Bay Networks - nové hranice v pøepínaných technologiích….


Switch Node - routing switch a BayStack 350 Autosense Switch

Spoleènost Bay Networks uvedla v bøeznu a dubnu na trh opìt další novinky, tentokrát novou generaci pøepínaèù. Jde o produkty Switch Node-routing switch a BayStack 350 autosense switch.

Switch Node je zaøízení pøicházející s novou filozofií pohledu na pøepínaèe, jenž spojuje rychlost, nízkou latenci a jednoduché nasazení pøepínaèù s rozšiøitelností a flexibilitou smìrovaèù. Nová technologie umožòuje použití tzv. wire-speed pøepínání s extrémnì nízkou latencí pøepínaèe/smìrovaèe na 2. (Data link), tak i 3. vrstvì (Network) OSI modelu pro protokoly IP/IPX. Že se jedná o velmi progresivní technologii potvrzují i testy, ve kterých byla prokázána dvoj až pìtinásobná výkonnost (performance) oproti klasickému zapojení smìrovaèù v pøepínaných sítích, ale to vše za cca. polovièní cenu !

V pøípadì produktu BayStack 350 se jedná o levný, multimedia Fast Ethernetový pøepínaè se šesnácti, respektive ètrnácti porty, jenž jsou schopny sami detekovat, zda pøicházející datový tok je s pøenosovou rychlostí 10 nebo 100 Mbps. Nová technologie, prezentovaná produktem BayStack 350, se nazývá autosense switching.

Switch Node

Switch Node (dále jen SN) od spoleènosti Bay Networks mùže být primárnì použit ke zvýšení IP/IPX pøenosù pøes smìrovaèe, jako front-end zaøízení pro existující smìrovaèe, v architektuøe kolabované páteøe (collapsed backbone), kde øeší problémy pøetížených smìrovaèù rychlostí pøepínaèù, ale s pøepínáním na tøetí vrstvì. Ideálním místem pro nasazení je sí typu campus s velikým subnet-subnet zatížením. Obrovskou výhodou je interoperabilita s produkty ostatních výrobcù, která je dosahována i díky nové technologi AutoLearn™. Tato nová technologie ve spolupráci se smìrovacím (routing) módem dovoluje SN zaèlenit do již existujích sítí, což pøinese okamžitý a markantní nárùst výkonu celé sítì.

Wire-speed
Wire-speed je nový pojem, který Bay Networks zaèal používat v souvislosti s novou øadou svých produktù, jako je Switch Node èi BayStack 350. Wire-speed definuje, že pøepínaè podporuje plnou rychlost pøenosù ("kabelovou” rychlost) pøicházejících na všechny porty pøepínaèe a ty jsou pak agregovanì pøenášeny ven èi dovnitø pøepínaèe. Jinak øeèeno, pøepínaè nepøidává znatelné zpoždìní (latenci) procesu pøenosu dat pøes pøepínaè.

Pøepínání na vrstvì 3
Pøepínání na tøetí vrstvì je definováno jako schopnost doruèovat pakety na základì jejich adresy síové vrstvy, na místo v klasických pøepínaèích používané MAC (media acces control) adresy. Pøepínání na tøetí vrstvì nabízí uživatelùm (správcùm sítí) výhody, které jsou tradiènì spojovány se smìrováním. Smìrovaèe však oproti Switch node vykazují vìtší zpoždìní prùchodu dat (latenci), jejich správa je podstatnì nároènìjší a mají nejen podstatnì ménì portù, ale i vyšší cenu než SN.

AutoLearn™ mode
AutoLearn™ je unikátní technologie vyvinutá spoleèností Bay Networks, která dovoluje transparentní instalaci SN do stávajících sítí bez nutnosti jakýchkoli rekonfigurací síových smìrovaèù èi pracovních stanic. Po zaèlenìní do sítì SN pracuje jako pøepínaè a automaticky registruje všechna IP zaøízení na síti, bez nutnosti bìhu smìrovacích protokolù.
Jakmile SN získá popis celé síové topologie, pøepne se SN do ARP režimu a vybuduje celou IP forwarding databázi a veškerý IP pøenos automaticky pøepíná do všech subsítí na vrstvì 3 OSI modelu (jde o tzv. Layer 3 switching topology). Další typy síových protokolù prochází transparentnì SN pøímo na defaultní smìrovaè.

