm dr₧itele poÜtovnφ licence, pop°φpad∞ zvlßÜtnφ poÜtovnφ licence nebo prost°ednictvφm ve°ejnΘ datovΘ sφt∞. Ukß₧e-li se toho pot°eba, m∙₧e soud po₧ßdat o doruΦenφ i jin² stßtnφ orgßn.
(2) Mß-li ·Φastnφk nebo osoba z·Φastn∞nß na °φzenφ zßstupce, doruΦuje se pouze zßstupci. Mß-li vÜak ·Φastnφk nebo osoba z·Φastn∞nß na °φzenφ n∞co osobn∞ vykonat, doruΦφ se i jim.
(3) Jestli₧e doruΦovßnφ pφsemnostφ z°ejm∞ bude spojeno s pr∙tahy nebo s obtφ₧emi, m∙₧e p°edseda senßtu ulo₧it tomu, jeho₧ se to t²kß, aby si pro doruΦovßnφ zvolil zmocn∞nce, jemu₧ lze doruΦovat bez obtφ₧φ, a pouΦφ jej, ₧e jinak se pφsemnosti budou uklßdat u soudu s ·Φinky doruΦenφ. Ten, komu bylo doruΦeno ulo₧enφm, mß prßvo vyzvednout si rozsudek nebo usnesenφ anebo po₧ßdat, aby mu byl zaslßn na udanou adresu.
(4) Je-li z°ejmΘ, ₧e doruΦovßnφ osobßm z·Φastn∞n²m na °φzenφ bude ne·m∞rn∞ zdlouhavΘ, nßkladnΘ, administrativn∞ nßroΦnΘ anebo nemo₧nΘ, zejmΘna pro jejich velk² poΦet nebo proto, ₧e je nelze jednotliv∞ urΦit, lze jim na zßklad∞ opat°enφ p°edsedy senßtu doruΦit vyv∞Üenφm rozhodnutφ nebo jinΘ pφsemnosti na ·°ednφ desce soudu. Soud m∙₧e tΘ₧ uve°ejnit svΘ rozhodnutφ nebo jinou pφsemnost zp∙sobem umo₧≥ujφcφm dßlkov² p°φstup anebo na ·°ednφ desce obecnφho ·°adu.
(5) Nestanovφ-li tento zßkon jinak, u₧ijφ se pro zp∙sob doruΦovßnφ obdobn∞ p°edpisy platnΘ pro doruΦovßnφ v obΦanskΘm soudnφm °φzenφ.
(1) Soud p°edvolßvß pφsemn∞ nebo p°i jednßnφ p°φtomnΘ ·stn∞. V nalΘhav²ch p°φpadech m∙₧e p°edvolßnφ uΦinit takΘ telefonicky, telegraficky, pop°φpad∞ elektronickou cestou podepsanΘ podle zvlßÜtnφho zßkona.8)
(2) Nedostavil-li se ten, kdo byl p°edvolßn, bez °ßdnΘ omluvy, m∙₧e b²t na p°φkaz p°edsedy senßtu p°edveden, byl-li o mo₧nosti p°edvedenφ pouΦen. P°edvedenφ zajistφ na nßklady p°edvßd∞nΘho podle ₧ßdosti p°edsedy senßtu orgßn Policie ╚eskΘ republiky nebo, mß-li b²t p°edveden p°φsluÜnφk ozbrojenΘho sboru, velitel nebo nßΦelnφk tohoto sboru.
(1) Tomu, kdo neuposlechne v²zvy soudu nebo uΦinφ urß₧livΘ podßnφ Φi p°ednes, m∙₧e b²t usnesenφm ulo₧ena jako po°ßdkovΘ opat°enφ po°ßdkovß pokuta do v²Üe 50 000 KΦ, kterß je p°φjmem stßtnφho rozpoΦtu. Pokuta m∙₧e b²t ulo₧ena i opakovan∞ a m∙₧e b²t na od∙vodn∞nou ₧ßdost podanou do prßvnφ moci rozhodnutφ, jφm₧ se °φzenφ konΦφ, usnesenφm zΦßsti nebo zcela prominuta.
(2) Po°ßdkovou pokutu vybφrß a vymßhß soud, kter² ji ulo₧il.9)
(1) ┌Φastnφci, jejich zßstupci a osoby z·Φastn∞nΘ na °φzenφ majφ prßvo nahlφ₧et do soudnφho spisu a jeho p°φloh, s v²jimkou protokolu o hlasovßnφ, a po°izovat si z n∞j v²pisy a opisy nebo ₧ßdat, aby mu byl takov² v²pis nebo opis vydßn.
(2) Jin²m osobßm m∙₧e povolit nahlΘdnutφ p°edseda senßtu, prokß₧φ-li prßvnφ zßjem nebo vß₧n² d∙vod a nenφ-li to v rozporu s prßvy nebo prßvem chrßn∞n²mi zßjmy n∞kterΘho z ·Φastnφk∙.
(3) P°i p°edlo₧enφ spisu sprßvnφ orgßn v₧dy oznaΦφ ty Φßsti spisu, kterΘ obsahujφ utajovanΘ skuteΦnosti chrßn∞nΘ zvlßÜtnφm zßkonem10) nebo jinΘ skuteΦnosti chrßn∞nΘ podle zvlßÜtnφch zßkon∙. P°edseda senßtu tyto Φßsti spisu vylouΦφ z nahlφ₧enφ. To platφ p°im∞°en∞ i o spisech soudu.
(4) Z nahlφ₧enφ nelze vylouΦit Φßsti spisu uvedenΘ v odstavci 3, jimi₧ byl nebo bude provßd∞n d∙kaz soudem. Z nahlφ₧enφ nelze dßle vylouΦit ani ty Φßsti spisu, do nich₧ m∞l ·Φastnφk prßvo nahlφ₧et v °φzenφ p°ed sprßvnφm orgßnem.
(5) Do Φßstφ spisu uveden²ch v odstavci 3, kterΘ podle odstavce 4 z nahlφ₧enφ nebyly vylouΦeny, smφ nahlφ₧et pouze ·Φastnφk a jeho zßstupce, pop°φpad∞ tΘ₧ osoba, kterß se prokß₧e osv∞dΦenφm pro p°φsluÜn² stupe≥ utajenφ projednßvan²ch skuteΦnostφ chrßn∞n²ch zvlßÜtnφm zßkonem,10) prokß₧e-li na nahlφ₧enφ prßvnφ zßjem.
(6) P°ed nahlΘdnutφm do spisu, kter² obsahuje skuteΦnosti uvedenΘ v odstavci 3, pouΦφ p°edseda senßtu nahlφ₧ejφcφ osoby podle zvlßÜtnφho zßkona11) a o trestnφch nßsledcφch poruÜenφ tajnosti utajovan²ch skuteΦnostφ. Podpisem protokolu o tomto pouΦenφ se pouΦenΘ osoby stßvajφ osobami urΦen²mi v rozsahu pot°eby k seznßmenφ s utajovanou skuteΦnostφ. Stejnopis protokolu po jeho vyhotovenφ zaÜle Nßrodnφmu bezpeΦnostnφmu ·°adu.
(1) Nestanovφ-li tento zßkon jinak, soud usnesenφm odmφtne nßvrh, jestli₧e
a) | soud o tΘ₧e v∞ci ji₧ rozhodl nebo o tΘ₧e v∞ci ji₧ °φzenφ u soudu probφhß nebo nejsou-li spln∞ny jinΘ podmφnky °φzenφ a tento nedostatek je neodstraniteln² nebo p°es v²zvu soudu nebyl odstran∞n, a nelze proto v °φzenφ pokraΦovat, |
b) | nßvrh byl podßn p°edΦasn∞ nebo opo₧d∞n∞, |
c) | nßvrh byl podßn osobou k tomu zjevn∞ neoprßvn∞nou, |
d) | nßvrh je podle tohoto zßkona nep°φpustn². |
(2) Soud nßvrh odmφtne takΘ tehdy, domßhß-li se navrhovatel rozhodnutφ ve sporu nebo v jinΘ prßvnφ v∞ci, o kterΘ mß jednat a rozhodnout soud v obΦanskΘm soudnφm °φzenφ, anebo domßhß-li se nßvrhem p°ezkoumßnφ rozhodnutφ, jφm₧ sprßvnφ orgßn rozhodl v mezφch svΘ zßkonnΘ pravomoci v soukromoprßvnφ v∞ci.12) V usnesenφ o odmφtnutφ nßvrhu musφ b²t navrhovatel pouΦen o tom, ₧e do jednoho m∞sφce od prßvnφ moci usnesenφ m∙₧e podat ₧alobu a ke kterΘmu v∞cn∞ p°φsluÜnΘmu soudu.
(3) Podle ustanovenφ odstavce 2 se nepostupuje, zastavil-li ji₧ d°φve v tΘ₧e v∞ci soud v obΦanskΘm soudnφm °φzenφ pravomocn∞ °φzenφ proto, ₧e v∞c mß b²t vy°φzena ve sprßvnφm soudnictvφ.13) V takovΘm p°φpad∞ soud navrhne senßtu, z°φzenΘmu podle zvlßÜtnφho zßkona,14) aby rozhodl kompetenΦnφ spor o v∞cnou p°φsluÜnost.
(4) Je-li mezi specializovan²m senßtem krajskΘho soudu pro v∞ci sprßvnφho soudnictvφ a jin²m senßtem tΘho₧ krajskΘho soudu spornΘ, zda jde o v∞c, kterou mß soud projednat a rozhodnout o nφ podle obΦanskΘho soudnφho °ßdu, postupuje se podle zvlßÜtnφho zßkona;14) ustanovenφ odstavce 2 se nepou₧ije.
(5) Podal-li navrhovatel nßvrh proto, ₧e se °φdil nesprßvn²m pouΦenφm sprßvnφho orgßnu o tom, ₧e proti jeho rozhodnutφ nenφ p°φpustn² opravn² prost°edek, soud z tohoto d∙vodu tento nßvrh odmφtne a v∞c postoupφ k vy°φzenφ opravnΘho prost°edku sprßvnφmu orgßnu k tomu p°φsluÜnΘmu. Byl-li nßvrh podßn vΦas u soudu, platφ, ₧e opravn² prost°edek byl podßn vΦas.
Soud °φzenφ usnesenφm zastavφ,
a) | vzal-li navrhovatel sv∙j nßvrh zp∞t; Ülo-li vÜak o spoleΦn² nßvrh vφce osob, vezme p°edseda senßtu toliko zp∞tvzetφ nßvrhu jednφm z navrhovatel∙ usnesenφm na v∞domφ, |
b) | prohlßsφ-li navrhovatel, ₧e byl po podßnφ nßvrhu postupem sprßvnφho orgßnu pln∞ uspokojen (º 62), |
c) | stanovφ-li tak tento nebo zvlßÜtnφ zßkon.15) |
(1) P°edseda senßtu °φzenφ usnesenφm p°eruÜφ, jestli₧e
a) | ve v∞ci byl p°edlo₧en ┌stavnφmu soudu nßvrh podle Φl. 95 odst. 2 ┌stavy, |
b) | ·Φastnφk ztratil procesnφ zp∙sobilost a nenφ zastoupen, |
c) | nelze v °φzenφ bez zbyteΦnΘho odkladu pokraΦovat s prßvnφm nßstupcem ·Φastnφka, |
d) | rozhodnutφ zßvisφ na otßzce, kterou nenφ v tomto °φzenφ soud oprßvn∞n °eÜit, |
e) | stanovφ tak tento zßkon. |
(2) P°edseda senßtu °φzenφ usnesenφm m∙₧e p°eruÜit, jestli₧e
a) | zjistφ, ₧e ve v∞ci byl podßn zßkonem p°ipouÜt∞n² podn∞t nebo nßvrh na zm∞nu nebo zruÜenφ rozhodnutφ nebo takovΘ °φzenφ bylo zahßjeno, |
b) | zßkonn² zßstupce navrhovatele zem°el nebo ztratil procesnφ zp∙sobilost, |
c) | navrhovatel je neznßmΘho pobytu nebo sφdla nebo se nem∙₧e °φzenφ ·Φastnit pro p°ekß₧ku trvalejÜφ povahy, |
d) | senßt nebo samosoudce, kter² mß o nßvrhu rozhodnout, dosp∞l k zßv∞ru, ₧e prßvnφ p°edpis nebo jednotlivΘ ustanovenφ, kterΘho mß b²t ve v∞ci pou₧ito, je v rozporu se zßkonem, podal-li nßvrh na zruÜenφ takovΘho prßvnφho p°edpisu nebo jeho jednotlivΘho ustanovenφ, |
e) | zjistφ, ₧e probφhß jinΘ °φzenφ, jeho₧ v²sledek m∙₧e mφt vliv na rozhodovßnφ soudu o v∞ci samΘ nebo takovΘ °φzenφ sßm vyvolß. |
(3) Je-li °φzenφ p°eruÜeno, nekonajφ se jednßnφ a neb∞₧φ lh∙ty podle tohoto zßkona.
