O automobilech jsme naposled psali u p°φle₧itosti ₧enevskΘho autosal≤nu. ZaΦßtkem Φervna se sv∞t motor∙ seÜel na brn∞nskΘm v²staviÜti (a i kdy₧ t°eba ne, alespo≥ si to m∙₧eme myslet). Autosal≤n a Autotec se dnes u₧ mo₧no °φct, ₧e samoz°ejm∞ takΘ doΦkaly sv²ch interneto-v²ch strßnek (http://www.autosalon.cz
Co nßm, p°ipojen²m, Internet z autosal≤nu nabφdl? Samoz°ejm∞ zßkladnφ informace: plßn v²staviÜt∞, katalog, seznam vystavovatel∙, stejn∞ jako p°ehled doprovodn²ch program∙, sahajφcφch od odbornΘ konference znalc∙ dopravnφch nehod a₧ t°eba po d∞tskΘ kreslφ°skΘ sout∞₧e. Na strßnkßch se p°edvedli takΘ mnozφ vystavovatelΘ.
Nechyb∞la ani on-line verze Veletr₧nφho bulletinu se zpravodajstvφm z v²stavy. Milovnφci rychl²ch aut se zase mohli podφvat na reportß₧ z pokusu o Φesk² rychlostnφ rekord. Ten m∞l u₧ p∞knΘ fr≥ousy dr₧el ho legendßrnφ zßvodnφk Adolf Ve°mi°ovsk² od roku 1953. Rekordu dosßhl na monopostu Tatra rychlostφ 197,7 km/hod. (P°edpoklßdßm, ₧e mnozφ ·Φastnφci silniΦnφho provozu se tomuto v²konu sm∞jφ...)
8. Φervna na ostravskΘm letiÜti usedl do vozu Eccora Vladimφr DolejÜ (ano, ten z televiznφ Auto-moto Revue) a v p∙l dvanßctΘ vydali rozhodΦφ tento verdikt: pr∙m∞rnß rychlost dosa₧enß p°i jφzd∞ s letm²m startem na kilometrovΘ trati tam a zp∞t je 270,8 km/hod. Zb²vß dodat, ₧e Tatra nechyb∞la ani tentokrßt zßkladem rekordnφho prototypu je novß T700.
(InternetovΘ strßnky brn∞nsk²ch automobilov²ch v²stav nabφdly zajφmavou sout∞₧, i kdy₧ jsem po jejφm spat°enφ trochu zastΘnal. Chystal jsem se toti₧ doprovodit Φlßnek o autosal≤nu prßv∞ takovou sout∞₧φ, ale www.webhouse.cz mi ji vyfoukl.)
Po rozcviΦce na Internetu jsem se do Brna vydal osobn∞, abych spat°il to, co web nabφzel a porozhlΘdl se, jak elektronickß mΘdia a komunikace pronikly do sv∞ta automobilovΘho pr∙myslu. Hledal jsem, hledal. LeΦ nenachßzel. V informaΦnφm st°edisku jsem po₧ßdal o seznam vystavovatel∙, kte°φ majφ v popisu n∞co, co se t²kß komunikacφ Φi obecn∞ poΦφtaΦ∙. V²sledek? T°i kusy. Firmy nabφzely p°edevÜφm ekonomick² software, takΘ pro autoservisy Φi dopravce. O Internetu ani potuchy.
Obrazovek bylo po v²staviÜti mraky, leΦ velmi p°evß₧n∞ televiznφch. N∞co, co p°ipomn∞lo poΦφtaΦ, bylo na stßnku Opelu. Tam b∞₧ela jakßsi hra o v²hodßch voz∙ n∞meckΘ znaΦky. Stopy toho, ₧e u₧ pßr let se po sv∞t∞ komunikuje nejen telefonem Φi faxem, ₧ßdnΘ. (I kdy₧, samoz°ejm∞, nebyl jsem vÜude.) NepoΦφtßm-li zmφnku v papφrovΘm vydßnφ AS Journalu o strßnkßch popsan²ch v²Üe (s chybou v adrese) a pak stßnek Nissanu, kde se na touchscreenovΘ obrazovce prezentovaly jeho webovΘ strßnky.