Routing mode
Routing mode je druhá technika tøetí vrstvy OSI protokolu, kterou používá SN pro øešení pøenosù mezi jednotlivými VLAN. SN v tomto režimu získává obraz rozložení IP a IPX topologií na základì použití klasických smìrovacích protokolù, jako je RIP nebo OSPF. V tomto režimu SN tedy funguje jako wire-speed, velmi rychlý smìrovaè s nízkou latencí, podporující smíšené a komplexní síové topologie. AutoLearn™ a Routing módy SN spolu úzce spolupracují pøi øešení veškerých pøenosù procházejících tímto zaøízením.

Konstrukce Switch Node
SN je konstruován na základì distribuované pøepínací architektury Bay Networks, dovolující pøenosy a pøepínání na vrstvì 3 pro IP a IPX protokoly pøes SN, ale s latencí typickou pro pøepínaèe.
Jedná se o pìtislotové modulární šasi. Horní slot je rezervován pro centrální procesorovou jednotku (CPU), provádìjící smìrování a kontrolní management funkce. Ostatní ètyøi sloty mohou být osazeny pøepínanými moduly (Switched Network Module - SNM), podporujícími 10BASE-T, 10BASE-FL Ethernet nebo 100 BASE-TX Fast Ethernet. Šasi je vybaveno interním 400W zdrojem. Pro zvýšení spolehlivosti celého systému mùže být v sestavì použit redundantní napájecí zdroj (HRPSU).

Centrální procesorová jednotka
Modul centrální procesorové jednotky (CPU) je osazen procesorem typu 68060. SN musí být procesorovou jednotkou vybaven a je pro nìj vyhrazen horní slot.
Hlavním úlohou CPU je øešení a výpoèet smìrovacích tabulek a jejich následná distribuce do jednotlivých address cache, které jsou lokalizovány na všech pøepínacích modulech - SNM, ale zároveò poskytuje centralizovanou kontrolu a øízení celého pøepínaèe.
Modul centrální procesorové jednotky je pøipojen na dvì paralelní sbìrnice, pøièemž každá má pøenosový výkon 1,2Gbps. První sbìrnice je vyhrazena pro kontrolu a øízení jednotlivých modulù (Control/Management Bus) a druhá je urèena pro pøenos dat mezi pøepínacími moduly (Switching Bus). Tento design jednoznaènì oddìluje systémové pøenosy mezi jednotlivými moduly, jako je napø. address learning, øízení a kontrola od samotných datových pøenosù (viz. obrázek).
Procesorový modul je možno dále doplnit speciální kartou, tzv. RMON Probe, která podporuje všech devìt Ethernet RMON skupin, stejnì jako RMON2.

Pøepínací moduly
Všechny typy pøepínacích modulù - Switched Network Module jsou v hot-swap provedení a jsou dostupné v následujících konfiguracích. Osazení SN mùže být provedeno libovolnì a záleží jen na konkrétních požadavcích zákazníka.

16-ti portový 10BASE-T Switching module
Tento modul nabízí šestnáct pøepínaných IEEE 802.3I 10BASE-T portù, vybavených RJ45 konektory. Porty jsou typu MDI-X a mohou pracovat v half-duplex, nebo full-duplex režimu. Pøednastaveným režimem je half-duplex.

2-ports 100BASE-TX Switching module
Fast Ethernetový modul je vybaven dvìma pøepínanými IEEE 802.3u 100BASE-TX porty s RJ45 konektory. Porty jsou typu MDI-X a pracují v half-duplex režimu.