(4) Po odpadnutφ p°ekß₧ky p°edseda senßtu i bez nßvrhu usnesenφm vyslovφ, ₧e se v °φzenφ pokraΦuje.
(1) K projednßnφ v∞ci samΘ na°φdφ p°edseda senßtu jednßnφ a p°edvolß k n∞mu ·Φastnφky tak, aby m∞li k p°φprav∞ alespo≥ deset pracovnφch dn∙. O jednßnφ vyrozumφ osoby z·Φastn∞nΘ na °φzenφ.
(2) Jednßnφ je ve°ejnΘ. Ve°ejnost m∙₧e p°edseda senßtu vylouΦit, a to i pro urΦitou Φßst jednßnφ, jen z d∙vodu ochrany utajovan²ch skuteΦnostφ, obchodnφho tajemstvφ, mravnosti nebo ve°ejnΘho po°ßdku. V takovΘm p°φpad∞ na ₧ßdost ·Φastnφka povolφ ·Φast na jednßnφ dv∞ma jeho d∙v∞rnφk∙m, nemß-li tφm b²t zjevn∞ zma°en ·Φel vylouΦenφ ve°ejnosti, a pouΦφ je o nßsledcφch poruÜenφ povinnosti mlΦenlivosti. Majφ-li b²t probφrßny utajovanΘ skuteΦnosti, musφ se d∙v∞rnφk prokßzat osv∞dΦenφm pro p°φsluÜn² stupe≥ utajenφ projednßvan²ch skuteΦnostφ chrßn∞n²ch zvlßÜtnφm zßkonem.10) P°edseda senßtu m∙₧e takΘ z jednacφ sφn∞ vykßzat ka₧dΘho, kdo naruÜuje po°ßdek a d∙stojn² pr∙b∞h jednßnφ.
(3) Ne·Φast °ßdn∞ p°edvolan²ch ·Φastnφk∙ nebrßnφ projednßnφ a skonΦenφ v∞ci, nejsou-li d∙vody pro odroΦenφ podle º 50.
(4) Jednßnφ zahajuje a °φdφ p°edseda senßtu. O nßmitkßch proti opat°enφ p°edsedy senßtu p°i °φzenφ jednßnφ rozhoduje usnesenφm senßt. P°edseda senßtu vede ·Φastnφky k tomu, aby se vyjßd°ili i o t∞ch skutkov²ch a prßvnφch otßzkßch, kterΘ podle mφn∞nφ soudu jsou pro rozhodnutφ urΦujφcφ, i kdy₧ v d°φv∞jÜφch podßnφch ·Φastnφk∙ uplatn∞ny nebyly.
(5) V pr∙b∞hu jednßnφ mohou soudci a se souhlasem p°edsedy senßtu ·Φastnφci a osoby z·Φastn∞nΘ na °φzenφ klßst otßzky ·Φastnφk∙m, pop°φpad∞ sv∞dk∙m a znalc∙m anebo je vyzvat k vyjßd°enφ k v∞ci.
(6) Jsou-li projednßvßny utajovanΘ skuteΦnosti, postupuje p°edseda senßtu obdobn∞ podle º 45 odst. 6.
(7) Zjistφ-li soud p°i jednßnφ, ₧e tu jsou d∙vody pro p°eruÜenφ nebo zastavenφ °φzenφ, pop°φpad∞ odmφtnutφ nßvrhu, rozhodne o tom usnesenφm.
(8) Na zßv∞r jednßnφ musφ b²t ud∞leno ·Φastnφk∙m slovo ke koneΦn²m nßvrh∙m.
(9) Rozsudek musφ b²t vyhlßÜen jmΘnem republiky a ve°ejn∞. Jakmile soud vyhlßsφ rozsudek, je jφm vßzßn.
(10) Nenφ-li mo₧nΘ vyhlßsit rozsudek po skonΦenφ jednßnφ, kterΘ mu p°edchßzelo, oznßmφ p°edseda senßtu ·Φastnφk∙m den a hodinu vyhlßÜenφ, kterou stanovφ tak, aby se uskuteΦnilo nejpozd∞ji do jednoho m∞sφce, a jsou-li p°φtomni vÜichni ·Φastnφci, do deseti dn∙ po skonΦenφ tohoto jednßnφ.
(11) Rozsudek se vyhlaÜuje ·stn∞, prob∞hlo-li ve v∞ci jednßnφ a p°i vyhlaÜovßnφ je p°φtomen alespo≥ jeden ·Φastnφk nebo osoba z·Φastn∞nß na °φzenφ anebo ve°ejnost. Jsou-li p°i vyhlaÜovßnφ rozsudku p°φtomny pouze soudnφ osoby, rozsudek soud vyhlßsφ vyv∞Üenφm zkrßcenΘho pφsemnΘho vyhotovenφ bez od∙vodn∞nφ na ·°ednφ desce soudu po dobu Φtrnßcti dn∙; den vyhlßÜenφ se na pφsemnΘm vyhotovenφ poznamenß.
(12) O jednßnφ a dalÜφch ·konech, p°i nich₧ soud jednß s ·Φastnφky nebo provßdφ dokazovßnφ, se sepisuje protokol. O osobnφch ·dajφch, v protokolu uvßd∞n²ch, platφ p°im∞°en∞ ustanovenφ º 37 odst. 3.
(13) Podrobnosti o pr∙b∞hu jednßnφ, porady, hlasovßnφ a sepisovßnφ protokolu stanovφ jednacφ °ßd.
Z d∙le₧it²ch d∙vod∙ m∙₧e b²t jednßnφ odroΦeno. Soud m∙₧e odroΦit jednßnφ tΘ₧ tehdy, jestli₧e to ·Φastnφci shodn∞ navrhnou.
(1) Soud m∙₧e rozhodnout o v∞ci samΘ bez jednßnφ, jestli₧e to ·Φastnφci shodn∞ navrhli nebo s tφm souhlasφ. Mß se za to, ₧e souhlas je ud∞len takΘ tehdy, nevyjßd°φ-li ·Φastnφk do dvou t²dn∙ od doruΦenφ v²zvy p°edsedy senßtu sv∙j nesouhlas s takov²m projednßnφm v∞ci; o tom musφ b²t ve v²zv∞ pouΦen.
(2) Stanovφ-li tak tento zßkon, rozhoduje soud bez jednßnφ o v∞ci samΘ i v dalÜφch p°φpadech.
(1) Soud rozhodne, kterΘ z navr₧en²ch d∙kaz∙ provede, a m∙₧e provΘst i d∙kazy jinΘ.
(2) Soud je vßzßn rozhodnutφm soud∙ o tom, ₧e byl spßchßn trestn² Φin a kdo jej spßchal, jako₧ i rozhodnutφm soudu o osobnφm stavu. O jin²ch otßzkßch si soud uΦinφ ·sudek sßm; je-li tu vÜak rozhodnutφ o nich, soud z n∞j vychßzφ, pop°φpad∞ tam, kde o nich nßle₧φ rozhodovat soudu, m∙₧e ulo₧it ·Φastnφku °φzenφ, aby takovΘ rozhodnutφ vlastnφm nßvrhem vyvolal.
(1) Ve v∞ci samΘ rozhoduje soud rozsudkem; usnesenφm jen tam, kde to zßkon stanovφ.
(2) V jin²ch v∞cech soud rozhoduje usnesenφm tam, kde to zßkon stanovφ.
(3) Proti rozhodnutφ soudu jsou opravnΘ prost°edky p°φpustnΘ, jen stanovφ-li tak tento zßkon.
(1) Na rozsudku se usnßÜφ senßt nadpoloviΦnφ v∞tÜinou hlas∙ v neve°ejnΘ porad∞, p°i nφ₧ krom∞ Φlen∙ senßtu a zapisovatele nesmφ b²t nikdo p°φtomen.
(2) Rozsudek musφ b²t pφsemn∞ vyhotoven, musφ obsahovat oznaΦenφ soudu, jmΘna vÜech soudc∙, kte°φ ve v∞ci rozhodli, oznaΦenφ ·Φastnφk∙, jejich zßstupc∙, projednßvanΘ v∞ci, v²rok, od∙vodn∞nφ, pouΦenφ o opravnΘm prost°edku a den a mφsto vyhlßÜenφ. Rozsudek podepisuje p°edseda senßtu, a nem∙₧e-li tak uΦinit, jin² Φlen senßtu. O osobnφch ·dajφch, v rozsudku uvßd∞n²ch, platφ p°im∞°en∞ ustanovenφ º 37 odst. 3.
(3) Soud vyhotovφ rozsudek nejpozd∞ji do jednoho m∞sφce od vyhlßÜenφ a uΦinφ pot°ebnß opat°enφ k doruΦenφ stejnopisu rozsudku ·Φastnφk∙m do vlastnφch rukou a k doruΦenφ osobßm na °φzenφ z·Φastn∞n²m. Tuto lh∙tu m∙₧e p°edseda soudu ze zßva₧n²ch d∙vod∙ prodlou₧it, nejv²Üe vÜak o dva m∞sφce.
(4) P°edseda senßtu opravφ v rozsudku i bez nßvrhu chyby v psanφ a poΦtech, jako₧ i jinΘ zjevnΘ nesprßvnosti. T²kß-li se oprava v²roku, vydß o tom opravnΘ usnesenφ a m∙₧e odlo₧it vykonatelnost rozsudku do doby, dokud opravnΘ usnesenφ nenabude prßvnφ moci.
(5) Rozsudek, kter² byl doruΦen ·Φastnφk∙m, je v prßvnφ moci.
(6) V²rok pravomocnΘho rozsudku je zßvazn² pro ·Φastnφky, osoby na °φzenφ z·Φastn∞nΘ a pro orgßny ve°ejnΘ moci.
(7) Rozsudek je vykonateln², jakmile uplyne lh∙ta k pln∞nφ, kterou soud ve v²roku stanovil, a nenφ-li vyslovena povinnost k pln∞nφ, nebo nenφ-li stanovena lh∙ta k pln∞nφ, jeho prßvnφ mocφ.
(1) Usnesenφ se vyhlaÜuje ve°ejn∞, je-li uΦin∞no p°i jednßnφ. Usnesenφ, kterΘ nenφ t°eba doruΦovat a nenφ souΦßstφ protokolu o jednßnφ, obsahuje pouze struΦnΘ oznaΦenφ v∞ci, v²rok a ·daj o dni vydßnφ.
(2) Soud je vßzßn usnesenφm, jakmile je vyhlßsil, a nevyhlaÜuje-li se, doruΦenφm. Soud vÜak nenφ vßzßn usnesenφm, jφm₧ se toliko upravuje vedenφ °φzenφ.
(3) PφsemnΘ vyhotovenφ usnesenφ se doruΦuje ·Φastnφk∙m a osobßm na °φzenφ z·Φastn∞n²m jen tehdy, konΦφ-li se jφm °φzenφ, jinak jen tomu, komu se jφm uklßdß povinnost nebo je-li to nutnΘ pro vedenφ °φzenφ.
(4) Usnesenφ, jφm₧ se °φzenφ nekonΦφ a jφm₧ se nikomu neuklßdß povinnost, nemusφ obsahovat od∙vodn∞nφ.
(5) O usnesenφ platφ p°im∞°en∞ ustanovenφ o rozsudku.
(1) Soud mimo po°adφ v∞cφ, v jakΘm k n∞mu doÜly, vy°izuje p°ednostn∞ nßvrhy na p°iznßnφ odkladnΘho ·Φinku, nßvrhy na p°edb∞₧nß opat°enφ, nßvrhy na osvobozenφ od soudnφch poplatk∙ a nßvrhy na ustanovenφ zßstupce.
(2) P°ednostn∞ dßle vy°izuje nßvrhy a ₧aloby ve v∞cech azylu, rozhodnutφ o zajiÜt∞nφ cizince a rozhodnutφ o ukonΦenφ zvlßÜtnφ ochrany a pomoci sv∞dk∙m a dalÜφm osobßm v souvislosti s trestnφm °φzenφm, jako₧ i v dalÜφch p°φpadech, stanovφ-li tak zvlßÜtnφ zßkon.
Nßklady °φzenφ jsou zejmΘna hotovΘ v²daje ·Φastnφk∙ a jejich zßstupc∙, soudnφ poplatky, uÜl² v²d∞lek ·Φastnφk∙ a jejich zßkonn²ch zßstupc∙, nßklady spojenΘ s dokazovßnφm, odm∞na zßstupce, jeho hotovΘ v²daje a tlumoΦnΘ.
(1) Sv∞dek mß prßvo na nßhradu hotov²ch v²daj∙ a uÜlΘho v²d∞lku. Toto prßvo zanikß, nenφ-li uplatn∞no do t°φ dn∙ od v²slechu nebo ode dne, kdy bylo sv∞dku oznßmeno, ₧e k v²slechu nedojde. O tom musφ soud sv∞dka pouΦit. Stejnß prßva mß takΘ osoba, kterΘ soud p°i dokazovßnφ ulo₧il povinnost.
