Druhß bou°e v Φipu
V Chipu 6/02 jste se mohli seznßmit s videoeditaΦnφ kartou pro nßroΦnΘ DVStorm od firmy Canopus. Bohu₧el recenze tΘto karty byla uvedena v dob∞, kdy Canopus ji₧ pomalu p°ipravoval jejφho nßstupce, DVStorm2.
Popis: |
V dneÜnφ recenzi se zam∞°φme na zm∞ny, kterΘ DVStorm2 p°inßÜφ. AΦ je po hardwarovΘ strßnce prakticky identick² se Stormem, p°esto je jin² - je toti₧ navφc standardn∞ vybaven hardwarov²m MPEG modulem, o n∞m₧ byla v p∙vodnφm Φlßnku jen nepatrnß zmφnka.
Storm Encoder
Jde o tent²₧ modul, kter² byl u "starΘho" Stormu nabφzen jako rozÜi°ujφcφ
dopln∞k. JakΘ jsou v²hody hardwarovΘho kodeku? P°edevÜφm to, ₧e o p°evod videa
do formßt∙ MPEG-1 a MPEG-2 se starß specißlnφ Φip, umφst∞n² p°φmo na kart∞,
kter² mß naprogramovßny vÜechny pot°ebnΘ instrukce pro obsluhu MPEG kodeku.
Konverze je provßd∞na v reßlnΘm Φase, proto je mo₧nΘ tento modul vyu₧φt i
pro zßznam p°φmo do MPEG, ani₧ bychom pot°ebovali v²konn² procesor. Hardwarovß
akcelerace je samoz°ejm∞ vyu₧φvßna i tehdy, kdy₧ p°evßdφme video z formßtu
AVI do MPEG.
U Stormu2 m∙₧eme k zßznamu do MPEG vyu₧φt analogovΘ vstupy (S-Video a RCA) nebo digitßlnφ vstup FireWire. Pou₧ijeme-li Storm Bay, co₧ je externφ box do 5,25" Üachty se vÜemi vstupy a v²stupy, poΦet vstup∙ se zdvojnßsobφ. Video m∙₧e b²t nabφrßno do formßtu MPEG-1, MPEG-2 (MPEG 1 SIF, resp. MPEG-2 D1, MPEG-2 D2, Half D1) nebo do programov²ch nebo elementßrnφch stream∙ VideoCD. Datov² tok je u MPEG 2 nastaven pevn∞ v rozmezφ od 4000 (resp. 2000) do 15 000 kb/s pro MPEG-2 D2, pro MPEG-1 pak od 1000 do 1800 kb/s a m∙₧e b²t konstantnφ i variabilnφ.
Funkci "rekordΘru" plnφ software Mediacruise, kter² dokß₧e zastat i funkci p°ehrßvaΦe Audio CD a n∞kolika dalÜφch audio- a videoformßt∙. Hlavnφ v²hodu spat°uji v tom, ₧e p°i p°ehrßvßnφ MPEG dokß₧e vyu₧φt hardwarovΘ akcelerace a analogov²ch v²stup∙ Stormu. P°i hledßnφ optimßlnφ kvality MPEG proto m∙₧eme porovnßvat obrazovou kvalitu r∙zn²ch parametr∙ MPEG p°φmo na televizoru. K Mediacruiseru mßm jednu drobnou v²hradu - p°i zßznamu nedokß₧e ovlßdat videokameru p°ipojenou na port FireWire.
