Pro praktickou realizaci myÜlenky proveditelnΘho obsahu, naznaΦenΘ v p°edchozφm odstavci, je nezbytn∞ nutnΘ mφt k dispozici vhodn² mechanismu pro "p°ibalenφ" program∙ k vlastnφm dat∙m.
Prvnφm °eÜenφm, kterΘ n∞co takovΘho umo₧nilo, byl jazyk Java, poprvΘ p°edstaven² sv∞tu zhruba p°ed dv∞ma roky. Programy, napsanΘ v jazyku Java (jako tzv. applety) mohou b²t vklßdßny nap°φklad do jednotliv²ch WWW strßnek, a jsou provßd∞ny (spouÜt∞ny) p°φmo u u₧ivatele, na jeho poΦφtaΦi, v rßmci jeho browseru (prohlφ₧eΦe) - konkrΘtn∞ v celΘm ucelenΘm systΘmovΘm prost°edφ, kterΘ browser musφ pro javovskΘ applety vytvß°et, a kterΘmu se °φkß Java Virtual Machine. D∙le₧itΘ je p°itom i to, ₧e applety jazyka Java jsou interpretovßny, a tudφ₧ mohou b²t provozovßny se stejn²m efektem na r∙zn²ch platformßch. Firma Sun Microsystems, kterß jazyk Java vyvinula, v tΘto souvislosti s oblibou pou₧φvß slogan "write once, run everywhere" (doslova: napiÜ jednou, provozuj kdekoli"). Jeho smyslem je zd∙raznit fakt, ₧e Java je °eÜenφ nezßvislΘ na konkrΘtnφ platform∞.
Dnes ji₧ ale jazyk Java nenφ jedin²m °eÜenφm svΘho druhu, umo₧≥ujφcφm pracovat s "provediteln²m obsahem". Alternativnφm °eÜenφm je nap°φklad technologie ActiveX firmy Microsoft, kterß ale ji₧ nenφ nezßvislß na konkrΘtnφ platform∞. PoΦφtß toti₧ s tφm, ₧e jednotlivΘ programy p°enßÜenΘ po sφti (tzv. ActiveX Controls) ji₧ budou p°elo₧eny do takovΘho tvaru, aby je bylo mo₧nΘ na cφlovΘ platform∞ p°φmo spustit.
|