(2) Znalec a tlumoΦnφk majφ prßvo na nßhradu hotov²ch v²daj∙ a odm∞ny za znaleckou a tlumoΦnickou Φinnost. V²Üi tΘto odm∞ny stanovφ zvlßÜtnφ prßvnφ p°edpis.
(3) O nßhradßch podle odstavc∙ 1 a 2 rozhoduje p°edseda senßtu.
(1) Ka₧d² z ·Φastnφk∙ a osob z·Φastn∞n²ch na °φzenφ platφ nßklady, kterΘ vzniknou jemu nebo jeho zßstupci.
(2) Stßt platφ nßklady vynalo₧enΘ na sv∞deΦnΘ, znaleΦnΘ, tlumoΦnΘ a jinΘ nßklady spojenΘ s dokazovßnφm. P°edseda senßtu vÜak m∙₧e ·Φastnφkovi, kter² nebyl osvobozen od soudnφch poplatk∙, usnesenφm ulo₧it, aby slo₧il zßlohu na nßklady provedenφ d∙kazu, kter² navrhl.
(1) Nestanovφ-li tento zßkon jinak, mß ·Φastnφk, kter² m∞l ve v∞ci pln² ·sp∞ch, prßvo na nßhradu nßklad∙ °φzenφ p°ed soudem, kterΘ d∙vodn∞ vynalo₧il, proti ·Φastnφkovi, kter² ve v∞ci ·sp∞ch nem∞l. M∞l-li ·sp∞ch jen ΦßsteΦn², p°iznß mu soud prßvo na nßhradu pom∞rnΘ Φßsti nßklad∙.
(2) Ustanovenφ odstavce 1 neplatφ, m∞lo-li by b²t prßvo p°iznßno sprßvnφmu orgßnu ve v∞cech d∙chodovΘho pojiÜt∞nφ, d∙chodovΘho zabezpeΦenφ, nemocenskΘho pojiÜt∞nφ a nemocenskΘ pΘΦe v ozbrojen²ch silßch a socißlnφ pΘΦe.
(3) Äßdn² z ·Φastnφk∙ nemß prßvo na nßhradu nßklad∙ °φzenφ, bylo-li °φzenφ zastaveno nebo ₧aloba odmφtnuta. Vzal-li vÜak navrhovatel podan² nßvrh zp∞t pro pozd∞jÜφ chovßnφ odp∙rce nebo bylo-li °φzenφ zastaveno pro uspokojenφ navrhovatele, mß navrhovatel proti odp∙rci prßvo na nßhradu nßklad∙ °φzenφ.
(4) Stßt mß proti ne·sp∞ÜnΘmu ·Φastnφkovi prßvo na nßhradu nßklad∙ °φzenφ, kterΘ platil, nenφ-li tento ·Φastnφk osvobozen od soudnφch poplatk∙.
(5) Osoba z·Φastn∞nß na °φzenφ mß prßvo na nßhradu jen t∞ch nßklad∙, kterΘ jφ vznikly v souvislosti s pln∞nφm povinnosti, kterou jφ soud ulo₧il. Z d∙vod∙ zvlßÜtnφho z°etele hodn²ch m∙₧e jφ soud na nßvrh p°iznat prßvo na nßhradu dalÜφch nßklad∙ °φzenφ.
(6) Soud m∙₧e ulo₧it ·Φastnφkovi, sv∞dkovi, znalci, tlumoΦnφkovi nebo osob∞, kterß m∞la p°i dokazovßnφ n∞jakou povinnost, aby stßtu nebo druhΘmu ·Φastnφkovi nahradila nßklady, kterΘ vznikly jejφm zavin∞nφm.
(7) Jsou-li pro to d∙vody zvlßÜtnφho z°etele hodnΘ, m∙₧e soud v²jimeΦn∞ rozhodnout, ₧e se nßhrada nßklad∙ ·Φastnφk∙m nebo stßtu zcela nebo zΦßsti nep°iznßvß.
(8) Jsou-li pro to d∙vody zvlßÜtnφho z°etele hodnΘ, m∙₧e soud p°iznat ·Φastnφkovi, kter² m∞l ve v∞ci alespo≥ ΦßsteΦn² ·sp∞ch, prßvo na nßhradu nßklad∙ °φzenφ i v t∞ch p°φpadech, kdy tento zßkon stanovφ, ₧e ₧ßdn² z ·Φastnφk∙ nemß na nßhradu nßklad∙ °φzenφ prßvo.
(1) O povinnosti nahradit nßklady °φzenφ rozhodne soud zpravidla v rozsudku nebo usnesenφ, jφm₧ se °φzenφ konΦφ.
(2) UrΦit v²Üi nßklad∙ m∙₧e p°edseda senßtu a₧ v pφsemnΘm vyhotovenφ rozsudku nebo usnesenφ.
(1) Dokud soud nerozhodl, m∙₧e odp∙rce vydat novΘ rozhodnutφ nebo opat°enφ, pop°φpad∞ provΘst jin² ·kon, jimi₧ navrhovatele uspokojφ, nezasßhne-li tφmto postupem prßva nebo povinnosti t°etφch osob. Sv∙j zßm∞r navrhovatele uspokojit sd∞lφ sprßvnφ orgßn soudu a vy₧ßdß si sprßvnφ spisy, pokud je ji₧ soudu p°edlo₧il.
(2) P°edseda senßtu stanovφ lh∙tu, v nφ₧ je t°eba rozhodnutφ vydat, opat°enφ nebo ·kon provΘst a oznßmit je navrhovateli i soudu; uplyne-li tato lh∙ta marn∞, pokraΦuje soud v °φzenφ.
(3) Dojde-li oznßmenφ odp∙rce podle odstavce 2 soudu, vyzve p°edseda senßtu navrhovatele, aby se ve stanovenΘ lh∙t∞ vyjßd°il, zda je postupem sprßvnφho orgßnu uspokojen. ZmeÜkßnφ tΘto lh∙ty nelze prominout.
(4) Soud °φzenφ usnesenφm zastavφ, sd∞lφ-li navrhovatel, ₧e je uspokojen. Soud °φzenφ zastavφ i tehdy, nevyjßd°φ-li se takto navrhovatel ve stanovenΘ lh∙t∞, jestli₧e ze vÜech okolnostφ p°φpadu je z°ejmΘ, ₧e k jeho uspokojenφ doÜlo.
(5) Rozhodnutφ, opat°enφ nebo ·kon podle odstavce 1 nab²vß prßvnφ moci nebo obdobn²ch prßvnφch ·Φink∙ dnem prßvnφ moci rozhodnutφ soudu o zastavenφ °φzenφ.
P°i v²konu rozhodnutφ soudu, kterΘ bylo vydßno podle tohoto zßkona, platφ, ₧e je-li ulo₧ena povinnost sprßvnφmu orgßnu, kter² je
a) | orgßnem moci v²konnΘ, je povinna ji splnit za stßt jeho p°φsluÜnß organizaΦnφ slo₧ka,16) |
b) | fyzickou nebo prßvnickou osobou, na kterou byl zßkonem p°enesen v²kon stßtnφ sprßvy, je povinna ji splnit tato osoba, |
c) | orgßnem ve°ejnoprßvnφ korporace, je povinnou ve°ejnoprßvnφ korporace. |
Nestanovφ-li tento zßkon jinak, pou₧ijφ se pro °φzenφ ve sprßvnφm soudnictvφ p°im∞°en∞ ustanovenφ prvΘ a t°etφ Φßsti obΦanskΘho soudnφho °ßdu.
(1) Kdo tvrdφ, ₧e byl na sv²ch prßvech zkrßcen p°φmo nebo v d∙sledku poruÜenφ sv²ch prßv v p°edchßzejφcφm °φzenφ ·konem sprßvnφho orgßnu, jφm₧ se zaklßdajφ, m∞nφ, ruÜφ nebo zßvazn∞ urΦujφ jeho prßva nebo povinnosti, (dßle jen "rozhodnutφ"), m∙₧e se ₧alobou domßhat zruÜenφ takovΘho rozhodnutφ, pop°φpad∞ vyslovenφ jeho nicotnosti, nestanovφ-li tento nebo zvlßÜtnφ zßkon jinak.
(2) Äalobu proti rozhodnutφ sprßvnφho orgßnu m∙₧e podat i ·Φastnφk °φzenφ p°ed sprßvnφm orgßnem, kter² nenφ k ₧alob∞ oprßvn∞n podle odstavce 1, tvrdφ-li, ₧e postupem sprßvnφho orgßnu byl zkrßcen na prßvech, kterß jemu p°φsluÜejφ, takov²m zp∙sobem, ₧e to mohlo mφt za nßsledek nezßkonnΘ rozhodnutφ.
(3) Rozhodl-li sprßvnφ orgßn o ulo₧enφ trestu za sprßvnφ delikt, m∙₧e se ten, jemu₧ byl takov² trest ulo₧en, ₧alobou domßhat tΘ₧ upuÜt∞nφ od n∞j nebo jeho snφ₧enφ v mezφch zßkonem dovolen²ch.
(1) Za podmφnek urΦen²ch zßkony upravujφcφmi °φzenφ p°ed sprßvnφmi orgßny, m∙₧e ₧alobu podat ten sprßvnφ orgßn, o n∞m₧ to takov² zßkon stanovφ.
(2) Äalobu je oprßvn∞n podat nejvyÜÜφ stßtnφ zßstupce, jestli₧e k jejφmu podßnφ shledß zßva₧n² ve°ejn² zßjem.
(3) Äalobu je oprßvn∞n podat takΘ ten, komu toto oprßvn∞nφ v²slovn∞ sv∞°uje zvlßÜtnφ zßkon nebo mezinßrodnφ smlouva, kterß je souΦßstφ prßvnφho °ßdu.
(4) Äaloba podle odstavc∙ 1 a₧ 3 je nep°φpustnß, pokud v nφ uplat≥ovanΘ prßvnφ d∙vody byly uplatn∞ny v tΘ₧e v∞ci v jinΘ ₧alob∞ ji₧ soudem zamφtnutΘ.
(5) Äaloba podle odstavc∙ 1 a₧ 3 je dßle nep°φpustnß, je-li podßna dalÜφ ₧aloba podle tΘho₧ odstavce, a to i tehdy, je-li podßna jin²m k tomu oprßvn∞n²m, t°eba₧e ten takovou ₧alobu ve v∞ci dosud nepodal.
Ustanovenφ tohoto dφlu se p°im∞°en∞ pou₧ijφ tΘ₧ v p°φpad∞, kdy zvlßÜtnφ zßkon17) sv∞°uje
a) | sprßvnφmu ·°adu pravomoc podat ₧alobu proti usnesenφ nebo opat°enφ orgßnu ·zemnφho samosprßvnΘho celku v samostatnΘ p∙sobnosti, |
b) | orgßnu ·zemnφho samosprßvnΘho celku oprßvn∞nφ podat ₧alobu proti rozhodnutφ o rozpuÜt∞nφ zastupitelstva. |
Äaloba je nep°φpustnß takΘ tehdy,
a) | nevyΦerpal-li ₧alobce °ßdnΘ opravnΘ prost°edky v °φzenφ p°ed sprßvnφm orgßnem, p°ipouÜtφ-li je zvlßÜtnφ zßkon, leda₧e rozhodnutφ sprßvnφho orgßnu bylo na ·jmu jeho prßv zm∞n∞no k opravnΘmu prost°edku jinΘho, |
b) | jde-li o rozhodnutφ sprßvnφho orgßnu v soukromoprßvnφ v∞ci, vydanΘ v mezφch zßkonnΘ pravomoci sprßvnφho orgßnu,18) |
c) | je-li jedin²m jejφm d∙vodem tvrzenß nicotnost napadenΘho rozhodnutφ, nedomßhal-li se ₧alobce vyslovenφ tΘto nicotnosti v °φzenφ p°ed sprßvnφm orgßnem, |
d) | sm∞°uje-li jen proti d∙vod∙m rozhodnutφ, |
e) | domßhß-li se p°ezkoumßnφ rozhodnutφ, kterΘ je z p°ezkoumßnφ podle tohoto nebo zvlßÜtnφho zßkona vylouΦeno. |
Äalovan²m je sprßvnφ orgßn, kter² rozhodl v poslednφm stupni, nebo sprßvnφ orgßn, na kter² jeho p∙sobnost p°eÜla.