Kvalitu modulu MPEG jsem srovnßval se softwarov²mi kodeky Canopusu SoftMPEG a ProCoder. Z testu vyplynulo, ₧e Storm Encoder mß problΘmy s rychl²m pohybem v zßb∞rech, s pohybliv²mi scΘnami s v∞tÜφm poΦtem detail∙ nebo s lehce zaÜum∞n²m obrazem. P°i datovΘm toku zhruba do 6000 kb/s (VBR 6000/max. 9000 kb/s) je ve scΘnßch patrn² Üum a jednobarevnΘ plochy nejsou zcela ΦistΘ. Naopak pomalejÜφ scΘny a barevnß v∞rnost jsou v po°ßdku. SoftMPEG poskytuje p°i stejnΘm nastavenφ datovΘho toku v re₧imu Image Quality (2) subjektivn∞ stejnou nebo velmi podobnou kvalitu. ProCoder poskytuje vynikajφcφ obraz, lepÜφ ne₧ Storm Encoder i SoftMPEG. U nich docφlφme kvality srovnatelnΘ s originßlem zhruba p°i datovΘm toku 6500 kb/s, co₧ odpovφdß zhruba 90 minutßm videa pro vypßlenφ na 4,7GB DVD-R - to je na jeden film dostateΦnΘ. Podle mΘho nßzoru nenφ kvalita MPEG modulu horÜφ ne₧ kvalita hardwarov²ch akcelerßtor∙ jin²ch real-time videoeditaΦnφch karet, ale takΘ je v²razn∞ nep°evyÜuje. Ve v∞tÜin∞ p°φpad∙ jsou pou₧φvßny Φipy, kterΘ samoz°ejm∞ nedosahujφ kvalit profesionßlnφch kodek∙ za stovky tisφc korun a ΦßsteΦn∞ ani ·rovn∞ t∞ch opravdu nejlepÜφch softwarov²ch kodΘr∙, mezi n∞₧ pat°φ i ProCoder. Ten ale neposkytuje takovΘ mo₧nosti jako hardwarovΘ °eÜenφ, tak₧e zßle₧φ na preferencφch u₧ivatele.
Software pro MPEG
P°i zpracovßnφ MPEG pomßhajφ i dalÜφ utility a programy. Drobn²m, ale u₧iteΦn²m
dopl≥kem je nap°φklad MPEG Explorer, kter² funguje podobn∞ jako prohlφ₧eΦ
grafick²ch formßt∙. Dokß₧e zobrazit v∞tÜinu d∙le₧it²ch informacφ o MPEG streamu,
vΦetn∞ nominßlnφho datovΘho toku, nebo p°ehrßt video i s nßhledem na TV.
Z prost°edφ Exploreru lze otev°φt i Mediacruise nebo nßstroje MPEGCutter pro st°ih MPEG videa, AV Splitter pro vytvo°enφ elementßrnφch A/V MPEG stream∙ nebo MPEG Re-encoder. I ten je zajφmavou drobnostφ, kterou ocenφme, budeme-li chtφt snφ₧it velikost MPEG souboru. P°i p°ek≤dovßnφ na MPEG s jin²m datov²m tokem dokß₧e op∞t vyu₧φt akcelerace Storm Encoderu nebo softwarovΘho kodeku SoftMPEG. Hledßte rychlΘ °eÜenφ pro p°evod "velkokapacitnφch" DVD na DVD-R? MPEG Re-encoder ve spojenφ se Stormem takovΘ °eÜenφ nabφzφ, a dokonce ani nenφ nutnΘ pou₧φvat r∙znΘ frame-servery.
K vytvß°enφ SVCD, miniDVD a p°edevÜφm DVD je dodßvßn authoringov² program Ulead DVD Workshop 1.3, kter² nahradil p∙vodnφ DVDit!. Myslφm, ₧e v tomto sm∞ru si Canopus lΘpe vybrat nemohl, proto₧e Workshop pat°φ ve svΘ kategorii k nejlepÜφm. Bez problΘm∙ dokß₧e zpracovat MPEG streamy vytvo°enΘ Storm Encoderem. Ideßlnφ by vÜak bylo, kdyby i on vyu₧φval jeho v²stup∙ na TV p°φmo z prost°edφ programu, podobn∞ jako nap°φklad DVD Maestro vyu₧φvß k nßhledu n∞kterΘ hardwarovΘ akcelerßtory. Storm Encoder sice neumφ nahrßvat do MPEG pro SVCD, ale k tomu lze vyu₧φt SoftMPEG, kter² SVCD umφ.
