Logo archivu

SoftwarovΘ noviny
Φ. 8/97

zpet na domovskou stranku
titulni strana
obsah
predchozi cast
Saga rod∙ LAN a WAN
Switching a switche
titulni strana obsah
predchozi dil

Ji₧ v hlavnφm Φlßnku jsme si naznaΦili, co je hlavnφm ·kolem switch∙ (Φesky tΘ₧ p°epφnaΦ∙, ·st°eden): jde o co mo₧nß nejefektivn∞jÜφ vyu₧itφ dostupnΘ p°enosovΘ kapacity, tak aby ka₧dß komunikujφcφ dvojice m∞la pro svou pot°ebu co mo₧nß nejvφce.

Obrßzek 1.
P°edstava fungovßnφ switche (ideßlnφ stav)
Samotn² switching (p°epφnßnφ) je p°epojovßnφm na ·rovni linkovΘ vrstvy, tj. nap°φklad v Ethernetu (vÜak takΘ nejrozÜφ°en∞jÜφ jsou dnes prßv∞ EthernetovΘ switche). Zp∙sob, jak²m se dosahuje ₧ßdoucφho efektu, tj. p°id∞lenφ maximßlnφ mo₧nΘ kapacity ka₧dΘ komunikujφcφ dvojici, je nßsledujφcφ: switch bude mφt co mo₧nß nejvφce vstup∙ (tzv. port∙), ke kter²m se budou p°ipojovat jednotlivΘ sφ¥ovΘ segmenty. Tyto dφlΦφ segmenty p°itom budou co mo₧nß nejmΘn∞ "obydlenΘ", a v optimßlnφm p°φpad∞ bude ke ka₧dΘmu p°ipojen v₧dy jen jeden koncov² uzel. Kdy₧ pak takov²to uzel bude chtφt poslat n∞jak² datov² rßmec jinΘmu uzlu (do jinΘho segmentu), switch tento rßmec cφlen∞ p°edß prßv∞ a pouze do toho segmentu, ve kterΘm se cφlov² uzel bude nachßzet. P°epojovacφ schopnosti switche by p°itom m∞ly b²t tak vysokΘ, aby toto konkrΘtnφ "p°epojenφ" jednoho rßmce mezi dv∞ma segmenty nijak neomezilo soub∞₧n² p°enos jin²ch rßmc∙ mezi jin²mi segmenty (p°edstavu ideßlnφ sitauce, kdy switch dosahuje maximßlnφho mo₧nΘho efektu, ilustruje obrßzek). Pokud tomu tak skuteΦn∞ bude, pak nastane onen k²₧en² ideßlnφ stav, kdy ka₧dß komunikujφcφ dvojice bude mφt jen a jen ke svΘ dispozici maximßlnφ mo₧nou p°enosovou kapacitu.

Ve srovnßnφ se sm∞rovaΦi jsou switche odliÜnΘ nejen v tom, ₧e fungujφ na jinΘ ·rovni (linkovΘ, mφsto sφ¥ovΘ). DalÜφ odliÜnostφ je nap°φklad to, ₧e switche "vnφmajφ" jen svΘ bezprost°ednφ okolφ, a₧ po nejbli₧Üφ sm∞rovaΦe Φi jinΘ switche, a nezajφmß je co je za t∞mito p°epojovacφmi uzly (zatφmco sm∞rovaΦe to velmi podstatn²m zp∙sobem zajφmß). Sm∞rovaΦe jsou takΘ dosti slo₧itß za°φzenφ, kterß je nutnΘ sprßvn∞ nakonfigurovat, a jejich systΘmovß ·dr₧ba a sprßva je dosti nßroΦnß. Naproti tomu switche jsou spφÜe typu "plug and play", proto₧e je staΦφ zapnout a nechat fungovat. Informace, kterΘ ke svΘmu fungovßnφ pot°ebujφ, si dokß₧i samy zφskat ze svΘho okolφ, bez spolu·Φasti Φlov∞ka.


Tento Φlßnek m∙₧e b²t voln∞ Üφ°en, pokud se tak d∞je pro studijnφ ·Φely, na nev²d∞leΦnΘm zßklad∞ a se zachovßnφm tohoto dov∞tku. Podrobnosti hledejte zde, resp. na adrese http://archiv.czech.net/copyleft.htm