Ze soudnφho p°ezkoumßnφ jsou vylouΦeny ·kony sprßvnφho orgßnu
a) | kterΘ nejsou rozhodnutφmi, |
b) | p°edb∞₧nΘ povahy, |
c) | jimi₧ se upravuje vedenφ °φzenφ p°ed sprßvnφm orgßnem, |
d) | jejich₧ vydßnφ zßvisφ v²luΦn∞ na posouzenφ zdravotnφho stavu osob nebo technickΘho stavu v∞cφ, pokud sama o sob∞ neznamenajφ prßvnφ p°ekß₧ku v²konu povolßnφ, zam∞stnßnφ nebo podnikatelskΘ, pop°φpad∞ jinΘ hospodß°skΘ Φinnosti, nestanovφ-li zvlßÜtnφ zßkon jinak, |
e) | o nep°iznßnφ nebo odn∞tφ odbornΘ zp∙sobilosti fyzick²m osobßm, pokud sama o sob∞ neznamenajφ prßvnφ p°ekß₧ku v²konu povolßnφ nebo zam∞stnßnφ nebo jinΘ Φinnosti, |
f) | jejich₧ p°ezkoumßnφ vyluΦuje zvlßÜtnφ zßkon. |
(1) Äaloba krom∞ obecn²ch nßle₧itostφ podßnφ (º 37 odst. 2 a 3) musφ obsahovat
a) | oznaΦenφ napadenΘho rozhodnutφ a den jeho doruΦenφ nebo jinΘho oznßmenφ ₧alobci, |
b) | oznaΦenφ osob na °φzenφ z·Φastn∞n²ch, jsou-li ₧alobci znßmy, |
c) | oznaΦenφ v²rok∙ rozhodnutφ, kterΘ ₧alobce napadß, |
d) | ₧alobnφ body, z nich₧ musφ b²t patrno, z jak²ch skutkov²ch a prßvnφch d∙vod∙ pova₧uje ₧alobce napadenΘ v²roky rozhodnutφ za nezßkonnΘ nebo nicotnΘ, |
e) | jakΘ d∙kazy k prokßzßnφ sv²ch tvrzenφ ₧alobce navrhuje provΘst, |
f) | nßvrh v²roku rozsudku. |
(2) K ₧alob∞ ₧alobce p°ipojφ jeden opis napadenΘho rozhodnutφ. Äalobce m∙₧e kdykoli za °φzenφ ₧alobnφ body omezit. RozÜφ°it ₧alobu na dosud nenapadenΘ v²roky rozhodnutφ nebo ji rozÜφ°it o dalÜφ ₧alobnφ body m∙₧e jen ve lh∙t∞ pro podßnφ ₧aloby.
(1) Äalobu lze podat do dvou m∞sφc∙ potΘ, kdy rozhodnutφ bylo ₧alobci oznßmeno doruΦenφm pφsemnΘho vyhotovenφ nebo jin²m zßkonem stanoven²m zp∙sobem, nestanovφ-li zvlßÜtnφ zßkon lh∙tu jinou. Lh∙ta je zachovßna, byla-li ₧aloba ve lh∙t∞ podßna u sprßvnφho orgßnu, proti jeho₧ rozhodnutφ sm∞°uje.
(2) Äalobu podle º 66 odst. 1 a 2 m∙₧e oprßvn∞n² ₧alobce podat do t°φ let od prßvnφ moci rozhodnutφ, nestanovφ-li zvlßÜtnφ zßkon jinak, a nenab²vß-li rozhodnutφ prßvnφ moci od doruΦenφ rozhodnutφ poslednφmu ·Φastnφku, kter² proti n∞mu mohl ₧alobu sßm podat. Äalobu podle º 66 odst. 3 m∙₧e oprßvn∞n² ₧alobce podat, dokud neuplynula lh∙ta pro podßnφ ₧aloby vÜem ·Φastnφk∙m, nestanovφ-li zvlßÜtnφ zßkon jinak.
(3) Jestli₧e soud rozhodujφcφ v obΦanskΘm soudnφm °φzenφ zastavil °φzenφ proto, ₧e Ülo o v∞c, v nφ₧ m∞la b²t podßna ₧aloba proti rozhodnutφ sprßvnφho orgßnu, m∙₧e ten, kdo takovou ₧alobu v obΦanskΘm soudnφm °φzenφ podal, podat u v∞cn∞ a mφstn∞ p°φsluÜnΘho soudu ₧alobu ve sprßvnφm soudnictvφ do jednoho m∞sφce od prßvnφ moci rozhodnutφ o zastavenφ °φzenφ. V takovΘm p°φpad∞ platφ, ₧e ₧aloba byla podßna dnem, kdy doÜla soudu rozhodujφcφmu v obΦanskΘm soudnφm °φzenφ.
(4) ZmeÜkßnφ lh∙ty pro podßnφ ₧aloby nelze prominout.
(1) Podßnφ ₧aloby nemß odkladn² ·Φinek, pokud tento nebo zvlßÜtnφ zßkon nestanovφ jinak.
(2) Soud na nßvrh ₧alobce po vyjßd°enφ ₧alovanΘho usnesenφm p°iznß ₧alob∞ odkladn² ·Φinek, jestli₧e by v²kon nebo jinΘ prßvnφ nßsledky rozhodnutφ znamenaly pro ₧alobce nenahraditelnou ·jmu, p°iznßnφ odkladnΘho ·Φinku se nedotkne nep°im∞°en²m zp∙sobem nabyt²ch prßv t°etφch osob a nenφ v rozporu s ve°ejn²m zßjmem.
(3) P°iznßnφm odkladnΘho ·Φinku se pozastavujφ do skonΦenφ °φzenφ p°ed soudem ·Φinky napadenΘho rozhodnutφ.
(4) Usnesenφ o p°iznßnφ odkladnΘho ·Φinku m∙₧e soud i bez nßvrhu usnesenφm zruÜit, ukß₧e-li se v pr∙b∞hu °φzenφ, ₧e pro p°iznßnφ odkladnΘho ·Φinku nebyly d∙vody, nebo ₧e tyto d∙vody v mezidobφ odpadly.
(1) P°edseda senßtu doruΦφ ₧alobu ₧alovanΘmu do vlastnφch rukou a doruΦφ ji t∞m osobßm z·Φastn∞n²m na °φzenφ, jejich₧ okruh je ze ₧aloby z°ejm². SouΦasn∞ ulo₧φ ₧alovanΘmu, aby nejdΘle ve dvoum∞sφΦnφ lh∙t∞ p°edlo₧il sprßvnφ spisy a svΘ vyjßd°enφ k ₧alob∞. DoÜlΘ vyjßd°enφ doruΦφ ₧alobci a osobßm z·Φastn∞n²m na °φzenφ; p°itom m∙₧e ₧alobci ulo₧it, aby podal repliku. P°edseda senßtu m∙₧e ulo₧it i jin²m osobßm nebo ·°ad∙m, aby p°edlo₧ily svΘ spisy k projednßnφ v∞ci pot°ebnΘ, pop°φpad∞ takΘ sd∞lily svΘ stanovisko k v∞ci.
(2) Zjistφ-li soud kdykoli p°ed na°φzenφm jednßnφ, ₧e jsou tu jeÜt∞ dalÜφ osoby z·Φastn∞nΘ na °φzenφ, vyrozumφ je p°edseda senßtu o probφhajφcφm °φzenφ.
(1) P°i p°ezkoumßnφ rozhodnutφ vychßzφ soud ze skutkovΘho a prßvnφho stavu, kter² tu byl v dob∞ rozhodovßnφ sprßvnφho orgßnu.
(2) Soud p°ezkoumß v mezφch ₧alobnφch bod∙ napadenΘ v²roky rozhodnutφ. Byl-li zßvazn²m podkladem p°ezkoumßvanΘho rozhodnutφ jin² ·kon sprßvnφho orgßnu, p°ezkoumß soud k ₧alobnφ nßmitce takΘ jeho zßkonnost, nenφ-li jφm sßm vßzßn a neumo₧≥uje-li tento zßkon ₧alobci napadnout takov² ·kon samostatnou ₧alobou ve sprßvnφm soudnictvφ.
(1) Soud zruÜφ napadenΘ rozhodnutφ pro vady °φzenφ bez jednßnφ rozsudkem
a) | pro nep°ezkoumatelnost spoΦφvajφcφ v nesrozumitelnosti nebo nedostatku d∙vod∙ rozhodnutφ, |
b) | proto, ₧e skutkov² stav, kter² vzal sprßvnφ orgßn za zßklad napadenΘho rozhodnutφ, je v rozporu se spisy nebo v nich nemß oporu anebo vy₧aduje rozsßhlΘ nebo zßsadnφ dopln∞nφ, |
c) | pro podstatnΘ poruÜenφ ustanovenφ o °φzenφ p°ed sprßvnφm orgßnem, mohlo-li mφt za nßsledek nezßkonnΘ rozhodnutφ o v∞ci samΘ. |
(2) Zjistφ-li soud, ₧e rozhodnutφ trpφ takov²mi vadami, kterΘ vyvolßvajφ jeho nicotnost, vyslovφ rozsudkem tuto nicotnost i bez nßvrhu. Pokud se d∙vody nicotnosti t²kajφ jen Φßsti rozhodnutφ, soud vyslovφ nicotnou jen tuto Φßst rozhodnutφ, jestli₧e z povahy v∞ci nevypl²vß, ₧e ji nelze odd∞lit od ostatnφch Φßstφ rozhodnutφ.
(3) Nejsou-li d∙vody pro postup podle ustanovenφ odstavc∙ 1 a 2 nebo podle º 51, na°φdφ p°edseda senßtu jednßnφ. Z d∙vod∙ uveden²ch v odstavcφch 1 a 2 soud napadenΘ rozhodnutφ zruÜφ, pop°φpad∞ vyslovφ jeho nicotnost i tehdy, vyjdou-li tyto vady najevo p°i jednßnφ.
(1) Dokazovßnφ provßdφ soud p°i jednßnφ.
(2) V rßmci dokazovßnφ m∙₧e soud zopakovat nebo doplnit d∙kazy provedenΘ sprßvnφm orgßnem, neupravφ-li zvlßÜtnφ zßkon rozsah a zp∙sob dokazovßnφ jinak. Soud jφm provedenΘ d∙kazy hodnotφ jednotliv∞ i v jejich souhrnu i s d∙kazy proveden²mi v °φzenφ p°ed sprßvnφm orgßnem a ve svΘm rozhodnutφ vyjde ze skutkovΘho a prßvnφho stavu takto zjiÜt∞nΘho.
(1) Je-li ₧aloba d∙vodnß, soud zruÜφ napadenΘ rozhodnutφ pro nezßkonnost nebo pro vady °φzenφ. Pro nezßkonnost zruÜφ soud napadenΘ rozhodnutφ i tehdy, zjistφ-li, ₧e sprßvnφ orgßn p°ekroΦil zßkonem stanovenΘ meze sprßvnφho uvß₧enφ nebo jej zneu₧il.
(2) Rozhoduje-li soud o ₧alob∞ proti rozhodnutφ, jφm₧ sprßvnφ orgßn ulo₧il trest za sprßvnφ delikt, m∙₧e soud, nejsou-li d∙vody pro zruÜenφ rozhodnutφ podle odstavce 1, ale trest byl ulo₧en ve zjevn∞ nep°im∞°enΘ v²Üi, upustit od n∞j nebo jej snφ₧it v mezφch zßkonem dovolen²ch, lze-li takovΘ rozhodnutφ uΦinit na zßklad∞ skutkovΘho stavu, z n∞ho₧ vyÜel sprßvnφ orgßn, a kter² soud p°φpadn∞ vlastnφm dokazovßnφm v nikoli zßsadnφch sm∞rech doplnil, a navrhl-li takov² postup ₧alobce v ₧alob∞.
(3) ZruÜuje-li soud rozhodnutφ, podle okolnostφ m∙₧e zruÜit i rozhodnutφ sprßvnφho orgßnu ni₧Üφho stupn∞, kterΘ mu p°edchßzelo.
(4) ZruÜφ-li soud rozhodnutφ, vyslovφ souΦasn∞, ₧e v∞c se vracφ k dalÜφmu °φzenφ ₧alovanΘmu.
(5) Prßvnφm nßzorem, kter² vyslovil soud ve zruÜujφcφm rozsudku nebo rozsudku vyslovujφcφm nicotnost, je v dalÜφm °φzenφ sprßvnφ orgßn vßzßn.
(6) ZruÜil-li soud rozhodnutφ sprßvnφho orgßnu ve v∞ci, v nφ₧ sßm provßd∞l dokazovßnφ, zahrne sprßvnφ orgßn v dalÜφm °φzenφ tyto d∙kazy mezi podklady pro novΘ rozhodnutφ.
(7) Soud zamφtne ₧alobu, nenφ-li d∙vodnß.
(1) Ten, kdo bezv²sledn∞ vyΦerpal prost°edky, kterΘ procesnφ p°edpis platn² pro °φzenφ u sprßvnφho orgßnu stanovφ k jeho ochran∞ proti neΦinnosti sprßvnφho orgßnu, m∙₧e se ₧alobou domßhat, aby soud ulo₧il sprßvnφmu orgßnu povinnost vydat rozhodnutφ ve v∞ci samΘ nebo osv∞dΦenφ. To neplatφ, spojuje-li zvlßÜtnφ zßkon s neΦinnostφ sprßvnφho orgßnu fikci, ₧e bylo vydßno rozhodnutφ o urΦitΘm obsahu nebo jin² prßvnφ d∙sledek.