Real-time editace
DalÜφ novinky se t²kajφ zpracovßnφ DV videa. P∙vodnφ vlastnosti Stormu z∙staly
samoz°ejm∞ zachovßny. Mezi nejv²razn∞jÜφ pat°φ zejmΘna schopnost zpracovat
v reßlnΘm Φase neomezenΘ mno₧stvφ kombinacφ filtr∙ aplikovan²ch a₧ na p∞t
videostop, souΦasn∞ s neomezen²m mno₧stvφm stop s titulky a grafikou. Samoz°ejm∞
teoreticky. Prakticky vÜe zßvisφ na v²konu poΦφtaΦe, proto₧e i Storm2 vyu₧φvß
Ükßlovatelnou architekturu. P°esto₧e p°ehrßvßnφ p∞ti videostream∙ v reßlnΘm
Φase vypadß jako zbyteΦn² luxus, existujφ situace, kdy tento potencißl vyu₧ijeme,
nap°φklad p°i vlo₧enφ Φty° menÜφch obraz∙ p°es hlavnφ videostopu nebo p°i
r∙znΘ kombinaci klφΦovßnφ urΦit²ch Φßstφ obrazu.
Proto jsem takΘ vyzkouÜel, jak to s p°ehrßvßnφm p∞ti stream∙ v reßlnΘm Φase je, proto₧e pokud vφm, ₧ßdnß karta v tΘto kategorii to neumφ. Krom∞ hlavnφ stopy jsem na dalÜφ Φty°i aplikoval filtr obraz v obraze a zßrove≥ jsem je nechal do obrazu nßhodn∞ prolφnat. S 2GHz Pentiem a 512 MB RAM se vÜech p∞t stop nepoda°ilo p°ehrßt zcela v reßlnΘm Φase, ale trochu zpomalen∞. Pokud CPU nestφhß, lze to obejφt dopln∞nφm bufferu, co₧ trvß pßr sekund - pak u₧ RT funguje. Kdy₧ jsem jednu videostopu odebral a nahradil ji pohybliv²m titulkem, bylo ji₧ vÜe opravdu "RT" . I to je v²born² v²sledek.
Filtry a efekty
Drobn²ch zm∞n doznaly i filtry. K p∙vodnφm filtr∙m p°ibylo i n∞kolik nov²ch,
nap°φklad zrcadlenφ, Raster Scrol pro vertikßlnφ zvln∞nφ obrazu, Tunnel Vision,
kter² z obrazu vytvo°φ jak²si tunel, nebo Loop Slide.
Mn∞ se z nov²ch filtr∙ nejvφce zamlouval "stroboskop", s nφm₧ lze v kombinaci s Motion Blur vytvo°it zajφmav² efekt, nebo filtr pro nastavenφ ·rovn∞ ΦernΘ a bφlΘ barvy. Ten je urΦen zejmΘna pro ty, kdo nemajφ mo₧nost doladit nastavenφ bφlΘ p°φmo na videokame°e, nebo pro p°φpad, ₧e elektronika kamery nereaguje na zm∞nu sv∞teln²ch podmφnek spolehliv∞. Lze dokonce pou₧φt i automatick² re₧im, kter² m∞nφ nastavenφ obou barev souΦasn∞ podle urΦitΘho odstφnu obrazu.
