Seznamy, unikßty, filtrovßnφ dat
Jak nßzev napovφdß, tento dφl se bude v∞novat seznam∙m. Pod pojmem seznamy si v tutu chvφli p°edstavte oblast dat tvo°enou sadou zßznam∙ v °ßdcφch pod sebou. Mßte-li nap°φklad svou domßcφ hudebnφ sbφrku, pak zßznamem je konkrΘtnφ album s polo₧kami interpret, nßzev alba, hudebnφ ₧ßnr a rok vydßnφ umφst∞n²mi v jednotliv²ch sloupcφch. O dlouhΘm seznamu m∙₧eme mluvit takΘ jako o databßzi.
|
Z osmdesßti procent seznamy dotvß°φme tak, ₧e novΘ zßznamy dopl≥ujeme na konec seznamu. Pak Φasto vyvstane pot°eba data abecedn∞ se°adit. K tomu postaΦφ umφstit kurzor do seznamu a zvolit Data / Se°adit. Pozor! Ikona "AZ" (objevuje se na panelu nßstroj∙ Standardnφ) je ikonou Se°adit vzestupn∞. DoporuΦuji ji zam∞nit za ikonu Se°adit (Nßstroje / Vlastnφ / karta P°φkazy, kategorie: Data), kterß mß sice stejn² vzhled, ale odliÜnou funkci (dßvß na v²b∞r kritΘrium °azenφ). Zmφn∞nß ikona Se°adit vzestupn∞ toti₧ bez vyptßvßnφ °adφ zßznamy podle aktivnφ bu≥ky v²b∞ru, a to vzestupn∞. Vznikß tak dojem, ₧e jsme spustili n∞co, nad Φφm nemßme kontrolu. Poznßmka Tip I. Tip II. |
Automatick² filtrAutomatick² filtr je prvnφ volbou, kterß nßm pom∙₧e t°idit data. Najdeme ji pod menu Data/ Filtr / Automatick² filtr a ne₧ ji pou₧ijeme, musφme umφstit kurzor dovnit° seznamu. Excel vyhledß prvnφ °ßdek oblasti (naÜe p°ipravenß hlaviΦka) a umφstφ do n∞j sadu ovlßdacφch prvk∙ (rozbalovacφch nabφdek). Stejn²m zp∙sobem v menu volbu deaktivujeme. Klepnutφm na Üipku rozbalovacφho seznamu v jednom ze sloupc∙ u₧ pak definujeme filtrovßnφ dat onoho sloupce. Dodßvßm, ₧e filtrovßnφm data neztrßcφme, pouze ta necht∞nß skr²vßme. V∞zte, ₧e:
Poznßmka Poznßmka Dodatek RozÜφ°en² filtrRozÜφ°en² filtr, jak nßzev napovφdß, obsahuje vφce mo₧nostφ pro filtrovßnφ dat. KritΘria se p°itom definujφ p°φmo na listu a to tφm zp∙sobem, ₧e pro dan² sloupec vytvo°φme na jinΘm mφst∞ listu (zpravidla nad vlastnφm seznamem s odstupem n∞kolika °ßdk∙) stejnou hlaviΦku, pod nφ₧ zapφÜeme kritΘrium. Nßsledn∞ umφstφme kurzor do seznamu a vyvolßme dialog z menu Data / Filtr / RozÜφ°en² filtr. . Filtrovanß data m∙₧eme bu∩ zpracovat p°φmo v seznamu, nebo v²sledek p°enΘst jinam (volba Kopφrovat jinam). Do Oblasti seznamu je takΘ zahrnuta hlaviΦka seznamu. Vypln∞n² dialog ukazuje nßsledujφcφ obrßzek. Vzniknout mohou tyto ·lohy:
P°itom platφ nßsledujφcφ:
Z p°edchozφho vypl²vß, ₧e pokud pot°ebujeme dv∞ podmφnky pro jeden sloupec ve vztahu "A (AND)", museli bychom mφt dv∞ hlaviΦky stejnΘho nßzvu, pod nimi₧ budou v jednom °ßdku zapsßny podmφnky filtrovßnφ. A tak to takΘ funguje. Tento p°φklad by bylo mo₧nΘ °eÜit i automatick²m filtrem. Ten by nßm ovÜem neumo₧nil zadat vφce jak dv∞ podmφnky pro jeden sloupec. Do t°etice si ukß₧eme kombinovan² p°φklad, kdy mß platit: A) Hodnota zßznamu ve sloupci "A" je menÜφ ne₧ 1500 nebo Ukßzky n∞kolika zßpis∙ obecn²ch podmφnek:
Je vid∞t, ₧e i rozÜφ°enΘ filtrovßnφ podporuje zßstupnΘ symboly hv∞zdiΦka a otaznφk. Pro deaktivaci filtru slou₧φ volba Data / Filtr / Zobrazit vÜe. DopoΦφtßvanß kritΘria Podmφnku filtrovßnφ tΘto metody tvo°φ vzorec, jeho₧ v²sledkem je hodnota PRAVDA Φi NEPRAVDA. Pou₧itφ nejlΘpe osv∞tlφ p°φklad: Vzorec viditeln² v °ßdk∙ vzorc∙ nßle₧φ bu≥ce D3 a sv²m charakterem je podobn² maticovΘmu vzorci. Odkazuje se na Φßst seznamu spadajφcφ pod hlaviΦku "Body" (alternativn∞ m∙₧e ukazovat do prvnφ bu≥ky tohoto sloupce). V tuto chvφli nenφ podstatnΘ, ₧e vracφ chybovou hodnotu #Nßzev, filtr ji zpracuje sprßvn∞. V dialogu je pak nutnΘ uva₧ovat i hlaviΦku kritΘria, je₧ nese libovoln² nßzev, ovÜem odliÜn² od vÜech hlaviΦek vlastnφho seznamu. PovÜimn∞te si takΘ komentß°e pole "Oblast seznamu:". Metodu dopoΦφtßvßnφ je mo₧nΘ kombinovat s p°edchozφmi. Funkce pro filtrovanß dataFunkce "kovanß" na filtrovanß data nese nßzev SUBTOTAL a dokß₧e vrßtit vφcero ·daj∙ o filtrovan²ch datech (souΦet, souΦin, b∞₧nß popisnß statistika). Vφce se o nφ dozvφte v nßpov∞d∞. Hodit se mohou i tzv. databßzovΘ funkce, mezi kterΘ pat°φ DMAX, DMIN, DSUMA, DPO╚ET, DPR┘M╠R, DSOU╚IN a dalÜφ (zahrnuty i funkce statistickΘ), jejich₧ pou₧itφ je naznaΦeno zde: SouhrnyKa₧d² sb∞ratel mß Φas od Φasu pot°ebu poΦφtat a Ükatulkovat ty svΘ "kousky". K t∞mto ·Φel∙m slou₧φ nßstroj Excelu, kter² se skr²vß v menu Data / Souhrny. StaΦφ mφt seznam podobnΘho charakteru, jako je nφ₧e zobrazen², kurzor ponechat v oblasti seznamu a aplikovat zmφn∞nΘ Souhrny. Obrßzky dokumentujφ stav "p°ed" a "po". Excel vytvo°φ stromovou strukturu dat, jejφ₧ zobrazenφ je mo₧nΘ ovlivnit globßln∞ zm∞nou zobrazenφ celΘ ·rovn∞ (zde tlaΦφtka 1, 2, 3), nebo individußln∞ (tlaΦφtka plus a mφnus). Seznam m∙₧ete vrßtit do p∙vodnφho stavu volbou Data / Souhrny / Odstranit vÜe. |
Unikßtnφmi (jedineΦn²mi, originßlnφmi) rozum∞jte takovΘ polo₧ky, resp. celΘ zßznamy, kterΘ se vyskytujφ v seznamu jen jednou. Duplicitnφ polo₧ky (zßznamy) jsou takovΘ, kterΘ se vyskytujφ v seznamu vφcekrßt. T∞₧ko ale urΦφme, co je v p°φpad∞ dvou stejn²ch zßpis∙ originßl a co kopie. Dohoda neexistuje, postavit se k problΘmu m∙₧eme dv∞ma zp∙soby:
Ve skuteΦnosti nßm ale nejde ani tak o to rozliÜit, co je originßl a co kopie, n²br₧ chceme eleminovat duplicitnφ hodnoty, resp. separovat unikßtnφ hodnoty. Jak na duplikßtyPrvnφ postup vyu₧φvß vzorce listu a automatick² filtr. Vzorec zobrazen² v °ßdku vzorc∙ je zkopφrovßn z bu≥ky B2 ta₧enφm do bun∞k nφ₧e. Tak vizußln∞ vyt°φdφme originßly. Dßle nastoupφ automatick² filtr s volbou (neprßzdnΘ), kter² seskupφ originßlnφ zßznamy. Ty potΘ m∙₧eme kopφrovßnφm p°enΘst jinam. Druh² postup vychßzφ z rozÜφ°enΘho filtru a jeho podstata tkvφ ve ... ne neprozradφm, pokud jste byli pozornφ, pak u₧ princip vφte, pokud ne, vra¥te se na tΘto strßnce zp∞t a projd∞te znovu vÜechny obrßzky. Tak :-) Ukßzka je °eÜenφm kombinujφcφm rozÜφ°en² filtr s VBA. K≤d je op∞t voln∞ p°φstupn² a makra pro tlaΦφtka najdete pod objektem List1 (originaly II). Pou₧ita je i pojmenovanß oblast. DalÜφ obrßzek ukazuje p°ehled vzorc∙ pro prßci s duplicitnφmi polo₧kami a s vyjφmkou poslednφho sloupce se jednß o vzorce listu postavenΘ na funkci COUNTIF. V poslednφm sloupci je realizovßna vlastnφ funkce RADKYDUPLIC. Jejφ k≤d je taktΘ₧ voln∞ p°φstupn² prost°ednictvφm editoru VBA.A jeÜt∞ jedna technika.... DalÜφ p°φklad °eÜφ problematiku od podlahy s pomocφ vlastnφ funkce ORIGINALY. Jednß se o funkci, kterß vracφ matici unikßtnφch hodnot, navφc set°φd∞n²ch. V prvnφm kroku touto funkcφ zjistφme poΦet unikßtnφch hodnot, v kroku druhΘm vybereme poΦet bun∞k odpovφdajφcφ poΦtu unikßt∙ a zadßme maticov² vzorec pro v²pis t∞chto polo₧ek. A tφm pro dneÜek konΦφme. P°φÜt∞ se budeme v∞novat ovlßdacφm prvk∙m na listu a ukß₧eme si °adu praktick²ch p°φklad∙. |