(2) Äalovan²m je sprßvnφ orgßn, kter² podle ₧alobnφho tvrzenφ mß povinnost vydat rozhodnutφ nebo osv∞dΦenφ.
(1) Äalobu lze podat nejpozd∞ji do jednoho roku ode dne, kdy ve v∞ci, v nφ₧ se ₧alobce domßhß ochrany, marn∞ prob∞hla lh∙ta stanovenß zvlßÜtnφm zßkonem pro vydßnφ rozhodnutφ nebo osv∞dΦenφ, a nenφ-li takovß lh∙ta stanovena, ode dne, kdy byl ₧alobcem v∙Φi sprßvnφmu orgßnu nebo sprßvnφm orgßnem proti ₧alobci uΦin∞n poslednφ ·kon.
(2) ZmeÜkßnφ lh∙ty nelze prominout.
(3) Äaloba krom∞ obecn²ch nßle₧itostφ podßnφ musφ obsahovat
a) | oznaΦenφ v∞ci, v nφ₧ se ₧alobce ochrany proti neΦinnosti domßhß, |
b) | vylφΦenφ rozhodujφcφch skuteΦnostφ, |
c) | oznaΦenφ d∙kaz∙, jich₧ se ₧alobce dovolßvß, |
d) | nßvrh v²roku rozsudku. |
(1) Soud rozhoduje na zßklad∞ skutkovΘho stavu zjiÜt∞nΘho ke dni svΘho rozhodnutφ.
(2) Je-li nßvrh d∙vodn², soud ulo₧φ rozsudkem sprßvnφmu orgßnu povinnost vydat rozhodnutφ nebo osv∞dΦenφ a stanovφ k tomu p°im∞°enou lh∙tu, ne vÜak delÜφ, ne₧ kterou urΦuje zvlßÜtnφ zßkon.
(3) Soud zamφtne ₧alobu, nenφ-li d∙vodnß.
Ka₧d², kdo tvrdφ, ₧e byl p°φmo zkrßcen na sv²ch prßvech nezßkonn²m zßsahem, pokynem nebo donucenφm (dßle jen "zßsah") sprßvnφho orgßnu, kter² nenφ rozhodnutφm, a byl zam∞°en p°φmo proti n∞mu nebo v jeho d∙sledku bylo proti n∞mu p°φmo zasa₧eno, m∙₧e se ₧alobou u soudu domßhat ochrany proti n∞mu, trvß-li takov² zßsah nebo jeho d∙sledky anebo hrozφ-li jeho opakovßnφ.
Äalovan²m je sprßvnφ orgßn, kter² podle ₧alobnφho tvrzenφ provedl zßsah; jde-li o zßsah ozbrojen²ch sil, ve°ejnΘho ozbrojenΘho sboru, ozbrojenΘho bezpeΦnostnφho sboru nebo jinΘho obdobnΘho sboru, kter² nenφ sprßvnφm orgßnem, anebo p°φsluÜnφka takovΘho sboru, je ₧alovan²m sprßvnφ orgßn, kter² takov² sbor °φdφ nebo jemu₧ je takov² sbor pod°φzen, a u obecnφ policie obec.
(1) Äaloba musφ b²t podßna do dvou m∞sφc∙ ode dne, kdy se ₧alobce dozv∞d∞l o nezßkonnΘm zßsahu. Nejpozd∞ji lze ₧alobu podat do dvou let od okam₧iku, kdy k n∞mu doÜlo.
(2) ZmeÜkßnφ lh∙ty nelze prominout.
(3) Äaloba mimo obecn²ch nßle₧itostφ podßnφ musφ obsahovat
a) | oznaΦenφ zßsahu, proti n∞mu₧ se ₧alobce ochrany domßhß, |
b) | vylφΦenφ rozhodujφcφch skuteΦnostφ, |
c) | oznaΦenφ d∙kaz∙, jich₧ se ₧alobce dovolßvß, |
d) | nßvrh v²roku rozsudku. |
Äaloba je nep°φpustnß, lze-li se ochrany nebo nßpravy domßhat jin²mi prßvnφmi prost°edky nebo domßhß-li se ₧alobce pouze urΦenφ, ₧e zßsah byl nezßkonn².
Soud zastavφ °φzenφ, zjistφ-li, ₧e po podßnφ ₧aloby ji₧ zßsah ani jeho d∙sledky netrvajφ a nehrozφ opakovßnφ zßsahu.
(1) Soud rozhoduje na zßklad∞ skutkovΘho stavu zjiÜt∞nΘho ke dni svΘho rozhodnutφ.
(2) Soud rozsudkem zakß₧e sprßvnφmu orgßnu, aby v poruÜovßnφ ₧alobcova prßva pokraΦoval, a p°ikß₧e, aby, je-li to mo₧nΘ, obnovil stav p°ed zßsahem. èlo-li o zßsah ozbrojen²ch sil, ve°ejnΘho ozbrojenΘho sboru, ozbrojenΘho bezpeΦnostnφho sboru nebo jinΘho obdobnΘho sboru, ulo₧φ soud tento zßkaz nebo p°φkaz sprßvnφmu orgßnu nebo obci, kterß takov² sbor °φdφ nebo kterΘ je takov² sbor pod°φzen.
(3) Soud zamφtne ₧alobu, nenφ-li d∙vodnß.
(1) Jestli₧e sprßvnφ orgßn, kter² vede podle zvlßÜtnφch zßkon∙ stßl² seznam voliΦ∙, neodstranφ chyby nebo nedostatky ve stßlΘm seznamu voliΦ∙ a jeho dodatku,19) m∙₧e se osoba tφm dotΦenß obrßtit na soud p°φsluÜn² podle sφdla sprßvnφho orgßnu s nßvrhem na vydßnφ rozhodnutφ o provedenφ opravy nebo dopln∞nφ seznamu nebo jeho dodatku.
(2) ┌Φastnφky °φzenφ jsou navrhovatel a sprßvnφ orgßn uveden² v odstavci 1.
(3) Soud rozhodne bez jednßnφ usnesenφm, a to do t°φ dn∙ potΘ, kdy nßvrh doÜel soudu.
(1) Soudnφ ochrany se lze domßhat ve v∞cech, v nich₧ sprßvnφ orgßn podle zvlßÜtnφch zßkon∙20)
a) | odmφtl kandidßtnφ listinu nebo odmφtl p°ihlßÜku k registraci, |
b) | Ükrtl kandidßta na kandidßtnφ listin∞, |
c) | registroval kandidßtnφ listinu nebo p°ihlßÜku k registraci. |
(2) Nßvrhem podle odstavce 1 pφsm. a) se m∙₧e politickß strana, politickΘ hnutφ nebo jejich koalice (dßle jen "politickß strana"), nezßvisl² kandidßt, sdru₧enφ nezßvisl²ch kandidßt∙ nebo sdru₧enφ politick²ch stran nebo politick²ch hnutφ a nezßvisl²ch kandidßt∙, jestli₧e podali kandidßtnφ listinu, nebo u voleb do Senßtu Parlamentu ╚eskΘ republiky (dßle jen "Senßt"), nezßvisl² kandidßt nebo politickß strana, kterß podala p°ihlßÜku k registraci, domßhat vydßnφ rozhodnutφ o povinnosti sprßvnφho orgßnu kandidßtnφ listinu nebo p°ihlßÜku k registraci registrovat. ┌Φastnφky jsou navrhovatel a sprßvnφ orgßn.
(3) Nßvrhem podle odstavce 1 pφsm. b) se m∙₧e politickß strana, sdru₧enφ nezßvisl²ch kandidßt∙ nebo sdru₧enφ politick²ch stran nebo politick²ch hnutφ a nezßvisl²ch kandidßt∙, kterΘ podalo kandidßtnφ listinu, nebo ten, kdo byl rozhodnutφm sprßvnφho orgßnu z tΘto kandidßtnφ listiny vyÜkrtnut, domßhat vydßnφ rozhodnutφ o ponechßnφ kandidßta na kandidßtnφ listin∞. ┌Φastnφky jsou navrhovatel a sprßvnφ orgßn.
(4) Nßvrhem podle odstavce 1 pφsm. c) se m∙₧e politickß strana, nezßvisl² kandidßt, sdru₧enφ nezßvisl²ch kandidßt∙ nebo sdru₧enφ politick²ch stran nebo politick²ch hnutφ a nezßvisl²ch kandidßt∙, kterΘ podalo kandidßtnφ listinu, nebo u voleb do Senßtu nezßvisl² kandidßt nebo politickß strana, kterß podala p°ihlßÜku k registraci, domßhat vydßnφ rozhodnutφ o zruÜenφ registrace kandidßtnφ listiny jinΘ politickΘ strany, nezßvislΘho kandidßta, sdru₧enφ nezßvisl²ch kandidßt∙ nebo sdru₧enφ politick²ch stran nebo politick²ch hnutφ a nezßvisl²ch kandidßt∙, nebo zruÜenφ registrace p°ihlßÜky jinΘho kandidßta. ┌Φastnφky jsou navrhovatel, sprßvnφ orgßn, kter² provedl registraci, a ten, o jeho₧ registraci se jednß.
(5) Soud rozhodne usnesenφm, a to do patnßcti dn∙ potΘ, kdy nßvrh doÜel soudu. Jednßnφ nenφ t°eba na°izovat.
(1) Za podmφnek stanoven²ch zvlßÜtnφmi zßkony20) m∙₧e se obΦan, politickß strana nebo nezßvisl² kandidßt anebo sdru₧enφ nezßvisl²ch kandidßt∙ a sdru₧enφ politick²ch stran nebo politick²ch hnutφ a nezßvisl²ch kandidßt∙ nßvrhem domßhat rozhodnutφ soudu o neplatnosti voleb nebo neplatnosti hlasovßnφ anebo neplatnosti volby kandidßta.
(2) ┌Φastnφky jsou navrhovatel, p°φsluÜn² volebnφ orgßn a ten, jeho₧ volba byla napadena.
(3) Soud rozhodne usnesenφm, a to do dvaceti dn∙ potΘ, kdy nßvrh doÜel soudu. Jednßnφ nenφ t°eba na°izovat.
(1) Za podmφnek stanoven²ch zvlßÜtnφmi zßkony21) m∙₧e se Φlen zastupitelstva, jeho₧ mandßt zanikl, nebo politickß strana, sdru₧enφ nezßvisl²ch kandidßt∙ nebo sdru₧enφ politick²ch stran a nezßvisl²ch kandidßt∙, na jejich₧ kandidßtnφ listin∞ byl Φlen zastupitelstva za°azen, domßhat zruÜenφ usnesenφ zastupitelstva nebo zruÜenφ rozhodnutφ sprßvnφho orgßnu, kter² o zßniku mandßtu Φlena zastupitelstva rozhodl.
(2) ┌Φastnφky jsou navrhovatel a ten, kdo byl k podanΘmu nßvrhu takΘ oprßvn∞n, ·zemnφ samosprßvn² celek, o usnesenφ jeho₧ zastupitelstva jde, pop°φpad∞ sprßvnφ orgßn, kter² rozhodnutφ vydal.
(3) Soud rozhodne usnesenφm, a to do dvaceti dn∙ potΘ, kdy nßvrh doÜel soudu. Jednßnφ nenφ t°eba na°izovat.
Nßvrh je nep°φpustn² tΘ₧ tehdy, byl-li podßn u v∞cn∞ nebo mφstn∞ nep°φsluÜnΘho soudu.
(1) Ustanovenφ tohoto zßkona o povinnΘm zastoupenφ se neu₧ijφ; to neplatφ o zastoupenφ zßkonn²m zßstupcem.
(2) Nßvrh, jφm₧ se °φzenφ zahajuje, nebo ·kony, jimi₧ se °φzenφm nebo jeho p°edm∞tem disponuje, lze provΘst pouze pφsemn∞ nebo ·stn∞ do protokolu u v∞cn∞ a mφstn∞ p°φsluÜnΘho soudu.
(3) ZmeÜkßnφ lh∙ty k podßnφ nßvrhu nelze prominout.
(4) Na nßhradu nßklad∙ °φzenφ nemß ₧ßdn² z ·Φastnφk∙ prßvo.
(5) Usnesenφ soud doruΦφ ·Φastnφk∙m a vyv∞sφ jej na ·°ednφ desce soudu. Usnesenφ nab²vß prßvnφ moci dnem vyv∞Üenφ.