8-ports 10BASE-FL Switching module
Modul vybavený osmi pøepínanými IEEE 802.3 10BASE-FL porty. Porty jsou vybaveny ST multimodovými optickými konektory a pracují v half-duplex režimu

Switch Node Software

Podpora VLAN
Switch Node podporuje maximálnì 255 portovì orientovaných VLAN, nebo protokolovì orientovaných VLAN. Portovì orientovaná VLAN je skupina portù, která je formována jako skupina mùstkù, zatímco protokolovì orientovaná VLAN je skupina portù, která pracuje se stejným MAC-vrstvovým protokolem a funguje jako samostatný spanning-tree proces. Komunikace mezi jednotlivými VLAN je na bázi pøepínání na tøetí vrstvì OSI protokolu.

RMON Probe Monitoring
Switch Node podporuje conversation steering na vrstvì 2, použitím externí RMON sondy pro øešení a monitorování protokolových problémù. Pro CPU modul je dále vyvíjena integrovaná Bay Networks RMON sonda.

Switch Node konfigurace a síový management

Bay Command Console
Bay Command Console (BCC™) je poslední generace terminálového rozhraní pøíkazového øádku, zjednodušující konfiguraci zaøízení. Jde o velmi efektivní prostøedek umožòující lokální nebo vzdálenou instalaci, konfiguraci a údržbu jednotlivých Switch Node. BCC rozhraní také dovoluje tzv. out-of-band pøístup k jednotlivým zaøízením pomocí modemového spojení.

Optivity Campus
Switch Node je plnì integrován do platformy Bay Networks síového managementu, software Optivity Campus™ verze 6.2.

Tabulka 1.
Technická specifikace Switch Node

Výkonové specifikace (64 byte packets)

Aggregate Forwarding 1,000,000 pps
Layer 2 Switched 10Mbps Port Forwarding 14,880 pps
Layer 3 (IP, IPX ) Switched 10Mbps Port Forwarding 14,880 pps
Layer 2 Switched 100Mbps Port Forwarding148,800 pps
Layer 3 (IP, IPX) Switched 100Mbps Port Forwarding 148,800 pps
Latency<50µsec (LIFO)

Podporované síové protokoly a standardy

IEEE 802.3 CSMA/CD (ISO/IEC 8802-3)
IEEE 802.3I 10BASE-T (ISO/IEC 8802-3)
IEEE 802.3u 100BASE-T (ISO/IEC 8802-3)
IEEE 802.3j 10BASE-FL (ISO/IEC 8802-3)

Konektory modulù

RJ4510BASE-T a 100BASE-TX Moduly
ST10BASE-FL Module

Použité procesory a typy pamìtí

Microprocessor (Switching Modules)MIPS R5000 (180MHz)
Microprocessor (CPU Module)Motorola 68060 (33MHz)
Processor Synchronous DRAM16/32 MB
Fast Packet Cache256KB
Flash Memory4MB PCMCIA

 


BayStack 350

Bay Networks zaèátkem dubna tohoto roku uvedla na trh nový typ pøepínaèe, který rozšiøuje celou rodinu produktù BayStack™ o levný, multimedia Fast Ethernetový pøepínaè s na trhu ojedinìlou "autosense switching” technologií, která dovoluje síový správcùm a uživatelùm sítí efektivnì øešit jejich problémy s 10Mbps sítìmi Ethernet. Konkrétnì s rostoucími potøebami na pøenosový výkon sítì jsou díky autosense technologii veškeré zmìny z 10 Mbps na 100Mbps automaticky detekovány a dále podporovány bez jakýchkoli administrativních zásahù.

BayStack 350 je dodáván ve dvou provedeních: jako model BayStak 350T, který je vybaven šestnácti autosense 10/100BASE-TX porty, a model BayStack 350F, jenž je navržen jako pøepínaè s dvanácti 10/100BASE-TX porty a dvìma porty 100BASE-FX. Každý autosense port na pøepínaèi je schopen wire-speed pøenosu v half nebo full-duplexu jak pro technologii 10BASE-TX (podporující dìdictví pomalých karet na pracovních stanicích èi sdílená media hub), tak 100BASE-TX Fast Ethernet spojení s vysoce výkonnými servery, pracovními stanicemi èi ostatními pøepínaèi. 100BASE-FX porty aplikované na modelu 350F nabízí full-duplexní, redundantní optické propojení smìrem k datovým centrùm.