Sada p°echodov²ch efekt∙ se rozrostla o dalÜφ 3D efekty p°ehrßvanΘ v reßlnΘm Φase. Celkem jde o t°inßct sad prostorov²ch efekt∙ s dalÜφmi p°ednastaven²mi efekty. N∞kterΘ jsou prakticky shodnΘ s dalÜφmi 3D efekty Xplode, kterΘ sice nejsou Stormem akcelerovßny, ale p°i pou₧itφ karet s Φipy nVidia jsou i ony p°ehrßvßny tΘm∞° v reßlnΘm Φase. Za povÜimnutφ stojφ zejmΘna v²born² efekt 3D Picture in Picture, kter² je obdobou klasickΘho PiP. Rozdφl je v tom, ₧e s vlo₧en²m obrazem lze manipulovat v prostoru. Krom∞ mnoha nastavenφ (parametry rßmeΦku, stφn∙, nasvφcenφ) se vyznaΦuje perfektnφm ovlßdßnφm a vlastnφ osou pro manipulaci s klφΦov²mi snφmky. Vadou na krßse je jen to, ₧e jej nelze pou₧φt jinak ne₧ jako p°echodov² efekt mezi dv∞ma stopami.
Zßznam
Zajφmavou mo₧nost p°inßÜφ DV Capture, kter² rozÜi°uje u₧ tak bohatΘ mo₧nosti
pro zßznam. DV Capture je ojedin∞l² tφm, ₧e dokß₧e video zaznamenßvat zßrove≥
ze t°φ r∙zn²ch zdroj∙. K tomu je vÜak zapot°ebφ dalÜφ OHCI 1394 kompatibilnφ
°adiΦ se dv∞ma porty FireWire. Tento program m∙₧e podstatn²m zp∙sobem ulehΦit
prßci t∞m, kdo natßΦejφ na vφce kamer. Pro ka₧d² zdroj lze definovat vlastnφ
adresß°, do n∞ho₧ se bude video uklßdat. V pr∙b∞hu zßznamu m∙₧eme film rozd∞lit,
tak₧e bude uklßdßn do dalÜφho souboru. Bohu₧el zde chybφ automatickß detekce
scΘn, kterß je k dispozici v trochu komplikovanΘ podob∞ v jinΘm zßznamovΘm
modulu. Fakt je, ₧e program, kter² by dokßzal automaticky detekovat a zßrove≥
uklßdat jednotlivΘ scΘny (podobn∞ jako Scenalyzer Live), Stormu chybφ. Mimochodem,
Scenalyzer Live si se Stormem v²born∞ rozumφ. Dokonce do tΘ mφry, ₧e jej lze
pou₧φvat i k zßznamu p°es analogovΘ vstupy, a navφc dokß₧e vyu₧φt ovladaΦe
Stormu pro nastavenφ parametr∙ obrazu.
Plug-iny
Poslednφmi novinkami jsou plug-iny pro LightWave, After Effects a Photoshop.
VÜechny jsou urΦeny pro zobrazenφ animace, kompozice nebo obrßzk∙ p°φmo z
prost°edφ t∞chto aplikacφ na TV monitoru. ZkouÜel jsem jen posledn∞ jmenovan².
Zobrazenφ obrßzku z Photoshopu na TV funguje bez problΘm∙, jen je t°eba definovat
klßvesovou zkratku, kterß aktivuje v²stup. Op∞t jde o zajφmavΘ dopl≥ky, zejmΘna
plug-in pro After Effects, proto₧e ten bylo d°φve nutnΘ za nemalou Φßstku
dokoupit. èkoda ₧e Canopus nemyslel i na u₧ivatele programu 3ds max.
Zßv∞r
DVStorm2 nep°inßÜφ nic p°evratnΘho, spφÜ jde o vylepÜenφ ji₧ tak v²bornΘho
p∙vodnφho Stormu. Storm2 jist∞ nenφ kartou na hranφ, ale opravdu solidnφm
nßstrojem pro ty, kte°φ to "myslφ vß₧n∞". I p°es drobnosti, kterΘ
jsem kart∞ v textu vytkl, je DVStorm2 podle mΘho nßzoru nejlepÜφ volbou pro
nßroΦnΘ a pln∞ si zaslou₧φ ocen∞nφ Chip tip.
Jan Kosnar