(1) Nßvrhem se u soudu lze za podmφnek stanoven²ch zvlßÜtnφm zßkonem domßhat
a) | urΦenφ, ₧e nßvrh na registraci, pop°φpad∞ nßvrh na registraci zm∞ny stanov nemß nedostatky,22) |
b) | rozpuÜt∞nφ politickΘ strany nebo politickΘho hnutφ, pozastavenφ nebo znovuobnovenφ jejich Φinnosti.23) |
(2) Nßvrh podle odstavce 1 pφsm. b), s v²jimkou nßvrhu na znovuobnovenφ Φinnosti, je nep°φpustn², byl-li podßn v dob∞, o nφ₧ zvlßÜtnφ zßkon stanovφ, ₧e v nφ nelze Φinnost politickΘ strany nebo politickΘho hnutφ pozastavit nebo je rozpustit. Byl-li vÜak nßvrh podßn p°edtφm, soud °φzenφ na tuto dobu p°eruÜφ.
(3) ┌Φastnφky jsou ti, o nich₧ to stanovφ zvlßÜtnφ zßkon.
K °φzenφ o nßvrhu podle ustanovenφ º 94 odst. 1 pφsm. b) je p°φsluÜn² NejvyÜÜφ sprßvnφ soud.
O nßvrhu podle ustanovenφ º 94 odst. 1 pφsm. b) rozhoduje soud podle skutkovΘho stavu, kter² tu je v dob∞ rozhodnutφ soudu.
(1) Soud rozhoduje kladn² nebo zßporn² kompetenΦnφ spor, jeho₧ stranami jsou
a) | sprßvnφ ·°ad a orgßn ·zemnφ, zßjmovΘ nebo profesnφ samosprßvy, nebo |
b) | orgßny ·zemnφ, zßjmovΘ nebo profesnφ samosprßvy navzßjem, anebo |
c) | ·st°ednφ sprßvnφ ·°ady navzßjem. |
(2) Kladn²m kompetenΦnφm sporem je spor, ve kterΘm si sprßvnφ orgßny osobujφ pravomoc vydat rozhodnutφ o tomtΘ₧ prßvu nebo povinnosti tΘho₧ ·Φastnφka °φzenφ p°ed sprßvnφm orgßnem.
(3) Zßporn²m kompetenΦnφm sporem je spor, ve kterΘm sprßvnφ orgßny popφrajφ svou pravomoc vydat rozhodnutφ o tomtΘ₧ prßvu nebo povinnosti tΘho₧ ·Φastnφka °φzenφ p°ed sprßvnφm orgßnem.
(4) K °φzenφ je p°φsluÜn² NejvyÜÜφ sprßvnφ soud.
(1) Äalobu je oprßvn∞n podat
a) | sprßvnφ orgßn, kter² si v kladnΘm kompetenΦnφm sporu osobuje pravomoc o v∞ci vydat rozhodnutφ a popφrß pravomoc sprßvnφho orgßnu, kter² ve v∞ci vede °φzenφ nebo rozhodl, |
b) | sprßvnφ orgßn, kter² v zßpornΘm kompetenΦnφm sporu popφrß svou pravomoc o v∞ci vΘst °φzenφ a rozhodovat a tvrdφ, ₧e tato pravomoc nßle₧φ jinΘmu sprßvnφmu orgßnu, kter² svou pravomoc pop°el, |
c) | ten, o jeho₧ prßvech nebo povinnostech bylo nebo m∞lo b²t rozhodovßno v °φzenφ p°ed sprßvnφm orgßnem. |
(2) Äalovan²m je sprßvnφ orgßn, kter² je druhou stranou kompetenΦnφho sporu; je-li podßna ₧aloba osobou uvedenou v odstavci 1 pφsm. c), jsou ₧alovan²mi sprßvnφ orgßny, mezi nimi₧ je pravomoc spornß.
(3) Mß-li soud za to, ₧e °φzenφ a vydßnφ rozhodnutφ m∙₧e b²t v pravomoci jinΘho sprßvnφho orgßnu ne₧ toho, kter² je oznaΦen ₧alobou za ·Φastnφka kompetenΦnφho sporu, usnesenφm jej p°ibere do °φzenφ jako dalÜφho ₧alovanΘho.
(4) Je-li stranou kompetenΦnφho sporu sprßvnφ ·°ad, jednß za n∞j ·st°ednφ orgßn stßtnφ sprßvy p°φsluÜn² podle ·seku stßtnφ sprßvy; nenφ-li jej nebo je-li spornß takΘ tato jeho p°φsluÜnost, jednß v °φzenφ sprßvnφ ·°ad sßm.
(5) Ka₧d², kdo byl ·Φastnφkem °φzenφ, v n∞m₧ kompetenΦnφ spor vznikl, mß postavenφ osoby z·Φastn∞nΘ na °φzenφ, nepodal-li ₧alobu sßm.
Äaloba je nep°φpustnß,
a) | nejde-li o kompetenΦnφ spor, nebo |
b) | p°φsluÜφ-li rozhodovat o kompetenΦnφm sporu jinΘmu orgßnu podle zvlßÜtnφho zßkona, anebo |
c) | lze-li na nßvrh ₧alobce kompetenΦnφ spor odstranit, a to i jako otßzku p°edb∞₧nou, v jinΘm °φzenφ podle tohoto nebo zvlßÜtnφho zßkona, s v²jimkou ·stavnφ stφ₧nosti. |
(1) Soud vychßzφ ze skutkovΘho a prßvnφho stavu, kter² tu je v dob∞ jeho rozhodnutφ.
(2) Neodmφtne-li soud ₧alobu, nezastavφ-li °φzenφ nebo nerozhodne-li o postoupenφ v∞ci, rozsudkem urΦφ, kter² ze sprßvnφch orgßn∙ mß pravomoc vydat rozhodnutφ ve v∞ci uvedenΘ v ₧alob∞. SouΦasn∞ vyslovφ nicotnost vÜech rozhodnutφ sprßvnφch orgßn∙ nebo jejich jednotliv²ch v²rok∙, pokud jsou v rozporu s urΦenφm pravomoci soudem; ustanovenφ º 76 odst. 2 platφ obdobn∞.
Äßdn² z ·Φastnφk∙ nemß prßvo na nßhradu nßklad∙ °φzenφ.
KasaΦnφ stφ₧nost je opravn²m prost°edkem proti pravomocnΘmu rozhodnutφ krajskΘho soudu ve sprßvnφm soudnictvφ, jφm₧ se ·Φastnφk °φzenφ, z n∞ho₧ toto rozhodnutφ vzeÜlo, nebo osoba z·Φastn∞nß na °φzenφ (dßle jen "st∞₧ovatel") domßhß zruÜenφ soudnφho rozhodnutφ. KasaΦnφ stφ₧nost je p°φpustnß proti ka₧dΘmu takovΘmu rozhodnutφ, nenφ-li dßle stanoveno jinak.
(1) KasaΦnφ stφ₧nost lze podat pouze z d∙vodu tvrzenΘ
a) | nezßkonnosti spoΦφvajφcφ v nesprßvnΘm posouzenφ prßvnφ otßzky soudem v p°edchßzejφcφm °φzenφ, |
b) | vady °φzenφ spoΦφvajφcφ v tom, ₧e skutkovß podstata, z nφ₧ sprßvnφ orgßn v napadenΘm rozhodnutφ vychßzel, nemß oporu ve spisech nebo je s nimi v rozporu, nebo ₧e p°i jejφm zjiÜ¥ovßnφ byl poruÜen zßkon v ustanovenφch o °φzenφ p°ed sprßvnφm orgßnem takov²m zp∙sobem, ₧e to mohlo ovlivnit zßkonnost, a pro tuto d∙vodn∞ vyt²kanou vadu soud, kter² ve v∞ci rozhodoval, napadenΘ rozhodnutφ sprßvnφho orgßnu m∞l zruÜit; za takovou vadu °φzenφ se pova₧uje i nep°ezkoumatelnost rozhodnutφ sprßvnφho orgßnu pro nesrozumitelnost, |
c) | zmateΦnosti °φzenφ p°ed soudem spoΦφvajφcφ v tom, ₧e chyb∞ly podmφnky °φzenφ, ve v∞ci rozhodoval vylouΦen² soudce nebo byl soud nesprßvn∞ obsazen, pop°φpad∞ bylo rozhodnuto v neprosp∞ch ·Φastnφka v d∙sledku trestnΘho Φinu soudce, |
d) | nep°ezkoumatelnosti spoΦφvajφcφ v nesrozumitelnosti nebo nedostatku d∙vod∙ rozhodnutφ, pop°φpad∞ v jinΘ vad∞ °φzenφ p°ed soudem, mohla-li mφt takovß vada za nßsledek nezßkonnΘ rozhodnutφ o v∞ci samΘ, |
e) | nezßkonnosti rozhodnutφ o odmφtnutφ nßvrhu nebo o zastavenφ °φzenφ. |
(2) Ustanovenφ odstavce 1 se u₧ije p°im∞°en∞ takΘ pro d∙vody kasaΦnφ stφ₧nosti sm∞°ujφcφ proti rozhodnutφ krajskΘho soudu o po°ßdkovΘ pokut∞.
(1) KasaΦnφ stφ₧nost ve v∞cech volebnφch je nep°φpustnß.
(2) KasaΦnφ stφ₧nost, kterß sm∞°uje jen proti v²roku o nßkladech °φzenφ nebo proti d∙vod∙m rozhodnutφ soudu, je nep°φpustnß.
(3) KasaΦnφ stφ₧nost je dßle nep°φpustnß proti rozhodnutφ,
a) | jφm₧ soud rozhodl znovu potΘ, kdy jeho p∙vodnφ rozhodnutφ bylo zruÜeno NejvyÜÜφm sprßvnφm soudem; to neplatφ, je-li jako d∙vod kasaΦnφ stφ₧nosti namφtßno, ₧e se soud ne°φdil zßvazn²m prßvnφm nßzorem NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu, |
b) | jφm₧ se pouze upravuje vedenφ °φzenφ, nebo |
c) | kterΘ je podle svΘ povahy doΦasnΘ. |
(4) KasaΦnφ stφ₧nost nenφ p°φpustnß, opφrß-li se jen o jinΘ d∙vody, ne₧ kterΘ jsou uvedeny v º 103, nebo o d∙vody, kterΘ st∞₧ovatel neuplatnil v °φzenφ p°ed soudem, jeho₧ rozhodnutφ mß b²t p°ezkoumßno, aΦ tak uΦinit mohl.
(1) ┌Φastnφky °φzenφ o kasaΦnφ stφ₧nosti jsou st∞₧ovatel a vÜichni, kdo byli ·Φastnφky p∙vodnφho °φzenφ.
(2) St∞₧ovatel musφ b²t zastoupen advokßtem; to neplatφ, mß-li st∞₧ovatel, jeho zam∞stnanec nebo Φlen, kter² za n∞j jednß nebo jej zastupuje, vysokoÜkolskΘ prßvnickΘ vzd∞lßnφ, kterΘ je podle zvlßÜtnφch zßkon∙ vy₧adovßno pro v²kon advokacie.
(1) Krom∞ obecn²ch nßle₧itostφ podßnφ musφ kasaΦnφ stφ₧nost obsahovat oznaΦenφ rozhodnutφ, proti n∞mu₧ sm∞°uje, v jakΘm rozsahu a z jak²ch d∙vod∙ jej st∞₧ovatel napadß, ·daj o tom, kdy mu rozhodnutφ bylo doruΦeno. Ustanovenφ º 37 platφ obdobn∞.
(2) KasaΦnφ stφ₧nost musφ b²t podßna do dvou t²dn∙ po doruΦenφ rozhodnutφ, a bylo-li vydßno opravnΘ usnesenφ, b∞₧φ tato lh∙ta znovu od doruΦenφ tohoto usnesenφ. Osob∞, kterß tvrdφ, ₧e o nφ soud nesprßvn∞ vyslovil, ₧e nenφ osobou z·Φastn∞nou na °φzenφ, a osob∞, kterß prßva osoby z·Φastn∞nΘ na °φzenφ uplatnila teprve po vydßnφ napadenΘho rozhodnutφ, b∞₧φ lh∙ta k podßnφ kasaΦnφ stφ₧nosti ode dne doruΦenφ rozhodnutφ poslednφmu z ·Φastnφk∙. ZmeÜkßnφ lh∙ty k podßnφ kasaΦnφ stφ₧nosti nelze prominout.
(3) Nemß-li kasaΦnφ stφ₧nost vÜechny nßle₧itosti ji₧ p°i jejφm podßnφ, musφ b²t tyto nßle₧itosti dopln∞ny ve lh∙t∞ jednoho m∞sφce od doruΦenφ usnesenφ, kter²m byl st∞₧ovatel vyzvßn k dopln∞nφ podßnφ. Jen v tΘto lh∙t∞ m∙₧e st∞₧ovatel rozÜφ°it kasaΦnφ stφ₧nost na v²roky dosud nenapadenΘ a rozÜφ°it jejφ d∙vody. Tuto lh∙tu m∙₧e soud na vΦasnou ₧ßdost st∞₧ovatele z vß₧n²ch d∙vod∙ prodlou₧it, nejdΘle vÜak o dalÜφ m∞sφc.
(4) KasaΦnφ stφ₧nost se podßvß u soudu, kter² napadenΘ rozhodnutφ vydal; lh∙ta je zachovßna, byla-li kasaΦnφ stφ₧nost podßna u NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu.