Jedinou a dlu₧no podotknout, ₧e opravdu v²raznou znßmkou toho, ₧e doba pokroΦila, bylo neustßlΘ vyzvßn∞nφ mobilnφch telefon∙ a zßstupy manager∙, ji₧ na mφstech i zhola nemo₧n²ch vedli hovory, samoz°ejm∞ s p°φsluÜn²m v²razem v hladce holenΘ tvß°i.
A kdy₧ u₧ jsme u t∞ch telefon∙: Blaupunkt p°edvedl tzv. radiofon, model Amsterdam TCM 127. Do sk°φ≥ky, velkΘ jako b∞₧nΘ autorßdio s kazetov²m p°ehrßvaΦem a ovlßdßnφm m∞niΦe kompakt∙, p°ibyl telefon. Pod displejem je Üt∞rbina pro zasunutφ SIM karty (ta slou₧φ zßrove≥ jako k≤dovßnφ rßdia proti krßde₧i). V mnoha zemφch je telefonovßnφ se sluchßtkem v ruce za jφzdy (musφm podotknout, ₧e zcela logicky a sprßvn∞) zakßzßno, a nov² Blaupunkt tedy funguje v zßkladnφ verzi jako hlasit² telefon. Kdy₧ zazvonφ, staΦφ natßhnout ruku k rßdiu a stisknout jakΘkoli tlaΦφtko. Rßdio se ztlumφ a mo₧no hovo°it.
V zßkladnφ sestav∞ se mß Amsterdam prodßvat (od zß°φ) za zhruba 30 000 korun, p°ikoupit lze externφ sluchßtko a ovlßdlo na volant.
Na stßnku Blaupunktu jsem objevil jeÜt∞ jednu zajφmavost navigaΦnφ systΘm TravelPilot. Blaupunkt nabφzφ za°φzenφ ve dvou provedenφch jako p°φdavnou jednotku k rßdiop°ijφmaΦi, nebo jako samostatn² modul. K mßnφ je zatφm kompletnφ mapa N∞mecka, p°ipravuje se kombinace se satelitnφm navigaΦnφm systΘmem GPS a takΘ CD-ROMy s daty pro dalÜφ zem∞. Podobnou v∞c integrovanΘ audiovizußln∞navigaΦnφ za°φzenφ s nßzvem CarIn p°edvßd∞l takΘ Philips. O tomto systΘmu jsme se vÜak zmφnili ji₧ v reportß₧i z hannoverskΘho Cebitu v minulΘm Φφsle.
A to by asi bylo vÜechno. Aut bylo hodn∞. Lidφ taky. Stup≥∙ Celsia jakbysmet. A nemenÜφ bylo vyd°iduÜstvφ obchodnφk∙ s pßrky a pivem, s filmy do fo¥ßku, Φi Φφmkoli jin²m. Jen toho Internetu se v Brn∞ n∞jak nedostßvalo. NßvÜt∞vnφk∙m to ale bylo srdeΦn∞ fuk. P°iÜli se podφvat na au¥ßky a zklamßni neodchßzeli. Tak jsem ·mysln∞ zapomn∞l na to, proΦ jsem p∙vodn∞ p°iÜel, a prohlφ₧el si auta taky.
K vid∞nφ, p°φpadn∞ osahßnφ Φi nasednutφ lßkaly znaΦky p°eslavnΘ i ty skromn∞jÜφ, ale m∞l jsem pocit, ₧e proti p°edlo≥skΘ v²stav∞ byla nabφdka jaksi skromn∞jÜφ. Mo₧nß m∞l Autosal≤n sm∙lu, ₧e se konal prßv∞ v Φase, kdy na utrßcenφ za auta nejspφÜ myslφ mφ≥ lidφ, ne₧ posledn∞. Autosal≤n byl prost∞ n∞jak ospal². èkoda. Ale nakonec, proΦ ne. Aut je nejen u nßs asi u₧ vφc, ne₧ by Zem∞ mohla unΘst. Ale zßv∞rem musφm p°iznat svΘ kacφ°stvφ: nakonec jsem byl rßd, kdy₧ jsem si mohl sednout do auta a jet dom∙. M∞l jsem toti₧ z toho hledßnφ zajφmavostφ ·pln∞ uÜoupan² no₧iΦky.
Vladimφr Fuksa