Pøepínací pole
Pøepínaèe typu BayStack 350 jsou vybaveny centrálním 1,2Gbps pøepínacím polem s forwarding výkonem 1,6Mpps. Pøepínací pole je doplnìno speciálním zákaznickým obvodem (ASICs) pro zajištìní maximálních pøenosových výkonù každého portu. Pøepínaèe øady BayStack 350 podporují až 8 192 MAC adres pro jeden pøepínaè.

Podpora VLAN
Nový pøepínaè BayStack 350 je navržen pro podporu pøiøazení VLAN na základì pøíchozího pøepínacího portu (port-based VLAN), nebo na základì MAC adresy (MAC-based VLAN) pracovní stanice. Port-based VLAN umožòuje jednoduché rozdìlení sítì do podsítí, zatímco MAC-based VLAN umožòuje pøiøazení jedné MAC adresy do rùzných VLAN.
Úvodní verze firmware podporuje 8 port-based VLAN, ale vyvíjená verze bude dále podporovat až 32 MAC-based VLAN s 1024 konfiguraèními volbami. Každá volba pak mùže definovat libovolnou kombinaci až 32 VLAN, kam mùže MAC adresa patøit.

Podpora RMON
BayStack 350 pøepínaèe podporují ètyøi skupiny RMON (Alarms, Events, History a Statistics) souèasnì pro všechny své porty. Rozdìlováním segmentù do jednotlivých subsítí stoupají nároky na pøiøazování jednotlivých RMON sond tak, že je tento úkol nesmírnì obtížný a pøi použití externích sond i velmi drahý. Z tohoto dùvodu bude v další verzi firmware pøepínaèe podporována technologie zrcadlení portu (port mirroring), která duplikuje pøenosy ze zvoleného portu pøímo do RMON sondy. Tato funkce bude podporována jak pro standartní, tak i pro Fast Ethernet, a zajistí programovì ovladatelné efektivní RMON sledování.

Spanning Tree Protocol
Pøepínaèe øady 350 podporují Spanning Tree Protocol dle specifikace ANSI/IEEE 802.1D (ISO/IEC 10038).

Konfigurace a síový management BayStack 350

Konzolové rozhraní a Telnet
Konzolové rozhraní pro BayStack 350 je podporováno 9-pinovým RS-232-C konzolovým portem, který podporuje jakýkoliv VT-100 nebo PC terminál pro pøístup do nastavovacího menu. Konzolový port podporuje i dálkovou konfiguraci prostøednictvím modemu. Konfigurace pøepínaèe je povolena i prostøednictvím protokolu Telnet.

SNMP a Optivity
Díky protokolu SNMP je pøepínaè BS350 podporován všemi rozšíøenìjšími UNIX a Windows SNMP aplikacemi, jako je HP OpenView. Díky privátnímu rozšíøení MIB databáze je pøepínaè BayStack 350 plnì podporován jak aplikacemi Optivity Enterprise 7.2, tak i Campus 6.2.

Tabulka 2.
BayStack 350 -Technická specifikace

Výkonové specifikace (64 byte packets)

Aggregate Throughput 1,600,000 pps
Switched 10 Mbps Port Forwarding Rate 14,880 pps
Switched 100 Mbps Port Forwarding Rate 148 810 pps
Latency10µs at 100Mbps

Podporované síové protokoly a standarty

IEEE 802.3 CSMA/CD (ISO/IEC 8802-3)
IEEE 802.3i 10BASE-T (ISO/IEC 8802-3)
IEEE 802.3u 100BASE-T (ISO/IEC 8802-3)

Použité procesory a typy pamìtí

Microprocessor 68306
Processor DRAM1 MB
Flash Memory4MB PCMCIA

S použitím materiálù fy Bay Networks pøipravil
Ing. Karabina Vlastimil, ENS Praha s.r.o., azlan group
email: vlastimil.karabina@azlan.co.uk


Download ve formátu MS Word