KasaΦnφ stφ₧nost nemß odkladn² ·Φinek; NejvyÜÜφ sprßvnφ soud jej vÜak m∙₧e na nßvrh st∞₧ovatele p°iznat. Ustanovenφ º 73 odst. 2 a₧ 4 se u₧ije p°im∞°en∞.
(1) Mß-li kasaΦnφ stφ₧nost vady, avÜak nenφ zjevn∞ opo₧d∞nß nebo podanß tφm, kdo k jejφmu podßnφ zjevn∞ nenφ oprßvn∞n, postarß se p°edseda senßtu o jejich odstran∞nφ. Nejsou-li d∙vody pro jin² postup, soud doruΦφ kasaΦnφ stφ₧nost ostatnφm ·Φastnφk∙m °φzenφ a osobßm z·Φastn∞n²m na °φzenφ, poskytne jim mo₧nost vyjßd°it se k jejφmu obsahu a vy₧ßdß spisy sprßvnφho orgßnu, pop°φpad∞ opat°φ dalÜφ podklady pot°ebnΘ pro rozhodnutφ. PotΘ p°edlo₧φ kasaΦnφ stφ₧nost se spisy NejvyÜÜφmu sprßvnφmu soudu; p°i p°edlo₧enφ sd∞lφ svΘ stanovisko k tomu, zda byla lh∙ta k podßnφ kasaΦnφ stφ₧nosti dodr₧ena a zda stφ₧nost byla podßna oprßvn∞nou osobou.
(2) Byla-li kasaΦnφ stφ₧nost p°ed p°edlo₧enφm v∞ci NejvyÜÜφmu sprßvnφmu soudu vzata zp∞t, krajsk² soud usnesenφm °φzenφ o kasaΦnφ stφ₧nosti zastavφ.
(1) O kasaΦnφ stφ₧nosti rozhoduje NejvyÜÜφ sprßvnφ soud zpravidla bez jednßnφ. Pova₧uje-li to za vhodnΘ nebo provßdφ-li dokazovßnφ, na°φdφ k projednßnφ kasaΦnφ stφ₧nosti jednßnφ.
(2) NejvyÜÜφ sprßvnφ soud je vßzßn rozsahem kasaΦnφ stφ₧nosti; to neplatφ, je-li na napadenΘm v²roku zßvisl² v²rok, kter² napaden nebyl, nebo je-li rozhodnutφ sprßvnφho orgßnu nicotnΘ.
(3) NejvyÜÜφ sprßvnφ soud je vßzßn d∙vody kasaΦnφ stφ₧nosti; to neplatφ, bylo-li °φzenφ p°ed soudem zmateΦnΘ [º 103 odst. 1 pφsm. c)] nebo bylo zatφ₧eno vadou, kterß mohla mφt za nßsledek nezßkonnΘ rozhodnutφ o v∞ci samΘ, anebo je-li napadenΘ rozhodnutφ nep°ezkoumatelnΘ [º 103 odst. 1 pφsm. d)], jako₧ i v p°φpadech, kdy je rozhodnutφ sprßvnφho orgßnu nicotnΘ.
(4) Ke skuteΦnostem, kterΘ st∞₧ovatel uplatnil potΘ, kdy bylo vydßno napadenΘ rozhodnutφ, NejvyÜÜφ sprßvnφ soud nep°ihlφ₧φ.
(1) Dosp∞je-li NejvyÜÜφ sprßvnφ soud k tomu, ₧e kasaΦnφ stφ₧nost je d∙vodnß, rozsudkem zruÜφ rozhodnutφ krajskΘho soudu a v∞c mu vrßtφ k dalÜφmu °φzenφ; jestli₧e ji₧ v °φzenφ p°ed krajsk²m soudem byly d∙vody pro zastavenφ °φzenφ, odmφtnutφ nßvrhu nebo postoupenφ v∞ci, rozhodne o tom souΦasn∞ se zruÜenφm rozhodnutφ krajskΘho soudu NejvyÜÜφ sprßvnφ soud. Nenφ-li kasaΦnφ stφ₧nost d∙vodnß, NejvyÜÜφ sprßvnφ soud ji rozsudkem zamφtne.
(2) ZruÜφ-li NejvyÜÜφ sprßvnφ soud rozhodnutφ krajskΘho soudu a vrßtφ-li mu v∞c k dalÜφmu °φzenφ, rozhodne krajsk² soud v novΘm rozhodnutφ i o nßhrad∞ nßklad∙ °φzenφ o kasaΦnφ stφ₧nosti. Rozhodl-li NejvyÜÜφ sprßvnφ soud souΦasn∞ o odmφtnutφ nßvrhu, zastavenφ °φzenφ nebo o postoupenφ v∞ci, rozhodne i o nßkladech °φzenφ, kterΘ p°edchßzelo zruÜenΘmu rozhodnutφ krajskΘho soudu.
(3) ZruÜφ-li NejvyÜÜφ sprßvnφ soud rozhodnutφ krajskΘho soudu a vrßtφ-li mu v∞c k dalÜφmu °φzenφ, je krajsk² soud vßzßn prßvnφm nßzorem vysloven²m NejvyÜÜφm sprßvnφm soudem ve zruÜovacφm rozhodnutφ.
(4) Rozhodnutφ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu doruΦφ ·Φastnφk∙m °φzenφ a osobßm z·Φastn∞n²m na °φzenφ krajsk² soud.
╪φzenφ ukonΦenΘ pravomocn²m rozsudkem se na nßvrh ·Φastnφka obnovφ, jestli₧e vyÜly najevo d∙kazy nebo skuteΦnosti, kterΘ bez jeho viny nebyly nebo nemohly b²t v p∙vodnφm °φzenφ uplatn∞ny, pop°φpad∞ bylo jinak rozhodnuto o p°edb∞₧nΘ otßzce, jestli₧e v²sledek obnovenΘho °φzenφ m∙₧e b²t pro n∞j p°φzniv∞jÜφ.
┌Φastnφkem °φzenφ je ten, kdo podal nßvrh na obnovu °φzenφ, a dßle ti, kdo byli ·Φastnφky °φzenφ p°ed soudem, proti jeho₧ rozhodnutφ nßvrh na obnovu °φzenφ sm∞°uje.
K °φzenφ je p°φsluÜn² soud, kter² vydal rozhodnutφ, proti n∞mu₧ nßvrh na obnovu °φzenφ sm∞°uje.
(1) Obnova °φzenφ je p°φpustnß jen proti rozsudku vydanΘmu v °φzenφ
a) | o ochran∞ p°ed zßsahem sprßvnφho orgßnu, |
b) | ve v∞cech politick²ch stran a politick²ch hnutφ. |
(2) Obnova °φzenφ nenφ p°φpustnß proti rozhodnutφ o kasaΦnφ stφ₧nosti.
(3) Obnova °φzenφ nenφ dßle p°φpustnß, sm∞°uje-li nßvrh jen proti d∙vod∙m rozhodnutφ nebo proti v²roku o nßkladech °φzenφ.
(1) Nßvrh na obnovu °φzenφ lze podat ve lh∙t∞ t°φ m∞sφc∙ ode dne, kdy ten, kdo obnovu °φzenφ navrhuje, se dozv∞d∞l o d∙vodu obnovy.
(2) Po t°ech letech od prßvnφ moci napadenΘho rozhodnutφ vÜak m∙₧e b²t nßvrh podßn jen tehdy, jestli₧e byl zruÜen trestnφ rozsudek, jφm₧ byl soud p°i svΘm rozhodovßnφ vßzßn.
(3) ZmeÜkßnφ lh∙ty nelze prominout.
Nßvrh musφ obsahovat oznaΦenφ rozhodnutφ, proti n∞mu₧ sm∞°uje, v jakΘm rozsahu se napadß, zßkonn² d∙vod nßvrhu, vylφΦenφ skuteΦnostφ, kterΘ sv∞dΦφ o tom, ₧e nßvrh je podßn ve lh∙t∞, a nßvrh na provedenφ d∙kaz∙, jimi₧ mß b²t d∙vodnost nßvrhu prokßzßna.
(1) Podan² nßvrh nemß odkladn² ·Φinek; soud jej vÜak m∙₧e na nßvrh p°iznat. Ustanovenφ º 73 odst. 2 a₧ 4 se u₧ije p°im∞°en∞.
(2) Prßvnφ mocφ rozhodnutφ o povolenφ obnovy se vykonatelnost obnovou dotΦenΘho rozhodnutφ odklßdß do prßvnφ moci rozhodnutφ v obnovenΘm °φzenφ.
(1) Soud je vßzßn uplatn∞n²mi d∙vody nßvrhu. To neplatφ, jestli₧e na napadenΘm v²roku je zßvisl² v²rok, kter² napaden nebyl.
(2) Shledß-li soud d∙vody pro povolenφ obnovy °φzenφ, usnesenφm ji povolφ; jinak nßvrh usnesenφm zamφtne.
(1) Byla-li obnova °φzenφ pravomocn∞ povolena, pokraΦuje soud v °φzenφ o p∙vodnφm nßvrhu. K °ßdnΘmu zjiÜt∞nφ skutkovΘho stavu, kter² tu byl v dob∞ jeho p∙vodnφho rozhodnutφ, provede nov∞ navr₧enΘ d∙kazy a rozhodne o p∙vodnφm nßvrhu.
(2) Nov²m rozhodnutφm se nahrazuje rozhodnutφ p∙vodnφ. Ve v²roku o nßkladech °φzenφ rozhodne soud souΦasn∞ takΘ o nßkladech °φzenφ o povolenφ obnovy °φzenφ.
Nenφ-li v ustanovenφch dφl∙ 1 a 2 stanoveno jinak, u₧ijφ se p°im∞°en∞ ustanovenφ Φßsti t°etφ hlavy I.
(1) K v²konu funkce ke krajskΘmu soudu, v nφ₧ bude jednat a rozhodovat ve v∞cech sprßvnφho soudnictvφ, lze soudce v souladu s jeho p°edchozφm souhlasem p°id∞lit, vykonßval-li v oboru ·stavnφho, sprßvnφho nebo finanΦnφho prßva po dobu nejmΘn∞ p∞ti let prßvnφ praxi nebo v∞deckou, pop°φpad∞ pedagogickou Φinnost nebo od∙vod≥ujφ-li to v²sledky jeho p°φpravnΘ slu₧by a justiΦnφ zkouÜky.
(2) K v²konu funkce k NejvyÜÜφmu sprßvnφmu soudu lze po p°edchozφm souhlasu p°edsedy NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu soudce v souladu s jeho p°edchozφm souhlasem p°id∞lit, vykonßval-li v oboru ·stavnφho, sprßvnφho nebo finanΦnφho prßva po dobu nejmΘn∞ deseti let prßvnφ praxi nebo v∞deckou, pop°φpad∞ pedagogickou Φinnost.
K NejvyÜÜφmu sprßvnφmu soudu m∙₧e b²t se sv²m souhlasem nebo na svou ₧ßdost p°elo₧en soudce, kter² mß prßvnφ praxi po dobu nejmΘn∞ deseti let a kter² sv²mi odborn²mi znalostmi a zkuÜenostmi dßvß zßruky °ßdnΘho v²konu tΘto funkce.
Dojde-li zßkonem ke zm∞n∞ v organizaci soud∙ p∙sobφcφch ve sprßvnφm soudnictvφ nebo ke zm∞n∞ obvod∙ soud∙ a nelze-li °ßdn² v²kon soudnictvφ zajistit jinak, lze soudce p°id∞lenΘho nebo p°elo₧enΘho k v²konu funkce ke krajskΘmu soudu i bez jeho souhlasu nebo ₧ßdosti p°elo₧it na jin² krajsk² soud nebo k NejvyÜÜφmu sprßvnφmu soudu, jsou-li spln∞ny podmφnky podle º 122. Obdobn∞ lze soudce p°id∞lenΘho nebo p°elo₧enΘho k v²konu funkce k NejvyÜÜφmu sprßvnφmu soudu p°elo₧it na krajsk² soud.
K v²konu funkce k NejvyÜÜφmu sprßvnφmu soudu lze soudce p°elo₧it jen se souhlasem p°edsedy tohoto soudu.
Po dobu p∞ti let od ·Φinnosti tohoto zßkona m∙₧e slo₧it odbornou justiΦnφ zkouÜku ten, kdo spl≥uje p°edpoklady pro funkci soudce, s v²jimkou odbornΘ justiΦnφ zkouÜky, a vykonßval v oboru ·stavnφho, sprßvnφho nebo finanΦnφho prßva v dΘlce nejmΘn∞ Üesti let prßvnφ praxi nebo v∞deckou, pop°φpad∞ pedagogickou Φinnost; ministerstvo mu umo₧nφ vykonat odbornou justiΦnφ zkouÜku do 6 m∞sφc∙ od podßnφ ₧ßdosti o slo₧enφ zkouÜky.
(1) Soudci p°id∞lenφ nebo p°elo₧enφ k v²konu funkce k vrchnφm soud∙m, kte°φ ke dni ·Φinnosti tohoto zßkona podle rozvrhu prßce rozhodujφ v∞ci sprßvnφho soudnictvφ, se dnem ·Φinnosti tohoto zßkona stßvajφ soudci p°elo₧en²mi k v²konu funkce k NejvyÜÜφmu sprßvnφmu soudu, pokud s tφm souhlasφ.
(2) Soudci p°id∞lenφ nebo p°elo₧enφ k v²konu funkce ke krajsk²m soud∙m, kte°φ ke dni ·Φinnosti tohoto zßkona podle rozvrhu prßce rozhodujφ v∞ci sprßvnφho soudnictvφ, se dnem ·Φinnosti tohoto zßkona stßvajφ soudci specializovan²ch senßt∙ krajsk²ch soud∙ k vy°izovßnφ v∞cφ sprßvnφho soudnictvφ.
(3) Po dobu p∞ti let ode dne ·Φinnosti tohoto zßkona m∙₧e b²t k v²konu funkce k NejvyÜÜφmu sprßvnφmu soudu p°elo₧en soudce, kter² sv²mi znalostmi, zkuÜenostmi a dosavadnφm v²konem soudcovskΘ funkce dßvß zßruku °ßdnΘho v²konu tΘto funkce; ustanovenφ º 122 se neu₧ije.
(4) Po dobu p∞ti let ode dne ·Φinnosti tohoto zßkona m∙₧e b²t k v²konu funkce ke krajskΘmu soudu ve sprßvnφm soudnictvφ p°elo₧en soudce okresnφho soudu, kter² sv²mi znalostmi, zkuÜenostmi a dosavadnφm v²konem soudcovskΘ funkce dßvß zßruku °ßdnΘho v²konu tΘto funkce; ustanovenφ zvlßÜtnφho zßkona o dΘlce v²konu soudcovskΘ funkce pro p°elo₧enφ soudce ke krajskΘmu soudu se neu₧ije.24)
Do doby ustavenφ soudcovskΘ rady se ustanovenφ º 25 nepou₧ije.
Prvnφ shromß₧d∞nφ soudc∙ NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu k volb∞ soudcovskΘ rady svolß p°edseda NejvyÜÜφho sprßvnφho soudu do jednoho m∞sφce ode dne nabytφ ·Φinnosti tohoto zßkona.
(1) Ve v∞cech sprßvnφho soudnictvφ, v nich₧ zvlßÜtnφ zßkon sv∞°uje soudu rozhodovßnφ o opravn²ch prost°edcφch proti rozhodnutφm sprßvnφch orgßn∙ podle Φßsti pßtΘ hlavy t°etφ obΦanskΘho soudnφho °ßdu, ve zn∞nφ ·ΦinnΘm k 31. prosinci 2002, lze ode dne nabytφ ·Φinnosti tohoto zßkona podat ve lh∙t∞ t°iceti dn∙ od doruΦenφ rozhodnutφ, nestanovφ-li zvlßÜtnφ zßkon lh∙tu jinak, ₧alobu podle Φßsti t°etφ hlavy druhΘ dφlu prvnφho tohoto zßkona, jsou-li spln∞ny podmφnky tam stanovenΘ. Nestanovφ-li zvlßÜtnφ zßkon jinak, mß podßnφ ₧aloby odkladn² ·Φinek.
(2) ╪φzenφ o opravn²ch prost°edcφch podan²ch p°ede dnem ·Φinnosti tohoto zßkona, o nich₧ soud nerozhodl do dne nabytφ ·Φinnosti tohoto zßkona, se dokonΦφ v °φzenφ podle ustanovenφ Φßsti t°etφ hlavy druhΘ dφlu prvnφho tohoto zßkona; jde-li o °φzenφ ve v∞cech, o nich₧ mß jednat a rozhodnout soud v obΦanskΘm soudnφm °φzenφ, soud postupuje podle º 68 pφsm. b). ┌Φinky procesnφch ·kon∙ v t∞chto °φzenφch uΦin∞n²ch z∙stßvajφ zachovßny a posoudφ se p°im∞°en∞ podle ustanovenφ tohoto zßkona. Ustanovenφ º 46 odst. 2 a₧ 4 se u₧ijφ obdobn∞.
(3) Bylo-li p°ede dnem ·Φinnosti tohoto zßkona podßno proti rozhodnutφ soudu o opravnΘm prost°edku proti rozhodnutφ sprßvnφho orgßnu odvolßnφ ve v∞cech, v nich₧ to zßkon p°ipouÜt∞l, a nebylo o n∞m rozhodnuto do dne nabytφ ·Φinnosti tohoto zßkona, zastavuje se °φzenφ o odvolßnφ dnem nabytφ ·Φinnosti tohoto zßkona. ┌Φastnφk tohoto °φzenφ m∙₧e do 31. ledna 2003 podat proti rozhodnutφ soudu o opravnΘm prost°edku kasaΦnφ stφ₧nost podle tohoto zßkona.
(4) Bylo-li p°ede dnem nabytφ ·Φinnosti tohoto zßkona proti rozhodnutφ vrchnφho soudu o odvolßnφ proti rozhodnutφ krajskΘho soudu o opravnΘm prost°edku podßno dovolßnφ, a nebylo o n∞m rozhodnuto do dne nabytφ ·Φinnosti tohoto zßkona, dokonΦφ °φzenφ NejvyÜÜφ sprßvnφ soud v °φzenφ podle ustanovenφ Φßsti t°etφ hlavy t°etφ dφlu prvnφho tohoto zßkona. ┌Φinky procesnφch ·kon∙ v t∞chto °φzenφch uΦin∞n²ch z∙stßvajφ zachovßny a posoudφ se p°im∞°en∞ podle ustanovenφ tohoto zßkona.
(1) ╪φzenφ podle Φßsti pßtΘ hlavy druhΘ obΦanskΘho soudnφho °ßdu ·ΦinnΘho p°ede dnem nabytφ ·Φinnosti tohoto zßkona, v nich₧ nebylo rozhodnuto do dne nabytφ ·Φinnosti tohoto zßkona, se dokonΦφ podle ustanovenφ Φßsti t°etφ hlavy druhΘ dφlu prvnφho tohoto zßkona; jde-li o °φzenφ ve v∞cech, o nich₧ mß jednat a rozhodnout soud v obΦanskΘm soudnφm °φzenφ, soud postupuje podle º 68 pφsm. b). ┌Φinky procesnφch ·kon∙ v t∞chto °φzenφch uΦin∞n²ch z∙stßvajφ zachovßny a posoudφ se p°im∞°en∞ podle ustanovenφ tohoto zßkona. Ustanovenφ º 46 odst. 2 a₧ 4 se u₧ijφ obdobn∞.
(2) ╪φzenφ ve v∞cech volebnφho soudnictvφ a ve v∞cech politick²ch stran a politick²ch hnutφ zahßjenß podle obΦanskΘho soudnφho °ßdu a neskonΦenß do dne nabytφ ·Φinnosti tohoto zßkona projednß a dokonΦφ soud p°φsluÜn² podle dosavadnφch prßvnφch p°edpis∙.
KasaΦnφ stφ₧nost lze podat proti rozhodnutφm krajsk²ch soud∙ vydan²m po dni ·Φinnosti tohoto zßkona.
V∞ci sprßvnφho soudnictvφ, v nich₧ nebylo rozhodnuto do dne ·Φinnosti tohoto zßkona a v nich₧ byla dßna v∞cnß p°φsluÜnost k °φzenφ okresnφm soud∙m, p°evezme a dokonΦφ krajsk² soud v∞cn∞ p°φsluÜn² podle tohoto zßkona. Nestanovφ-li tento zßkon jinak, v∞ci sprßvnφho soudnictvφ, v nich₧ nebylo rozhodnuto do dne ·Φinnosti tohoto zßkona a v nich₧ byla dßna v∞cnß p°φsluÜnost k °φzenφ vrchnφm soud∙m nebo NejvyÜÜφmu soudu, p°evezme a dokonΦφ NejvyÜÜφ sprßvnφ soud.
Odm∞na za zastupovßnφ advokßtem nebo notß°em v °φzenφch, kterß byla zahßjena p°ede dnem ·Φinnosti tohoto zßkona, se stanovφ podle dosavadnφch prßvnφchp°edpis∙.
Ministerstvo prßvnφm p°edpisem upravφ podrobnosti pro vy°izovßnφ v∞cφ sprßvnφho soudnictvφ krajsk²mi soudy, organizaci prßce a ·koly jejich zam∞stnanc∙ p°i v²konu sprßvnφho soudnictvφ.
Tento zßkon nab²vß ·Φinnosti dnem 1. ledna 2003.
Klaus v. r.
Havel v. r.
v z. Rychetsk² v. r.
1) | Nap°φklad zßkon Φ. 6/2002 Sb., o soudech, soudcφch, p°φsedφcφch a stßtnφ sprßv∞ soud∙ a o zm∞n∞ n∞kter²ch dalÜφch zßkon∙ (zßkon o soudech a soudcφch), ve zn∞nφ zßkona Φ. 151/2002 Sb., zßkon Φ. 7/2002 Sb., o °φzenφ ve v∞cech soudc∙ a stßtnφch zßstupc∙, ve zn∞nφ zßkona Φ. 151/2002 Sb. |
2) | Zßkon Φ. 106/1999 Sb., o svobodnΘm p°φstupu k informacφm, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. |
3) | Hlava III dφl 5 zßkona o soudech a soudcφch. |
4) | º 7 zßkona Φ. 219/2000 Sb., o majetku ╚eskΘ republiky a jejφm vystupovßnφ v prßvnφch vztazφch. |
5) | Nap°φklad zßkon Φ. 237/1991 Sb., o patentov²ch zßstupcφch, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙, zßkon Φ. 523/1992 Sb., o da≥ovΘm poradenstvφ a Komo°e da≥ov²ch poradc∙ ╚eskΘ republiky, zßkon Φ. 358/1992 Sb., o notß°φch a jejich Φinnosti (notß°sk² °ßd), ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. |
6) | Zßkon Φ. 83/1990 Sb., o sdru₧ovßnφ obΦan∙, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. |
7) | ╚l. 37 odst. 4 Listiny zßkladnφch prßv a svobod. |
8) | Zßkon Φ. 227/2000 Sb., o elektronickΘm podpisu a o zm∞n∞ n∞kter²ch dalÜφch zßkon∙ (zßkon o elektronickΘm podpisu). |
9) | º 1 odst. 4 zßkona Φ. 337/1992 Sb., o sprßv∞ danφ a poplatk∙, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. |
10) | Zßkon Φ. 148/1998 Sb., o ochran∞ utajovan²ch skuteΦnostφ a o zm∞n∞ n∞kter²ch zßkon∙, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. |
11) | º 15 odst. 3 zßkona Φ. 148/1998 Sb. |
12) | ╚ßst t°etφ a Φßst pßtß obΦanskΘho soudnφho °ßdu. |
13) | º 104b obΦanskΘho soudnφho °ßdu. |
14) | Zßkon Φ. 131/2002 Sb., o rozhodovßnφ n∞kter²ch kompetenΦnφch spor∙. |
15) | Nap°φklad zßkon Φ. 549/1991 Sb., o soudnφch poplatcφch, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. |
16) | º 3 zßkona Φ. 219/2000 Sb. |
17) | Zßkon Φ. 128/2000 Sb., o obcφch (obecnφ z°φzenφ), ve zn∞nφ pozd∞jÜφch
p°edpis∙. Zßkon Φ. 129/2000 Sb., o krajφch (krajskΘ z°φzenφ), ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. Zßkon Φ. 131/2000 Sb., o hlavnφm m∞st∞ Praze, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. |
18) | ╚ßst pßtß obΦanskΘho soudnφho °ßdu. |
19) | º 28 zßkona Φ. 491/2001 Sb., o volbßch do zastupitelstev obcφ a o zm∞n∞ n∞kter²ch zßkon∙. |
20) | Zßkon Φ. 247/1995 Sb., o volbßch do Parlamentu ╚eskΘ republiky a o zm∞n∞ a
dopln∞nφ n∞kter²ch dalÜφch zßkon∙, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. Zßkon Φ. 130/2000 Sb., o volbßch do zastupitelstev kraj∙ a o zm∞n∞ n∞kter²ch zßkon∙, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. Zßkon Φ. 491/2001 Sb. |
21) | Zßkon Φ. 130/2000 Sb., ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. Zßkon Φ. 491/2001 Sb. |
22) | º 7 a 11 zßkona Φ. 424/1991 Sb., o sdru₧ovßnφ v politick²ch stranßch a v politick²ch hnutφch, ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. |
23) | º 14 a 15 zßkona Φ. 424/1991 Sb., ve zn∞nφ pozd∞jÜφch p°edpis∙. |
24) | º 71 odst. 3 zßkona o soudech a soudcφch. |